Jump to content

Въпрос за лоши сектори по хард диск


Препоръчан пост

В нета има страшно много информация за "лошите сектори", но това което ще ти е от практическа полза е следното:

 

Strat - Run - cmd

 

пишеш в конзолата

 

CHKDSK C: /X /F /R

 

съгласяваш се с Y (yes) и след рестарта ще си направи проверката, аналогично е с другите дялове, просто на мястото на C: слагаш D:, евентуално E: (ако имаш). Повече инфо за командата

Link to comment
Сподели другаде

как се проверява за лоши сектори в харт диска

 

Операционната система има възможността сама да извършва подобен вид функция. При Microsoft Windows този процес на проверка се стартира посредством командата CHKDSK. При този начин, ако даден сектор бъде маркиран, то той бива изолиран, а информацията, записана на него, изтрита.

 

Друг начин за подобен вид проверка е чрез специализиран софтуер. За целта може да използвате програми като HD Tune. Също така може да погледнете тази тема, секция Тестване на твърди дискове.

 

как се премахват,ако има лоши сектори

 

Ако секторите, които са повредени, са логически, то тогава могат да бъдат поправени. В противен случай, те биват изолирани.

 

как влияе това на процеса на работа

 

Повредените сектори обикновено са сигнал за това, че твърдият диск "умира". Ако не се вземат мерки, то това може да доведе до загуба на ценна за потребителя информация.

 

Повече информация може да намерите тук.

Link to comment
Сподели другаде

направих го по начина на mazarin всичко тръгна нормално но не разбрах дали имам лоши сектори неми излезе никакъв документ как мога да разбера дали имам лоши сектори
Link to comment
Сподели другаде

направих го по начина на mazarin всичко тръгна нормално но не разбрах дали имам лоши сектори неми излезе никакъв документ как мога да разбера дали имам лоши сектори

Еми както те посъветваха по горе със HD Tune.Има я тук във Softvisia.Eто какво представлява.

 

http://bezplatno.info/upload/images/arx1327827094k.jpg

 

Жълтите полета трябва да преминат до края. Ако някъде остане червено квадратче значи лош сектор.

Link to comment
Сподели другаде

като се даде старт целия ли харт диск сканира защото не видях никаде да се сканира по отделно.Има ли начин да се оправят чрез форматиране или нещо друго
Link to comment
Сподели другаде

като се даде старт целия ли харт диск сканира защото не видях никаде да се сканира по отделно.Има ли начин да се оправят чрез форматиране или нещо друго

Да целият диск се сканира.

Със формат няма как да ги поправиш.

Ако имаш лоши сектори, ако програмата е оттчела, то по горе mazarin ти е дал съвет какво трябва да направиш. Иначе можеш да се пробваш и със Hiren's Boot CD. Има добри инструменти,със които можеш да поправиш под DOS. Стига да можеш.

Link to comment
Сподели другаде

направих го по начина на mazarin всичко тръгна нормално но не разбрах дали имам лоши сектори неми излезе никакъв документ как мога да разбера дали имам лоши сектори

 

CHKDSK-дневниците се виждат след приключване на проверката, която извършва командата CHKDSK в Event Viewer на Administrative Tools (Control Panel) или още по-лесно Start - Run - Eventvwr.msc (може и без .msc). В графата Application - Winlogon, както е показано на картинката по-долу

post-16842-0-03992600-1327834737_thumb.png

Кликайки на Information (Winlogon) излиза информация за събитието (event) и какво е установила проверката.

post-16842-0-80540500-1327834815_thumb.png

Сваляш плъзгача надолу и разглеждаш log-a (дневника) внимателно. Там е описано дали имаш лоши сектори (bad sectors). В моя случай нямам.

post-16842-0-21235400-1327834924_thumb.png

Ако искаш да запазиш информацията в текстови документ от главното меню кликаш на бутона

Show/Hide Action Pane (покажи/скрий панела с действията, които могат да се предприемат) и на

More Actions (повече действия), намиращи се в десния панел

post-16842-0-60193600-1327835153_thumb.png

избираш Save Log File As...

post-16842-0-97479500-1327835189_thumb.png

Оттам в диалоговия прозорец избираш за Save as type: *.txt и го кръщаваш примерно 123

post-16842-0-25941200-1327835320_thumb.png

Получава се Notepad-документ с подробни данни за извършената проверка.

post-16842-0-84829100-1327835327_thumb.png

Link to comment
Сподели другаде

и аз нямам но ако бях имал как можеше да се оправят икакво се променя на работата му освен това че може да изгубиш информацията

 

 

s.feradov ти е обяснил много добре какво точно се ивършва с тази команда.

 

Операционната система има възможността сама да извършва подобен вид функция. При Microsoft Windows този процес на проверка се стартира посредством командата CHKDSK. При този начин, ако даден сектор бъде маркиран, то той бива изолиран, а информацията, записана на него, изтрита.

 

На линка в първото ми мнение също се вижда

 

/f: Fixes errors on the disk. The disk must be locked. If chkdsk cannot lock the drive, a message appears that asks you if you want to check the drive the next time you restart the computer.

/r: Locates bad sectors and recovers readable information. The disk must be locked.

/x: Use with NTFS only. Forces the volume to dismount first, if necessary. All open handles to the drive are invalidated. /x also includes the functionality of /f.

 

Представи си да имаш системен файл, който се ползва от windows и е в такъв сектор - лош сектор, оттам и проблеми със зареждане на windows или появата на сини екрани, крашване на програми и т.н.

Аз лично имах лоши сектори на E: (дял за лична информация) и документите там не можеха да се отворят по никакъв начин, даже при опит за отваряне/копиране/изтриване освен съобщение за грешка ми излизаше предложение за format на целия дял. Благодарение на CHKDSK E: /X /F /R проблемът беше отстранен и документите си ги ползвам дори и сега.

Ето ти реален пример преди командата - скрийншоти

post-16842-0-56114800-1327839345_thumb.png

След изпълнение на CHKDSK E: /X /F /R

post-16842-0-82789800-1327839374_thumb.png

и след повторно изпълнение на CHKDSK E: /X /F /R

post-16842-0-50962400-1327839392_thumb.png

 

Анализът е направен със CDcheck

 

Реална/практическа полза има от тази команда и благодарение на екипа на Softvisia в други теми бях я забелязал и съответно изпробвал. В момента нямам никакви лоши сектори - никъде. :svlove:

 

А иначе от предното ми мнение дето показва, че нямам лоши сектори на дял C: веднага с HDTune направих скен и показа че имам един повреден.

post-16842-0-03287200-1327839770_thumb.png

 

Повече се доверявам на CHKDSK

Link to comment
Сподели другаде

Забравих да уточня, че когато се извършва проверка на несистемен дял (D:\, E:\) със CHKDSK, то обикновено няма нужда от рестарт и съответно след приключване на проверката, лог (дневник) - няма, само се изписват в конзолата на Command prompt (cmd) резултатите.
Link to comment
Сподели другаде

:offtopic: Мисля, че даваш много кратки и неясни отговори. Почти всички са ти такива. Опитай да бъдеш по-обширен като искаш да се изкажеш. "Не ми излиза нищо" може дас е тълкува по много различни начини. Ако не знаеш какво точно да напишеш, просто направи една снимка на ситуацията, какво излиза или какво не излиза, за да бъде по ясно да можем да ти помогне ;)

По темата, ако си мисля за същото "не ми излиза нищо", то тогава може би нямаш поправени грешки/сектори ?

Link to comment
Сподели другаде

извинявам се грешката беше моя въвеждах само D: /X /F /R а тое трябвало да въведа CHKDSK D: /X /F /R сега си тъгна нормално и си сканира благодаря за помощта
Link to comment
Сподели другаде

Разбрах при мен, защо HDTune е намерила лош сектор, а CHKDSK не е. HDTune сканира целия хард, като при наличие на повече от един, от падащото меню се избира конкретен, докато CHKDSK X: проверява сътоветния дял, който може да обхваща, а може и да не обхваща целия хард диск драйв. Та, харда ми е разделен на 2 дяла и във втория, в system volume information се намира 4 KB лош сектор. Как съм разбрал, че лошия е там? С помоща на CDCheck.
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...