Jump to content

Шахмат пъзели


Zevzek

Препоръчан пост

Във втората ситуация аз бих сложил пешка на Ц3,заради полето Д4.За всеки случай да прекъсна прекия му път до собствените му и тила на моите пешки.Ей така - за всеки случай. :)
Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 133
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Trapped, ако белите местят пешка на c3, то черните отговарят с пешка на а3. Стига се до следната ситуация:

 

http://img520.imageshack.us/img520/1394/chess615qg.jpg

 

Ако белите вземат пешката на c4, черните вземат тази на b3 и на следващия ход изкарват царица. Ако пък белите вземат пешката на a3, тогава черните вземат тази на c3 и след два хода изкарват царица. И в двата случая белият е загубен. Верният отговор е друг.

Редактиран от Zevzek
Link to comment
Сподели другаде

Според мен по-правилният ход е пешка на B3. Така черните имат два варианта - иили да вземат бялата пешка или да стъпят на едно от черните полета пред тях и да се блокират от бяла пешка. В момента нямам за съжаление шахматна дъска, за да разиграя всички варианти, но мисля, че това е решението - да се блокират всички черни пешки, за да можем спокойно да си извадим царица.
Link to comment
Сподели другаде

Tragedy явно мислим еднакво

а за първата игра бих преместил топ на e8

или ще се лиши от своя топ и аз ще направя царица или по разумно ще премести своя на ф7 ще дръпна царя и като изяде пешката изяждам топа и оставам с два топа срещу неговия цар

Link to comment
Сподели другаде

За положение 2.

Gesha и Tragedy, познахте. b3 е верния отговор. Двамата сте казали какъв е смисъла на ситуацията: черните пешки се блокират, а белите изкарват царица. Ето как биха се блокирали пешките: след b3 ...aхb3;aхb3-c3;h5... После черният цар се устремява в подкрепа на пешките, белите изкарват царица. Може да се наложи белият да жертва новата си царица и да изкара още една за да победи. Има още критични ситуации, но шансът е на страната на белите.

 

За положение 1.

Gesha, сценарият ти е добър. Играта може да се разиграе по много начини. Белите са с голямо предимство, но аз за малко да оплескам нещата. Нямах много време пък исках бързо да се оттърва от досадния му топ. Грешката ми можеше да бъде c3 изкарвам царица, той я взема с топа, аз вземам топа с царя, но се оказва че черните не могат да местят никъде и играта завършва наравно. Май трябваше да задам въпроса така: "Коя е най-грешната поредица от ходове?" или "Как да опропастим играта за два хода?" B)

 

Ще продължа със следващата ситуация?

 

http://img95.imageshack.us/img95/8817/chess77dx.jpg

 

Кой е най-добрият ход на черните? Защо?

 

Edit: Поправих грешка във въпроса, заради която хората по-надолу разсъждават от позицията на белите.

Редактиран от Zevzek
Link to comment
Сподели другаде

Ако царя бъде преместен на G1 с цел блокиране на царицата то лесно ще бъде притиснат от пешката по H... ако пък се отдалечи от линии 1/2 черните правят царица и играта е близо до края. За това засега добре стои. Черните не могат веднага да изкарат царица защото царя ще я изяде, а преместят ли пешката от ф3 пак царя изяжда g2. значи трябва първо да местят h3-h2, после f3-f2... което значи че белите имат три хода. За тези ходове - b5-b6, c5-c6, c6-c7 и имаме шах, като пешките са по диагонал и се пазят една друга...

 

междодругото с какво правиш картинките да почна и аз?

Link to comment
Сподели другаде

Айде пак: Пешка на б6 - заради полетата а7 и ц7. А и фигурите в долния ъгъл няма смисъл да се мърдат.При всички положения белите ще са наход след като свърши интригата там долу.

 

Едит:Колко са ме изпреварили...:)

Редактиран от trapped
Link to comment
Сподели другаде

Допуснал съм "малка" грешка във въпроса. :(

Правилният въпръс е "Кой е най-добрият ход на черните?" Извинявам се, че ви подведох така. Ще направя корекция и в поста с картинката.

Gesha, положенията ги вземам от играта Chessmaster 10th Edition. Предполагам, че из нета има какво да се намери. Аз попаднах на един сайт с линкове към различни шахмат ресурси. Ще се радвам, ако и други хода се включат в предоставянето на пъзели.

Link to comment
Сподели другаде

Пешка от h4 на h3 не е верен отговор. След h3 белият цар мести на g1. Ако черният отговори с пешка от f3 на f2 шах, царят просто я взема. От тук, ако черният мръдне някоя от другите две пешки, белият цар прибира и двете много лесно. Черният трябва да мести само царя си, но той не може да спре трите бели пешки. Скоро белият се сдобива с нова-новеничка царица и играта приключва.
Link to comment
Сподели другаде

Прав си

В такав случай му остава само да блокира пешките с царя

Мести на B7 и ако му бъде обявен шах с една от страничните - мести пред нея

ако бъде преместена и другата странична - застава пред средната и те са блокирани

 

но все пак тази партия щях да я загубя

Редактиран от Gesha
Link to comment
Сподели другаде

Gesha, сценарият ти е правдоподобен, но има една слабост. Белият няма да даде шах със страничните пешки, а просто ще премести среднта пешка - b5 отива на b6. Какъв ще бъде следващият ход на черните? Ако махнем другите фигури и оставим черния цар и трите бели пешки, пешките ще спечелят, защото черният цар ще трябва да мести и да напусне удобната си позиция. Черен цар на b7 няма да загуби играта, но няма и да я спечели. Има по-добър ход.
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...