Jump to content

Помогнете - изгуби ми се дисков дял!


Sten

Препоръчан пост

Windows XP трябва да си работи нормално с дискове 2TB.
 
Преоразмеряването можеш да го извършиш с някоя програма за работа с дялове - EaseUS Partition Master, Paragon Partition ManagerMiniTool Partition Wizard Home Edition, AOMEI Partition Assistant Standard, Acronis Disk Director (платена). Windows XP не поддържа тази функция. Не е нужно да е от спасителен/жив диск, може да стане и под Windows.

Windows 7 не може да преоразмерява дялове по време на инсталация.

За да използваш GPT, трябва целият твърд диск да бъде инициализиран наново, т.е. трябва да му бъдат премахнати всичките дялове, да бъде инициализиран като GPT диск, след което да бъдат създадени дяловете отново. Това разбира се води до загуба на информацията. Само да кажа да имаш предвид, че Windows XP (32-битовата версия) не поддържа GPT дискове. 

Link to comment
Сподели другаде

ХР работи нормално с 2 ТВ дискове ако не са "подравнени"(aligned) към 4 кВ сектор и до момента, в който решиш да направиш промяна в конфигурацията на дяловете. Тогава системата вместо да си "признае", че не разбира какво става - изтрива цялата таблица с дяловете и файловете в тях. Поне такова обяснение ми даде колегата от другия форум, с който си писахме цял месец. Както и да е - няма да спорим за това. Много хора(включително ти, струва ми се) казват, че "седмицата" е по-добра от ХР в много неща и аз вече се съгласих. :)

 

А мога ли да не използвам GPT(системният диск ми е 1 терабайт) и какво ще загубя ако направя така? При инсталацията/форматирането трябва да избера някаква друга настройка ли?

Link to comment
Сподели другаде

Разбира се, че можеш да не използваш GPT. Реално погледнато няма никакво значение за производителността дали ще използваш MBR или GPT. В момента в какъв вид е таблицата?

Link to comment
Сподели другаде

Досега използвах ХР и 10 гигабайта място ми бяха достатъчни. "Седмицата" обаче иска поне 20 или 25(нека да са 30-32 - нямам големи програми, а игри изобщо). Трябва да свия единия дял от диска, за да увелича другия. Ще си копирам файловете на друго място, но все пак искам да попитам как е най-безопасно и удобно да извърша преоразмеряването? Мисля, че с програма под ХР е най-неподходящо(ако не и невъзможно) - може да се получи същият проблем. Друг вариант, за който се сещам е с "жив" диск с Parted Magic или нещо подобно. Четох, че при самата инсталация на "седмицата" има някаква възможност за преоразмеряване на дялове, но не знам дали при това се запазват файловете, които са на несистемния дял.

 

 

Лично съм преоразмерявал всеки дял под ХР с абсолютно същата програма като във видео ръководството , но загуба на данни не е имало или каквито и да е други проблеми.

Видео ръководство за работа с Acronis Disk Director

 

Защо си мислиш че има разлика при преоразмеряване под Уин 7 и ХР или че ще възникне проблем под ХР ?

Link to comment
Сподели другаде

...

 

Защо си мислиш че има разлика при преоразмеряване под Уин 7 и ХР или че ще възникне проблем под ХР ?

Защото при мен се получи проблем - виж началото на темата. Явно при мен има някои по-специфични особености...

Някъде съм чел, че трябва преди преоразмеряване на дял да се направи дефрагментиране. Преди малко потърсих и попаднах на мнения, че със съвременният софтуер за преоразмеряване това вече не е задължително, но все пак е препоръчително - най-малкото защото спестява работа при самото преоразмеряване(в моят случая трябва да се преместят около 600 гигабайта). Докато приключи дефрагментирането(още около 20 часа :bang: ) обмислям как точно да извърша преоразмеряването. В смисъл че смятам да използвам PartedMagic(избягвам да използвам платени програми) и може би ще е по-просто само да свия вторият дял и после при самата инсталация да изтрия/обединя първият(10 гигабайта) дял със свободното място след него.

И да попитам пак GPT и MBR припокрива ли се с вида подравняване - съответно подравняване към мегабайт или към C/H/S? В момента съм на MBR, но не съм сигурен какво ми е подравняването(използвах инструмент за подравняване - на Acronis - както пише в сайта на WD) и съответно какво да избера при инсталацията, за да не загубя файловете от втория дял...

 

П.П. Всъщност ако ще местя "предният" край на дяла, дефрагментирането не е ли даже "противопоказно"? В смисъл, че първо файловете се събират "напред", а после се местят пак "назад".

Link to comment
Сподели другаде

Защото при мен се получи проблем - виж началото на темата. Явно при мен има някои по-специфични особености...

Някъде съм чел, че трябва преди преоразмеряване на дял да се направи дефрагментиране. Преди малко потърсих и попаднах на мнения, че със съвременният софтуер за преоразмеряване това вече не е задължително, но все пак е препоръчително - най-малкото защото спестява работа при самото преоразмеряване(в моят случая трябва да се преместят около 600 гигабайта). Докато приключи дефрагментирането(още около 20 часа :bang: ) обмислям как точно да извърша преоразмеряването. В смисъл че смятам да използвам PartedMagic(избягвам да използвам платени програми) и може би ще е по-просто само да свия вторият дял и после при самата инсталация да изтрия/обединя първият(10 гигабайта) дял със свободното място след него.

 

Сигурен съм че проблема който се е получил при теб не е заради ХР , а в това че си объркал нещо без да обърнеш внимание. Да преди да те цитирам прочетох темата от първия пост. Голямото чакане ще бъде при свиването на дяла , защото предполагам на него има доста информация. Увеличаването на системния дял ще бъде много бързо защото е едва 11GB. Та както си го замислил с изтриване и обединяване при преинсталация няма да спестиш време.

Link to comment
Сподели другаде

За чакането сам се убедих - в смисъл че не можах да дочакам да довърши дефрагментирането. :) Предполагам че и за свиването на този дял ще трябва около един ден или повече. А иначе под "по-просто" имах предвид дали ще е по-безопасно да действам по този начин. Понеже първоначално мислех да изтегля "надясно" началото на втория дял и после да изтегля с толкова и края на първия дял, но после се сетих, че щом и без това ще форматирам при инсталацията, втората операция е ненужна.

И така - доколко има смисъл да дефрагментирам преди преоразмеряването? И ако да - има ли значение дали ще е "обикновено" дефрагментиране или дефрагментиране на празното място?

Link to comment
Сподели другаде

Искам да увелича системния дял С за сметка на дял Е, за да инсталирам там "седмица". Мисля че изискването беше за 20 или 25 гигабайта място. По принцип не инсталирам големи програми/игри - предполагам, че 28-30 гигабайта ще ми стигнат?

post-9526-0-27795300-1389030670_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Искам да увелича системния дял С за сметка на дял Е, за да инсталирам там "седмица". Мисля че изискването беше за 20 или 25 гигабайта място. По принцип не инсталирам големи програми/игри - предполагам, че 28-30 гигабайта ще ми стигнат?

http://forums.softvisia.com/public/style_images/master/attachicon.gifPartitions.jpg

 

За дял С можеш да заемеш място само от дял D. Първо трябва да разшириш дял D , като заемеш място от дял Е и след това да го добавиш към дял С.

Link to comment
Сподели другаде

Не и в този случай, защото тук дял D е част от друг физически твърд диск. В текущата ситуация ще се вземе пространство от дял E и ще се "лепне" към дял C. По-конкретно: трябва да се отцепи пространство от началото на дял E. Всяка една от горепосочените от мен програми може да го направи това, просто се избира да се оразмери дял E, влачи се левия плъзгач надясно, след което се оразмерява дял C, като този път се влачи десния плъзгач, и готово. 

Link to comment
Сподели другаде

Искам да увелича системния дял С за сметка на дял Е, за да инсталирам там "седмица". Мисля че изискването беше за 20 или 25 гигабайта място. По принцип не инсталирам големи програми/игри - предполагам, че 28-30 гигабайта ще ми стигнат?

http://forums.softvisia.com/public/style_images/master/attachicon.gifPartitions.jpg

 

Десен бутон върху дял Е -> Свиване на том (избираш с колко да се свие), ще се освободи Unallocated Space между двата дяла. След това даваш десен бутон върху дял C -> Разширяване на том - разширяваш го с цялото ти предоставено пространство, т. е. не променяш нищо. Готов си. И не се стискай - направи поне 50 GB системният дял.

Link to comment
Сподели другаде

Това "свиване на том" за определена програма ли се отнася?

Иначе исках да попитам още - като започна да свивам втория дял, трябва ли да затворя всички други програми(антивирусна, търсачка Everything и др.)? Ако е за системния дял - звучи ми съвсем логично...

Link to comment
Сподели другаде

Това "свиване на том" за определена програма ли се отнася?

Иначе исках да попитам още - като започна да свивам втория дял, трябва ли да затворя всички други програми(антивирусна, търсачка Everything и др.)? Ако е за системния дял - звучи ми съвсем логично...

 

Не - за "Управление на дискове" в самия Windows, дето си снимал там... Не трябва да изключваш антивирусната или други програми, просто го остави да работи спокойно.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...