Jump to content

НЕ премахнати инсталационни папки и файлове


Препоръчан пост

Не съм напълно сигурен какво имаш предвид под "фалшификати". Излиза, че деинсталаторите (поне на базата на моите тестове) не правят нищо съществено и реално са много повърхностни, т.е. не са въобще способни да почистват ефективно софтуер. Изключение са деинсталаторите, които поддържат проследяване, но те са много по-малко на брой, платени са и си имат своите минуси.
Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 32
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

@mazarin, би ли пробвал GeekUninstaller как се справя? Моля те. Той е само една апликацийка.

Ето го безплатния деинсталатор - версия за инсталиране.

 

Ето как работи.

 

На видеото което си дал и на скрийншотите ТУК, се вижда че трие от AppData.

Тествах с няколко програмки - не винаги трие останките в AppData.

Засега Revo е фаворита.

 

mazarin, желателно е, когато ме цитираш, да си прочел точно какво съм написал. Аз казах, че деинсталаторите не се справят с откриване/премахване на папки в AppData, които не са с името на приложението, а да речем с името на компанията/автора.

 

Колкото до деинсталаторите по принцип, тествал съм ги с лично от мен създадена фалшива инсталация, която оставя следи на различни места в системата. Имам добра представа какво могат и какво не могат.

 

Какво точно имаш предвид само ти си знаеш! Ако искаш дай линк към програма, която осигурява твоите условия и ще тествам с удоволствие.

Само има едно условие, да не е някаква забутана програмка дето никой не е чувал за нея. Все пак деинсталаторите ги инсталирам на средностатистически потребители (не са наясно много с компютри и софтуер), които използват общоприети програми (по-често изтеглени), налични в каталога ни.

Редактиран от mazarin
Link to comment
Сподели другаде

Папките в AppData с името на компанията вътре съдържат папка с името на програмата, която отново се намира от деинсталатора, който трие файловете в нея.

 

post-16842-0-60657100-1349324099_thumb.png

 

Намерете ми програма която има в AppData само папка на компанията, без на самата програма.

Link to comment
Сподели другаде

Намерете ми програма която има в AppData само папка на компанията, без на самата програма.

 

QuickTime Player прави папка с име Apple Computer. В тази папка намерих пет .log файла. Не знам кога ги прави, ъпдейтите съм спрял, защото знам от някога от едно време, че насаждаше iTunes с тях. За съжаление наистина деинсталатора не изтри остатъка при мене. Трябва да видиш твоя деинсталатор как се справя. :)

 

Логовете имат връзка нещо с QTJava, с C:\Program Files (x86)\Common Files\Apple\Apple Application Support\APSDaemon.exe и такива работи. Може би трябва да идеш в интернет, където има вградено MOV видео на вграден видео плеър. Препоръчително да окажеш на Internet Download Manager да не сваля MOV файлове. Такъв филм може да намериш тук. Само че не разбрах как ми създаде пак три лога, мъчих се преди това с всякакви магии и не ставаше. Изтрих ги и пак не излизат.

Link to comment
Сподели другаде

При инсталация с QuickTimeInstaller.exe, версия 7.72.80.56... и при поставени отметки за актуализации

/на снимката съм я махнал, на теста е маркирана/

 

post-16842-0-36909400-1349344753_thumb.png

 

се създават 3 програми: Apple Application Support, Apple Software Update, QuickTime.

В същия ред можеш да ги деинсталираш и 3-те за чиста деинсталация или само да махнеш Apple Software Update, като запазиш Apple Application Support и QuickTime - ако искаш да използваш нормално плъгините и плейъра.

 

post-16842-0-91409000-1349345388_thumb.png

 

Появяват се папки с файлове за Win XP SP 3 Pro:

 

C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Apple

C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Apple Computer

 

C:\Documents and Settings\[user]\Local Settings\Application Data\Apple

C:\Documents and Settings\[user]\Local Settings\Application Data\Apple Computer

 

C:\Program Files\Apple Software Update

C:\Program Files\QuickTime

 

C:\Program Files\Common Files\Apple

 

Тези в зелено са в случай, че оставиш инсталиран само QuickTime. Всичко друго изчезва, при деинсталация!

Когато с Revo Uninstaller Pro, се деинсталира и QuickTime, остават празни папки без файлове:

 

C:\Documents and Settings\[user]\Local Settings\Application Data\Apple

C:\Documents and Settings\[user]\Local Settings\Application Data\Apple Computer

 

От което следва, че може да се използва портативната безплатна версия на Revo Uninstaller, тъй като не съм използвал проследяваща инсталация, нито принудителна деинсталация.

 

Изтегли и инсталирай от Официалния сървър - QuickTime

и след рестарта премахни с Revo програмите, като не забравяш да сканираш за останки и да маркираш и изтриваш резултатите.

Редактиран от mazarin
Link to comment
Сподели другаде

Само по един единствено начин могат да са полезни подобни деинсталатори - ако се използва опцията им за създаване на snapshot преди инсталацията на дадена програма и един такъв след нейната инсталация (и сравняване на промените в логовете) или поне един system restore преди инсталацията на несигурна програма, която ако не ни хареса просто да се върнем състоянието на системата в предишно положение.
Link to comment
Сподели другаде

Какво точно имаш предвид само ти си знаеш! Ако искаш дай линк към програма, която осигурява твоите условия и ще тествам с удоволствие.

Само има едно условие, да не е някаква забутана програмка дето никой не е чувал за нея. Все пак деинсталаторите ги инсталирам на средностатистически потребители (не са наясно много с компютри и софтуер), които използват общоприети програми (по-често изтеглени), налични в каталога ни.

mazarin, съзнателно и умишлено ли се правиш на ударен?

Програмата да не е забутана? Първо: колко забутана е програмата не би трябвало да е от значение изобщо. Второ: дори и да беше от значение, да искаш лесна за премахване програма е като да искаш да тест на антивирусни продукти, но да настояваш да се тестват с известен зловреден код, който се засича от всички антивирусни. Тогава какъв е смисълът от теста? Идеята не е ли да се установи кой продукт се справя по-добре с по-сложни задачи?

Т.е.: идеята на деинсталаторите е обикновените потребители да могат да премахват ефективно приложения, които не се деинсталират добре от вградените им деинсталации. Това означава всякакви приложения, не само известни или лесни за премахване.

 

Папките в AppData с името на компанията вътре съдържат папка с името на програмата, която отново се намира от деинсталатора, който трие файловете в нея.

 

Намерете ми програма която има в AppData само папка на компанията, без на самата програма.

Това, че ти не си попадал на такива, не значи, че няма. Zig Zag ти даде вече един пример. Направих тестове с някои програми, т.е. деинсталирах ги с Revo Uninstaller.

При стартиране на вградената деинсталация избирах да се премахват настройки (ако бъдех попитан) и след това извършвах най-пълноценното сканиране (Advanced).

От следните програми останаха папки с файлове в тях: Artweaver Free, BB FlashBack Express, Exact Audio Copy, Bryce 7, Java Runtime Environment, DuckCapture.

От следните програми останаха елементи в регистъра: BB FlashBack Express, HitmanPro, Java Runtime Environment, Secunia PSI, AudioCatalyst.

 

А след сканирането за останки на CDex Revo Uninstaller понечи да ми затрие други нещица, които нямаха нищо общо със CDex. Не знам дали е единичен и самостоятелен бъг или е цялостен бъг в алгоритъма, но е доста сериозен.

Програмите ми за снимки не успяха да хванат скролиращия се прозорец и затова не успях да направя по-пълноценни такива, но тези трябва да са достатъчни.

 

Ето как човек може да си съсипе приложения, ако не внимава. А уж тези деинсталатори решават проблеми.

 

http://i.imgur.com/DdPaj.png

 

http://i.imgur.com/eXPXP.png

Link to comment
Сподели другаде

Revo Uninstaller както и останалите се използват на Moderate (Standard) режим, в никакъв случай не се настройват на максимум, защото ще намерят и съответно премахнат ключове, възможно е и файлове от други програми.

 

Не знам ти какво си правил, но на ZigZag съм му обяснил и показал подробно как се премахват всички файлове от AppData на Apple QuickTime с Revo, което противоречи с написаното по-горе от теб. Деинсталирах, направих рестарт и нямаше логове, процеси, файлове и прочие.

 

Даже изтеглих от линка, който е дал Dream Aquarium, да тествам и с него

 

post-16842-0-69832200-1349354402_thumb.png post-16842-0-61686900-1349354410_thumb.png

 

Нищо излишно не се премахна!

 

 

Java, антивирусен софтуер, антишпионски софтуер, флаш плейъри, продуктите на Microsoft са отделен случай. Те си имат инструменти за премахване/допремахване и фиксове... и като цяло не са добър пример за сравнение. И да, трябва програмистите да ги правят по-добри uninstall.exe- та на програмите си, за да може да се премахват чисто, без следи. И това да се извършва нормално от Add or Remove Programs/Programs and Features/. Ако не става, това не означава, че потребителя трябва и/или е длъжен да рови като къртица из директориите и да ви допремахва недобре написаните програми. Друг вариант е да се направи отделен деинсталтор/рег-клийнър, като инструментче за да се допочисти от останки, които могат да създадът проблем. Затова и по-горе споменатите програми си имат такива.

 

Деинсталатори като Revo и останалите нямаше да се използват, ако нямаше нужда от тях!

За средностатистическия потребител са идеални, спестяват му ровене и извършват по-чисти деинсталации в сравнение с общоприетата практика - контролния панел/старт меню/.

Аз използвам Revo и нямам бъгове с програми и/или използването на операционната система.

Ако системно има някакви оплаквания щяха да ги репортнат и съответно създателите на деинсталатора да го оправят проблема, както е с повечето програми от нашия и други каталози, които имат Change Log с изчистени бъгове и фиксове. По вашата логика излиза, че другите програми могат да ги фиксватс нови версии, а деинсталаторите трябва да се безгрешни и 100% сигурни! Е, няма как да стане!

 

Що се отнася до програмите Secunia, DuckCapture си ги махнах чисто, а ArtweaverPlus остави в AppData някакви папки с лог-файлове и вътре в едната - папка Temp, напълно безопасни, несъздаващи никакви процеси и услуги. Да не говорим, че размерите им са нищожни!

Link to comment
Сподели другаде

Revo Uninstaller както и останалите се използват на Moderate (Standard) режим, в никакъв случай не се настройват на максимум, защото ще намерят и съответно премахнат ключове, възможно е и файлове от други програми.

Revo Uninstaller създава същия проблем и на Moderate режим на сканиране. Ще ти направя клипче, ако не вярваш. И значи какво излиза? Ако не използваме максималния режим, рискуваме да не си почистим приложението, а ако го използваме, рискуваме да си прецакаме друго приложение. Просто гениално.

 

Не знам ти какво си правил, но на ZigZag съм му обяснил и показал подробно как се премахват всички файлове от AppData на Apple QuickTime с Revo, което противоречи с написаното по-горе от теб. Деинсталирах, направих рестарт и нямаше логове, процеси, файлове и прочие.

Това беше просто пример за приложение, което създава папка в AppData, която не е със същото име като на продукта. Нищо повече.

 

Java, антивирусен софтуер, антишпионски софтуер, флаш плейъри, продуктите на Microsoft са отделен случай. Те си имат инструменти за премахване/допремахване и фиксове... и като цяло не са добър пример за сравнение. И да, трябва програмистите да ги правят по-добри uninstall.exe- та на програмите си, за да може да се премахват чисто, без следи. И това да се извършва нормално от Add or Remove Programs/Programs and Features/. Ако не става, това не означава, че потребителя трябва и/или е длъжен да рови като къртица из директориите и да ви допремахва недобре написаните програми. Друг вариант е да се направи отделен деинсталтор/рег-клийнър, като инструментче за да се допочисти от останки, които могат да създадът проблем. Затова и по-горе споменатите програми си имат такива.

И на фона на това, че точно този тип приложения са тези, които най-често създават проблеми при некоректна деинсталация, какво излиза? Че деинсталаторите са общо взето безполезни? След като точно тези програми, които най-често имат нужда от допълнително почистване, са тези, които не се почистват добре от деинсталаторите, тогава какъв е смисълът от последните?

 

Деинсталатори като Revo и останалите нямаше да се използват, ако нямаше нужда от тях!

100% глупости. Няма нужда и от оптимизатори на RAM, но се използват. Няма нужда и от оптимизатори на приоритета на процеси и нишки, но се използват. Няма нужда и от чистачки на системния регистър, но се използват. Няма нужда и от доста други неща, но се използват. Защо? Защото хората си мислят, че има някакъв реален ефект.

 

За средностатистическия потребител са идеални, спестяват му ровене и извършват по-чисти деинсталации в сравнение с общоприетата практика - контролния панел/старт меню/.

Аз използвам Revo и нямам бъгове с програми и/или използването на операционната система.

Ако системно има някакви оплаквания щяха да го репортнат и съответно създателите на деинсталатора да го оправят проблема, както е с повечето програми от нашия и други каталози, които имат Change Log с изчистени бъгове и фиксове. По вашата логика излиза, че другите програми могат да ги фиксватс нови версии, а деинсталаторите трябва да се безгрешни и 100% сигурни! Е, няма как да стане!

Какво ровене, какви 5 лева? Защо му е на потребител да се рови и да премахва въпросните папки и обекти в регистъра, освен ако не създават проблем, което се случва много рядко.

И да, деинсталаторите би трябвало да са безопасни. Иначе се обезсмисля използването им. Това важи за всяка една програма.

Също така това, че ти не си попадал на проблем, не значи, че няма. Аз лично го доказах с двете снимки по-горе. Разбира се, че е възможно да има бъгове. Всяко приложение има бъгове. Нормално е. Важното е, че приложенията са потенциално опасни, без реално да има полза от тях.

 

Що се отнася до програмите Secunia, DuckCapture си ги махнах чисто, а ArtweaverPlus остави в AppData някакви папки с лог-файлове и вътре в едната - папка Temp, напълно безопасни, несъздаващи никакви процеси и услуги. Да не говорим, че размерите им са нищожни!

Именно!

Какъв е проблемът да остават папки с дневници, текстови файлове, файлове с настройки и прочее, ако не се създават процеси, не се стартират услуги и не се зареждат драйвери? Защото точно такива папки остават след болшинството от приложения. Защо хората се вманиачават да трият папки с безобидни файлове, които не само не натоварват системата по АБСОЛЮТНО никакъв начин, но и заемат някакви килобайти?

Значи, да обобщим: по-сериозните и комплексни приложения се деинсталират със специални инструменти от разработчиците. От останалите има доста програми, които предлагат да изтрият потребителските данни, така че махаме и тях от списъка. Махаме и онези програми, които автоматично ги трият. Не само остават много малко програми, но и останките им са безобидни в 99.99% случаите.

 

Бая имате да търсете програми, които да останат недоинсталирани от Revo или друг "глупав" деинсталатор.

Е, естествено! Много ясно, че няма как да намерим приложение, което да отговаря на изискванията ти, защото ти нямаш изисквания, а намираш извинение да отречеш всеки даден пример.

Link to comment
Сподели другаде

Revo Uninstaller създава същия проблем и на Moderate режим на сканиране. И значи какво излиза? Ако не използваме максималния режим, рискуваме да не си почистим приложението, а ако го използваме, рискуваме да си прецакаме друго приложение. Просто гениално.

А ако въобще не го използваш деинсталатора, още по-добре ли ще е положението?

Щом има останки след Revo, замисли се колко пъти в повече ще имаш при нормална деинсталация от контролния панел!

 

Това беше просто пример за приложение, което създава папка в AppData, която не е със същото име като на продукта. Нищо повече.

Достатъчно примери съм дал по-горе, че въпреки всичко Revo се справя отлично и за разлика от други почиства и в AppData, дори когато папката е на фирмата - виж примера за CDBurnerXP Pro.

 

 

И на фона на това, че точно този тип приложения са тези, които най-често създават проблеми при некоректна деинсталация, какво излиза? Че деинсталаторите са общо взето безполезни? След като точно тези програми, които най-често имат нужда от допълнително почистване, са тези, които не се почистват добре от деинсталаторите, тогава какъв е смисълът от последните?

За тези приложения, които имат отделен деинсталатор, който се изтегля специално за тях, със сигурност има по-голям шанс да се махнат сравнително по-чисто с деинсталатор отколкото от контролния панел, като ти съветваш!

Аз доказах, че са по-полезни от общоприетата практика! И за огромен брой програми, благодарение на деинсталаторите не се налага да се ровиш из директориите.

 

100% глупости. Няма нужда и от оптимизатори на RAM, но се използват. Няма нужда и от оптимизатори на приоритета на процеси и нишки, но се използват. Няма нужда и от чистачки на системния регистър, но се използват. Няма нужда и от доста други неща, но се използват. Защо? Защото хората си мислят, че има някакъв реален ефект.

Стартиращия темата доказва, че има нужда и ти говориш глупости!

 

Какво ровене, какви 5 лева? Защо му е на потребител да се рови и да премахва въпросните папки и обекти в регистъра, освен ако не създават проблем, което се случва много рядко.

Шегуваш се, нали? От нашия форум примери да давам ли?

 

И да, деинсталаторите би трябвало да са безопасни. Иначе се обезсмисля използването им. Това важи за всяка една програма.

Също така това, че ти не си попадал на проблем, не значи, че няма. Аз лично го доказах с двете снимки по-горе. Разбира се, че е възможно да има бъгове. Всяко приложение има бъгове. Нормално е.

Сам ще се сетиш, ти!

 

Важното е, че приложенията са потенциално опасни, без реално да има полза от тях.

 

Това е твое субективно твърдение!

Затова Revo не маркира всичко по подразбиране, а дава да се избере/маркира и после да се натисне Delete или Next.

И да си начинаещ, дори и малоумен, като махаш една програма, ще й разпознаеш името в резултатите!

 

Именно!

Какъв е проблемът да остават папки с дневници, текстови файлове, файлове с настройки и прочее, ако не се създават процеси, не се стартират услуги и не се зареждат драйвери?

Отново - Стартиращия темата и много други подобни случаи в нета. Потърси с Revo Uninstaller и решени проблеми.

 

Защото точно такива папки остават след болшинството от приложения. Защо хората се вманиачават да трият папки с безобидни файлове, които не само не натоварват системата по АБСОЛЮТНО никакъв начин, но и заемат някакви килобайти?

Всяка програма различно място заема в различните директории. Ако на всяка оставяме по нещо из папките, какво ще стане?

 

Значи, да обобщим: по-сериозните и комплексни приложения се деинсталират със специални инструменти от разработчиците.

А, що е така? ;)

 

От останалите има доста програми, които предлагат да изтрият потребителските данни, така че махаме и тях от списъка.

Така и трябва да бъде!

 

Махаме и онези програми, които автоматично ги трият. Не само остават много малко програми, но и останките им са безобидни в 99.99% случаите.

Като твоите продукти, дето ни съветваш ръчно да си допремахнем останките

 

Е, естествено! Много ясно, че няма как да намерим приложение, което да отговаря на изискванията ти, защото ти нямаш изисквания, а намираш извинение да отречеш всеки даден пример.

 

Аз съм намерил и примери съм дал, а ти вадиш от 100 кладенеца вода! Чудиш се с каква програмка да ми излезеш дето ще затрудни деинсталатора или ще го направи излишен!

Link to comment
Сподели другаде

А ако въобще не го използваш деинсталатора, още по-добре ли ще е положението?

Щом има останки след Revo, замисли се колко пъти в повече ще имаш при нормална деинсталация от контролния панел!

В текущия случай със CDex зависи. Ако избера да почистя това, което Revo Uninstaller ми открие като ненужно, тогава се прецаквам сериозно. Ако избера да не изтривам "ненужните" обекти, тогава е все едно съм деинсталирал CDex от контролния панел и нищо повече.

Ако говорим в общия случай, когато Revo Uninstaller не засече погрешно излишни обекти, тогава е все тая дали ще се използва само вградения деинсталатор или не.

 

Достатъчно примери съм дал по-горе, че въпреки всичко Revo се справя отлично и за разлика от други почиства и в AppData, дори когато папката е на фирмата - виж примера за CDBurnerXP Pro.

И това как точно я прави Revo Uninstaller по-малко излишен и потенциално опасен?

 

За тези приложения, които имат отделен деинсталатор, който се изтегля специално за тях, със сигурност има по-голям шанс да се махнат сравнително по-чисто с деинсталатор отколкото от контролния панел, като ти съветваш!

Аз доказах, че са по-полезни от общоприетата практика! И за огромен брой програми, благодарение на деинсталаторите не се налага да се ровиш из директориите.

Нищо подобно не си доказал. Аз не виждам доказателства как премахването на въпросните папки и обекти в регистъра помага за каквото и да било?

 

Стартиращия темата доказва, че има нужда и ти говориш глупости!

Моля?! Ти от дислексия ли страдаш? Признай си, няма нищо срамно.

Потребителят, който стартира темата, просто искаше начин да открива останки. Въобще не стана ясно каква е била причината да му трябва подобна програма. А дори и да е търсил такава програма заради проблем, не стана ясно дали въобще този проблем се е дължал на проблем с деинсталация.

Нямаше и помен от доказателства, че изброените от мен по-горе приложения са реално нужни и полезни.

 

Шегуваш се, нали? От нашия форум примери да давам ли?

Не, въобще не се шегувам. Не знам кой е този "нашия" форум, но да, дай примери.

 

Сам ще се сетиш, ти!

И?!?

Това, че наличието на бъгове е нещо нормално, не значи, че няма никакви проблеми да се ползва какъвто ни софтуер попадне. Дори напротив: означава, че трябва (много) по-внимателно да се отбира онзи софтуер, който пипа надълбоко и може да навреди на други приложения и операционната система.

 

Това е твое субективно твърдение!

Затова Revo не маркира всичко по подразбиране, а дава да се избере/маркира и после да се натисне Delete или Next.

И да си начинаещ, дори и малоумен, като махаш една програма, ще й разпознаеш името в резултатите!

Не, не е субективно твърдение, защото съм тествал деинсталатори и имам добра представа къде търсят за останки и следователно колко добре могат да ги почистят.

 

Отново - Стартиращия темата и много други подобни случаи в нета. Потърси с Revo Uninstaller и решени проблеми.

Отново, авторът на темата не предостави никаква допълнителна информация защо му е нужна такава програма. Споменах го преди малко.

 

Всяка програма различно място заема в различните директории. Ако на всяка оставяме по нещо из папките, какво ще стане?

Ще имаме папки, чиито обем може да нарастне до няколко мегабайта. На фона на няколко стотин гигабайтовите (и дори терабайтови) твърди дискове тези няколко мегабайта някак не ми се струват значителни.

 

А, що е така? ;)

На авторите на деинсталатори не им се занимава да проучват как се деинсталират по-комплексни приложения.

 

Като твоите продукти, дето ни съветваш ръчно да си допремахнем останките

Какви са тези "мои" продукти?

 

Като твоите продукти, дето ни съветваш ръчно да си допремахнем останките

 

Аз съм намерил и примери съм дал, а ти вадиш от 100 кладенеца вода! Чудиш се с каква програмка да ми излезеш дето ще затрудни деинсталатора или ще го направи излишен!

Да, така се извършват тестове. Симулирам програма, която не се инсталира както трябва и оставя нещица след себе си, за да видя точно къде сканират деинсталаторите и колко ефективно премахват останките. Естествено, че държа да премахват нещата пълноценно. Щом претендират, че са нужни, трябва да вършат нещата както трябва. Също както очаквам дадена антивирусна да премахва колкото се може повече заплахи (а не само най-лесните и елементарни), така и очаквам деинсталаторите наистина да почистват добре.

Link to comment
Сподели другаде

Ръчно премахване на останки от програми:

 

За XP

%SYSTEMDRIVE%\

%USERPROFILE%\

%USERPROFILE%\Application Data\

%USERPROFILE%\Local Settings\Application Data\

%AllUsersProfile%\

%AllUsersProfile%\Application Data\*.*

%CommonProgramFiles%\

%PROGRAMFILES%\

%windir%\installer\

 

За Vista/7

%SYSTEMDRIVE%\

%USERPROFILE%\

%USERPROFILE%\AppData\Local\

%USERPROFILE%\AppData\Roaming\

%ProgramData%\

%CommonProgramFiles%\

%PROGRAMFILES%\

%windir%\installer\

 

1. Колко пъти сме предлагали команди в Изпълнение (Run) за тази цел?

Що не си потърсиш във форума теми с проблемни деинсталации/инсталации на програми? Бол са!

 

2. Забрави че разни лелки и чичковци ще пишат проценти в някаква кутийка, защото точно на такова изречение съм бил свидетел, по отношение на Run и командите!

 

3. Потребителя стартиращ темата, ако беше използвал Revo, нямаше да се налага да трие ръчно в AppData. Да не говорим, че има теми с проблемни деинсталации от други потребители, едната която си спомням ясно - човека написа, че си е решил проблема с YourUninstaller.

 

4. Много пъти се е налагало преинсталация на програма и отново тя да не може да се премахне както трябва... и накрая проблема се е решавал с деинсталатор.

Това пък го има в Google из цялата мрежа, особено за Revo.

 

5. Твоите кодеци, по-стара версия - скоро не съм ги тествал, при деинсталация ми изписа /перефразирам/: че можете да премахнете останките ръчно.

И факта, че като цяло в мрежата, са налични инструменти за допълнително премахване на софтуер, говори само за едно - признание, че не се премахват достатъчно добре.

Ако хората нямаха проблеми, нямаше да опрат до деинсталатори. И никой не е длъжен да бъде програмист, хакер, любител и да помни команди, директории или да членува във форуми.

 

6. И да, доказал съм, че Revo е полезен и безопасен! Но, виж, ако някой е дебил и маха CdeX, но маркира AcrobatX /в резултатите на Revo/, то по същата логика, в тези директории посочени в началото на темата, може по погрешка да изтрие програмна папка на друга програма. Разликата е, че деинсталтора ти вади списък, а в другия случай когато ровиш и не знаеш какво търсиш /особено ако си начинаещ/ - ти не знаеш какво да търсиш и какъв е списъка за премахване.

 

7. Изморих се да споря с теб за очевАдни неща и смятам да приключа темата с това:

Представи си един град с панелки и почти във всеки блок, вход и апартамент по един компютър. Мислиш ли, че всички знаят къде е AppData? Какво е това?

За ядене ли е или за нещо друго?

Link to comment
Сподели другаде

1. Всъщност не много често. Освен това не винаги се проверяват всички тези папки. И на всичкото отгоре те се проверяват, ако има някакъв проблем. Ако всичко работи както трябва и няма оплаквания, няма и реална причина да се почистват тези папки.

 

2. Невежеството, небрежността, лекомислието и инатът не са неща, които са мои проблеми. Те са проблеми на потребителите. Ако някой потребител е бил достатъчно глупав да си осере системата с някоя програма за "оптимизация" или не е деинсталирал дадена програма както трябва, или си е заразил системата, или каквото там се е случило, не е мой проблем, че същият този потребител отказва да изпълни проста команда.

 

3. И беше проблем, че потребителят все пак изтри папката ръчно? Колкото до другата тема, нямам конкретен спомен, но е възможно така и да не е станало ясно точно какъв е бил проблемът и въобще да не е бил решен от Your Uninstaller!. Интересно е, че ако някой проблем бъде решен, потребителите почти веднага започват да хвалят деинсталатора/чистачката на регистъра/каквото там имат, докато ако възникне проблем, много рядко биват обвинявани.

 

4. Отново: въобще не се знае точно каква е ситуацията. Може да е съвпадение. А и дори да не е, най-вероятно става въпрос точно за изтриване на папката от AppData, което може да се направи и ръчно. Не е нужно да се инсталира винаги допълнителен софтуер, за нещо толкова просто.

 

5. Това е стандартно съобщение при деинсталиране на софтуер, ако някои от файловете/папките са били отворени някъде (т.е. някой процес ги е използвал) и деинсталацията не успяла да ги премахне. В конкретния случай с кодеци (по принцип) може да се получи, ако плеър е бил пуснат по време на деинсталацията. И не, наличието на деинсталатори не значи, че програмите не се деинсталират добре. Значи, че някой иска да пробута на потребители ненужен софтуер, за да направи някаква печалба - дали само чрез платен софтуер, дали чрез орязан безплатен софтуер с цел зарибяване за платен, дали с безплатен софтуер с някакъв боклук вътре (toolbar или нещо такова). Също така, ако хората не използваха толкова програми за "оптимизация" и почистване на ненужни неща, може би нямаше да имат и толкова проблеми, че да се налага да търсят деинсталатори. Всичките тези програми образуват един затворен порочен кръг - създават и си "решават" проблеми взаимно. Нещо като фармацевтичната индустрия.

 

6. А аз доказах, че е потенциално опасен, ако не се внимава, което автоматично анулира твоите бръщолевения. Да, нужно е потребителят да не внимава, за да е наистина опасен продуктът, но това не е извинение. Тези програми съществуват (уж), за да улесняват потребителите и да предоставят на по-неуките потребители възможност да извършват действия, които са типични за по-напреднали. Т.е. тези програми имат за цел да компенсират липсата на знание у потребителите, но ако тези програми изискват потребителите да са нащрек какво точно правят, то значи не успяват да компенсират както трябва.

 

7. А ти сериозно ли мислиш, че всички тези потребители е нужно да знаят какво е AppData? Ако те имат проблем, могат да използват търсачка и да открият деинсталатор. Хубаво. Но също така могат да открият и простички инструкции за изпълняване на същите неща, които прави даден деинсталатор. Така или иначе ще трябва да се поразровят из Интернет. Наистина ли мислиш, че свикването с и използването на деинсталатор е по-лесно от прочитане на няколко реда текст как да се отвори дадена папка?! Мисълта ми е, че ако за момент приемем, че деинсталаторите не съществуваха, а на тяхно място съществуваха простички ръководства за това как да се отвори AppData и да се изтрие папка на дадена програма, нещата нямаше да са по-различни.

И отново да напомня, че всичко това е евентуално нужно само ако има някакъв проблем, а такива проблеми би имало много по-малко, ако не се използваха разни кретенски оптимизиращи програми.

Link to comment
Сподели другаде

Night Raven е прав! :thumbsup:

 

Пробвах прословутия най-добър Revo деинсталатор върху QuickTime. Наистина остави остатъците в Application Data, дори и да са с името на програмата. Остатъците са следните папки, пълни с файлове:

Application Data/Apple Computer/Logs

Application Data/LocalLow/Apple Computer/QuickTime/QuickTime.qtp

Application Data/LocalLow/Apple Computer/QuickTime/downloads

Application Data/Local/Apple Computer/QuickTime/QTPlayerSession.xml

 

С който тест се потвърждава казаното от Night Raven. :newpaper:

Тези деинсталатори са повърхностни. Проследяващите пък със снимка избягвам, не са ми особено приятни. Защото връщат и други процеси. Използвам ги само ако смятам веднага да деинсталирам дадена програма и да проуча промените, които прави из системата. А не да сложа и деинсталирам след месец да кажем. Но като най-добра алтернатива са всъщност те, проследяващите. За събиране на опит и пълна деинсталация. В тази област най-добрия деинсталатор се явява Total Uninstall.

С което пак потвърждаваме казаното от Night Raven, че най-правилно е да се деинсталира от деинсталатора на приложението и само в краен случай, ако има проблеми и съмнения, да се използва външен такъв.

Link to comment
Сподели другаде

С тоя Revo Uninstaller брах толкова ядове преди време при деинсталирането на една програма,че накрая се наложи да преинсталирам уиндоуса.И от тогава спрях да се занимавам с деинсталатори,оптимизиращи програми и тем подобни,освен с уиндоуските.
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...