Jump to content

Моля за съвет за тонколони


Препоръчан пост

Здравейте,наскоро ми подариха един усилвател и сега трябва да го комплектовам с подходящи тонколони.Проблема обаче е,че не разбирам от Херци,Ватове,Омове и т.н., а съм чувал,че при неподходящи Ватове,Омове....се прецаква или усилвателя или колоните. Затова реших да Ви помоля за съвет.Какви колони да търся за този усилвател-като Ватове, Омове,предни,задни..Въобще какви колони ще са най-подходящи според Вас http://img37.imageshack.us/img37/7581/img0116hl.jpg
Link to comment
Сподели другаде

а съм чувал,че при неподходящи Ватове,Омове....се прецаква или усилвателя или колоните.

 

В случая е мн. дбре, че разполагаш с предусилвател и краен усилвател като самостоятелни кмпоненти. Това ще ти позволи избор на по-качествени ОТ.

Нищо обаче от това, което ни трябва не личи на снимката. В случая 280W котито виждам/ под 220V/ показват не мощността на усилвателя, а максималната консумация на енергия. Така, че не се знае твоя усилвател с каква мощност е. Виж и някъде дали имаш нещо като табличка на която да пише нещо от рода на A , B , A + B........ за включване на повече от две клони.

Три са важните неща с които трябва да се съобразиш при избора на колони спрямо усилвателя-импеданса, чувствителността и мощността.

1-Ако усилвателят ти е 8 ома, това значи, че е изчислен така, че да работи с озвучителни тела с номинален импеданс/съпротивление/-8 ома.Ако номиналният импеданс на колоните които евентуално вземеш бъде 4 ома или 6 ома, това означава, че ще се товари повече усилвателя, което ще доведе до изкривявания на звука и дори до повредата му . Т. е. трябва да има съвместимост м/у колоните и усилвателят ти. Не личи на снимката, но ако усилвателят ти е 8 ома, колоните също трябва да са 8 омови. Ако усилвателя работи на 4 ома и към него се вържат говорители на 8 ома няма да се товари но пък ще рабти с 2 пъти по-ниска мощност

2-Изходната мощност на усилвателя не трябва да надвишава максимално разрешената входна мощност на колоните. С пости думи-колоните трябва да са по-мощни от усилвателя. По-голямата мощност на усилвателя не е за силно слушане /както е общоприето да се смята/ а за по-качествено. Защото по –голямата мощност е съпроводена и с по-нисък КПД. При това положение необходимостта от по –голяма ел. мощност ще въведе нелинейни изкривявания и ще претовари усилвателя. За разлика от усилвателите при които дори кратковременни и незначителни претоварвания може да ги повредят, поради значително по-голямата си топлинна инертност, високоговорителите са в състояние да издържат значителни претоварвания.. Да са по-мощни от усилвателя е от особено голямо значение, ако предпочетеш многолентови озвучителни тела .Защото при претоварване на усилвателя освен рязко нарастване на нелинейните изкривявания, може да се предизвика един допълнителен нежелан ефект-претоварване на високочестотните вискоговорители в многолентовите озвучителни тела. Това се получава, защото се добавят нови съставки във високочестотната част на спектъра на сигнала /в следствие на ограничението на сигнала в усилвателя ти/ Този тип говорители/ високочестотните/ работят безопасно,ако са свързани към усилвател с голяма изходна мощност и висока горна гранична честота и обратно-могат лесно да бъдат повредени ,ако се опитаме да получим същата сила на звука ,използвайки за целта по-маломощен усилвател с по-ниска горна гранитна честота. Дали да избереш широколентви или многолентови колони си решаваш ти. Всеки вид си има свои предимства /абслютно индивидуални според модела/ Колкото за недостатъците им, може все пак да ги обобщим.-широколентовите издишат в нискочестотната и високочестотната област, а многолентовите страдат от припокриване на работните зони на отделните говорители /до колко? -зависи пак от модела/

3-Чувствителността на колоните ако е малка ,задължително се ползва по-мощен и стабилен усилвател.

Ако чувствителността на колоните е голяма, но са спазени горните две условия /импеданс и мощност/ то няма място за притеснение.

 

И все пак-при напасването на усилвател и озвучителни тела,/или каквито и да било аудио компоненти/, теоритичните сметки рядко водят до добри попадения. Най-правилния подход е лично тестване!!!

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря,вече картинката ми е горе-долу ясна.Усилвателя майче е 2Х40 значи трябва да търся колони минимум 2Х50 (8ома) Има и А,В,А+В но засега ще гледам да взема само 2 колони а по-нататък ще видим. Още веднъж-Благодаря http://img407.imageshack.us/img407/581/img0118o.jpg
Link to comment
Сподели другаде

Благодаря,вече картинката ми е горе-долу ясна.Усилвателя майче е 2Х40 значи трябва да търся колони минимум 2Х50 (8ома) Има и А,В,А+В но засега ще гледам да взема само 2 колони а по-нататък ще видим. Още веднъж-Благодаря

 

С тази снимка нещата са по - ясни :look:

Подходящите колони в случая са от 2Х60W до 2Х100W на 8 ома. А имате възможност и за включване на четири колони по 16 ома. Още веднъж подчертавам, че по-голямата мощност е не толкова за по-силно слушане , а за по-качествен звук. Едва ли някога ще надуваш и слушаш "звук до дупка" ! Така че, ако имаш парички вземи по-мощни колони. Усилвателя е Toshiba по-стара генерация и никак не е лош-т.е.не е "младо пласмасово китайче" което на жаргон казваме че "ту шиба -ту не шиба" хубав звук :look:

Link to comment
Сподели другаде

Но ако взема две колони от 2Х60W до 2Х100W на 8 ома за предни, това значи ли,че ако по-нататък взема още две (за отзад)16 ома, трябва да махна предните и да търся други по 16 ома,за да станат 4 колони по 16 ома?
Link to comment
Сподели другаде

tubleron, останах първоначално с впечатление, че усилвателят ти е само 8 ома.

Но се опитвам да разгледам табличката ти . Доста ми е неясна, но там май е написано

 

A - 4 ома - 16 ома

 

B - 4 ома - 16 ома

 

A + B - 8ома - 16ома

 

Ако е така, усилвателят ти е пригоден да работи еднакво добре и с 4 омови и с 8 ома колони. За предпочитане е обаче да са 8 ома, защото ако решиш по-късно да включиш още две, задължително трябва да смениш старите 4 омови колони. Няма начин да включиш 2 по 4 ома и 2 по 8 ома. Ако включваш 4 колони те задължително трябва да са по 8 или 16 ома. Но 16 омовите колони вече са само профи, т.е. трудно ще намериш 16 ома колони за вкъщи /а и не е нужно/ Така че си търси 8 омови, за да не ти се налага след време, ако искаш да добавиш още две да подменяш първите. Това важи само ако табличката ти е наистина така както съм я написала, и усилвателят ти не е 8 ома.

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...
8 омови ама...тц.. Един приятел ми подари две колкони,но са 4 омови. Големки са,но едната е без бас(говорител).а на другата страшно бръжди. То се видя,че ще карам с тях,но трябва да им взема 2 баса. Интересува ме дали да търся басове с точните параметри като на този който си е на колонката,или по-мощни(от лакомия) ако ще има положителен ефект. Притеснява ме още нещо.До колкото разбрах,тези колони са правени като са копирани от някакви немски.Но на повечето колони които съм виждал,все имат по един или два отвора.А тези нямат.Дали са забравили при правенето,дали са си така... незнам.Чудя се ако им пробия по едно кръгче под баса,няма ли да думкат по добре Ето снимка на колонките и задната страна на баса http://i.imgur.com/f4U2Y.jpg
Link to comment
Сподели другаде

Интересува ме дали да търся басове с точните параметри като на този който си е на колонката,или по-мощни(от лакомия) ако ще има положителен ефект.

Желателно е новите говорители по-параметри да се доближават до тези, които ще подменяш Макар, че ти няма как да си на ясно с всичко, защото освен размер и мощност, са включени още невероятно много параметри като DC resistance, BL фактор,Mechanical- Electrical- Total factors, Effective Moving Mass, Max. linear excursion, Voice - coil inductance........ и т.н. Но поне се придържай, към това което ти е известно-говорителите да са 12 инчови/т.е 30см./4 ома ,150 W. Ако имаше проблем само с единият от тях, дори щях да те посъветвам са го дадеш за пренавиване, но щом и с двата има проблем, едва ли ще спестиш кой знае калко средства. Така , че по-добре да са нови.

 

Притеснява ме още нещо.До колкото разбрах,тези колони са правени като са копирани от някакви немски.Но на повечето колони които съм виждал,все имат по един или два отвора.А тези нямат.Дали са забравили при правенето,дали са си така... незнам.Чудя се ако им пробия по едно кръгче под баса,няма ли да думкат по добре

Има два типа колони-с отворен и със затворен обем. Твоите са със затворен обем. По-добре си ги остави така както са. За фазоинверторните отвори /които ти наричаш дупки/ се изискват определени услония, които са свързани не само с говорителите, но и с размера и изработката на цялото ОТ. Твоите колони са трилентови,а това прави нещата още по-сложни за евентуални промени в тази насока. Обикновенно за едни и същи говорители, размера на кутията на озвучителното тяло с отворен обем е по-голям от този който е необходим при ОТ със затворен обем . Който е правил „съндъците” явно се е съобразявал и с това при изчисляването на размерите им . Така, че по-добре и ти ги остави така.Ако след поставяне на новите говорители не ти хареса звука, може да помислиш и за промяна на кутиите.

Link to comment
Сподели другаде

За говорителите такава сложна за мен информация (DC resistance, BL фактор,Mechanical- Electrical- Total factors, Effective Moving Mass, Max. linear excursion, Voice - coil inductance........ и т.н.) си е направо невъзможно да набавя. А за кутиите и въобще целите колони знам,че са копирани 1 към 1 с някакви немски(казаха ми,че били хубава марка но аз не я запомних) и затова кутиите трябва да са наред. Обаче на мен ми идват доста големички и се чудих за евентуално намаляне,но незнам какъв обем да гоня. Един приятел има по-малки като размер,но пак с 30см бас,една среда и еда високи-свирят страхотно (имат две дупки обаче отзад) .А тези уж доста по-големи ама нещо издишат.Решил съм да ги правя,ама направо незнам от къде да ги подхващам. На първо място-два баса Х30см 150Вата. А за големината май са доста сложни изчисления,а? Обеми....то май всичко било от значение :faint:
Link to comment
Сподели другаде

Един приятел има по-малки като размер,но пак с 30см бас,една среда и еда високи-свирят страхотно (имат две дупки обаче отзад) .А тези уж доста по-големи ама нещо издишат.

Нама как са не "издишат" при положение, че говорителите не са в ред. Предполагам филтрите също..

 

....то май всичко било от значение

 

Абсолютно всичко!

Link to comment
Сподели другаде

Върти ми се още една идея в главицата. Така и така колонота ми е прекалено голяма,а и ми се вижда,че е и с доста говорители по нея,та дали няма да може,хем да се намалят говорителите,хем размера,хем от 2 да станат 4.Имам приятел с по-малки колони от който мога да взема точния размер на кутията (ако въобще ще стане) и да ги преправя по неговите. Да стане нещо такова http://snimka.info/images/thumbs/1-2_3f7GN.png ??
Link to comment
Сподели другаде

...купи си нови, както те е посъветвал "Вання" - "Но поне се придържай, към това което ти е известно-говорителите да са 12 инчови/т.е 30см./4 ома ,150 W.". Вероятно ще са някакви китайски(за поевтино, а и няма други..-когато ти потрябват). Не е проблем. Ако ги монтираш добре(не се и съмнявам),-джиткай си. Техниката ти е екстра, колоните(май са ползвани заедно) -също. Само заменяш избушените високоговорители.Иначе, ако е вярно това което казваш че изобщо не разбираш,и да преправяш колоните, и т.н. - не се захващай. Няма да се получи. Предполагам че звука ще те устройва само след смяната на високоговорителите. И само РОК ЕНД РОЛЛ -100% това е слушано на тях!
Link to comment
Сподели другаде

Върти ми се още една идея в главицата. Така и така колонота ми е прекалено голяма,а и ми се вижда,че е и с доста говорители по нея,та дали няма да може,хем да се намалят говорителите,хем размера,хем от 2 да станат 4.Имам приятел с по-малки колони от който мога да взема точния размер на кутията (ако въобще ще стане) и да ги преправя по неговите. Да стане нещо такова http://snimka.info/images/thumbs/1-2_3f7GN.png ??

 

По принцип винаги може да се ползват здравите говорители и да се проектират съвсем нови колони. Въпросът е, до колко си на ясно, че това означава да започнеш съвсем от начало. Трябва да се изчисли отново размера на кутиите, като се вземат в предвид характеристиките на всеки говорител. Предварително се определя и типа кутия- със затворен обем или с отворен/ фазоинвертори/ Дали тези фазоинверторни отвори/дупки, както държиш да ги наричаш/ да са отпред, отзад или в страни, зависи по-скоро от помещението в което ще се поставят. Колко и какви размери ще са-също се изчислява отделно. За новите колони ще са необходими други филтри. Трябва да са добре изчислени за да разделят „вярно”входния сигнал в озвучителното тяло така,че всеки от намиращите се вътре високоговорители да получи оптималната за него работна честота. Стандартните готови обикновенно не вършат работа. Трябват и още много, много други неща, за които честно казано мисля,че не си подготвен на този етап и ще ти е нужна даста повече помощ, отколкото може да ти бъде дадена в този форум. За това най-добрият вариант мисля, че е- нови баси, старите кутии и се моли филтрите да са читави /в което много се съмнявам/

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...