Jump to content

Проблем с добавянето на втори хард


Препоръчан пост

Здравейте!

 

Искам да си сложа втори хард на компа. Дъното ми е ASRock 775Twins-HDTV v2.0, харда, с който съм до сега е HDT722516DLA380, а този, който искам да добавя е HDS728080PLA380 (преди е работил на друг комп, но отдавна е изключен от конфигурацията).

Първоначално като ги включих и двата, ми изписа:

SATA Combination Mode Limitation:

Only SATA 1 is supported.

Please shut down the system and remove HDD on SATA 2, SATA 3 or SATA 4.

 

Промених в BIOS-а ATA Combination Mode да е disabled. Сега ги виждам и двата диска в setup-а, но не иска да ми зарежда Windows-а. Пита ме за нормално или safe mode стартиране, но което и да избера, тръгва да зарежда, рестартира се и пак ме пита .... и т.н.

 

Как да ги включа и двата, без да преинсталирам, защото и на двата на С: имам програми, които не мога да изгубя или да преинсталирам. :unsure:

Предварително благодаря!

Link to comment
Сподели другаде

Дънната Ви платка има четири SATA 1 порта, докато твърдите дискове, които сте споменали (Hitachi) са SATA 2. Голяма част от дисковете имат джъмпер, чрез който се променя режима на работа от SATA 2 към SATA 1. Проблемът е в това, че дисковете на Hitachi са конфигурирани да работят в режим SATA 2 по подразбиране и нямат джъмпер за промяната на тази настройка. Предполагам дискът, който ползвате е вече настроен и поради тази причина не е създавал проблеми.

 

Въпреки това Hitachi имат инструмент Hitachi Feature Tool, който замества фунцията на гореспоменатите джъмпери. Инструментът може да бъде изтеглен оттук. В сайта има PDF документ с инструкции за работа със софтуера.

Link to comment
Сподели другаде

Предполагам двата твърди диска са свързани към един IDE кабел. Ако е така, то проблемът е възможно да се дължи на това, че и двата са зададени като Master. При такъв вид свързване единият твърд диск трябва да бъде Master, а другият Slave.

 

Оттук може да се изтегли PDF документ, който включва обяснение за това как трябва да се постави jumper-а на твърдия диск при различните конфигурации - Slave, Master или Cable Select

Link to comment
Сподели другаде

Ами то няма място за джъмпери. Нито има джъмпери. На едновремешните дискове им бяха по-други кабелите и си имаше и джъмпери и място къде да ги сложиш, но сега ... на тези ... епа такова животно не виждам
Link to comment
Сподели другаде

В BIOS, на екран Boot, трябва да можеш да избереш точно на кой от двата твърди диска да се търси boot запис, от ме. Просто избери диска, на който е инсталирана операционната система, която желаеш да ползваш. След това за всеки случай премахни втория твърд диск от списъка.
Link to comment
Сподели другаде

Зададох му First Boot Device да е първия хард, второ буут устройство въобще отказах, но пак същата работа - рестартира се постоянно. Даже и преди да съм закачила втория хард, само като променя ATA Combination Mode да е disabled и вече само рестартира. Но пък ако не е disabled въобще не приема втория хард
Link to comment
Сподели другаде

Системата се рестартира, независимо кой от двата твърди диска да избереш за първо стартиращо устройство? Ако оставиш само един се стартира нормално? И двата ли самостоятелно нямат проблеми?
Link to comment
Сподели другаде

На този втория, както казах имам програма, счетоводна и съм длъжна да пазя данните още няколко години. Страх ме е да го сложа за първи хард, понеже последния ми такъв опит завърши със сервиз (беше точно на Коледа, аз имах страшно много работа, а познайте колко сервизи бяха готови да ми спасяват харда). Та, с две думи:

При ATA combination - enabled САМО "текущия" хард си работи сам, втория не ми дава да го закача

при disabled - рестарт до безкрай, независимо дали е само "текущия" или и двата.

Прочетох съвета на androns, но за съжаление всички тези термини не ми говорят почти нищо.

Link to comment
Сподели другаде

Промених в BIOS-а ATA Combination Mode да е disabled.

Тази настройка я възстанови, както си е била. Има начин да се промени при вече инсталиран Windows, но този начин включва деинсталиране на дисковите контролери, триене на записи от регистъра, (едва тогава) промяна на настройката и инсталация на нови драйвери. Никое от тези действия не се препоръчва при компютър, на който има важна информация и операционна система, която не трябва да се преинсталира (предполагам, че счетоводните ти програми ще изискват регистрация след преинсталацията, а това ще ти струва пари).

 

Втория диск (който искаш да добавиш) го занеси в сервиз, за да ти го настроят за работа в съответния режим - работата е за 15-ина минути.

Друг вариант е да го занесеш при някой познат и да го настроите на неговото дъно.

Link to comment
Сподели другаде

Всъщност настройката на ATA Combination Mode по подразбиране е точно Disabled и считам, че така трябва да бъде.

Кажи всъщност каква е настройката на SATA Class Code.

Link to comment
Сподели другаде

Тази настройка я възстанови, както си е била. Има начин да се промени при вече инсталиран Windows, но този начин включва деинсталиране на дисковите контролери, триене на записи от регистъра, (едва тогава) промяна на настройката и инсталация на нови драйвери. Никое от тези действия не се препоръчва при компютър, на който има важна информация и операционна система, която не трябва да се преинсталира (предполагам, че счетоводните ти програми ще изискват регистрация след преинсталацията, а това ще ти струва пари).

 

Втория диск (който искаш да добавиш) го занеси в сервиз, за да ти го настроят за работа в съответния режим - работата е за 15-ина минути.

Друг вариант е да го занесеш при някой познат и да го настроите на неговото дъно.

 

Предишният път, когато се наложи сервиз, мисля че точно там бях сбъркала - в процеса на добавяне бях разрешила промяна на Windows-а и за това после не ставаше нито за новото, нито за старото дъно. И да, най-големият проблем след това беше регистрационния код на програмата.

 

Всъщност настройката на ATA Combination Mode по подразбиране е точно Disabled и считам, че така трябва да бъде.

Кажи всъщност каква е настройката на SATA Class Code.

 

SATA class IDE е AHCI. (Другият вариант е RAID)

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...