Jump to content

Препоръчан пост

Искам да цитирам нещо,което прочетох,не искам да споря,защото аз много четох,но не съм специалист в тези среди.Според тази статия,всеки i3,е по-слаб от всеки i5.Доколко е вярно.

 

''Колкото повече ядра има, толкова повече задачи (познати като заплахи) могат да бъдат решени за едно и също време. Най-малкият брой ядра може да се намери в процесорите на Core i3, именно че има само две ядра. В момента всички Core i3 ядра са двуядрени процесори.

 

В момента всички Core i5 процесори, с изключение на i5-661, са четириядрени. Core i5-661 е само двуядрен процесор с бързина от 3.33GHz. Запомнете, че всички Core i3 са двуядрени.

 

Тук е важно да се отбележи как различните фактори оказват влияние на общата процесорна сила на централния процесор и определят дали се счита за i3, i5 или i7. Дори и ако i5-661 обикновено работи със същата скорост като Corei3-560, и дори ако всички имат еднакъв брой ядра,i5-661 притежава предимството на технологията, позната като Turbo Boost.

 

Каква е разликата между Intel ядрата: Intel Turbo Boost

 

Технологията на Intel Turbo Boost позволява на процесора динамично да увеличава скоростта си, когато има нужда. Максималният размер на скоростта, която Turbo Boost може да достигне за определено време, зависи от броя на активните ядра, очакваната степен на употреба в момента, очакваната изразходвана енергия и температурата на процесора.

 

  За Core i5-661 максимумът позволена процесорна честота е 3.6GHz. Тъй като никой от централните процесори на Corei3 няма Turbo Boost, i5-661 може лесно да ги надмине, когато е нужно. Тъй като всички Core i5 притежават последната версия на тази технология - Turbo Boost 2.0 – всяка от тях може да надмине която и да е Corei3.

Link to comment
Сподели другаде

Не знам къде си го чел това, но си личи, че е писано от човек, който не е особено запознат.

 

Първо, не става въпрос за „заплахи“, а за нишки. Въпросният автор явно е объркал думата „threads“ с „threats“.

 

Второ, да, на теория всеки i5 процесор трябва да е по-добър от всеки i3, защото предлага повече ядра. На практика обаче далеч не е така, защото не винаги реално се оползотворяват въпросните ядра. Ако процесорът ще се използва в офис среда или за простички неща като музика, филми, Skype, Интернет сърфиране, тогава разликата между i3 и дори i7 ще е общо взето никаква.

Ако обаче се използват повече приложения и особено такива, които могат да се възползват от повечето ядра, тогава определено разлика ще се усети и то значителна.

 

Когато става въпрос за игри, положението става много сложно, защото тогава добавяме още много фактори, които оказват влияние: каква е видео картата, коя е играта, на каква разделителна способност и графични детайли ще се играе, колко добре се възползва играта от повечето нишки на процесора, кой графичен API използва, колко оптимизирана е играта като цяло и т.н. и т.н.

 

Съвременните игри в момента са повечето на DirectX 9/10/11, което прави използването на процесор с повече от 4 ядра до голяма степен излишно, т.е. един Core i5 е напълно предостатъчен за почти всички игри, като дори Core i3 е достатъчен за повечето. С Windows 10 обаче навлиза и DirectX 12, което променя ситуацията драстично, защото позволява много по-ефективно използване на ядрата. Това означава, че е възможно да има игри, които да успеят да се възползват пълноценно от всички 8/12 нишки на Core i7 процесорите. Т.е. ще има по-голям смисъл да се инвестира в по-скъп процесор.

От друга страна, по-евтините процесори също ще могат да усетят подобрение, защото с DirectX 12 разработчиците ще могат да се обръщат по-директно към видео картата и да използват нейните ресурси по-ефективно, което намалява задачите, възложени на процесора. Т.е. стига видео картата да е добра, един Core i3 или дори обикновен Pentium ще са достатъчни.

 

Това обаче отново зависи каква е играта и как е написана. Т.е. DirectX 12 ще е благоприятен за всички, които притежават видео карта, която да го поддържа), но дали ползата ще е по-голяма на по-евтините или по-скъпите процесори е на този етап неясно.

Това, което е значително по-ясно е, че дори един евтин Core i3 в комбинация с Direct 12 ще надмине Core i7 в комбинация с Direct 11.

 

Ако наистина възнамеряваш да играеш само точно определени игри и планираш да не играещ нищо друго, тогава можеш да си закупиш хардуер, който да се справя с тях и толкова. В противен случай обаче, ако подозорираш, че ще играеш и други игри занапред, е добра идея да се закупи по-перспективен хардуер или да се замисли по-оптимален начин за ъпгрейд.

 

Колкото до SSD, всички в момента на пазара са напълно удачни. Дори евтините са достатъчно добри.

Link to comment
Сподели другаде

Имам проблем с почти всички игри дропват фпс от 67 на 10/30/40fps. и се получава гадно цепене на секунди минах пред 7/8.1/10 нестава през всички видео драйвъри не деиства с най-старите върви добре ,но пак на моменти цепка а графиката става бяла и неможе да е начертае ,говоря за GTA V / CRYSIS 3 / BF4.

И то без значение на каква резолюция или графични настройки проблема не може да бъде решен и пиша тук за да можем да измислим нещо windows update пусках не става и това е.

ASROCK H81-MVG4 R2.0

INTEL PENTIUM G3258 4.4GHZ OVERCLOCKED.

GIGABYTE AMD RADEON R7 360 OC 2GB GDDR5.

8 RAM DDR3 1600MHZ A-DATA.

1TB SEAGATE BARRACUDA.

https://www.youtube.com/results?search_query=G3258+VS.

https://www.youtube.com/results?search_query=GIGABYTE+AMD+RADEON+R7+360

Link to comment
Сподели другаде

Ами с толкова слаб процесор и видеокарта е нормално. Примерно CRYSIS 3 има много сериозни изисквания и за двете та дори топ-компоненти се дънят на места.

GTA V също не е лека и определено иска поне базов I3 за по-ниски настройки и по-добро видео. 

Клока на Юбилейният Пентиум помага основно за стари игри където се гледа едно ядро (та е нормално да вървят даже да летят) но в случая няма да ти помогне особено. 

Всъщност ако наистина си без читав охладител и го държиш така това скопено дъно скоро може да ти направи проблем.

Колкото до видеокартите HD7850 си е минимум в днешно време и то за ниски настройки. След преименуване се явява R7 265 -> R7 370.

Тая R7 360 е по-слаба. Предполагам се явява фабрично клокната HD7770 та определено е слаба за тежки игри при 1080p дори да беше с най-добрия процесор. 

 

пс. На ShaoKahn би му свършило работа предвид какви игри ще играе но на теб ти трябва доста по-сериозна машина от наличната ако искаш да цъкаш Кризата и GTA5.

Link to comment
Сподели другаде

Ами с толкова слаб процесор и видеокарта е нормално. Примерно CRYSIS 3 има много сериозни изисквания и за двете та дори топ-компоненти се дънят на места.

GTA V също не е лека и определено иска поне базов I3 за по-ниски настройки и по-добро видео. 

Клока на Юбилейният Пентиум помага основно за стари игри където се гледа едно ядро (та е нормално да вървят даже да летят) но в случая няма да ти помогне особено. 

Всъщност ако наистина си без читав охладител и го държиш така това скопено дъно скоро може да ти направи проблем.

Колкото до видеокартите HD7850 си е минимум в днешно време и то за ниски настройки. След преименуване се явява R7 265 -> R7 370.

Тая R7 360 е по-слаба. Предполагам се явява фабрично клокната HD7770 та определено е слаба за тежки игри при 1080p дори да беше с най-добрия процесор. 

 

пс. На ShaoKahn би му свършило работа предвид какви игри ще играе но на теб ти трябва доста по-сериозна машина от наличната ако искаш да цъкаш Кризата и GTA5.

Как слабо бе колега как тук се играе без лаг?

А аз имам много фпс само ,че спада заради нещo.

https://www.youtube...._query=G3258 VS.

https://www.youtube....D RADEON R7 360

Машината съм я направил преди 2 месеца хора с 10000000 пъти по-откъсан хардуер я играят на ниски на мн ще ми засича на минимални аре беги.

Хора с лаптопи за 400 лв я цъкат на минимални без видеокарта на мен за комп 870 лв няма да стане...

Как слабо бе колега как тук се играе без лаг?

А аз имам много фпс само ,че спада заради нещo.

https://www.youtube...._query=G3258 VS.

https://www.youtube....D RADEON R7 360

Машината съм я направил преди 2 месеца хора с 10000000 пъти по-откъсан хардуер я играят на ниски на мн ще ми засича на минимални аре беги.

Хора с лаптопи за 400 лв я цъкат на минимални без видеокарта на мен за комп 870 лв няма да стане...

Ебаваш ли се???

https://www.youtube.com/results?search_query=g3258+vs.

Link to comment
Сподели другаде

http://www.plesio.bg/gotovi-konfiguratsii-c-69977681/turbo-x-cerberus-gb300-desktop-amd-fx-6300-8-gb-1-tb-hdd-gtx-750-p-313215.html Продали са това което аз исках да купя.Може ли някой да каже тази от плесио как ви се вижда.Това AMD по Добро ли е от I5 2400.Аз разбрах само,че е с 8 мб кеш.А видеокартата дали е 128 или 256 битова,не можах да открия
Link to comment
Сподели другаде

Човек купи си нови и актуална части от Никем или Скай не само е по-евтино но и гаранцията им е пълна а не орязана на 2 години.

Сглобяването и в двете фирми е напълно безплатно и по-желание на клиента та ще ти дойде готов компютър ако това е което те притеснява.

Наистина не мога да те разбера? Първо бяха някакви 5 годишни боклуци втора ръка сега пък 4 годишни с китайско захранване и скопена гаранция? 

 

пс. Ето ти тест със стария FX-6300 и актуалния I3-6100. Ти ще вадиш много по-малко кадри понеже това е с топ-видеокарта.

Все пак може да се ориентираш доколко процесорите я спъват демек кой е за предпочитане - 

 

 
 
Ето ти с по-добър процесор с по-добра видеокарта с по-добра рам и по-добро захранване.
Имаш 8 години за паметта и 3 години за процесора, видеокартата, дъното, захранването и харда срещу 2 г. за всичко при готовата.
А ако ти сложа по-слабата 750TI като тая от готовата сглобка цената автоматично ще падне със 100 лв.
Ако реша да пестя от захранване и ти сложа някое китайче като тия Турбо-Х дето ги бутат в Плесио и мина на по-стара платформа
въпреки че пак няма да е 4 годишна като тая дето ти предлагат ще паднем с още 100 лв. та ще излезе 800 лв. и пак ще е по-добре. 
Само като гледам с къв античен чипсет е дъното дето пробутват се чудя въобще връзва ли им се някой на глупостите.
А това колко битова е картата няма никакво значение когато сравняваме антика със съвременна.
Например 512 битова може да е по-зле от 128 бит. Примерно GTX285 и GTX960. 
Същата работа с процесорите. 4 ядрен I5-2400 е по-зле от I3-6100. А някой Q6600 би бил още по-зле направо на ниво Пентиум в игрите.
При АМД имаш много стари процесори (около 4 години) които принципно никога не са били добро решение за игри.
Самата им архитектура е куца в това отношение. Бяха изгодни за видеообработка навремето и до там.
Ако новите им "ZEN" действително са с 40% по-производителни както обещават ще са конкуренция на актуалните на Интел.
Това обаче се неща от бъдещето и нито е ясно кога ще излезнат нито колко ще струват та просто стой далеч от продукти на АМД.
Теб така или иначе за старите игри те интересува производителност на ядро демек задължително интелски процесор.
За подобни игри и FX-8350 би се дънил и то много сериозно сравнение с I3-6100 та разликата ще е жестока с тоя куц FX-6300.
Link to comment
Сподели другаде

Мерси за инфото,единственото,което бих сменил е процесора-с този

I5-4460 /3.2G/6MB/BOX/LGA1150 1 369.65 лв.

369.65 лв

Цената тогава ми става 1118 лева,което пак ме устройва.но не виждам как да заменя процесора,натрупва ми го към тази конфигурация,която ти ми препоръча,но не изтрива другия процесор

Link to comment
Сподели другаде

Да ама е несъвместим. Haswell е две поколения по-стар от Skylake та ти трябва дъно за с. 1150 отделно не поддържа актуалната DDR4 та трябва да я смениш с DDR3. 

Общо взето няма да видиш разлика в игрите но ще си платил 125 лв. повече за процесор.

 

пс. Виж актуален би дал по-добър резултат но ще излезе значително по-скъпо както вече казах. Съвместимите започват с цифрата 6.

Ето това са всички актуални процесори които би могъл да слагаш на дъното - http://nikem-bg.net/cart/54931p1r55134p1r56277p1r54936p1r55895p1r56104p1r2240p1r2242p1r54865p1r54144p1r2241p1r54223p1rf.html

 

Edit: Цъкаш на стария процесор и като ти отвори линка цъкаш на минуса. От него триеш това което не искаш от количката. 

Примерно с най-евтиния I5 - http://nikem-bg.net/cart/48235p1r55763p1r55002p1r52202p1r55866p1r54187p1r2240p1rf.html

Подобен процесор ти е необходим за CRYSIS 3 или GTA5 и въобще нови и тежки игри иначе за старите дето играеш е без значение.

Link to comment
Сподели другаде

Мерси много,последния линк който ми даде ше бъде новия ми комп.Ще изчакам два месеца,за да мога да добавя и един SSD диск 128 гб,за да сложа операционната система на него.Това прави към 1200 лева,Малко надскачам предвидения бюджет,но все пак,веднъж се купува компютър и искам да върши работа за 5-6 години напред.Ако не беше твоя съвет може би щях да се ориентирам към това:

http://www.technopolis.bg/bg/Desktops/Desktop-KTN-GLADIATOR/p/517083  1300 лева,а видеокартата е трагедия.

edit:АКо имаш нужда от стоматологичен или медицински съвет,може да питаш на лс:Д. Все пак отговори изчерпателно на доста мои въпроси.

Link to comment
Сподели другаде

Те готовите сглобки винаги са трагедия тъй като цените са по-високи а гаранцията е орязана а го има и момента че не е оптимизирана за индивидуални нужди. 

Не че не може да се купи и нещо с много добър процесор и видеокарта но сам виждаш цените та си представи колко ще струва.

За сравнение сглобката от 1 549 лв. е същия боклук със същите проблеми. Дори при тая от 2 049 лв. където има по-добър процесор пак не може да се говори за игри.

Чак от 2 499 лв. нагоре имат нормални видеокарти ама трябва да си болен мозък за да купиш подобна предвид реалната и цена.

 

пс. Нищо не пречи да си купиш SSD-то в бъдеще та не е нужно да чакаш така или иначе полза в игрите няма да видиш. 

Link to comment
Сподели другаде

Да,знам,но искам да се сложи уиндоуса на него,за да се усети разликата в работата на системата.А и..ако си взема SSD,нямам познания как да го монтирам и може да ми отпадне гаранцията ако разглобя кутията

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...