Jump to content

Курсова работа на език C/C++


Препоръчан пост

Трябва да напиша програма на C/C++.

Да се създаде програма, в която се дефинира двумерен масив от целочислени елементи. Да се въведат стойности за елементите и да се създаде едномерен масив, който съдържа сумите на елементите на всяка колона от двумерния масив. Програмата да извежда на екрана в подходящ формат двата масива.
Към нея ще ми трябва и блок схема. В началото на програмирането съм и търся информация как мога да се справя. Имам инсталирани Microsoft Visual Studio 2012 и Microsoft Visio PRO 2013.

Link to comment
Сподели другаде

Кое точно те затруднява и не ти е ясно? Започнал ли си с написването на програмата и ако да - до момента какво си написал? 

Моят съвет е да седнеш и на хартия да си разпишеш как точно ще работи програмата с конкретни данни, така по-лесно ще съставиш алгоритъма, а самото написване е лесната част от задачката. Дори блок схемата би трябвало да се изготви преди програмата, а по нея да напишеш и съответната имплементация.

Link to comment
Сподели другаде

Абсолютно всичко не ми е ясно. Все още чета информация за масиви и как се пишат. Чета от сайта: programming-bg.com и от учебника ми, който взех от университета.

Link to comment
Сподели другаде

Ами хубавото е, че четеш и се пробваш да рабереш масивите. Те сами по себе си не са трудни, просто поредни клетки памет от даден тип. В момента нямам абсолютно никакво свободно време и няма как да седна да пиша по задачката, а и не смтам, че по този начин ще ти направя добра услуга. Прочети за масивите, поиграй си с тях и като стигнеш до момента, в който нещо конкретно не е ясно, ще се опитам да го обясня и да го демонстрирам с някакъв простичък код!
Link to comment
Сподели другаде

Надявам се това да ти помогне поне малко. С блок схемата и със самата програма ще трябва да се справиш сам. Примери ако не за цялата задача, то за части от нея има в нета. Успех!

 

P.S. За вектора може би греша, но не съм запознат добре с програмните езици и как се представят масивите там.

post-40847-0-14360600-1444581164_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Трябва да напиша програма на C/C++.

Да се създаде програма, в която се дефинира двумерен масив от целочислени елементи. Да се въведат стойности за елементите и да се създаде едномерен масив, който съдържа сумите на елементите на всяка колона от двумерния масив. Програмата да извежда на екрана в подходящ формат двата масива.

Към нея ще ми трябва и блок схема. В началото на програмирането съм и търся информация как мога да се справя. Имам инсталирани Microsoft Visual Studio 2012 и Microsoft Visio PRO 2013.

Здравей,

в случай че искаш да научиш материята учебниците на Магдалина Тодорова са подходящо решение, има и такива задачки. Двумерен масив добре се съчетава с два цикъла, вторият вложен в първия.

 

Ако пък времето е проблем бих препоръчал да се обърнеш към някой за помощ или в краен случай да си платиш на някого да направи задачата.

На някой хора може и да не се хареса последното решение, но насила хубост не става.

Link to comment
Сподели другаде

Мой колега ми направи курсовата работа, но когато задам стойности след компилиране и стартиране, автоматично програмата се затваря. Ето програмата. Какво трябва да поправя, че да не се затваря автоматично ? Също така ако може да ми обясните какво прави всеки ред. :) Работя с DEVC++.

Link to comment
Сподели другаде

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

/* run this program using the console pauser or add your own getch, system("pause") or input loop */

int main(int argc, char *argv[]) {
	int arr[10][10];
	int summ[10] = {0};
	int nrow;
	int ncol;
	
	printf("\nEnter how many rows /maximum is 10/ :");
	scanf("%d", &nrow);
	printf("\nEnter how many columns /maximum is 10/ :");
	scanf("%d", &ncol);
	int i;
	int j;
	for (i = 0; i < nrow; i++)
		for (j = 0; j < ncol; j++)
		{
			printf("Enter value for row %d, colum %d: \n", i + 1, j + 1);
			scanf("%d", &arr[i][j]);
		}
	
	for (i = 0; i < ncol; i++)
	{ //for each column
		for (j = 0; j < nrow; j++)
			{ //in every row
				//itterate trough all rows of single column, then itterate trough all rows of next column and so on
				 			
				summ[i] += arr[j][i];					
			}
	}
	
	//i must print the array with sums
	for (i = 0; i < ncol; i++)
	{
		printf("The summ from column %d is : %d\n", i+1, summ[i]);
	}
	scanf("%d", &j); // i put this here to stop execution before exit
        system("PAUSE");
        return 0;
}

Виж така дали ще се затваря. Той даже човека ти го е написал ама кой да гледа: "/* run this program using the console pauser or add your own getch, system("pause") or input loop */"

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 weeks later...

Е не знаеш какво прави:

int arr[10][10];
int summ[10] = {0};
int nrow;
int ncol;

?

1. Въвеждаме матрица със символи 10 от 10.

2. Въвеждаме сума от числа, [10] = {0} - това нищо не ми говори..

3. Въвеждаме колко реда ще има.

4. Въвеждаме колко стълба ще има.

Прав ли съм ? Има и други редове, които не знам, тепърва ще търся информация за тях.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...