Jump to content

Burrrn - запис на аудио дискове


Препоръчан пост

Не ви ли е писнало от бавното Неро? От постоянното заемане на твърде много ресурси, да не говорим за място на харда?

Е, на мен ми писна, затова реших да потърся друго решение и открих такова! Казват, че който търси намира. ;)

Представям Ви Burrrn. :) Малка програмка, заема малко RAM и най-важното - върши си чудесно работата.

Достоен заместник на Неро, дори в някои отношения го надминава. Не се изискват специални

plug-ins за да може да записва аудио, всъщност Burrrn е специално предназначен за запис на аудио дискове.

Перфектният заместител на Неро!

 

Използва се само и единствено за запис на аудио файлове. Поддържа множество формати (без плъгини), много от които не се поддържат от други програмки. И най-важното - малка и безплатна е! :)

 

Страница на програмката: www.burrrn.net

Линк за изтегляне: Burrrn 1.14 beta2

 

Така... сега нека ви запозная подробно с програмата. Не е никак трудна за разбиране - менюто е доста ясно структурирано, а за тези, които не знаят английски, има български, както и много други езици.

 

Ще проследим процеса на записване на един диск..

 

http://pics.softvisia.com/design/pics/1534/1mainwindowma7.png

 

Това е основният прозорец. Добавянето на файлове става много лесно. По два начина: или с бутона "Add" в дясно, или с привлачване. Като в плюс е поддръжката на CD-Text (името на песента в главния прозорец ще бъде записано като CD-Text).

Можете да променяте името и изпълнителя на компилацията в горните полета.

Бутонът "Clean" (изчистване) - премахва временния списък.

Speed - скоростта на запис, препоръчително е тя да бъде 16 или по-малко, тъй-като по-малката скорост предоставя възможност на повече системи да разчитат диска, a и се избягва прескачането (често характерно за дискове, записани на високи скорости).

Отметката Eject (изваждане) указва на програмата след запис да извади диска.

Отметката Close CD (затваряне на диска) указва на програмата да затвори диска, за да не може да се записва повече информация на него. Препоръчително при запис на цял аудио диск.

Disk Info - дава информация за вашия CD диск, неговия вид, запълненото място... общо взето всичко.

Интересен е бутонът Unlock Drive, който отключва устройството ако нещо е станала грешка и не реагира при натискане на бутон за изваждане на диска.

On top (отгоре) - поставя Burrrn над всички програми, като не се скрива.

About - инфо за самата програмка и версията, с която сте в момента.

Quit - изход от приграмата.

 

Много важно е отдолу ReplayGain да е отметнато и да е избрано Album adjustment (за албума). Ето и разликата между Album adjustment и Track adjustment.

Ако отметката е на Album adjustment, нивото на песните се променя, но се запазва съотношението на силата на звука между отделните песни.

Нагледно изглежда така:

 

http://pics.softvisia.com/design/pics/1534/albumfinalwr8.png

 

Докато при използването на ReplayGain на Track adjustment - нивото на звука се приравнява на всички песни да е еднакво и то изглежда така:

 

http://pics.softvisia.com/design/pics/1534/trackfinalec6.png

 

Препоръчително е отметката да е на Album adjustment за да се запази оригиналното звучене.

 

След като сте избрали всичко, сте готови за запис - натискате Burrrn (голямият бутон най-отгоре вдясно).

 

http://pics.softvisia.com/design/pics/1534/2erasecdtn5.png

 

Ако диска ви е CD-RW, имате възможност за лесно и бързо изтриване на старите файлове на него. Избирате просто бутона Erase CD-RW и ще се появи прозорец искащ потвърждение.

 

http://pics.softvisia.com/design/pics/1534/3settingsgeneralol9.png

 

За да сте сигурни в програмата, нека проследим свойствата й. Започваме с бутона Settings от главното меню.

Най-горе е "Writer" (записвачка). Там избирате с коя записвачка да работите ако имате повече от една.

Под нея има опции - първата е CD-Text, която включва поддръжката на едноименната функция.

Raw-driver служи за по-стари записвачки, които не могат да се справят с DAO (Disc-at-once) и SAO (Session-at-once). Включвате я само ако следващите два варианта не работят при вас.

SPTI (Scsi Pass-Through Interface) указва на програмата дали да използва вградения в уиндоус интерфейс (отменато) или да използва отделен (без отметка). По принцип трябва да работи нормално, но ако имате проблеми, махате отметката, теглите отделен интерфейс от тук (Nero wnaspi32.dll) и го копирате в папката на програмата.

 

Втората част е Temp Directory (временни файлове) - мястото, където се съхранява информацията, докато работите с програмата.

 

И най-отдолу - Language (език) - оттам можете да избирате най-различни езици.

 

http://pics.softvisia.com/design/pics/1534/4settingsdecoderswx9.png

 

Това за Decoders - поддържаните инсталирани декодери на форматите, които са инсталирани с програмата. Параметрите могат да се редактират ръчно, но това е за хора, които знаят какво правят, ако има съмнения - по-добре си го оставете както си е.

 

http://pics.softvisia.com/design/pics/1534/5settingsreplaygainmr4.png

 

Additional Gain служи за ръчно настройване на това как да се регулира звука. Т.е. това, което реши програмата да се компенсира със стойност избрана от потребителя.

6 db hard limiter - ограничава силата на звука. Отметка не е нужна за него, тъй като ReplayGain ще свърши работа.

Dither - моделира шума в песента по такъв начин, че да направи същинския звук по-ясен. :)

 

http://pics.softvisia.com/design/pics/1534/cueditorqn1.png

 

CUEditor е полезна функция ако ви попадне отнякъде голям MP3 файл в комплект с CUE файл (един вид image файл на аудио диск) и искате бързо и лесно да направите промени в CUE файла. Тази от вас, които знаят за какво говоря, ще оценят функцията. За останалите, които не са чували за това, най-вероятно няма и да им потрябва.

 

 

Надявам се да ви бъде от полза ръководството ми и да съм била достатъчна убедителна, за да ви накарам да използвате програмата Burrrn. Но това, което не съм свършила аз, ще го направи програмата, само й дайте шанс ;)

 

 

Материалът написан тук е авторски и всяко копиране без разрешението на автора е забранено!

 

Запазвам си правото на допълване и променяне на информация по всяко време!

 

Автор: baby_face

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 77
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Браво! Много добро ръководство за една хубава програма! :thumbsup:

 

Понеже и на мен ми е писнало от Неро (а и защото смятам, че трябва да се използва фрее софт) съм написал една статийка за безплатните алтернативи за запис на дискове. След време ще я публикувам тук.

Link to comment
Сподели другаде

Браво! Много добро ръководство за една хубава програма! :thumbsup:

 

Понеже и на мен ми е писнало от Неро (а и защото смятам, че трябва да се използва фрее софт) съм написал една статийка за безплатните алтернативи за запис на дискове. След време ще я публикувам тук.

 

 

 

Браво статията е добра!!!И то много добра,даже ме вдъхнови да напиша и аз нещо...мързи ме ... :haha:

 

 

 

Spursy сладур,ти що не я пуснеш сега бе?Слет време може някой друг може да те изпревари

Редактиран от WarezRu
Link to comment
Сподели другаде

Браво статията е добра!!!И то много добра,даже ме вдъхнови да напиша и аз нещо...мързи ме ... :haha:

 

 

 

Spursy сладур,ти що не я пуснеш сега бе?Слет време може някой друг може да те изпревари

 

 

Няма лошо и някой друг да напише нещо подобно ;)

Не я пускам сега защото още не е обработена за форума и е в друг вид... абе не ми се обяснява сега... след време ще я има.

Link to comment
Сподели другаде

Ей, страхотни сте!!!

 

baby_face, страхотна статия, много ме впечатли и си мисля да махна тежкото Неро и да пробвам тази програмка, защото и на мен ми е писнало от тежки и платени програми.

 

Още веднъж поздравления и чакам с нетърпение статията на Spursy.

Link to comment
Сподели другаде

  • 11 months later...
Първо да поздравя baby_face за доброто ръководство. :OK: И второ имам едно въпросче.Защо не мога да сменя скина на програмата?Слагам WNASPI32.DLL в папката където съм инсталирал програмата и след това като я стартирам скина си е същия.След това пробвах като копирах въпросният dll файл от Nero-то и пак нищо не стана.
Link to comment
Сподели другаде

WNASPI32.dll не е скин и няма нищо общо със скинове. Това е т.нар. слой (layer), чрез който даден софтуер комуникира с оптично устройство. Windows XP има вграден такъв, но може да се ползва и отделен - WNASPI32.dll в случая (разработка на Ahead). Adaptec също имат такъв - ForceASPI, но този на Ahead е по-добър като цяло (направо да не повярва човек).
Link to comment
Сподели другаде

  • 5 months later...

Здравейте!

 

Изтеглих си програмата, копирах в папката и wnaspi32.dll и реших да запиша един аудио диск за стара уредба, която не чете мр3. След като вмъкнах желаните от мен песни, натиснах Burrrn- бутона; те се декодираха успешно, беше обработен и звука им, но след това се появява проблем, който не знам на какво се дължи:

 

 

ERROR: Start position 0 exceeds available data of file "C:/WINDOWS/TEMP/burrrn_temp/01_Alison Krauss - 14 - If I Didn't Know Any Better.wav".

ERROR: C:\Program Files\Burrrn\burrrn.toc:6: Cannot determine length of track data specification.

WARNING: C:/WINDOWS/TEMP/burrrn_temp/04_Enigma - Find Love.wav: file length does not match length from WAVE header - using actual length.

WARNING: C:/WINDOWS/TEMP/burrrn_temp/

 

и т.н. за всички песни. След като натисна ок, се отваря прозорче с "Моля първо изберете рекордер", натискам ок (пробвах всички комбинации на отметките за записвачка), после пак Burrrn и пак не става (показва същото, което копирах по-горе).

 

Някой може ли да ми каже защо не става?

 

Благодаря предварително!

Link to comment
Сподели другаде

Опитах да запиша мр3 файлове, защото предполагам, че програмата сама си ги преобразува в аудио, както видях във временната папка. В прикачения файл има шот скрийн. При сегашния ми опит започна да се записва, но показа друга грешка. Дискът е CD-R. Записвачката ми е SONY, DVD RW AW-G170A, 1.71

Doc1.doc

Link to comment
Сподели другаде

Интересен проблем имаш наистина. Да видим...:

- на какви дискове записваш (марка)?

- записвал(а) ли си аудио дискове с друга програма?

- имаш ли инсталиран(и) DAEMON Tools и/или Alcohol?

- опитвала ли си да запишеш даден диск с Burrrn на по-ниска скорост, например 8х?

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...