Jump to content

Безплатен ъпгрейд за Windows 10


Гост Zig Zag

Препоръчан пост

Reserve Windows 10

 

Лимитирано - срокът за ъпгрейд е в рамките на 1 година. Но вие бъдете бързи, защото на много компютри с лицензиран Windows 8.1 и Windows 7 SP1 приложението не може да се стартира.

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 37
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Не виждам защо да правя подобна "резервация". В момента съм си много добре с Windows7 Professional, който ползвам и аз не знам защо. Сигурно ако бях с WindowsXP SP3, пак нямаше да усетя някакви особени затруднения. Според мен това си е някаква мания, да инсталираш все нещо ново. Не се чувствам в настроение за бета тестер и предпочитам да ползвам нещо изпитано.

Link to comment
Сподели другаде

Не виждам защо да правя подобна "резервация". В момента съм си много добре с Windows7 Professional, който ползвам и аз не знам защо. Сигурно ако бях с WindowsXP SP3, пак нямаше да усетя някакви особени затруднения. Според мен това си е някаква мания, да инсталираш все нещо ново. Не се чувствам в настроение за бета тестер и предпочитам да ползвам нещо изпитано.

Напълно подкрепям. Тествал съм и 8 и 10, но така и не останах очарован нито от стабилност на системите, нито от нещо кой знае колко по-добро, или по-полезно в новите версии на Windows. Всеки ден в сервиза идват компютри и лаптопи които работят на хп, 7 и 8. Опита ми сочи, че на този етап Windows 7 определено е най-стабилно работещата система. Аз също смятах да преминавам на 10 но се отказах в крайна сметка защото не ми хареса как работят компютрите, на които го ъпгрейднах. На визия и като външен вид са го издокарали чудесно, спор няма. Но в същността си не е нищо особено.

Link to comment
Сподели другаде

Аз съм с лицензиран 8.1 Pro. Опитах надграждането,не ми създаде никакви проблеми,но определено не ми хареса. Много е бавен.Особено при старт.Докато с 8.1 буквално за 10 секунди стига до ДЕСКТОП и е готова за работа,10- ката се бави,не е стабилна,непрекъснато харда върти...прави нещо.Трябва да изчакваш малко за да ти отвори браузера или някоя програма...абе,не ми харесва определено.Поне за сега де! Напомня ми за 7-цата бавна и тежка,според мене.И тя ми е лицензирана де.Може да се каже ,че съм малко маниачка на лицензирана ОС.Но определено нея, я прескочих.Имах я инсталирана от 4 години,но ако съм я пускала 10 пъти общо,пак добре.Много проблеми ми създаваше...не помня вече какви,но непрекъснато се налагаше да и правя нещо. Работех си с XP то.Докато сега в 8.1 се влюбих.Бърза,с лесни менюта с много възможности.За таблета и айфона не  се налага да се инсталира допълнителни програми.За XP забравих почти,освен в случаите когато ми трябва някаква по стара програма която без XP не тръгва.Направи ми впечатление,че много програми,правени за XP,успешно ги инсталира и върти без проблеми.Проверява,намира настройки,инсталира ги и програмите тръгват без допълнителни проблеми.Вярно ,че и 7-цата имаше тая опция,ама,все нещо не вървеше.Спомням си ,че много често изкачаше прозорец - Тая програма е инсталирана правилно... или нещо от сорта беше.Само,че (аз с всички ОС,по тая точка удрям греда,нямам идея защо)направя ли някакви Update различни от сервизен пакет компа почва да се влачи и изобщо хиляди случки се случват.Та затова след инсталация и преди да включа интернета,първата ми работа е да забраня Update.

Не съм маниачка на нова ОС,но на бърза-определено да! Намерих я в лицето на 8.1 но без всякакви Update. Приятен ден,че много се разфилосовствувах! :)

Link to comment
Сподели другаде

Ако става дума за нова версия би трябвало да се обърне внимание на следните фактори:
- Операционна Система: Подобрява се производителността. Запълват се и дупки. Браузърът обаче става все по-недостъпен и защитава интересите на Pay Per View сайтовете, като лишава потребителите от сваляне на стрийм съдържанието. :) Колкото по-стар е браузъра Internet Explorer, толкова по-атрактивен и манипулативен е той, като най-доброто попадение отива за Windows 7, където потребителят има пълна мощ и свобода за рипване на защитени съдържания. Тенденция е употребата на Chrome с неговия Chromium Embedded Framework 1, но е леко бъгав. CEF2 е изоставен, а CEF3 изглежда недостъпен за хакерите. С две думи - старото си е старо и обучено. Не виждам никакъв смисъл за ликвидация.
- Драйвър: Умирам си от яд като видя всеки месец нова версия например на Realtek High Definition Audio. По моему тези промени касаят новите компютри и тяхната специфична архитектура. Едва ли нещо ще се промени при моя компютър ако инсталирам по-нова версия, така ли е?
- Софтуер: Винаги е по-добре с най-новото.

 

Що се отнася до Windows 10 - при него не работят доста от най-популярните приложения и системата не е завършена и е пълна с грешки, които ще се чистят с години. Полза за подмяна с по-нова система няма. Но да останеш с Windows 7 е кошмар, a Windows 8.1 е най-доброто, защото е снабдено (обзаведено) с всякакви необходими екстри, които ги няма в Win7.

Link to comment
Сподели другаде

Напълно подкрепям. Тествал съм и 8 и 10, но така и не останах очарован нито от стабилност на системите, нито от нещо кой знае колко по-добро, или по-полезно в новите версии на Windows. Всеки ден в сервиза идват компютри и лаптопи които работят на хп, 7 и 8. Опита ми сочи, че на този етап Windows 7 определено е най-стабилно работещата система. Аз също смятах да преминавам на 10 но се отказах в крайна сметка защото не ми хареса как работят компютрите, на които го ъпгрейднах. На визия и като външен вид са го издокарали чудесно, спор няма. Но в същността си не е нищо особено.

Относно стабилноста и разочарованието възможно е да си ползвал някоя бета версия,което е нормално за издънки при такива. Финалната версия на Windows10 ще е готова за изтегляне на 29 юли 2015г.

http://www.microsoft.com/bg-bg/windows/windows-10-faq

Link to comment
Сподели другаде

Чудя се дали има смисъл да се включвам в темата. Ще го направя все пак...

 

Преминаването на нова операционна система не е мания. Става въпрос за осъвременяване на софтуера, за да се възползва от новите технологии, да се възползва потребителят от предлаганите удобства и екстри и т.н. Това не значи, че всеки един потребител трябва задължително да сменя операционната система при излизането на нова, че и изобщо.

 

Ще се съглася, че преминаването на по-нова версия на Windows още с излизането ѝ крие повече рискове, защото колкото и да е тествана операционната система от Quality Control отдела на Microsoft, това не може да гарантира пълното отсъствие на проблеми, защото те не могат да пресъздадат безкрайния брой комбинации от хардуер и софтуер, които съществуват. Много (може би всички) версии на Windows не бяха достатъчно добри, докато не се появиха по-късни версии/актуализации.

Windows 98 беше приемлива, но не се превърна в наистина смислен продукт, докато не се появи Windows 98 Second Edition.

Windows XP беше сносна, но ѝ трябваха два сервизни пакета, за да достигне пълноценност.

Windows Vista беше почти трагедия след излзиането си. Първият ѝ сервизен пакет беше от огромна важност и я превърна в поносима операционна система.

Windows 7 е версията, която в оригиналния си вид е най-близо до оптимално състояние, макар че при нея имаше доста полза от Service Pack 1.

Windows 8 не беше на нужното ниво. Windows 8.1 внесе много и необходими промени и я превърна в солидна операционна система. Според мен първата голяма актуализация (т.нар Update 1) е също важен.

И тук не говоря за външен вид. Говоря за промени на технологично ниво, т.е. „под капака“.

 

Може би ако човек използва компютъра си за много ограничени дейности (да работи на някой стар Microsoft Office пакет, да слуша музичка през Winamp, да си чати с приятели във Facebook/Skype и други подобни, то тогава няма особена нужда от ъпгрейд към по-нова операционна система, защото може би няма да се усети някаква реална разлика.

Да се твърди обаче, че следващи версии на Windows не внасят подобрения спрямо предходни, е меко казано смешно. Да, понякога промените не са чак толкова големи, но такива винаги има. Изказвания, че новите версии са калпави и че доброто старо XP е също толкова функционално и надеждно (или подобни) принадлежат на разни псевдо-специалисти и т.нар. „квартални хакери“. Никой поне малко запознат и сериозен човек не би ръсил подобни врели некипели. Промените са толкова много и по всякакви параграфи: стабилност, сигурност, производителност, енергоефективност и т.н., че може книга да се напише. Това, че повечето не се виждат на повърхността или че не се отнасят с еднаква сила за за всички потребители, не значи, че подобрения няма.

 

Всеки има право да използва каквото му допада. Далеч съм от мисълта принуждавам потребителите да използват по-нови версии на Windows или дори да твърдя, че винаги трябва да се използват по-нови такива. Нека обаче не се говорят неверни неща и дори глупости.

Link to comment
Сподели другаде

Чудя се дали има смисъл да се включвам в темата. Ще го направя все пак...

Night Raven, искрено се надявам, че по твоите представи не ме зачисляваш към групата на псевдо-специалистите и кварталните хакери. Струва си да отбележа, че изискванията за функционалност и надеждност варират според нуждите на даден потребител. Лично аз мога да кажа, че повечето от нещата, които правя ежедневно на компютъра си, мога да ги правя и на WindowsXP и на Windows7. Също така след като съм работил дълги години с WindowsXP, то неговата стабилност съм я счел за достатъчна при ежедневна дейност. Та понякога нещата са въпрос на перспектива.

Няма как да отбележа и че не съм съгласен с някои параграфи като производителност и енергоефективност. Имаше навремето, при излизането на Vista тестове, където се оказваше че към онзи момент WindowsXP след последният Service Pack3 се оказва по-производителен на същият хардуер. Също така, въпросът за енергоефективността варира спрямо хардуера. Трябва да се има предвид, че хардуер, който се поддържа от по-стара и по-нова операционна система, често е по-енергоефективен на системата, за която оригинално е проектиран. Обяснението е много просто - по-старата система поддържа енергоспестяващите функции, докато по-малко натоварва хардуера, което директно дава отражение на консумацията на енергия.

Да, всяка следваща версия на Windows се стреми да внася подобрения, но понякога се чупят стари функционалности или поддръжка на хардуер/софтуер, който е много нужен и сериозно осезаемо е за някои хора това. Отделно, не на всеки е по вкуса интерфейсът на всяка следваща версия, промените, както и коренно различният изглед на Windows8/8.1 Интерфейсът е нещо, с което се сблъска всеки потребител на PC ежеминутно, през цялото време и ако той спъва работата на този потребител се оказва, че много от предимствата и поддръжката на новата версия на Windows трудно може да се види и да се разбере, след като софтуерът като цяло е трудно използваем поради интерфейса си.

И последни 5 стотинки. Всяка версия на софтуер, дори след нейното излизане и предполагаемо изчистване на по-голямата част на явните грешки, й трябва още време, за да може да се усъвършенства. Много рисково е човек да се впуска веднага да сменя софтуер и операционни системи веднага след излизането на нова версия. Рискува да се превърне в тестови обект/бета тестер/лабораторна мишка. За това и смятам "резервирането" на Windows10 за глупост. А дразнещ е фактът, че се натрапва на всички потребители на Windows под Windows10 чрез Windows Update. Малко нагло е да си пускаш рекламите, при условие че това е платен продукт. И тия "напомняния" не се махат толкова лесно. Няма просто да дадеш отметка да не те пита повече и да престане.

Link to comment
Сподели другаде

Струва си да отбележа, че изискванията за функционалност и надеждност варират според нуждите на даден потребител. Лично аз мога да кажа, че повечето от нещата, които правя ежедневно на компютъра си, мога да ги правя и на WindowsXP и на Windows7. Също така след като съм работил дълги години с WindowsXP, то неговата стабилност съм я счел за достатъчна при ежедневна дейност. Та понякога нещата са въпрос на перспектива.

Затова казах, че за някои нужди няма особена разлика между Windows XP и по-новите версии на операционната система. Това обаче не променя факта, че по-новите са обективно по-добри. На някого може да му свърши работа и Fiat Uno, но това не значи, че една съвременна Honda Accord не е по-добър автомобил и че за много хора тя е смислен избор.

 

Няма как да отбележа и че не съм съгласен с някои параграфи като производителност и енергоефективност. Имаше навремето, при излизането на Vista тестове, където се оказваше че към онзи момент WindowsXP след последният Service Pack3 се оказва по-производителен на същият хардуер. Също така, въпросът за енергоефективността варира спрямо хардуера. Трябва да се има предвид, че хардуер, който се поддържа от по-стара и по-нова операционна система, често е по-енергоефективен на системата, за която оригинално е проектиран. Обяснението е много просто - по-старата система поддържа енергоспестяващите функции, докато по-малко натоварва хардуера, което директно дава отражение на консумацията на енергия.

Нека уточним, че изобщо не включвам Windows Vista в сметките. Въпросната операционна система имаше хубави идеи, но реализацията им беше крайно незадоволителна.

Иначе ти не се съгласявай, щом искаш. Това не променя фактите. Не виждам как един хардуер ще има по-високо потребление на енергия с по-нов софтуер, който вече има всичко, което и по-стария. А това коя версия на Windows натоварва повече и коя по-малко е относително, защото в новите версии промени, които оптимизират някои действия. Някои програми пък имат различни начини да изпълняват своите дейности под различните версии на Windows. Да речме в по-нова версия има някое добавено API, което позволява на дадено приложение да изършва някои проверки много по-ефективно и лесно, което иначе би отнело повече ресурси под по-стари версии на Windows посредством workarounds.

 

Да, всяка следваща версия на Windows се стреми да внася подобрения, но понякога се чупят стари функционалности или поддръжка на хардуер/софтуер, който е много нужен и сериозно осезаемо е за някои хора това.

Мога да се съглася, че понякога Microsoft наистина чупят някои неща, но в повечето случаи това се дължи на приложение, което е некадърно написано или изобщо не е проектирано да работи под въпросната операционна система, или и двете.

Същото се отнася и за хардуера. В повечето случаи производителят просто не иска да инвестира пари в разработката на драйвери за по-нови операционни системи.

Не виждам как Microsoft са виновни за некадърни или програмисти, или алчни производители.

 

Отделно, не на всеки е по вкуса интерфейсът на всяка следваща версия, промените, както и коренно различният изглед на Windows8/8.1 Интерфейсът е нещо, с което се сблъска всеки потребител на PC ежеминутно, през цялото време и ако той спъва работата на този потребител се оказва, че много от предимствата и поддръжката на новата версия на Windows трудно може да се види и да се разбере, след като софтуерът като цяло е трудно използваем поради интерфейса си.

Напълно съм съгласен, че всеки потребител има свои предпочитания и харесва различни интерфейси. Това е много субективен фактор, затова не го споменавам сред нещата, които обективно правят дадена операционна система по-добра.

Факт е обаче, че много потребители не се и опитват да свикнат с новите интерфейси. Не говоря само за прехода към Windows 8 и модерния интерфейс, който тогава беше известен като Metro. Споменавал съм го и преди, ще го спомена отново: при прехода от Windows 9x базираните операционни системи към Windows XP потребителите недоволстваха, че менюто Start беше различно, макар да имаше опция да се върне класическото. Това беше и причина операционната система да направи лошо първо впечатление, което създаде лоши отзиви и хората не приеха добре операционната система. След време обаче тя навлезе и хората свикнаха и я заобичаха. Дотолкова я харесваха, че не искаха да преминат от нея на Windows 7. Същото се повтаря и при преход от Windows 7 към Windows 8/8.1 и евентуално Windows 10. Много хора просто не дават шанс на новото, а го отричат моментално, което си е пълна глупост.

На мен например интерфейсът на Windows 7 ми беше далеч по-удобен от този на Windows XP, а този на Windows 8/8.1 ми е по-удобен от този на Windows 7. Не говоря за модерния интерфейс, който може да се спре бързо и лесно.

И отново: това, че дадено приложение има неинтуитивен и неудобен интерфейс, е вина на автора му, не на Microsoft.

 

И последни 5 стотинки. Всяка версия на софтуер, дори след нейното излизане и предполагаемо изчистване на по-голямата част на явните грешки, й трябва още време, за да може да се усъвършенства. Много рисково е човек да се впуска веднага да сменя софтуер и операционни системи веднага след излизането на нова версия. Рискува да се превърне в тестови обект/бета тестер/лабораторна мишка. За това и смятам "резервирането" на Windows10 за глупост. А дразнещ е фактът, че се натрапва на всички потребители на Windows под Windows10 чрез Windows Update. Малко нагло е да си пускаш рекламите, при условие че това е платен продукт. И тия "напомняния" не се махат толкова лесно. Няма просто да дадеш отметка да не те пита повече и да престане.

С това съм също съгласен до голяма степен. Именно затова аз никога не преминавам към по-нова операционна система веднага или скоро след излизането ѝ. Изчаквам да мине известно време, за да се появят отзиви (не от обикновените потребители разбира се, а от хора, чиито мнение уважавам), да се поизчистят евентуални по-големи проблеми посредством първоначалните актуализации, както и самият аз да имам време да тествам системата под виртуална машина и т.н.

Не мисля, че запазването е глупост. Това е по-скоро напомняне на потребителя. Някои забравят, а други не знаят. Според мен не е лоша идея. Съгласен съм обаче, че това напомняне е леко дразнещо и е трябвало да направят опция лесно да бъде скрито.

Link to comment
Сподели другаде

Мога да се съглася, че понякога Microsoft наистина чупят някои неща, но в повечето случаи това се дължи на приложение, което е некадърно написано или изобщо не е проектирано да работи под въпросната операционна система, или и двете.Същото се отнася и за хардуера. В повечето случаи производителят просто не иска да инвестира пари в разработката на драйвери за по-опция лесно да бъде скрито.

Night Raven, имаме конфликтни точки. Ще го кажа така - WindowsXP поддържа Speed Step, двуядрени процесори и т.н. Поддържа ACPI. Пускам лаптоп, който има поддръжка за него на него. Той има по-ниски системни изисквания, по-малко памет консумира, както и цикли на процесора, заради по-малкото услуги и т.н. Нека фиксираме величината "памет". Оказва се, че има по-голям шанс под WindowsVista/7 да се напълни, отколкото под XP. Когато не стига RAM, Windows започва да прехвърля и да се обръша към SWAP файл. Това са обръщения към твърдият диск де факто. Т.е твърдият диск си работи повече и не може да ползва енергоспестяващите функции и да заспива толкова често. А той хаби ток.

Що иде реч до GUI - не можеш да се отървеш от Metro в Windows8. Дори и да байпаснеш стартовият екран със софтуер на трета страна се оказва, че за някои настройки и функции пак се обръщаш към грозното меню, което се намира в дясната част на екрана, като мръднеш показалеца в десният ъгъл. Този интерфейс не е удобен, освен за екран чувствителен на докосване. И е коренно странен.

Ако GUI не е използваемо, средностатистическият потребител не се интересува какво има зад него. Това е все едно да размениш всички контроли за управление на един автомобил. Независимо какъв хубав двигател ще има вътре, той ще получава негативни оценки. Като не можеш да подкараш колата, дори и не може да разбереш как точно работи/се държи тоя хубав двигател.

Ако иска потребителят, ще си купи. Ако иска ще се информира. Той си е купил продукта не да получава реклами по ъпдейта, а кръпки на проблеми. Натрапва се нещо, което не може трайно да се скрие.

И последно - то приложението, което се чупи е проектирано да работи за тази операционна система, просто не за тази версия. Не винаги обаче има по-нова версия налична. Бях играл игра тип "стратегия". Age of Empires2, излязла някъде и със системни изисквания Win98, Win2K, XP. Същата игричка под Windows7 има проблем с цветовете - пълна мацаница е екрана, цветовете не се представят както трябва. Нещо излагация на Microsoft свързана с превключване на палитрите на цветовете. А тя играта ползва 256 цвята, поне така знам аз.

Та една идея между другото - как с рязане на поддръжка и отказ на производителите се побутват потребителите и се работи по процеса за "плановото остаряване". Ако ей така, за момент просто си поспекулираме.

Аз лично на Windows8/10 няма да премина. Хардуерът ми напълно го позволява, Microsoft ме приканя. Обаче първо да си оправят мацаницата с графичният потребителски интерфейс.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте, моят лаптом е доста старичък - процесор T2080 1.73GHz 2 GB рам. Има ли смисъл с този стар хардуер да опитам да мина на новият Windows 10?

По-скоро не. Не толкова заради мощността, а заради наличието на драйвери. Заради това може би ще е по-безопасно да се насочиш към Windows 7, ако вече не си.

 

Ще го кажа така - WindowsXP поддържа Speed Step, двуядрени процесори и т.н. Поддържа ACPI. Пускам лаптоп, който има поддръжка за него на него.

Това, че Windows XP поддържа многоядрени процесори, не означава, че е оптимизирана за тях и че използва всички ядра пълноценно.

Също така не означава, че Windows XP поддържа всички енергоспестяващи възможности на по-съвременните операционни системи.

 

Той има по-ниски системни изисквания, по-малко памет консумира, както и цикли на процесора, заради по-малкото услуги и т.н. Нека фиксираме величината "памет". Оказва се, че има по-голям шанс под WindowsVista/7 да се напълни, отколкото под XP. Когато не стига RAM, Windows започва да прехвърля и да се обръша към SWAP файл. Това са обръщения към твърдият диск де факто. Т.е твърдият диск си работи повече и не може да ползва енергоспестяващите функции и да заспива толкова често. А той хаби ток.

Това, че използва по-малко памет, не означава нищо за системи с достатъчно памет. Ако потребителят има около 1GB или по-малко, мога да се съглася, че Windows XP е по-оптималният вариант, но с повече памет (2GB и нагоре) не виждам смисъл от Windows XP по този параграф.

Това, че паметта се пълни повече под Windows Vista/7/8/8.1 е всъщност целенасочено. Става въпрос за SuperFetch. Обяснявал съм го повече от веднъж. Имам го като обяснение и в темата за поддръжка. Да не говорим колко информация има в Интернет, ако не знаеш какво е и каква му е целта. Макар че, като се замисля, ако не знаеш какво е SuperFetch, това не говори изобщо добре за теб.

Циклите на процесора са също нещо много относително. Да, Windows XP има по-малко услуги. Това не означава, че те консумират също толкова или повече процесорно време, защото в по-новите версии са далеч по-оптимизирани точно кога да се стартират и кога да извършват активност.

И не е нужно да ми обясняваш устройството на memory manager-а. Запознат съм с него достатъчно добре. И за протокола: файлът се нарича „pagefile“, не swap. Използваш много стара терминология, което също не е добър признак.

 

Що иде реч до GUI - не можеш да се отървеш от Metro в Windows8. Дори и да байпаснеш стартовият екран със софтуер на трета страна се оказва, че за някои настройки и функции пак се обръщаш към грозното меню, което се намира в дясната част на екрана, като мръднеш показалеца в десният ъгъл. Този интерфейс не е удобен, освен за екран чувствителен на докосване. И е коренно странен.

Ако GUI не е използваемо, средностатистическият потребител не се интересува какво има зад него. Това е все едно да размениш всички контроли за управление на един автомобил. Независимо какъв хубав двигател ще има вътре, той ще получава негативни оценки. Като не можеш да подкараш колата, дори и не може да разбереш как точно работи/се държи тоя хубав двигател.

Charms лената също може да се забрани от същото място, от което се забранява и екранът Старт.

Честно казано, освен за избор на мрежова връзка за набиране (WiFi, PPPoE, VPN и прочее), не се сещам за каквото и да било друго нещо, което да налага използването на модерен интерфейс и/или да се използва повече от веднъж на няколко месеца/години

 

И последно - то приложението, което се чупи е проектирано да работи за тази операционна система, просто не за тази версия. Не винаги обаче има по-нова версия налична. Бях играл игра тип "стратегия". Age of Empires2, излязла някъде и със системни изисквания Win98, Win2K, XP. Същата игричка под Windows7 има проблем с цветовете - пълна мацаница е екрана, цветовете не се представят както трябва. Нещо излагация на Microsoft свързана с превключване на палитрите на цветовете. А тя играта ползва 256 цвята, поне така знам аз.

Та една идея между другото - как с рязане на поддръжка и отказ на производителите се побутват потребителите и се работи по процеса за "плановото остаряване". Ако ей така, за момент просто си поспекулираме.

Повтарям: ако дадено приложение има проблем, то проблемът е в него.

Конкретно с Age of Empires II не виждам проблем. Ето снимка от виртуална машина с Windows 8.1 x64:

http://i.imgur.com/9kDR1c4.png

 

Ето снимка и от реалната машина, която е със същата операционна система:

http://i.imgur.com/JHcypHY.png

 

Вярно е, че не съм играл играта от много години, но все пак си мисля, че всичко изглежда наред. И това не е експанжънът The Conquerors, а е оригиналната Age of Empires II: The Age of Kings, която дори няма Windows XP сред системните изисквания, най-новата в списъка с поддържани е Windows 2000.

 

Аз лично на Windows8/10 няма да премина. Хардуерът ми напълно го позволява, Microsoft ме приканя. Обаче първо да си оправят мацаницата с графичният потребителски интерфейс.

Нищо му няма на графичния интерфейс. Аз в ежедневието модерен интерфейс не виждам. Евентуално веднъж на няколко дни да ми се наложи да отворя лентата с мрежовите връзки. Това не го намирам за проблем.

 

И мисля, че мога да отговоря на първия ти въпрос — дали те причислявам към псевдо-специалистите и кварталните хакери. На базата на това, което написа до този момент, отговорът ми е „по-скоро да“. Ти самият каза, че който се интересува, ще се информира. Ти явно не си се интересувал, защото не си се информирал. А незаинтересоваността не е типична за сериозните хора в която и да било област.

Link to comment
Сподели другаде

...

Логиката ти се бази на много презумпции. Обаче светът не винаги се съобразява с тях. Оказва се, че Windows98 става добър чак след SE изданието, на WindowsXP му трябваха 3 сервизни пакета, а WindowsME директно беше наречен "Mistake Edition", което преведено и адаптирано ще рече "Пълен провал". Явно не винаги по-новото е по-съвършено out of box.

Винаги действително използваната памет означава нещо. Понеже тя е крайна величина, задължително нещо, което хаби повече физическа памет = повече обръщания към pagefile. Което теоретично може да окаже значение, ако паметта се ползва практически до изчерпване. Между другото, swap и pagefile са еквивалентни понятия. И ако ще използвам стари понятия, в Linux няма pagefile.sys. Има SWAP дял.

Наясно съм със Superfetch, но той не е въпрос на текущото обсъждане. Въпросът е когато дойде да събираш всички приложения, които ползваш в RAM, къде можеш да събереш повече, отпечатъкът върху системата и къде имаш повече пространство за изпълняване на код от приложното програмно осигуряване.

За услуги и т.н отново правим презумпции за оптимизация и т.н. Аз пък съм прагматичен, взех че си направих анализ на 1 система с процесор PentiumM и 2 версии на Windows - XP и 7. И почнах да сравнявам времена на зареждане, процесорно време и т.н. Оказа се, че Windows7 зарежда по-бавно. По-бавно = по-висока консумация на електричество. Оказва се, че на системата WindowsXP е бил по-добър.

Аз модерен интерфейс никъде не искам да виждам. Нито при мрежата, нито никъде. Не ми е удобен по никакъв начин. Не му е мястото в системата според мен.

Водим чисто теоретичен спор с много презумпции. Новата версия на OS има по-добра поддръжка на по-нов хардуер и по-нови технологии. Което не означава автоматично, че всеки с всяка система може да се възползва от тях. Още повече не значи, че с новата версия и поддръжка на нови технологии и хардуер не се изместват стари технологии и хардуер, които може да са важни за някого. Няма как да не вземем предвид и промените в графичният интерфейс, доста резки в Windows8 спрямо Windows7. Работил съм на Windows8 и го намирам крайно неудобен. Намирам и че е много по-сложен за обикновените потребители, ежедневно срещам много повече въпроси за работата под Windows8, отколкото под Windows7, както и много молби дадена система да се даунгрейдне до Windows7.

На кратко - по-новата версия не означава автоматично в индивидуален план. Освен подобрения, усъвършенстване, новите версии са напълно способни да вкарат и допълнителни грешки и несъвършенства, поради увеличаващият се обем от код, както и да вкарат несъвместимости с по-стар хардуер и софтуер. Поради тази причина се налага те да се изчистват със сервизни пакети. За това и не смятам никога да преминавам на нещо, което не е достатъчно тествано. Поради това и бизнесът обикновено се движи в софтуера си 1-2 версии назад. Не може някой да си позволи да мигрира целият си бизнес от Windows7 до 10, веднага щом излезе, без да е уверен, че няма да излязат подводни камъни. Правилото е - нещо, което работи не се пипа просто така.

В мащаб е вярно, че авторите на софтуера имат общо с осигуряването на съвместимост. Обаче в личен план даден потребител не го интересува кой прави софтуера, иска той да върви. И за него ако нещо върви на XP, а не върви на 7, значи 7 е лошият, лош вълк. Защото е изгубена съвместимост. Неизбежно е, но е доста неприятно. Аз лично ползвам някои стари парчета хардуер като един практически античен принтер. Е, под WindowsXP работеше доста добре. Под Windows7 едвам го подкарах.

Иначе прав си, че на модерен, последна дума на технологията хардуер по-модерната OS по презумпция трябва да е по-добра, понеже е оптимизирана за последните технологични новости. И е така. WindowsXP поддържа двуядрени процесори и до 4GB памет в 32 битовата версия. Ползвам Windows7, въпреки някои неудобства, които ми създава, поради факта че се държи малко по-добре на хардуерът, с който в момента работя.

Има го и обратното обаче - хардуер често се проектира за определен софтуер/версия на OS. И се оказва, че работи най-добре с тая версия, нищо че след това излиза по-нова. За този хардуер най-новата версия на OS не е задължително най-добрата. Именно за това смятам твоите презумпции за малко неправилни. Не че не си прав, просто начинът по който го казваш според мен не е правилен.

Та помисли си внимателно дали съм "квартален хакер" или достоен събеседник :)

п.п Windows7 SP1 x86 - трябваше да правя пачове в регистрито, за да нямам проблеми с цветовете на играта, когато я включа, докато работя с Aero. Starcraft Broodwar пък не върви, освен ако не kill-на процеса Explorer.exe или пак не правя пачове заради него. Не върви и с добри детайли Age of Mythology, освен ако не направя определени пачове пък по самата игра. Може да са стари парчета софтуер, но си ги обичам. И няма как да кажа на Ensemble Studios, които вече ги няма - Абе, я напишете нови, съвместими.

Link to comment
Сподели другаде

Аз съм с лицензиран 8.1 Pro. Опитах надграждането,не ми създаде никакви проблеми,но определено не ми хареса. Много е бавен.Особено при старт.Докато с 8.1 буквално за 10 секунди стига до ДЕСКТОП и е готова за работа,10- ката се бави,не е стабилна,непрекъснато харда върти...прави нещо.Трябва да изчакваш малко за да ти отвори браузера или някоя програма...абе,не ми харесва определено.Поне за сега де! Напомня ми за 7-цата бавна и тежка,според мене.И тя ми е лицензирана де.Може да се каже ,че съм малко маниачка на лицензирана ОС.Но определено нея, я прескочих.Имах я инсталирана от 4 години,но ако съм я пускала 10 пъти общо,пак добре.Много проблеми ми създаваше...не помня вече какви,но непрекъснато се налагаше да и правя нещо. Работех си с XP то.Докато сега в 8.1 се влюбих.Бърза,с лесни менюта с много възможности.За таблета и айфона не  се налага да се инсталира допълнителни програми.За XP забравих почти,освен в случаите когато ми трябва някаква по стара програма която без XP не тръгва.Направи ми впечатление,че много програми,правени за XP,успешно ги инсталира и върти без проблеми.Проверява,намира настройки,инсталира ги и програмите тръгват без допълнителни проблеми.Вярно ,че и 7-цата имаше тая опция,ама,все нещо не вървеше.Спомням си ,че много често изкачаше прозорец - Тая програма е инсталирана правилно... или нещо от сорта беше.Само,че (аз с всички ОС,по тая точка удрям греда,нямам идея защо)направя ли някакви Update различни от сервизен пакет компа почва да се влачи и изобщо хиляди случки се случват.Та затова след инсталация и преди да включа интернета,първата ми работа е да забраня Update.

Не съм маниачка на нова ОС,но на бърза-определено да! Намерих я в лицето на 8.1 но без всякакви Update. Приятен ден,че много се разфилосовствувах! :)

Привет, точно така спрете,че ако знаете само колко небивалици и смехотворни неща сте написали..... 

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...