Прехвърляне към съдържание

Снимка

Курсова работа на език C/C++

• Моля, влезте, за да отговорите
10 отговора по тази тема

#1 batetoo2

batetoo2

Г-н Иванов

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 401 мнения

Публикувано: 08 October 2015 - 14:10

Трябва да напиша програма на C/C++.

Да се създаде програма, в която се дефинира двумерен масив от целочислени елементи. Да се въведат стойности за елементите и да се създаде едномерен масив, който съдържа сумите на елементите на всяка колона от двумерния масив. Програмата да извежда на екрана в подходящ формат двата масива.
Към нея ще ми трябва и блок схема. В началото на програмирането съм и търся информация как мога да се справя. Имам инсталирани Microsoft Visual Studio 2012 и Microsoft Visio PRO 2013.

#2 as9993

as9993

Потребител

• Глобални модератори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 695 мнения

Публикувано: 08 October 2015 - 17:35

Кое точно те затруднява и не ти е ясно? Започнал ли си с написването на програмата и ако да - до момента какво си написал? 

Моят съвет е да седнеш и на хартия да си разпишеш как точно ще работи програмата с конкретни данни, така по-лесно ще съставиш алгоритъма, а самото написване е лесната част от задачката. Дори блок схемата би трябвало да се изготви преди програмата, а по нея да напишеш и съответната имплементация.

"Родена в пъкъла музика се е разцъкала, като вълна избута боклука в ъгъла"

#3 batetoo2

batetoo2

Г-н Иванов

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 401 мнения

Публикувано: 08 October 2015 - 20:33

Абсолютно всичко не ми е ясно. Все още чета информация за масиви и как се пишат. Чета от сайта: programming-bg.com и от учебника ми, който взех от университета.

#4 as9993

as9993

Потребител

• Глобални модератори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 695 мнения

Публикувано: 09 October 2015 - 20:11

Ами хубавото е, че четеш и се пробваш да рабереш масивите. Те сами по себе си не са трудни, просто поредни клетки памет от даден тип. В момента нямам абсолютно никакво свободно време и няма как да седна да пиша по задачката, а и не смтам, че по този начин ще ти направя добра услуга. Прочети за масивите, поиграй си с тях и като стигнеш до момента, в който нещо конкретно не е ясно, ще се опитам да го обясня и да го демонстрирам с някакъв простичък код!

"Родена в пъкъла музика се е разцъкала, като вълна избута боклука в ъгъла"

#5 kolev.k

kolev.k

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 50 мнения

Публикувано: 11 October 2015 - 18:33

Надявам се това да ти помогне поне малко. С блок схемата и със самата програма ще трябва да се справиш сам. Примери ако не за цялата задача, то за части от нея има в нета. Успех!

P.S. За вектора може би греша, но не съм запознат добре с програмните езици и как се представят масивите там.

Прикрепено(и) умалено(и) изображение(я)

• zada4a.jpg

#6 Melmak ®

Melmak ®

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 389 мнения

Публикувано: 16 October 2015 - 10:53

Трябва да напиша програма на C/C++.
Да се създаде програма, в която се дефинира двумерен масив от целочислени елементи. Да се въведат стойности за елементите и да се създаде едномерен масив, който съдържа сумите на елементите на всяка колона от двумерния масив. Програмата да извежда на екрана в подходящ формат двата масива.
Към нея ще ми трябва и блок схема. В началото на програмирането съм и търся информация как мога да се справя. Имам инсталирани Microsoft Visual Studio 2012 и Microsoft Visio PRO 2013.

Здравей,
в случай че искаш да научиш материята учебниците на Магдалина Тодорова са подходящо решение, има и такива задачки. Двумерен масив добре се съчетава с два цикъла, вторият вложен в първия.

Ако пък времето е проблем бих препоръчал да се обърнеш към някой за помощ или в краен случай да си платиш на някого да направи задачата.
На някой хора може и да не се хареса последното решение, но насила хубост не става.
No, try not, do or do not...there is no try...

YODA

#7 batetoo2

batetoo2

Г-н Иванов

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 401 мнения

Публикувано: 21 October 2015 - 23:11

Мой колега ми направи курсовата работа, но когато задам стойности след компилиране и стартиране, автоматично програмата се затваря. Ето програмата. Какво трябва да поправя, че да не се затваря автоматично ? Също така ако може да ми обясните какво прави всеки ред. :) Работя с DEVC++.

#8 Stoyannov

Stoyannov

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1566 мнения

Публикувано: 22 October 2015 - 17:27

#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

/* run this program using the console pauser or add your own getch, system("pause") or input loop */

int main(int argc, char *argv[]) {
	int arr[10][10];
	int summ[10] = {0};
	int nrow;
	int ncol;

printf("\nEnter how many rows /maximum is 10/ :");
	scanf("%d", &nrow);
	printf("\nEnter how many columns /maximum is 10/ :");
	scanf("%d", &ncol);
	int i;
	int j;
	for (i = 0; i < nrow; i++)
		for (j = 0; j < ncol; j++)
		{
			printf("Enter value for row %d, colum %d: \n", i + 1, j + 1);
			scanf("%d", &arr[i][j]);
		}

for (i = 0; i < ncol; i++)
	{ //for each column
		for (j = 0; j < nrow; j++)
			{ //in every row
				//itterate trough all rows of single column, then itterate trough all rows of next column and so on

summ[i] += arr[j][i];					
			}
	}

//i must print the array with sums
	for (i = 0; i < ncol; i++)
	{
		printf("The summ from column %d is : %d\n", i+1, summ[i]);
	}
	scanf("%d", &j); // i put this here to stop execution before exit
        system("PAUSE");
        return 0;
}

Виж така дали ще се затваря. Той даже човека ти го е написал ама кой да гледа: "/* run this program using the console pauser or add your own getch, system("pause") or input loop */"

#9 batetoo2

batetoo2

Г-н Иванов

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 401 мнения

Публикувано: 24 October 2015 - 21:44

Да, със автоматичното затваряне се оправих. Написах ред: "break" и се получи. А относно какво значи всеки ред ?

#10 Stoyannov

Stoyannov

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1566 мнения

Публикувано: 24 October 2015 - 21:47

Е не знаеш какво прави:

int arr[10][10];
int summ[10] = {0};
int nrow;
int ncol;

?

#11 batetoo2

batetoo2

Г-н Иванов

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 401 мнения

Публикувано: 11 November 2015 - 21:34

Е не знаеш какво прави:

int arr[10][10];
int summ[10] = {0};
int nrow;
int ncol;

?

1. Въвеждаме матрица със символи 10 от 10.

2. Въвеждаме сума от числа, [10] = {0} - това нищо не ми говори..

3. Въвеждаме колко реда ще има.

4. Въвеждаме колко стълба ще има.

Прав ли съм ? Има и други редове, които не знам, тепърва ще търся информация за тях.

0 потребители четат тази тема

0 регистрирани потребители, 0 гости и 0 анонимни потребители