Jump to content

Изтриване на партишъни


Препоръчан пост

Здравейте, имам нужда от съвет как да си изтрия партишъните на даден хард. Поровичках се из Hiren's boot cd, но май само оплесках нещата, сега харда е разделен на две, но като пресмятам не ми излизат гигабайти... Благодаря предварително
Link to comment
Сподели другаде

но като пресмятам не ми излизат гигабайти... Благодаря предварително

 

Трябва да знаете, че твърд диск с големина 500 гигабайта не отговаря на този размер в действителност.

  • 1024 байта = 1 килобайт
  • 1024 килобайта = 1 мегабайт
  • 1024 мегабайта = 1 гигабайт
  • 1024 гигабайта = 1 терабайт

Производителите имат друга скала, по която се изчислява размера на твърдия диск.

  • 1000 байта = 1 килобайт
  • 1000 килобайта = 1 мегабайт
  • 1000 мегабайта = 1 гигабайт
  • 1000 гигабайта = 1 терабайт

Те продават твърд диск с размер 500 гигабайта, но реално това са:

 

500 000 000 000 байта / 1024 = 488 281 250 килобайта

488 281 250 килобайта / 1024 = 476 837,158203125 мегабайта

476 837,158203125 мегабайта / 1024 = 465,6612873077392578125 гигабайта

 

Оттук става ясно, че останалото пространство от ~ 34,3 гигабайта никога не е съществувало.

Link to comment
Сподели другаде

Трябва да знаете, че твърд диск с големина 500 гигабайта не отговаря на този размер в действителност.

  • 1024 байта = 1 килобайт
  • 1024 килобайта = 1 мегабайт
  • 1024 мегабайта = 1 гигабайт
  • 1024 гигабайта = 1 терабайт

Производителите имат друга скала, по която се изчислява размера на твърдия диск.

  • 1000 байта = 1 килобайт
  • 1000 килобайта = 1 мегабайт
  • 1000 мегабайта = 1 гигабайт
  • 1000 гигабайта = 1 терабайт

Те продават твърд диск с размер 500 гигабайта, но реално това са:

 

500 000 000 000 байта / 1024 = 488 281 250 килобайта

488 281 250 килобайта / 1024 = 476 837,158203125 мегабайта

476 837,158203125 мегабайта / 1024 = 465,6612873077392578125 гигабайта

 

Оттук става ясно, че останалото пространство от ~ 34,3 гигабайта никога не е съществувало.

Всъщност, според новата стандартизация 1KB=1000байта, 1KiB=1024байта.

Представката Кило значи 1000, Киби 1024, но въпреки това първата е била използвана дълго време със значението на втората.

След един момент се въвежда една стандартизация, която написах по-горе.

Реално производителят на твърди дискове НЕ лъже и няма пециална скала, той си работи точно по стандарта, който е приел IEC през 1999, където 1Килобайт=1000байта.

Реално това, което извежда Windows в момента като Килобайти повечето уважаващи себе си Linux дистрибуции и програми за работа с дялове на твърди дискове и т.н го отразяват като KiB.

Link to comment
Сподели другаде

Реално погледното производителят лъже. Защо?

 

Наясно съм с двата метода за изчисляване на количеството информация, което е възможно да бъде съхранено на даден твърд диск. Ако трябва да съдим производителите, то те са длъжни да използват скалата, при която дадена стойност се дели на 1024 за да се образува следващата.

 

Още от самото начало, информацията в дадена система представлява двоичен код - 0 и 1. Ако представим скалата, при която за осново се взима числото две, а степенния показател се променя, следвайки аритметична прогресия, при която разликата е единица, се получава следното:

 

http://img825.imageshack.us/img825/7272/binarycode.png

Но не в това се крие основният проблем.

 

Означенията KB и KiB, макар и малко, са различни едно от друго. Нека хвърлим един бърз поглед към няколко продукта на Western Digital. Става ясно, че производителят използва съкращението KB, въпреки че се използва скалата, която налага използването на съкращението KiB. Никъде не е казано какво количество информация се показва като налично от самата операционна система. Ако трябва да следваме нормалната логика, ще стигнем до извода, че Windows трябва да покаже абсолютно същия размер, тъй като на пръв поглед използва същите мерни единици.

 

Може би за някои хора тази дискусия е излишна, но за по-неопитните потребители е изключително важно да знаят това.

Link to comment
Сподели другаде

Изтегли това-http://softvisia.com/download.php?view.1494.Инсталирай го(безплатно е).Като стартираш програмата,маркираш дяла за премахване му даваш делийт.После го съединяваш с другия партишън и даваш Apply.След като си приключи процеса вероятно ще ти поиска рестарт.Даваш ОК и чакаш компа да се рестартира.Преди да зареди на ново Уиндоса ще погледаш малко без да се стряскаш един екран с едни работи дет се пълнят.Може да отнеме няколко минути.Зарежда се системата и всичко е така както го искаш.Ако и това те затуднява,виж тези клипове-http://www.youtube.com/results?search_query=easeus+partition+manager&oq=ease&aq=9&aqi=g10&aql=&gs_sm=c&gs_upl=2871l3589l0l7171l4l4l0l0l0l0l188l689l0.4l4l0.Надявам се че съм бил изчерпателен.
Link to comment
Сподели другаде

Реално погледното производителят лъже. Защо?

Наясно съм с двата метода за изчисляване на количеството информация, което е възможно да бъде съхранено на даден твърд диск. Ако трябва да съдим производителите, то те са длъжни да използват скалата, при която дадена стойност се дели на 1024 за да се образува следващата.

Още от самото начало, информацията в дадена система представлява двоичен код - 0 и 1. Ако представим скалата, при която за осново се взима числото две, а степенния показател се променя, следвайки аритметична прогресия, при която разликата е единица, се получава следното

Но не в това се крие основният проблем.

Означенията KB и KiB, макар и малко, са различни едно от друго. Нека хвърлим един бърз поглед към няколко продукта на Western Digital. Става ясно, че производителят използва съкращението KB, въпреки че се използва скалата, която налага използването на съкращението KiB. Никъде не е казано какво количество информация се показва като налично от самата операционна система. Ако трябва да следваме нормалната логика, ще стигнем до извода, че Windows трябва да покаже абсолютно същия размер, тъй като на пръв поглед използва същите мерни единици.

Може би за някои хора тази дискусия е излишна, но за по-неопитните потребители е изключително важно да знаят това.

Не, не лъжат. Ползват неточности в стандарта и прилагането му, но не можеш да ги осъдиш за това.

Ако производител ползва скалата, при кратна на 1024, то той трябва да ползва/би трябвало/ означението KiB.

Aко производителят ползва скалата, кратна на 1000, то той би трябвало да ползва означението KB.

Обаче преди стандарта, KB се е използвал като кратен на 1024 и се използва на доста места по този начин.

От друга страна това НЕ значи, че всеки който пише KB задължително визира кратност на 1024, а може и да е кратност на 1000.

Реално всеки може да си прави свободни интерпретации, и никой не лъже, никой не мами, никой не е в грешка, смисълът който се влага в единицата се разминава. За някои тя е кратна на 1024, за други-на 1000, за да се излезе от това са въвели KiB, който обаче не се е наложил все още толкова масово.

Между другото, специално за мен скалата на степените на 2-ката и някои други детайли бяха напълно излишна вметка, понеже съм до болка наясно с материята, но не всички са напълно наясно.

Повечето производители ползват KB със значение-кратност на 1000, а Windows го ползва със значение-кратност на 1024. Не е лъжа, просто вратичка и позволена заблуда, да се вадят по-големи цифри. Ако се абстрахираме от MS Windows,в Linux отдавна се ползва KiB, вместо KB и така си е решил проблема.

Link to comment
Сподели другаде

Въпреки, че излязохме твърде много извън основната цел на тази тема, ще си позволя да напиша още няколко реда.

Ползват неточности в стандарта и прилагането му, но не можеш да ги осъдиш за това.

 

Което е точно лъжа спрямо по-неоптните потребители. Защо? Ще използвам пример от реалния живот:

 

Даден потребител има информация с големина 480 гигабайта. Решава да закупи твърд диск с размер 500 гигабайта, с мисълта, че той ще бъде достатъчен за съхранение на информацията. Твърдият диск е купен и инсталиран на системата. С изненада потребителят разбира, че Windows отчита размер на твърдия диск 465,7 гигабайта. Мястото е недостатъчно, а информацията трябва да бъде съхранена на едно място.

 

Може примерът да е банален, да изглежда измислен, но съм се сблъсквал с този проблем. Не искам да се излиза с извинението, че той може да намери друг начин за съхранение на информацията. Според мен, а и не само, производителят е длъжен да опише тези ключови разлики.

 

Между другото, специално за мен скалата на степените на 2-ката и някои други детайли бяха напълно излишна вметка, понеже съм до болка наясно с материята, но не всички са напълно наясно.

 

Това беше ненужно изказване. Много хора претендират да знаят много, показват свидетелства за завършена специалност, а нещата в действителност са други. Не подлагам на съмнение Вашите знания, но мисля, че можехте да спестите тези няколко реда от Вашия коментар.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря на всички отзовали се. Оправих положението по начина, който pcko предложи. Имам още една питанка нормално ли е при хард 80 геги да ми показва 74,4. Предварително казвам, че съм наясно с изчезналите гигабайти, но 6 гб ми се струват много. А и имайте предвид, че съм си играл с Hiren's CD , може ли да съм оставил ''дупки'' по харда?
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...