Jump to content

Шахмат пъзели


Zevzek

Препоръчан пост

Добре още един сценарии - жертваме g2

правим царица която царя изяжда и местим h4 на h3

Царя няма да има как да блокира и двете пешки

 

Май и така царя може да изяде и трите пешки.... :(

Предавам се?

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 133
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Gesha, това е точното решение на пъзела. Докато пишех поста видях, че нещо си се разколебал. Няма как царят да прибере черните пешки след g1=Q; Kхg1-h3 (това е решението, което си дал). Ако белият цар мести на f2 за да вземе пешката на f3, тогава черните отговарят с h2. Пешката на h2 не може да бъде спряна - полетата g1 и g2 са недостъпни за царя. Той може да мести на g3, да вземе f3 или да отиде на f1. И трите, пък и останалите възможни ходове на царя няма да спрат повишението на пешката. Същия е сценария ако царя се опита да вземе пешката на h3.

Не знам дали го обясних добре, но все пак ще пусна нов пъзел.

 

http://img97.imageshack.us/img97/7648/chess87ck.jpg

 

Кой е най-добрия ход на белите? Защо?

Редактиран от Zevzek
Link to comment
Сподели другаде

Въпроса е какво ще стане ако след изяждането на царицата царя си стои на мястото - ще могат ли черните да изкарат още една царица

 

А за новия пъзел - цар на d3 след това офицер на d4 /ако се мести директно офицер, черните могат да го изядат с офицер и да избягат след това - така или го прибират с офицера и царя отива на e4 блокирайки и пешка и офицер, или го взимат с пешката и пак офицер и пешка остават блокирани и белите могат да направят царица

Link to comment
Сподели другаде

За предходното положение:

Ако белият цар си стои на мястото то ще трябва да мести някоя от белите пешки. Която и от тях да мести, черният цар застава пред нея. Така белият остава в неизгодно положение. Ако мести някоя друга бяла пешка, черният цар може да ги вземе и трите, след което отново белият е на ход и не му остава друго освен да мести царя. А мести ли го, положението за него е неспасяемо.

 

За последното:

След d3 черните жертват пешката си с e4 шах. Белбият цар я взема и отива на e4. После черният цар мести на h5 или g5 т.е преследва бялата пешка. Белите няма как да я спасят и играта завършва реми. d3 не е верен отговор.

Link to comment
Сподели другаде

Последното положение нещо затлачи темата. Затова ще предложа нов пъзел с повече фигури.

 

http://img111.imageshack.us/img111/7236/chess95dc.jpg

 

Кой е най-добрия ход на белите? Защо?

Link to comment
Сподели другаде

Пешка на g3 също спасява мата, но черната царица взема коня с шах, белият цар мести на g2. От тук варианти за победа на черния много. Например царицата взема бялта пешка на b3 и заплашва тази на b7. Белият топ също е под заплаха на царя. Има по-добър ход.
Link to comment
Сподели другаде

Не знам дали го обясних добре, но все пак ще пусна нов пъзел.

 

http://img97.imageshack.us/img97/7648/chess87ck.jpg

 

Кой е най-добрия ход на белите? Защо?

 

Офицер на д4.Ако оня вземе с пешката го затапвам с цар на д3/Ако вземе с офицера - пак на д3.Той трябва да се върне,но аз пак го затапвам на е4. После черния духа супата.

Редактиран от trapped
Link to comment
Сподели другаде

Офицер на д4.Ако оня вземе с пешката го затапвам с цар на д3/Ако вземе с офицера - пак на д3.Той трябва да се върне,но аз пак го затапвам на е4. После черния духа супата.
Това е отговора. По-точно не може и да бъде.
Link to comment
Сподели другаде

Е вие ме разбихте... то верно с пешка можеше всеква фигура да извадиш.

Това с коня беше адски хитро. Аз тук имам две книги са шах, ама са на руски и ми е трудно да ги чета. иначе играта ми е безкрайно интересна

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...