Jump to content

Препоръчан пост

Здравейте,

Искам някой да ми помогне относно това каква RAM памет да си сложа на лаптопа (Toshiba Satelite L800).

Също така бих искал да ми кажете и къде точно се слага тази RAM памет. Благодаря предварително

Link to comment
Сподели другаде

DDR3 SODIMM 1333/1600Mhz, до колкото виждам според спецификациите.

Ако не знаеш къде да я сложиш, препоръчвам ти да помолиш да ти я сложат от сервиза, където ще купуваш паметта.

Link to comment
Сподели другаде

Намери си "книжката" (User's Manual-ът) към лаптопа и в нея ще откриеш подробни инструкции (с картинки) как се добавя RAM. Aко я нямаш под ръка винаги може да си я свалиш отново под формата на PDF от сайта по поддръжка на Toshiba. Най-често книжките са общи за дадена серия.

 

Бих искал да кажа, че е препоръчително след като се инсталира новата памет да се извърти един тест известно време, за да се гарантира, че системата е 100% стабилна, тъй като при мобилните компютри не е рядкост да се получи несъвместимост в такива ситуации, което е добре да се открие максимално бързо.

 

Ако не си сигурен в действията си както е казал TechMaster най-добре остави задачата на компетентна фирма/сервиз.

Link to comment
Сподели другаде

Намери си "книжката" (User's Manual-ът) към лаптопа и в нея ще откриеш подробни инструкции (с картинки) как се добавя RAM. Aко я нямаш под ръка винаги може да си я свалиш отново под формата на PDF от сайта по поддръжка на Toshiba. Най-често книжките са общи за дадена серия.

Бих искал да кажа, че е препоръчително след като се инсталира новата памет да се извърти един тест известно време, за да се гарантира, че системата е 100% стабилна, тъй като при мобилните компютри не е рядкост да се получи несъвместимост в такива ситуации, което е добре да се открие максимално бързо.

Ако не си сигурен в действията си както е казал TechMaster най-добре остави задачата на компетентна фирма/сервиз.

В User's Manual-а май няма такива инструкции. Гаранцията не позволява да се правят модификации и замени дори на памет от потребителя.

Трябва Service Manual или Hardware Maintenance Manual. IBM си имат много подробен такъв за всичките си лаптопи, но за други производители не съм виждал.

А паметта, ако няма някаква страшна специфика и в SPD-то й е записано, че поддържа честотата, на която лаптопа се опитва да я пусне, проблем не би трябвало да има.

Link to comment
Сподели другаде

Я да видим какво има в т.нар. User's Manual на Toshiba и по-точно в секцията Adding optional external devices :

http://i.imgur.com/SCwsW.png

И така до страничка 59 с хубави картинки и инструкции. :)

 

Oтносно последното ти изречение - пределно ясно е, че в SPD-то ще фигурират само честоти/тайминги, които са по стандарта JEDEC и няма как лаптопът да не успее да я пусне (в този смисъл). В най-лошия случай мемори контролерът ще пусне новата памет на честотата на старата. Иначе ако паметта има агресивни настройки те няма да са в SPD-то, а ще се пазят в XMP или EPP, които на практика са разширения на SPD-то (съхраняват се в същия EEPROM), а друг е въпросът, че тия памети обикновено нямат, а да имат е малко вероятно дъното да ги прочете така или иначе. Това, което аз имах предвид не е свързано с настройките (защото както изяснихме там проблем няма), а с това, че може самата памет да не се "хареса" на дъното поради например използваните марка/модел чипове. За тая цел по принцип производителите си имат листове с тествани модули (с информация и за използваните чипове/ревизии), за които се гарантира, че са 100% безпроблемни за текущото дъно/машина. Това важи предимно за десктоп дъната, поради което казах, че за лаптоп е добре да се тества за всеки случай след инсталацията със специализиран софтуер за целта, още повече че мобилните машини са малко "по-капризни". Не е 100% задължително, но аз бих го направил и го считам за нелоша практика.

Link to comment
Сподели другаде

...

Интересно, в книжните упътвания на български на други марки това не съм го виждал да присъства. не знаех, че Тошиба са го включили...

Но гаранцията ще сигурно ще се анулира, ако се отвори лаптопа.

Относно последното изречение - не си ме разбрал. Един пример от близкото минало - дъна, работещи с 66Mhz SDRAM понякога "не харесваха" 133Mhz SDRAM. Някои дъна просто си изискваха 66Mhz SDRAM, а пък и в SPD-то на някои 133Mhz памети не фигурираше 66Mhz честота.

В случая не вярвам да има проблем точно от този род, но в някои редки случаи някои компютри проявяват капризи към RAM.

Принципно обаче капризите към паметта са редки и системата би трябвало да работи с всяка памет от същият вид, с който работи машината.

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 weeks later...
Здравейте! По темата за RAM разширение. При мене се появи следният проблем- монтираха ми в сервиз допълнителна платка, но въпреки всичко компютърът ми е много бавен. Програмата "Еверест" не ми показва разширението на паметта. Може би са допуснали пропуск в настройките. Моля да ми подскажете как компютърът да възприеме новата платка- предполагам, че всичко е до настройка. Предварително Ви благодаря!
Link to comment
Сподели другаде

Т.е. количеството памет е същото като преди? Колко е било преди и каква точно банка са инсталирали? Дай снимка от EVEREST Ultimate на инсталираните банки памет.
Link to comment
Сподели другаде

RAM-ът ми беше 256 MB. Компютърът ми не е първа младост, но ми върши добра работа и не ми се сменя засега. Имах само едно гнездо за допълнителна платка и ми поставиха още 256 MB. Но след тази процедура няма никакъв осезаем ефект, затова си мисля, че са пропуснати някакви настройки. Иначе имам памет на твърдия диск 80 GB и процесор 2,6 GHz

.

post-16540-0-45396300-1340000223_thumb.png

Link to comment
Сподели другаде

Поне в EVEREST Ultimate изглежда сякаш паметта се разпознава нормално. Направи снимка и на другата банка памет за всеки случай. Кликни и с десния бутон върху My Computer -> Properties и провери там какво количество RAM памет пише.
Link to comment
Сподели другаде

Много интересно! Еверест ми дава RAM памет 256 MB, а My Computer- 448 MB. Откъде е тази разлика? Но фактът си е факт, че компът е много по-бавен от преди да добавя платката.

post-16540-0-50857200-1340215419_thumb.png

Link to comment
Сподели другаде

Значи паметта се прочита т.е. няма проблем със нея.Скоро дефрагментация правена ли е на машината,освобождаване от излишните файлове на системния дял?Разликата идва от това,че беше маркирана само едната банка поне аз това видях на по-горния шот.
Link to comment
Сподели другаде

Чакам 2-3 минути да ми се включат браузерите и Skype . Същото е и с другия софтуер, който ползвам. Всяка команда на различните програми е забавена. Последно ми минава наум дали да не преинсталирам антивирусната си програма- в момента използвам Microsoft Security Essentials. Ползвал съм Avast и мисля, че е по-добра. Интересно ми е дали антивирусната не сканира автоматично постоянно и "пречи" на бързодействието на компютъра. Благодаря, че проявявате интерес към темата. Най-лесно е да дам някой лев на специалист, но ми се ще заедно да решим проблема. Приемам всякакви съвети.
Link to comment
Сподели другаде

За по-малкото памет предполагам, че видеото е вградено в дъното и си заделя от Ram-ta.

Как е разделен диска или всичко е в един дял?

Забавянето може да идва от много неща включително от зловреден софтуер.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...