Jump to content

Проблем при добавяне на още RAM


Препоръчан пост

Настолният ми компютър е:

Дъно: Gigabyte GA-EP45-DS3LR, bios: F1

Процесор: Intel Pentium E6300 2,8Ghz, 1066Mhz FSB

RAM: A-Data Vitesta Extreme Edition Kit 2x1GB DDR2 1066Mhz в Dual Channel

Windows 7 Ultimate x64

 

Днес закупих на старо още RAM, същата но 2x2GB:

A-Data Vitesta Extreme Edition Kit 2x2GB DDR2 1066Mhz

 

Новозакупената RAM работи идеално в Dual Channel, даже сега съм с нея (извадил съм старата). натоварих я до 3,7GB като отварях най-различни програми и игри.

 

Искам да използвам както новата, така и старата RAM заедно, т.е. да използвам общо 6GB едновременно. Проблемът е, че компютърът не иска да стартира с всички RAM модули заедно - когато пусна компютъра вентилаторите тръгват, лампичките светват, но на монитора нищо не се появява (лампичката му свети в оранжево), а компютъра се рестартира през десетина секунди.

Пробвах в слот 1 да поставя 2GB модул, а в слот 2 да поставя 1GB модул. Резултатът е почти същия, но този път успявам да видя началния екран на Gigabyte, от който мога да вляза в bios-a, но когато се помъча всъщност да вляза в него, отново нищо не се случва, а компютърът отново се рестартира през 10 сек.

Освен това пробвах поединично RAM модулите и слотовете - всички си работят нормално.

 

Прикачвам скрийншотове от CPU-Z на модулите от по 2GB. Модулите от по 1GB имат абсолютно същите характеристики като тях.

post-3246-0-57173400-1331920393_thumb.pngpost-3246-0-14885600-1331920398_thumb.pngpost-3246-0-02885100-1331920559_thumb.png

 

В ръководството на дъното, на стр.16 пише:

"When memory modules of different capacity and chips are installed, a message which says

memory is operating in Flex Memory Mode will appear during the POST. Intel® Flex Memory

Technology offers greater flexibility to upgrade by allowing different memory sizes to be

populated and remain in Dual Channel mode/performance."

Такова съобщение въобще не ми се появява.

 

Как може да се реши проблемът?

Link to comment
Сподели другаде

Какви са настройките в BIOS, по-точно в раздела DRAM Performance Control?

Постави работещата RAM и провери дали Performance Enhance е настроено на Standard и Extreme Memory Profile (X.M.P.) е изключено.

Провери и честотата на паметта - (G)MCH Frequency Latch, System Memory Multiplier, Memory Frequency...

DRAM Timing Selectable също трябва да е в автоматичен режим.

Link to comment
Сподели другаде

С поставени в слотове 1 и 3, двата модула памет от по 2 GB (общо 4GB):

Performance Enhance: Standard

Extreme Memory Profile (X.M.P.): Disabled

(G)MCH Frequency Latch: Auto

System Memory Multiplier: Auto

Memory Frequency: 1066 (към момента не може да се настройва)

DRAM Timing Selectable: Auto

DRAM Voltage - 1,800V: Auto

Link to comment
Сподели другаде

Постави паметта, с която си работил досега и провери честотата и напрежението.

След това постави само един модул от новата памет и отново провери честотата и напрежението.

Струва ми се, че и в двата случая паметта трябва да работи на 1066MHz и 2.3V, а в момента не е така.

Link to comment
Сподели другаде

Постави паметта, с която си работил досега и провери честотата и напрежението.

След това постави само един модул от новата памет и отново провери честотата и напрежението.

Струва ми се, че и в двата случая паметта трябва да работи на 1066MHz и 2.3V, а в момента не е така.

 

Честотата и напрежението са абсолютно същите и при 1ГБ модулите, така и при 2ГБ модулите. Паметите си работят на 1066MHz. Волтажът им, както пише в биос-а е 1.8V, при зададена стойност Auto. Сигурен ли си, че трябва да ги настроя ръчно на 2.3V, защото в биос-а това е първата стойност, която започва да мига в червено (т.е. има шанс да я изгоря)?

 

Влез в БИОС и нагласи паметите на 5-5-5-15 @ DDR2-1066 speeds (2T), при 2,2 волта и тогава пробвай четирите модула.

С поставени в слотове 1 и 3, двата модула памет от по 2 GB (общо 4GB):

Нагласих всичко както ми каза, само 2Т не разбрах къде трябва да го настроя, но после в CPU-Z си изписа, че работи на 2T, така или иначе. Въпреки, че в биос-а 2.2V бяха в розово (т.е. непрепоръчително) се престраших да задам тази стойност. След това пуснах компютъра и системата беше малко по-бърза (тествах със SuperPi 1.70), но доста нестабилна. При пускането на GTAIV ми показа син екран. След рестарта пак пробвах да пусна GTA-то и тръгна. Поиграх малко и по едно време windows gadget-ите сряха да работят (излезе "don't send", както се казва). Излязох от играта. След известно време (10 мин.) скрийнсейвърът се опита да се пусне и... пак син екран. След това си върнах всички стойности пак на Auto. Сега системата пак е стабилна.

 

Искам да подкарам 6GB RAM на този компютър, като имам възможно най-дълъг живот на компонентите. Не искам да се занимавам с овърклок, доколкото е възможно. :lookaround:

Link to comment
Сподели другаде

Това не е овърклок, може за проба да се вдигне напрежението на чипсета с 0.5волта.

 

ПП: Ако не ви е проблем и страх може да флашнете с последната версия на БИОС, файловете в архива са за флашване под Windows.

За да станат нещата коректно, дайте всички настройки в BIOS на Default и спрете антивирусната!

 

Лично аз продпочитам флашването под DOS, но и така съм нямал проблеми до сега(да чукна на дърво).

Link to comment
Сподели другаде

До колкото знам има проблеми когато се поставят памети с различен капацитет.

Липсва симетричност и тя е факт след инсталацията.

Не говоря за случаите когато поставяме по-голяма памет – тогава се „превключва”, а за ситуация

като вашата. Като се замислите...

 

С KITx1GB — OK

С KITx2GB — OK

 

Но с KITs = x1GB & x2GB, fail.

 

Друго което се сещам е поправка от инсталационното CD.

НЕ защото има проблем със системата, а поради различията в хардуера.

Идеята е системата да опознае изначало целия наличен хардуер.

 

Видях в спецификацията на дъното поддръжката на RAM и ако трябва да се доверим на

производителя — на 100%, A-Data над 512MB не се поддържа. Всъщност с повечето компоненти е така.

Добре, че са драйверите...

 

Ами това е. Опитай поправка или преди това тествай със симетрична RAM в случая 4x1GB или 4x2GB.

Да видим резултата.

Link to comment
Сподели другаде

Как слагаш паметите, би трябвало да се сложат така:

Слот 1 жълт - 1ГБ

Слот 2 червен - 2ГБ

Слот 3 жълт - 1ГБ

Слот 4 червен - 2ГБ

 

 

........................................................................................

Видях в спецификацията на дъното поддръжката на RAM и ако трябва да се доверим на

производителя — на 100%, A-Data над 512MB не се поддържа. Всъщност с повечето компоненти е така.

Добре, че са драйверите........................................................................

 

Не значи ,че не подържа по-големи модули на A-DATA, а просто не са тествани!

И какво общо имат драйвърите на ОС с паметта(това зависи от БИОС)?

Ако имаш предвид, адресирането на повече от 4ГБ Рам това е друго.

Link to comment
Сподели другаде

Според снимките от CPU-Z при скорост 533MHz (т. е., 1066) паметите би трябвало да работят при напрежение 2.3V. Пкажи една снимка от HWMonitor или PC-Wizard при различните видове памет, като в BIOS оставиш настройките по подразбиране - да видим реално какво им е напрежението.

 

Друго което се сещам е поправка от инсталационното CD.

НЕ защото има проблем със системата, а поради различията в хардуера.

Идеята е системата да опознае изначало целия наличен хардуер.

Не съм съгласен с това, добавянето на памет не изисква допълнителни драйвери, нито променя конфитурацията на съществуващите.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...