Jump to content

съвет за линукс


Препоръчан пост

Не казвам нищо за УСУ, защото не ми е попадало за тест. Мисля обаче скоро да променя това. А какво стана с УСУ в Distrowatch-а? Доколкото знам създателите бяха изпратили молба за включването му в списъка, но чакаше отговор. Интересно ми е, че на 128 МБ рам е тръгнало и то от ЛайвСД, къде рамта е още по-необходима.

П.С. Сега си препрочетох горното мнение и виждам, че може да е прозвучало, като заяждане, а не е така.

Link to comment
Сподели другаде

Не сьм го приел като заяждане!

Странно е наистина че трьгна на толкова малко рам, но е факт, а и дьщеря ми има Asus EeePC 4G Surf с

Intel Celeron M процесор 0.9 GHz рамта е DDR2 667 512 MB и хард 4GB Solid-State Disk, и бачка с УСУ 7 Нетбук, като по цял ден до като си е в кьщи и не е на училище не го спира! Пробвах други дистрота на него, но не работят толкова бьрзо както с УСУ!

За дистроуоч няма смисьл да коментираме - то от много време насам не е критерий за оценка на дистрибуциите!

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...
Здравейте, сложих си линукс минт на отделен дял от харддиска, но имам едно въпросче. След като сложих линукса, компа ползва буут мениджъра на линукс и там по подразбиране първо е линукс и накрая Уин 7, можете ли да ми кажете как да направя Уин 7 да е в началото по подразбиране ?
Link to comment
Сподели другаде

Mint ползва Grub2 и като цяло си е базирано на Ubuntu олекотено дистро. Посоченото по-долу трябва да работи за всяка дистрибуция с GRUB2.

Трябва да се има предвид, че има и GUI инструмент за да се извърши желаната операция, но не функционира правилно и до момента.

Трябва да се промени файлът grub в директорията /etc/default/, като за да го отворим в gedit(gnome текстови редактор) трябва да изпълним в конзолата/терминала следната команда:

sudo gedit /etc/default/grub

Съдържанието на файла трябва да е долу-горе следното

# /boot/grub/grub.cfg.

 

GRUB_DEFAULT=0

#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0

GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true

GRUB_TIMEOUT=10

GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=”quiet splash”

GRUB_CMDLINE_LINUX=”"

 

# Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only)

#GRUB_TERMINAL=console

 

# The resolution used on graphical terminal

# note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE

# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo’

#GRUB_GFXMODE=640×480

 

# Uncomment if you don’t want GRUB to pass “root=UUID=xxx” parameter to Linux

#GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true

 

# Uncomment to disable generation of recovery mode menu entrys

#GRUB_DISABLE_LINUX_RECOVERY=”true”

Tрябва да се промени параметърът GRUB_DEFAULT=0, като за първата OS в списъка то е 0, за всяка следваща е пореден номер, 1, 2, 3, 4.

В случая GRUB_DEFAULT трябва да придобие стойност 1

След това съхраняваме файла и затваряме текстовият редактор и изпълняваме в конзолата/терминала командата

sudo update-grub

Това е. При следващият рестарт на системата би трябвало Windows да е на първо място.

В контролният панел на дистрото би трябвало да има инструмент, който се нарича Startup Manager, на много места чета, че той не е функционирал коректно и просто промените, които се правят от там понякога не се реализират. Може да се опита и от там, при желание.

Link to comment
Сподели другаде

TechMaster, много ти благодаря, само, че параметъра трябваше да го променя на 4, а не на 1, явно защото има recovery mode и 2 мемори теста преди седмицата. Между другото, да те питам след като си инсталирах драйверите на Nvidia и интерфейса ми се промени (стана като на старото убунту, в началото беше нещо като метро интерфейс, някакъв нов) гледам, някъде че тези промени стават от shell extension но не е активно менюто. :)
Link to comment
Сподели другаде

TechMaster, много ти благодаря, само, че параметъра трябваше да го променя на 4, а не на 1, явно защото има recovery mode и 2 мемори теста преди седмицата. Между другото, да те питам след като си инсталирах драйверите на Nvidia и интерфейса ми се промени (стана като на старото убунту, в началото беше нещо като метро интерфейс, някакъв нов) гледам, някъде че тези промени стават от shell extension но не е активно менюто.

Новият интерфейс е Ubuntu Unity, който според мен не струва. Аз ползвам графична среда LXDE.

Можеш да избереш вида на сесията при Log-in в системата или да зададеш това, което желаеш по подразбиране. За целта отиваш в Control Center->Login screen->Login screen settings->Select xxxxx as default session. Избери от падащото меню Ubuntu, сега сигурно е на Ubuntu Classic.

Link to comment
Сподели другаде

  • 4 months later...

С коя версия на Убунту си? Ако си с 12.04 си инсталирай Gnome Classic!

Tъй ĸaтo Ubuntu идвa инcтaлиpaнo caмo c Unity Desktop, тpябвa дa инcтaлиpaтe Gnome Classic дoпълнитeлнo. Зa цeлтa, oтвopeтe Terminal и изпълнeтe cлeднaтa ĸoмaндa:

sudo apt-get install gnome-panel

Cлeд ĸaтo гo инcтaлиpaтe e нeoбxoдимo дa излeзeтe oт пpoфилa cи (Log out) и дa избepeтe Gnome Classic oт мeнютo нa cтapтoвия eĸpaн:

http://vguides.net/uploads/stories/Ubuntu-Login.jpg

Това е :)

 

Eтo ĸaĸ изглeждa вcъщнocт Gnome Classic в Ubuntu 12.04:

 

http://vguides.net/uploads/stories/Ubuntu_12.04_LTS.png

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря за съвета,по-принцип не съм с Убунту 12.04,тъй като го бях пробвал и не останах доволен от него,а съм с 11.04,премахнах това което ме дразнеше,благодаря още веднъж,за което! :gentlemen:

 

Имам обаче друг проблем нямам никакъв звук,когато гледам клипчета от youtube или от други сайтове,пробвах да гледам .flv формат и със стандартния плейър на Убунту,пак нямам звук,още нещо което ми направи впечатление е,когато гледам от youtube картината ми я показва така,на какво се дължи това и как мога да го оправя?!

 

П.П.

Преди това имах инсталиран VLC и с него не тръгваше звука от .flv формата,но когато инсталирах SMPlayer,при VLC проблема със звука се оправи,но със стандартния плейър,отново си остана проблема със звука на този формат!

Link to comment
Сподели другаде

Според както си го описал имаш проблем с подразбиращия се плеър за флаш! Предполагам, че ползваш Мозила като браузър?!

Направи следното: Отваряш редактиране - настройки. Там отиваш на раздел "Приложения", намираш "Видео - FLV", и от падащия списък вдясно от него избираш VLC

Пробвай и пиши какъв е резултата!

Link to comment
Сподели другаде

Да,така е,ползвам мозилата :)

 

Всъщност се оказа,че това което спомена:

отиваш на раздел "Приложения", намираш "Видео - FLV", и от падащия списък вдясно от него избираш VLC
,го нямаше въобще във Firefox-а,затова реших да отворя управление на софтуера и видях в инсталираните програми,и по специално във VLC,че две от опциите на инсталирания преди това VLC плейър не бяха маркирани,маркирах ги и приложих промените.

Отворих отново Firefox-а и тогава това което спомена се появи,но си беше маркирано точно на VLC,отворих youtube и пуснах клипче,за да видя дали всичко е наред,но нищо,пак същото.

В края на краищата ми хрумна,че ми липсва кодек,изписах Avi codec и ми излезна това :

http://i.imgur.com/G1ky6.png

 

http://i.imgur.com/dYhgT.png

 

инсталирах го и всичко си дойде на мястото,с малко изключение,че картината в youtube - при някои клипчета пак си остана така,при някои клипчета си ги показва нормално,както трябва! :)

 

П.П.

Интересното е,че имах инсталиран флаш плейър,но явно не е действал както трябва!

Link to comment
Сподели другаде

Е то без кодеци няма как да стане! Ако искаш можеш да пробваш Totem с който никога не съм имал проблеми с клипчетата! В Мозила го има като добавка - Totem Mozzila (плъгин)! Аз го ползвам него, защото в един сайт с онлайн телевизия VLC не се справя!
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...