Jump to content

Въпрос относно OEM Key за Win 10.


BGRS

Препоръчан пост

Здравейте, 

 

Търсих инфо по въпроса, но не ми стана ясно какво точно означава OEM Key  за Windows 10. По принцип това трябва да е ключ за определен хардуер  на даден производител, който да не става за друго дъно. Обаче гледам се продава изгодно OEM Key  за Windows 10 Pro. Няма никаква информация за ограничения, ако има такива и се чудя, дали би станал за всеки компютър без такъв ключ. Поне докато не се смени дъното.  Не ми се рискува да купувам на сляпо, а след това да не мога да ползвам Windows. 

 

Благодаря предварително!

Link to comment
Сподели другаде

А защо не надградиш до Windows 10, след като е безплатно?

 

Иначе ограниченията следните:

- лицензът е обвързан с текущия компютър и по-конкретно дънната п

- трябва да се избере 32- или 64-битова версия на операционната система (Retail копието съдържа и двете);

- не може да се надгражда текуща операционна система;

- няма безплатна поддръжка от Microsoft при проблеми.

 

Относно първото, там информацията е леко противоречаща и не е напълно ясно дали, ако се смени дънната платка с друга (поради ъпгрейд) лицензът ще остане валиден. Ако се смени дънната платка поради дефект, тогава лицензът е наред.

Ако се наложи реактивация след смяна на дънна платка, може да се наложи връзка с поддръжката на Microsoft, за да им се обясни ситуацията и евентуално да „пипнат“ лиценза, за да може да активира отново.

 

Не съм напълно запознат.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря за отговора! Аз в момента съм с Win 10,  но ми се струва, че след година ще имам проблеми при преинсталация на Windows 10. Нали се сещаш защо. Защото надградих Win 7, който е  "купен" не от там, откъдето трябва. И ако след година се наложи да купувам ОС ми се струва, че цените няма да са същите, защото ще се появят и други като мен. Освен ако  няма начин да си запиша инсталационен диск със сегашния Windows 10. Аз пробвах нещо подобно, но при инсталация на Win 10  от диск ми поиска сериен номер, а тоя Windows  няма такъв. Та ето затова питам, дали мога да купя тая ОЕМ версия без да се притеснявам, че няма да тръгне на компютъра ми. А дъното ми е Z170, купено преди два месеца. Няма скоро да го сменям, освен ако нещо не се прецака и не ми признаят гаранцията.  Значи да купувам спокойно OEM  версия. 

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...

Извинявам се че пак повдигам темата, но имам един въпрос за тоя OEM key. Доколкото разбрах, такъв ключ е легален само за нови машини и реално аз съм купил нелегален ключ. Вярно ли е това? Ако е така, защо тогава подобни ключове се продават в утвърдени магазини? Тяхно недоглеждане или...? Не че ми дреме  много, но искам да си изясня въпроса. А ако наистина е така, може би трябва да потърся правата си в тоя магазин, откъдето купих ключа. 

Link to comment
Сподели другаде

За тези които са надградили предишната си версия на Windows със сегашната 10-та, могат да разберат с какъв продуктов ключ са с програмата Showkeyplus, която могат да изтеглят от тук. По подробна информация за програмата - тук. На страницата също има линк за изтегляне. След като откриете ключа може да го запазите и да го използвате за чиста инсталация на Windows 10. Аз вече съм го правил и нямах никакъв проблем. Windows разпозна ключа без проблем.

Link to comment
Сподели другаде

За тези които са надградили предишната си версия на Windows със сегашната 10-та, могат да разберат с какъв продуктов ключ са с програмата Showkeyplus, която могат да изтеглят от тук. По подробна информация за програмата - тук. На страницата също има линк за изтегляне. След като откриете ключа може да го запазите и да го използвате за чиста инсталация на Windows 10. Аз вече съм го правил и нямах никакъв проблем. Windows разпозна ключа без проблем.

 

Това са глупости! На никой не му трябва този ключ. Само ти реши, че имаш нужда от него. Ще получиш generic key, питай Гугъл, ключ който се използва от милиони компютри. При Windows 10 той се получава автоматично, дори след като откажеш въвеждането на ключ за активация по време на инсталирането. Говорим за вече ъпгрейднали компютри до Windows 10 система. Веднъж ъпгрейднали и обявени за действителни лицензирани копия, хардуерното ID е записано при Микрософт и на всяко инсталиране се активира автоматично за този компютър. Това е аналог на OEM.

Питащия, бъди спокоен, не е нужно да закупуваш OEM, защото си го имаш сроден. Далаверата е да си купиш Retail, който в момента и след 1 година струва 300 лв. за Windows Pro. Всички с подменени и нови компютри ще им се наложи да бръкнат в джоба си. Остана по-малко от година възможността да се вземе безплатно доживотен лиценз за един компютър.

Link to comment
Сподели другаде

Ако ти трябва лицензен Windows най на сметка е направо да се купи компютър или лаптоп с Windows Rеfurbished. Там уиндоуса излиза направо без пари и си е абсолютно лицензиран.

Link to comment
Сподели другаде

Аз нагоре в темата обясних защо си исках да си купя и си купих ключ. Въпросът е дали съм се прецакал сега. Минало, свършено. Причината да си купя тоя ключ е в това, че ми се налагаше да правя по няколко инсталации , тегления на Win 10, ъпдейти на 7  преди това, ако исках да си преинсталирам Windows.Това с ключа от 7 не знам дали би действало при мен, но и да действа, вече си смених лиценза. Та простичкия ми въпрос е, дали тия OEM  ключове, които се продават за 30 лева са законни или не. Казаха ми, че това е равносилно да ползвам активатор и съм дал напразно 30 лева. Компютъра ми е за домашно ползване, ако това има значение. А купих ключ уж да ми е по-лесно при преинсталация. Преди да купя ключа за 10 не се бях сетил да пробвам с ключа от 7.  Та може ли OEM  ключ да се сложи на кой да е компютър или лицензът е само за новозакупени компютри?

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...