Jump to content

NT Kernel & System using 95% of CPU


regbor

Препоръчан пост

Здравейте,

 

Напоследък компютъра ми стана много бавен. Системата е Window Vista.

Постоянно нещо зарежда, прозорците забиват, вентилатора работи усилено, все едно съм стартирал някаква програма, а дефакто не е така. Отидох на Resource Monitor и там имаше програма, която използва 95% от процесора ми и това е моята система с описание на "NT Kernel & System" .

При рестартиране проблема изчезва временно.

Сканирах с Maleware bytes и с Нод, но не откриха нищо нередно. Порових се из някои чужди форуми... Изглежда проблема не е изолиран. Някои предполагат наличие на вирус, други го отдават на някаква актуализация от Microsoft, която го причинява, трети пробват с изключване на различни хардуерни устройства, но като цяло няма кардинално решение на проблема.

 

Някой има ли повече информация по въпроса?!

Link to comment
Сподели другаде

В Resource Monitor "процесът" NT Kernel & System всъщност показва колко код, изпълняващ се на ниво kernel, натоварва системата. Това включа ядрото на самата операционна система и всички инсталирани драйвери. Обикновено кодът на Microsoft е тестван и стабилен, така че проблемът не трябва да се дължи на него, а би трябвало да е проблем с някой допълнителен драйвер.

 

Изтегли Autoruns и:

1) стартирай програмата;

2) избери Options -> Filter Options... -> постави отметка на Hide Microsoft entries -> OK;

3) меню File -> Refresh;

4) меню File -> Save... (от падащото меню остави избран .arn за файлов формат);

5) запази файла някъде с желано от теб име, архивирай го с програма по желание и го прикачи към темата.

 

Описание как се прикачат файлове (ако не знаеш):

- при публикуване на коментар кликни бутон Повече опции;

- долу в секция "Прикрепяне на файлове" посочи файла и кликни бутон Прикачи този файл;

- накрая кликни Добавяне в мнението.

Link to comment
Сподели другаде

Ами, не се учудвам. Имаш тонове стартиращи се драйвери (и не само), много от които са много стари. Силно ти препоръчвам да си актуализираш всички драйвери за хардуерни компоненти и да деинсталираш всички приложения, които няма да използваш.
Link to comment
Сподели другаде

Тоновете инсталирани програми не са от вчера, а и по-голямата част ги използвам. Колкото до актуализацийте на драйвери, мисля че тук някъде четох, че ако даден драйвер работи добре е най-хубаво да се остави както си е . Една нова версия би могла да предизвика конфликти и усложнения. Всичко това е свързано с проба-грешка, и понеже не съм токова навътре в нещата - не ми се ще да си усложнявам живота :)

Night Raven, във връзка с горното ще кажа, че проблема с натоварването се яви наскоро, така че по-вероятно виновника да е един или два новоинсталирани драйвери свързани с конкретна програма, някоя майкрософт актуализация или в по-лошия случай - вирус.

За същия проблем докладват и хора с чисто нови компютри и току-що инсталирани ОС-ми... Рових се по форумите, но засега не съм открил решение.

Link to comment
Сподели другаде

Без реална информация е повече от ясно, че решението ще се открие трудно. За целта трябва трябва да се види всъщност коя системна нишка (тред), изпълняваща се в процеса System консумира толкова процесорно време и след това да се съпостави към конкретен драйвер и да се вземат мерки. Това може да стане извънредно лесно и бързо с помощта на Process Explorer.

За целта стартираш Process Explorer и когато процесът System започне да консумира ненормално количество процесорно време кликваш двукратно на него и отиваш на таба Threads. Aко това е първият път, в който стартираш Process Explorer и не си конфигурирал правилно работата му със символни таблици то ще видиш съобщение, което казва това като може да го затвориш веднага (то повече няма да се появява). След това сортираш нишките по колонката CPU и виждаш кой е топ консуматора като обръщаш много сериозно внимание на Start Address-a, защото всъщност от него може да разбереш веднага кой е драйвера. Ако е 3rd party драйвер или драйвер, част от Windows веднага ще го видиш, НО ако е ntoskrnl.exe (ядрото и "изпълнителната част") то тогава не може да се мапне веднага и ще трябва за начало да се конфигурират правилно символните таблици с цел да се види евентуално име на функция и после ако и това не помогне вече да се гледа стека.

Link to comment
Сподели другаде

А диска провери ли за лоши сектори? При мен имаше аналогична ситуация, HDD Regenerator откри 8 сектора и ги "излекува", от тогава нямам никакви проблеми(за сега)
Link to comment
Сподели другаде

Благодаря, I.Kanelov. Програмката я свалих и чакам "момента"...

Процесите са в различен по цвят фон. От бял до тъмно лилав. От време на време някой просветква в ярко червено, но изчезва за част от секундата и не мога да видя кой точно е... Като цяло системата се държи добре последните два дни. При промяна ще споделя наблюденията си.

Link to comment
Сподели другаде

" Моментът" още не е настъпил, но има два "System Idle Process" с еднакви имена, единият с ID=0 другия с ID=1, които постояно са в диапазона 93-98% CPU usage.

Става въпрос за: "ntkmlpa.exe!KiDispatchinterrupt+0x5a4"

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря, I.Kanelov. Програмката я свалих и чакам "момента"...

Процесите са в различен по цвят фон. От бял до тъмно лилав. От време на време някой просветква в ярко червено, но изчезва за част от секундата и не мога да видя кой точно е... Като цяло системата се държи добре последните два дни. При промяна ще споделя наблюденията си.

 

Различните цветове показват различен тип процеси най-просто казано, а когато даден процес се визуализира в червено то това означава, че е терминиран и съответно ако се появи в зелено, че е току що създаден.

 

" Моментът" още не е настъпил, но има два "System Idle Process" с еднакви имена, единият с ID=0 другия с ID=1, които постояно са в диапазона 93-98% CPU usage.

Става въпрос за: "ntkmlpa.exe!KiDispatchinterrupt+0x5a4"

 

Не знам какви два System Idle процеса виждаш, но такова нещо реално няма. Systеm Idle процесът винаги е един (с ID 0) като съдържа по една нишка за всяко процесорно ядро и както е споменал Night_Raven идеята е отчитане на това колко процесорът не е натоварен, което е типична задача за OS като Windows, която не работи в реално време. Съответно System Idle процесът няма нищо общо със System процеса (ID 4), който хоства нишки, които се изпълняват само в системен режим (kernel mode) и имат за цел неща като например записване на страници във файла за странициране на виртуална памет (Pagefile-а), polling на устройства и други системни таскове.

Link to comment
Сподели другаде

Не е ли логично, че ще гледаш консумация на системните тредове с Process Explorer в момент, в който цитирам "Постоянно нещо зарежда, прозорците забиват, вентилатора работи усилено, все едно съм стартирал някаква програма, а дефакто не е така", а не постоянно?
Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...
Разбирам, че за хора които от години се занимават с компютри, всичко е ясно като бял ден. Това обаче не ми помага да си реша проблема. Както казах по-горе "проблема не винаги използва процесорна мощ" . Какво виждам аз: в даден момент индикатора на процесора светва и екрана забива за известно време. Курсора представлява въртящо се колелце - дефакто "зарежда". Проверявам "Process Explorer" - всичко (според мен) си изглежда нормално, поне не виждам процеси с високи показатели на CPU usage. Не е от връзката понеже, не презареждам страница.
Link to comment
Сподели другаде

Кой индикатор за процесора светва? Ако екранът забива, как успяваш да стартираш Process Explorer? Само рестартиране ли оправя проблема или се оправя и от самосебе си след време? Когато се случи това, вентилаторът на процесора се засилва повече от обичайното, т.е. до него момент се е въртял на по-ниски обороти?
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...