Jump to content

Бавно стартиране на нетбук


batetoo2

Препоръчан пост

Нетбука е Asus Eee PC 1001 PX. След инсталирането на всички драйвъри, при стартиране лаптопа забавя докато се стартира. Бавно се стартира Авира долу в дясно в трея, както и иконата за WI-FI и предупреждения за защитата на Windows. Лаптопа е с току що инсталиран Windows XP SP 3 и е тестван и на други комп. Опитах с чисто стартиране на Windows, но така не ми се стартира антивирусната, копчето за смяна на езика в трея изчезна, както и доста други икони. Някакяво решение ?

Link to comment
Сподели другаде

Изтегли Autoruns 
1) стартирай програмата
2) избери Options -> Filter Options... -> постави отметка на Hide Microsoft entries и Verify code signatures-> OK
3) меню File -> Refresh
4) меню File -> Save
5) запази файла на десктопа, архивирай го и го прикачи.

Link to comment
Сподели другаде

Премахни отметките оградените в жълто:

http://prikachi.com/images/762/7191762m.png

 

Стария ми компютър го оптимизирах като спирах ненужните сервизи, може да опиташ да спреш следните:

Alerter
Automatic Updates
Background Intelligent Transfer
Help and Support
IMAPI CD-Burning COM 
Print Spooler (ако използваш принтер не го спирай)
Fast user Switching Compatibility (ако имаш повече от 1 user не го спирай)
NetMeeting Remote Desktop Sharing
Remote Registry Service
Messenger 
Secondary Logon
Server
Smart Card helper
Telnet

На всички тези сервизи десен бутон:

Startup type=> Disable

 

Рестартирай машината и виж дали има някаква промяна.

Link to comment
Сподели другаде

 а е с двуядрен процесор

Сигурен ли си? В официалния сайт на Asus пише, че процесора на нетбука е Intel® Atom™ N450 Processor доколкото знам този процесор е едноядрен. Все пак не очаквай от машината да лети.

 

П.С. Дай нов лог от Autoruns, но този път не слагай отметка на Verify code signatures.

Link to comment
Сподели другаде

Сигурен ли си? В официалния сайт на Asus пише, че процесора на нетбука е Intel® Atom™ N450 Processor доколкото знам този процесор е едноядрен. Все пак не очаквай от машината да лети.

 

П.С. Дай нов лог от Autoruns, но този път не слагай отметка на Verify code signatures.

Не е ли двуядрен има две деления в диспечера на задачите за процесора.

AutoRuns.rar

Link to comment
Сподели другаде

Не е ли двуядрен има две деления в диспечера на задачите за процесора.

Това са Threads. 

 

Core vs Thread

A thread is a single line of commands that are getting processed, each application has at least one thread, most have multiples. A core is the physical hardware that works on the thread. In general a processor can only work on one thread per core, CPUs with hyper threading can work on up to two threads per core.

 

For processors with hyper threading, there are extra registers and execution units in the core so it can store the state of two threads and work on them both, normally to change threads you have to empty the registers into the cache, write that back to the main memory, then load up the cache with the new values and load up the registers, context switches hurt performance significantly.

Tom's Hardware

Link to comment
Сподели другаде

Все още зарежда бавно, а е с двуядрен процесор и 1гб рам. Не може да е от комп.

 

Точно процесорът и паметта (с малки изключения) имат най-малко влияние върху скоростта на първоначално зареждане на операционната система. Това, което наистина има голямо значение, е дисковата подсистема. В случая при теб, тя е бавен 5400RPM твърд диск, което напълно обяснява нещата. Решението е преминаване към хубаво SSD за системен диск, но това не винаги е технически и финансово възможно. Едно нещо, което може малко да подобри нещата, е описано от мен в тази тема, може да го пробваш, но не очаквай чудеса. Друго решение е да използваш по-често sleep функционалността, която ще поддържа RAM-та жива, при което няма да се налага да буутваш отначало всеки път и после да чакаш Prefetcher-а на операционната система да си свърши работата по предварителното зареждане на "очаквани" данни в паметта, така че да не се четат от бавния диск. Sleep-ът има недостатъка, че паметта, макар и малка, все пак има консумация на енергия, не е като да си изключиш напълно системата. Компромисният вариант е режимът хибернация. Избери си според начина ти на работа с машината и ги използвай, ако наистина много ти пречи бавното първоначално зареждане.

 

Не е ли двуядрен има две деления в диспечера на задачите за процесора.

 

Процесорът е физически едноядрен, но благодарение на Hyper-Threading технологията, която поддържа, изглежда като двуядрен за операционната система и респективно приложния софтуер, който се изпълнява върху нея. Това обаче съвсем не му помага, защото ядрата на Atom процесорите използват (меко казано) доста "орязани" микроархитектури, които се характеризират с изпълнение на много по-малко инструкции на един такт, спрямо "големите" процесори от типа на Core i3, i5, i7. Това, в комбинация с още доста особености на тези процесори, ги прави (като цяло) на порядъци по-бавни от големите си събратя, за които стана дума. В този ред на мисли, изобщо не може да се очаква висока и дори средна производителност, което е и напълно оправдано, предвид консумацията и цената на тези сметалки.

Link to comment
Сподели другаде

Точно процесорът и паметта (с малки изключения) имат най-малко влияние върху скоростта на първоначално зареждане на операционната система. Това, което наистина има голямо значение, е дисковата подсистема. В случая при теб, тя е бавен 5400RPM твърд диск, което напълно обяснява нещата. Решението е преминаване към хубаво SSD за системен диск, но това не винаги е технически и финансово възможно. Едно нещо, което може малко да подобри нещата, е описано от мен в тази тема, може да го пробваш, но не очаквай чудеса. Друго решение е да използваш по-често sleep функционалността, която ще поддържа RAM-та жива, при което няма да се налага да буутваш отначало всеки път и после да чакаш Prefetcher-а на операционната система да си свърши работата по предварителното зареждане на "очаквани" данни в паметта, така че да не се четат от бавния диск. Sleep-ът има недостатъка, че паметта, макар и малка, все пак има консумация на енергия, не е като да си изключиш напълно системата. Компромисният вариант е режимът хибернация. Избери си според начина ти на работа с машината и ги използвай, ако наистина много ти пречи бавното първоначално зареждане.

 

 

Процесорът е физически едноядрен, но благодарение на Hyper-Threading технологията, която поддържа, изглежда като двуядрен за операционната система и респективно приложния софтуер, който се изпълнява върху нея. Това обаче съвсем не му помага, защото ядрата на Atom процесорите използват (меко казано) доста "орязани" микроархитектури, които се характеризират с изпълнение на много по-малко инструкции на един такт, спрямо "големите" процесори от типа на Core i3, i5, i7. Това, в комбинация с още доста особености на тези процесори, ги прави (като цяло) на порядъци по-бавни от големите си събратя, за които стана дума. В този ред на мисли, изобщо не може да се очаква висока и дори средна производителност, което е и напълно оправдано, предвид консумацията и цената на тези сметалки.

Според мен това не му е проблема. Защото преди да го върна на човека, които ми го даде да го преинстална, вечерта го изключвах и включвах няколко пъти, защото работих на батерия и си зареждаше напълно нормално. Даже беше прекалено бърз, дори с 1 ядро. Аз в момента имам същия проблем на моя компютър, просто трябва да спра услугите! Това е целия проблем. 

Link to comment
Сподели другаде

Не знам дали има връзка, но от началото на тази година вероятно има някакъв проблем със сървис пак 3. На компютрите, на които съм инсталирал XP със СП3 се появява подобен на описания проблем. Аз правя така. Качвам ХР със СП2 и спирам автоматичните ъпдейти. След това няма проблем.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...