Jump to content

Как да свържа безжично два рутера?


Препоръчан пост

Сдобих се с втори рутер и искам да ви помоля за съвет. Възможно ли е да ползвам втория рутер, за да увелича сигнала в апартамента.

Asus rtn10e

Huawei hg231f.

Link to comment
Сподели другаде

Нямам директен достъп до рутерите, така че ще се водя по изображения/снимки на настройките в Интернет. Също така приемам, че настройките на ASUS рутера не са човъркани радикално.

 

Свържи рутера на ASUS с мрежов кабел към компютър. В настройките му иди на Advanced Settings -> LAN. Там IP Pool Starting Address го промени от 192.168.1.2 на 192.168.1.3. Запази настройките. В секция Wireless си направи желаните настройки - име на безжичната мрежа, метода на критпиране и паролата. За канал остави рутерът да го избира автоматично.

Запази всичко и рестартирай рутера.

 

Разкачи го и закачи рутера на Huawei по същия начин. В настройките му иди отново в LAN настройките (трябва да са в Basic -> LAN Setting). Там трябва да е настройката за IP адреса на самия рутер в мрежата. По подразбиране трябва да е 192.168.1.1, промени го на 192.168.1.2. Иди в секция DHCP и изключи въпросната функция. Иди в секция Wireless и си въведи същите настройки, каквито въведе в настройките на ASUS рутера. Изключи и защитната стена, която настройка ще да се намира в Advanced -> Firewall. Там трябва да има меню Firewall level, от което да избереш Disable. Запази всички настройки и рестартирай рутера.

 

Накрая просто си свържи ASUS рутера като основен, а Huawei рутера да е свързан с ASUS-а посредством мрежов кабел (от някой LAN порт на ASUS в някой LAN порт на Huawei). Така би трябвало да получиш безжична мрежа с едно и също име и парола където двата рутера имат покритие.

Link to comment
Сподели другаде

Дано не прозвучи като тъп виц, но без да съм запознат:

 

--- наистина ли е необходим мрежов кабел да е свързан между двата рутера непрестанно? Т.е от едната до другата стая това са над 10-15 метра? Ако ще има въпрос '' Ти как мислиш, че се свързват двата рутера''? , ами незнам :).

Имам 15 метров кабел готов отпреди много години вкраен случай ще го ползвам, защото съм решил да направя това което искам.

 

добавка: сърдечно ти благодаря, както винаги отговор, ''смлян'' за всеки един потребител подробно.

 

страничен въпрос: Гледам в Интернет се продават някакви ''отразители'' на интернет, не е точната дума, но предполагам ще ме разберете. И за него ли трябва отново кабел от едната до другата стая за връзка?

Link to comment
Сподели другаде

Ами, да, щеше да има такъв въпрос.

Предполагам имаш предвид т.нар. repeaters (известни още като range extenders). С такова устройство също ще стане и ще се елиминира нуждата от кабел, но пък има и минуси: ще трябва да дадеш още пари и вързката ще пострада - ще бъде побавна и евентуално по-нестабилна. Вариантът с двата рутера, свързани с кабел, е далеч по-добър откъм качество и стабилност на връзката

Link to comment
Сподели другаде

Kъде греша, не се получи?

 

 

ASUS

 

 

 

 

 

Huawei

 

 

И накрая слагам мрежов кабел в LAN1 на единия рутер и в LAN1 на другия рутер. Паролите са еднакви, имената и на двете мрежи са еднакви. За мак адресите бях чел нещо, за което не споменахме незнам дали е важно, затова и снимах.

 

post-787-0-86217200-1390050275_thumb.jpg

post-787-0-34731200-1390050289_thumb.jpg

post-787-0-49455100-1390050300_thumb.jpg

post-787-0-34276900-1390050313_thumb.jpg

post-787-0-23807600-1390050327_thumb.jpg

post-787-0-04664200-1390050366_thumb.jpg

post-787-0-07451500-1390050377_thumb.jpg

post-787-0-37201300-1390050388_thumb.jpg

post-787-0-26002500-1390050406_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Бъркаш инструкциите напълно.

В настройките на ASUS си променил в настройките на LAN си променил IP Address, а не трябва. Върни го на 192.168.1.1. Там трябваше да промениш IP Pool Starting Address от 192.168.1.2 на 192.168.1.3.

За настройките на WAN нищо не мога да кажа, защото те зависят от твоя доставчик.

Защитната стена на ASUS да остане включена.

За Huawei си дал все една и съща снимка.

Link to comment
Сподели другаде

1.На HUawei по подразбиране ip-то е 192.168.1.100, накрая 2 или 200 да е?

 

2.Мрежовият кабел, който съм пъхнал в LAN1 на ASUS, дали трябва да е в LAN1 на Huawei или в WAN?

 

3. Нали и в двата рутера трябва да са ми въветени истинските IPта, на моя доставчик и всички останали цифрички?

 

4.На главния рутер му давам "сlone mac" на моя лаптоп, ами в HUawei чий мак да сложа? На асус или на HUawei?

Link to comment
Сподели другаде

1. Кой IP адрес е 192.168.1.100, началният адрес от раздаваните адреси или самият адрес на рутера, с който го достъпваш от браузъра?

2. Изрично го написах в по-горен коментар, че трябва да е в LAN порт. Не е задължително да е в LAN1, но да НЕ е в WAN.

3. Не. Затова имаш един основен рутер и един второстепенен, който само разширява мрежата на първия и се ползва като обикновен суич.

4. Ако доставчикът ти следи достъпа по MAC адрес, тогава на рутера наистина ще трябва да му се смени MAC с този на компютъра. В противен случай няма нужда. На втория рутер обаче няма никаква нужда да му се сменя MAC адреса.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря ти много. Всичко вече е наред. Аз въвеждах ip-тата на доставчика и на двата рутера, сменях мак адреси, тъй като моя доставчик има защита по мак.

 

На втория рутер просто премахнах firewall, намерстих мрежата еднаква да е като с тази на първия.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...