Jump to content

Избор на слушалки за лаптоп и телефон


Препоръчан пост

Благодаря за отговорите!

Днес купих въпросните, използвани слушалки. :) На външен вид са почти като нови, с 3 размера гумички по големина. Както и очаквах, никой не можеше да ми каже, какво им е оправяно, предполагаха, че им е сменен жака или кабела. Дадоха ми ги с 6 месеца гаранция. Свирят доста добре, но.... очаквах повече ниски - Koss Porta Pro "бичат" по яко въпреки, че са от 15 Hz, а тези са от 6 Hz (ако това може да е критерий). Пробвах всички гумички, резултатът е почти еднакъв. Разбира се, съм доволен като цяло, а и за тази цена са си направо екстра.

Благодаря за съвета.

 

П.П. Дали може да е бил проблем с мембранките (или каквото там имат) и затова да са рекламирани и оправяни? Т.е. да са се прецакали от към ниски.

 

П.П.П. Какво означава Neodymium magnet driver?

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 38
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Е, сравнението на Creative EP-630 с Koss Porta Pro не е особено правилно. Моделът на Koss е не само различен тип, но е и над двойно по-скъп. :)

Ако бюджетът ти за канални слушалки стигаше около 40 евро, определено щяха да се намерят по-добри модели от EP-630 на Creative. :)

Честотният диапазон не значи почти нищо, особено за малки слушалки. По принцип всички канални слушалки имат една златна позиция в ушите. Т.е. не бива да са прекалено навътре в ушния канал, но не и прекалено навън. Идеята е да се постигне максимално добро уплътнение, като се запази оптимално пространство за добра акустика. То затова има и различни размери на силиконовите уплътнения - всеки си преценява кои са му най-удобни и най-добре пасват на неговите/нейните уши.

 

Да, EP-630 не са кой знае какво разбира се. Не могат да се мерят с другите ми слушалки, но те и другите слушалки са в друг ценови диапазон. Основната ми критика към тях е доста осезаемото количество шум от кабелите. Помага да имаш някаква щипка за дреха. Нещо от рода на това:

http://www.techpowerup.com/reviews/ArcticCooling/E361/images/shirt_clip.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Предполагам че има предвид шум, който се предава по кабела по механичен път - например когато същият се закачи в ципа или копчето на дрехата. Поне така си обяснявам препоръката за щипката.

 

Всъщност утре(тоест днес:)) смятам да отида до Пловдив за да си взема и аз слушалки. Смятам да ги използвам на компютъра/лаптопа и може би и на телевизора. Опасявам се, че изборът ми се ограничава до техно(супер)маркетите. Предвид поясненията на NightRaven си набелязах няколко модела на Филипс: SHP2000, SHP2500, SHL3000, SHP2700. Само че всички са затворен тип(за предпоследните не съм сигурен), а за мен мисля че отворен тип е по-подходящ. Въпросът ми е дали за цената си тези ще са достатъчно добри или да търся отворен тип макар и от друга марка в този ценови диапазон. Може би в магазина няма да ми дадат да ги пробвам практически и тогава ще съм 50/50 дали да се върна без никакви, или да рискувам с най-евтините от тези...

Link to comment
Сподели другаде

Да, точно за него шум говорех. Общо взето всички слушалки имат такъв проблем, просто зависи колко осезаем е. При EP-630 е доста осезаем. Колкото по-неподвижен е кабелът, толкова по-малко се чува този шум. Затова и подобна щипка би помогнала. Допълнителен/алтернативен начин за намаляване на този шум е да прекараш кабела над ухото:

http://ear-buds.org/wp-content/uploads/2010/11/gear_diary_ultimate_ears_superfi_5pro_09.jpg

 

 

 

П.П. Дали може да е бил проблем с мембранките (или каквото там имат) и затова да са рекламирани и оправяни? Т.е. да са се прецакали от към ниски.

Невъзможни неща няма, но жестоко се съмнявам. Обикновено подобни проблеми не се отсраняват ей така.

 

П.П.П. Какво означава Neodymium magnet driver?

Използва се такъв магнит. Тези магнити имат по-концентрирано магнитно поле.

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 weeks later...

С какво е най удачно да се мият силиконовите уплътнения?

Като цяло средата където ги използвам е доста чиста, но от самите компоненти ми остава по ръкавиците нещо като масло, или пък прах от заваряване, и с тях пипам/хващам доста често слушалките, и по този начин се замърсяват.

 

П.П. Тази щипка за какво е по принцип предназначена, щото не мога да намеря нищо подобно.

Как се прикрепя кабела към нея?

Редактиран от stanilabg
Link to comment
Сподели другаде

Топла сапунена вода трябва да е напълно достатъчна. Оставяй ги да се сушат достатъчно време, за да не проникне след това влага в самите слушалки. Също така е добре да почистваш и кабела с памучна или мека хавлиена кърпа и също топла сапунена вода.

 

Относно щипките, може би тези снимки ще помогнат:

 

http://www.meelec.com/v/vspfiles/assets/images/m6-content-5.jpg

 

http://img.diytrade.com/cdimg/1945363/29284213/0/1350981406/Nip_Clip_Clamp_for_headphone_earphone_cables.jpg

 

http://www.10mobiles.com/wp-content/uploads/2012/10/Clip.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Предполагам колегата по-горе е имал предвид дали тези щипки са специално за кабели, понеже не можел да намери такива около него.

 

А аз бих искал да попитам относно тези слушалки - дали има някакви фрапиращи несъответствия в параметрите? Например пише, че говорителите са 57 мм - за разлика от "стандартните" 40 мм на други слушалки, които съм разглеждал. Импедансът също изглежда два пъти по-голям - 64 ома - това има ли съществено значение за качеството на звука? За честотен диапазон пише "20Hz-20kHz" - доколко може да се вярва на това? :)

И в крайна сметка - дали си заслужават цената от почти 40 лева?

Другият вариант, който ми остава за момента е Philips SHP-2500 за около 33 лева.

Link to comment
Сподели другаде

Предполагам колегата по-горе е имал предвид дали тези щипки са специално за кабели, понеже не можел да намери такива около него.

Да, точно това имах предвид.

 

Night_Raven, благодаря за съвета.

А самите отвори, може ли да се почистят по някакъв начин?

Link to comment
Сподели другаде

А аз бих искал да попитам относно тези слушалки - дали има някакви фрапиращи несъответствия в параметрите? Например пише, че говорителите са 57 мм - за разлика от "стандартните" 40 мм на други слушалки, които съм разглеждал. Импедансът също изглежда два пъти по-голям - 64 ома - това има ли съществено значение за качеството на звука? За честотен диапазон пише "20Hz-20kHz" - доколко може да се вярва на това? :)

И в крайна сметка - дали си заслужават цената от почти 40 лева?

Другият вариант, който ми остава за момента е Philips SHP-2500 за около 33 лева.

Не схващам какво разбираш под "фрапиращи несъответствия в параметрите".

Импедансът има много малко общо с качеството. Общата теория е, че слушалките с по-висок импеданс биха могли да възпроизведат по-добри ниски честоти, защото мембраната се контролира по-стегнато. Ако бъдат успешно захранени разбира се. Колко е вярно това не знам, но дори и да е, разликата е незначителна. Има далеч, далеч по-важни неща, които би следвало да те вълнуват. Като цяло импедансът има роля в това колко лесно ще бъдат захранени и колко силно ще свирят.

Информацията за честотния диапазон обикновено не значи почти нищо. Това, че дадени слушалки "слизат" до 20 Hz и/или "се качват" до 20 kHz, не значи, че ще възпроизвеждат тези честоти както трябва. Тази информация общо взето значи, че производителят е успял да засече с апаратура, че слушалките възпроизвеждат всички честоти в този диапазон. Никой не дава гаранция, че ще се възпроизвеждат достатъчно силно/ясно, за да се чуват от човешкото ухо или че ще бъдат възпроизвеждани качествено. Възможно е дадени слушалки или колони с диапазон от 40 до 18 000 Hz да свирят в пъти по-добре от слушалки/колони с диапазон от 20 до 20 000 Hz. Отделен е въпросът, че всеки производител си преувеличава данните, за да изглеждат по-добре на хартия. Също така честотният диапазон не предоставя никаква информация (няма и как) за това колко детаилно се възпроизвежда звука, колко балансирано е възпроизвеждането (да не би да има тонове баси и нищо повече), как се възпроизвежда т.нар. soundstage (да речем някои слушалки могат да звучат по-заглушено и/или сякаш някои звуци са по-отдалечени) и т.н.

Аудио апаратура се тества на практика, преди да се купи. Това е единственият истински тест. Всичко друго е компромис. За жалост не винаги (даже дори рядко) има такава възможност. Разбира се четенето на информация също може да е полезно. Например събиране/намиране на мнения на много потребители може да изгради нелоша представа как ще звучат дадени слушалки. Особено, ако има сравнения с други модели, с които купувачът е запознат и може още повече да си прецени как биха звучали въпросните слушалки. Така че, ако ще се избират слушалки само на базата на четене, тогава нека се търсят впечатления на други притежатели на въпросния продукт. Техническите данни предлагат най-малко реално полезна информация.

Колкото до Philips SHP-2500, общото мнение (което намирам) е, че за парите си са доста прилични. Нямам лични впечатления.

 

А самите отвори, може ли да се почистят по някакъв начин?

За това ли говориш?

 

http://img124.imageshack.us/img124/278/dsc014085mm.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Ако не се лъжа, правилният метод за почистване на метални филтри е потапянето им в диводорен пероксид. Т.е. капваш мъничко такъв в някакъв удобен съд и потапяш внимателно само отворчето на слушалката колкото само самата решетка да е в течността, но нищо повече. Изчакваш 3-4 минути, след което потапяш по същия начин във вода, след което подсушаваш с меко парцалче. Идеята е да не влиза никаква течност и колкото се може по-малко влага в самата слушалка, а само филтърът да има досег с течностите. Също така ще трябва да оставиш слушалките на сухо място за поне 1-2 дни, за да си сигурен, че са сухи отвътре. Ако едно потапяне в пероксид не е достатъчно, може да се наложи да повториш още 1-2 пъти процедурата.

Алтернатива е да използваш клечки за уши с мъничко пероксид на мекото връхче и да почистиш отвора на слушалките, докато са обърнати с него надолу (за да не влезе случайно някаква течност вътре). Подсушаваш с другия сух връх на клечката.

Ако не се лъжа, трябва да може и с някакъв разтвор, съдържащ алкохол.

Link to comment
Сподели другаде

Под диводорен пероксид имаш предвид перхидрол, нали? Няма ли да избелеят частите, както на жените косите? :giggle:

А случайно не мога ли да ползвам Уред За Вадене На Сополи, като настроя прахосмукачката на най слабата мощност? Мръсотията за която говоря изглежда повече като прах.

Link to comment
Сподели другаде

Като се смеси прахта с ушната кал - силно се съмнявам да можеш да изсмучеш нещо с тая щуротия (смукачката на сополи).

При положение, че говорим за почистване на "метални филтри", въпросните няма да се впечатлят особено от малко количество перхидрол, стига да внимаваш как ги топиш и да не стигне до частите от гума/пластмаса. Перхидролът е силен окислител и ще окисли/разгради повечето органични замърсители. Ако го вземаш от аптеката, уточни се че искаш 30% перхидрол, да не ти пробутат 3% (кислородна вода), че ще има да си ги топиш...

Link to comment
Сподели другаде

Преди време съм се снабдявал с 30%-ов, заради аквариума. :) Добре, че спомена, забравих в предния си коментар да попитам за какъв разтвор става дума.

Смукачката ме интересуваше, дали няма да засмучи прекалено силно и да "скъса" мембраните.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...