Jump to content

Търся мнения и препоръки за енергоспестяващи лампи


Препоръчан пост

Тази сутрин се оказа, че луминисцентната лампа в кухнята(Филипс 11 W E27) се е прецакала, тоест още свети, но се появи едно силно бръмчене и когато я свалих се оказа, че стъклените тръбички са се отлепили от основата. По моята груба сметка лампата е изкарала около 1650 часа и въпреки че това е доста по-малко от обявените на опаковката 6000 часа(може би защото лампата е работила често по 8 часа без прекъсване), мисля че си е върнала инвестицията. Все пак като гледам написаните на опаковката 6000 часа лошото чувство остава(както се казваше в един виц :)). Затова сега обмислям дали да взема пак луминисцентна като знам, че няма да изкара обявените часове поради разминаване между теоретично и реално използване, или да се ориентирам към светодиодна. Преди около четири месеца си взех една светодиодна, но ми се струва че свети по-слабо от луминисцентната, която беше в кухнята, макар че и двете ги пишат като еквивалент на 60 вата, а на светодиодната дори пише 650 лумена(което мисля, че е точно величината за интензитет на светлината) срещу 600 на луминисцентната. Може би това е заради разлика в цветовия спектър на двата вида лампи...

Ще ми бъде полезно още ако може някой да препоръча магазин/и в Пловдив, където продават светодиодни лампи тип Е27...

Link to comment
Сподели другаде

Всъщност ЕС лампите изкарват най-много време при положение, в което се гасят възможно по-малко, а колкото по-често се спират и пускат - по-лошо е за самата лампа, така че тези разминавания от обявеното са в твоя случай в относително оптимистичен сценарий на употреба.

Аз лично не харесвам ЕС лампите и все още си карам с нажежаема жичка, просто защото алтернативите някак не са комфортни.

Светодиодните и луминисцентните лампи са с различни спектри на излъчване - това абсолютно е така, ако се видят диаграмите на излъчване... За съжаление не мога да ти препоръчам ЕС лампи, аз евентуално може да премина на халогенни лампи...

Link to comment
Сподели другаде

В къщи използваме само една диодна крушка там, където си седим цялата вечер. Останалите стаи и коридори ги светваме съвсем за кратко, направо не светят! Така че за къщата ти е необходима само една ЕС или две ако ползвате две спални да кажем. Луминисцентните лампи са за предприятия и фабрики, за цеховете и салоните на автобуси, те се увреждат изключително много бързо от гасенето и пускането. Диодните нямат този проблем, но не е рентабилно да използваш диод за да го пускаш като светофар всеки ден да ти светне за малко. Останалите крушки са ми на жица и не пречи да ми заместват диода.

 

Подозирам обаче, че си се набутал нещо.

OSRAM последно време взеха да се лансират с нови диодни E27, но те са с фантастична измислена цена, на която добавят още ДДС, на всичко отгоре са оставили техните дистрибутори да рекетират клиентите си като изискват доставката да се заплаща от самите клиенти. Така например OSRAM 12W с 810 лумена 2700K цветна температура струва 60 лв. + ДДС = 72 лв. + доставка = 77 лв. Докато чуждите сайтове ми предлагат безплатна доставка на 6W крушка с 640 лумена (с 10 лумена по-малко от твоята) и 3000~3500K цветна температура с разпръскващ светлината плафон за 23.50 лв! При това там намираш ревю от хората, закупили продукта. :)

OSRAM 8W с 470 лумена 2700K цветна температура струва 40 лв. + ДДС = 48 лв. + доставка = 53 лв.

Тези би трябвало да се засрамят!

Link to comment
Сподели другаде

Енергоспестяващите са по-слаби... Казват че 20W отговарят на 100, но не мисля така... И трябва задължително да се купуват маркови! На пазара има ментета(чайна...) които не харчат по малко а и са по-вредни.... Аз си карам с обикновени. Е, имам и 2 ментета... Мисля че икономия на ток се прави от енергоспестяващ хладилник, готварска печка, отопление, бойлер,...- а не от ламБите... Но от Евр. съюз като гледам как са се зегрижили за кокошките и крушките..., -не се ли сещат там че младите дори и в белите им страни са без работа и перспективи....
Link to comment
Сподели другаде

В къщи използваме само една диодна крушка там, където си седим цялата вечер. Останалите стаи и коридори ги светваме съвсем за кратко, направо не светят! Така че за къщата ти е необходима само една ЕС или две ако ползвате две спални да кажем. Луминисцентните лампи са за предприятия и фабрики, за цеховете и салоните на автобуси, те се увреждат изключително много бързо от гасенето и пускането. Диодните нямат този проблем, но не е рентабилно да използваш диод за да го пускаш като светофар всеки ден да ти светне за малко. Останалите крушки са ми на жица и не пречи да ми заместват диода.

 

Подозирам обаче, че си се набутал нещо.

OSRAM последно време взеха да се лансират с нови диодни E27, но те са с фантастична измислена цена, на която добавят още ДДС, на всичко отгоре са оставили техните дистрибутори да рекетират клиентите си като изискват доставката да се заплаща от самите клиенти. Така например OSRAM 12W с 810 лумена 2700K цветна температура струва 60 лв. + ДДС = 72 лв. + доставка = 77 лв. Докато чуждите сайтове ми предлагат безплатна доставка на 6W крушка с 640 лумена (с 10 лумена по-малко от твоята) и 3000~3500K цветна температура с разпръскващ светлината плафон за 23.50 лв! При това там намираш ревю от хората, закупили продукта. :)

OSRAM 8W с 470 лумена 2700K цветна температура струва 40 лв. + ДДС = 48 лв. + доставка = 53 лв.

Тези би трябвало да се засрамят!

В кухнята лампата свети най-много. На второ място е лампата в моята стая - средно по около 4-6 часа, в петък и събота - малко повече. :)

Ще споделиш ли кои са тези "чужди сайтове" и съответно как се поръчва оттам? ПейПал ще свърши ли работа?

Link to comment
Сподели другаде

Значи, най-много добри отзиви има за тази $15.99 - подробни мнения от 8 човека.

Но може да обърнеш внимание и на други, като тази за $12.53 или пък тази новата за $13.23

Само че те съветвам да не купуваш наведнъж няколко броя, за да не те обмитяват. До 30 лв. е нормално. Покупката става чрез PayPal.

 

http://i46.tinypic.com/w14ca9.png

 

Крушката пристига безплатно до България, както се вижда горе на снимката, много добре опакована и оплътнена, без риск от счупване! Това го казвам от опит с този сайт.

 

http://i49.tinypic.com/2hf6fc2.png

 

abracadabra, не съм съгласен, че щом пише чайна, това означава задължително ниско качество. Много известни фирми доставят суровините си на китайците те да им ги сглобят, защото ще станат по-евтино. Ако един грамофон английско производство ти струва 500 лв. Made in England, то същия Made in China ще ти струва 300 лв. :)

Link to comment
Сподели другаде

Дано да си прав за това че си срещнал качествени китайски неща... Аз лично (Честно) не съм срещнал такова. 100%.

Но пък може и да е възможно.

П.П.

Да те попитам, как става пазаруването от този сайт? Като дам адрес, и ми го доставят тогава с наложен платеж ли се плаща? Като например от български сайт и с куриер и си плащам след оглед на доставката? Или е с карта някаква от банка(аз имам само дебитна).

Link to comment
Сподели другаде

Привет, прочетох постовете до момента и ми се иска да вмъкна няколко неща:

 

- Енергоспестяващите крушки ПЕСТЯТ ток. Преди около две години и половина започнах да подменям крушките у дома с енергоспестяващи такива и разлика в сметката за тока (респективно пълнотата на собствения ми джоб) определено има. Преди време бях седнал да изчислявам колко време е необходимо за лампата във всекидневната да работи както я ползваме , за да започне да се изплаща и да излезе на печалба по спомени мисля че периода беше около половин година.

 

- 20 ватова енергоспестяваща лампа визуално свети по-слабо от една 100 ватова с нажежаема жичка. За себе съм опитал, че най добрия еквивалент е 23 вата ЕС лампа срещу 100 вата обикновена. Говорим за цветна темнпература от порядъка на 2600-2700 келвина. НО. тук трябва да се вметне също нещо - ако тръгнете да сравнявате директно двата вида, не забравяйте, че доста от енергоспестяващите в първата минута не светят с максималната си сила, така че ако палите и гасите в рамките на секунди за да сравнявате, ЕС лампа ще бъде тотално недооценена

 

-Относно гадната светлина, от която много хора се оплакват - нормално е, понеже не вземат ЕС лампа с жълта светлина. За в апартамент - стая изобщо за жилищно помещение си вземайте с жълта светлина. Тия с дневната около 4000К или още по-гадните - с 6500-6700 Келвина цветна температура ги оставете за балкони, външни стени, складови помещения и тем подобни.

 

- Честото пускане и спиране наистина ги прецаква. Според мен (а и не само) ЕС лампи не са подходящи за места като тоалетни, бани и гардероби (да, гардероби - дълга и широка история :magician: ). По-нагоре Zig Zag е писал, че "не е рентабилно да използваш диод за да го пускаш като светофар всеки ден да ти светне за малко." но според мен е точно обратното. На места, където се пали и гаси често точно светодиодно осветление е доста подходящо - оставяш го и забравяш за него и не ти пука по колко пъти на ден го прецъкваш.

 

- Имам подозрения, че светлината от светодиодите е по-вредна от тази на ЕС лампи или поне са с по-беден спектър, но това могат да го кажат специалисти. Засега се въздържам да поставям светодиодно осветление в постоянно обитавани помещения.

 

- DealExtreme поддържат и дебитна карта VISA (както и електронна) - поне аз с такива съм пазарувал от там (ДСК). С дебитна карта MAESTRO не съм пробвал да плащам.

 

- Относно качеството от този сайт - общо взето за каквото плащаш, такова и получаваш. Затова има ревюта, с които човек да се съобразява чрез патилата на други, пробвали преди тях. Имам към, петнайсетина поръчки с по няколко артикула и нямам особени оплаквания. Нещата, които съм си вземал от там обаче определено са евтина изработка.

 

-Редакция: Доставката от dealextrem-а може да се позабави доста. На мен по-рано от три седмици не ми е пристигала поръчка, а последната я чаках два месеца, но те хората коректно си бяха предупредили, че около нова година (включително и китайската такава) поръчките се бавят изключително много.

Link to comment
Сподели другаде

Да те попитам, как става пазаруването от този сайт? Като дам адрес, и ми го доставят тогава с наложен платеж ли се плаща? Като например от български сайт и с куриер и си плащам след оглед на доставката? Или е с карта някаква от банка(аз имам само дебитна).

 

Пкащането става веднага с карта.

 

Ами покупката става и с дебитна карта. Зависи на коя банка ползваш дебитната. Трябва да имаш на гърба на картата трицифрен секретен код CVV (Card Verification Value). Ако имаш ще я регистрираш в PayPal. Имаш ли?

 

На ОББ дебитните карти стават, те са международни. Дебитната я регистрираш в PayPal, а кредитната става за почти навсякъде, защото е с логото на Visa. :)

 

http://i50.tinypic.com/30j4ug4.png

Link to comment
Сподели другаде

Insect - коригирал си ме, но и аз трябва да те коригирам. Значи точно обратното е вредата на светлината! Енергоспестяващите оказват влияние върху кожата, а диодните са напълно безвредни. Диодното осветление има най-дълъг, почти вечен живот, докато останалото енергоспестяващо осветление направо ти се разваля в ръката още докато го поставяш! :) Това пускане и спиране им разказва играта, направо им взема живота! Разбира се не важи за диодните, но моите притеснения бяха в електрониката, която ги пуска. ;)
Link to comment
Сподели другаде

Ха, добре ме поправяш, наистина съм написал глупост. Имах леко друго предвид.

 

Относно вредата от CFL (нали може да използвам това съкращение, че съм свикнал с него? ) - да се чуди човек на какви изследвания да вярва, но от материалите които съм чел в интернет (за съжаление това далеч не е най-достоверния източник), останах с впечатлението, че да, CFL наистина са вредни за кожата - наблюдават се деформации при деленето на клетките и спиране растежа им и разни подобни неща, но само от близки разстояния. т. е. не стават например за настолни или нощни лампии. В най-подробното описание на изследване, което успях да намеря, се споменава, че ултравиолетовата нам какъв си вид(която всъщност е вредната) светлина идваща от такава лампа от разстояние един фут (30 сантиметра) като поражения се равнява на светлината, идваща в ясен слънчев ден на екватора. За съжаление не помня линка. Ама като се замисля то и една 100 ватова крушка не си я слагам на педя и половина от мен - дискомфорта също го има. И лампата с нажежаема жичка ще ми навреди, ако се пека близо до нея по няколко часа на ден. та думата ми е, че при нормално ползване - окачиш си я на тавана да ти осветява цялата стая, този вреден ефект е силно преувеличен.

 

- Само искам да вметна нещо за живака, дето толкова ги плюят за това живачно съдържание. В един живачен термометър например да има(ше) около 500 милиграма живак - ако ги помните. В CFL-а има 5 милиграма живак (http://ec.europa.eu/energy/lumen/doc/designers-bg.pdf)... За други хора не знам, но при нас в домашна обстановка досега не сме чупили такава лампа,, камо ли да седим дълго време до нея, да се врем в нея, да дишаме и да пипаме такава лампа така че не ми е ясно какво толкова тропат против тоя живак. Както и да, това си беше отклонение.

 

Думата ми беше, че светлината и от CFL и от светодиодните лампи е с по-беден спектър, което в дългосрочен план може да доведе до проблеми. Помня какво чудене се чудех, когато правех осветлението за аквариума. Тогава стигнах до извода, че ако искам да покрия по-гояма част от спектъра, трябва да ползвам поне две луминесцентни лампи. А на светодиодните и мен ме притеснява електрониката. Ако тя е със значително по-кратък живот по най различни причини - токови удари, повишена влажност, калпаво изпълнение/спестени компоненти и тем подобни, тогава наистина няма никаква файда, че светодиода сам по себе си може да устиска 10 години. Ако ще и 100 да са ....

 

Сега съм сложил едно малко LED крушче в тоалетната (2 вата) за да видя дали честото включване и високата влажност (живея в къща) ще го прецакат бързо. (Не свети силно, но и самата тоалетна е изключително тясна и цялата в бяло, така че всичко е наред). За съжаление LED-а си държи цена все още :(

Link to comment
Сподели другаде

-Относно гадната светлина, от която много хора се оплакват - нормално е, понеже не вземат ЕС лампа с жълта светлина. За в апартамент - стая изобщо за жилищно помещение си вземайте с жълта светлина. Тия с дневната около 4000К или още по-гадните - с 6500-6700 Келвина цветна температура ги оставете за балкони, външни стени, складови помещения и тем подобни.

Те това не е вярно. Имах крушка с 2700К - светеше странно убито жълто, за разлика от едната крушка от 50ст'инки. Светлината просто си е неприятна и не ми трябва специално оборудване, за да регистрирам разликата в спектъра или осветеността.

А ЕС лампите пестят пари само ако въобще издържат периода докато се изплатят. Но за производството им се влагат повече вредни вещества, енергия и материали от стъклария с волфрам...третирането им не е като битови отпадъци и не могат да се депонират като такива - искат преработка, понеже съдържат отровно вещество...И това струва пари. Една крушка може да съдържа малко количество живак, но ако съберем няколко милиона крушки от един по-голям град количеството живак си става достатъчно да отрови почвата...

Link to comment
Сподели другаде

По-горе пропуснах да коментирам за цените. Zig Zag, не знам къде живееш, но аз мята LED-лампа я взех от един строителен хипермаркет(няма да им правя реклама :)) за около 25 лв.(5 ватова) и фирмата също изглежда е българска, но дали само сглобяват частите или направо получават лампите "насипно" от Китай - не знам. :) Така че като цена за мен изглежда няма смисъл. Още повече че при равни/близки други условия предпочитам с парите ми да не подкрепям доколкото е възможно китайската икономика. Отделен въпрос е, че предложеният от теб сайт предлага по-голям избор по принцип - за което благодаря!

Още нещо - предложените от теб лампи са с десетки светодиоди, а моята е с 5 и изглежда подобно на тази. Замислям се дали е по-добре(като надеждност) да има в лампата множество(десетки) светодиоди, или само няколко(под 10). По принцип второто ми изглежда по-правилно. В смисъл - колкото по-сложна е схемата, толкова повече неща могат да се развалят.

Link to comment
Сподели другаде

Аха. Тази твоята снопи светлината в точка. Настрани виждаш тъмно, а в средата те заслепява или по-скоро ти свива зениците. Останалите модели разпръскват светлината, така че да имаш видимост навсякъде. Грешката ще бъде твоя, щом смяташ, че китайците не са хора и не знаят да си угаждат.
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...