Jump to content

Математическа досетливост


mireto

Препоръчан пост

Ами ясно е, че камилата яде два пъти повече банани, отколкото пренася - за преноса на 3000 банана, на камиларя му трябват 5000 банана /броим курсовете наобратно/. Следоватебно, за да е на печалба, камиларят трябва да си носи бананите сам!
Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 577
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Задачата не е сгрешена и камиларя може да пренесе някакво количество банани до крайната цел спазвайки условието. Задачата също така е математическа, но преди математиката трябва да се сетите за принципа, за това как нещата могат да станат възможни. Ако искате мога да дам помощ, но тогава ще остане само математиката.
Link to comment
Сподели другаде

Zevzek,

Мислих, въртях, суках - единствения ми принос към решението на задачата бе да установя, че камиларя трябва да си набележе няколко междинни пункта, до които да кара бананите и да се връща за други. Но така и не успях да открия на какво разстояние да са пунктовете един от друг.

Обаче имам напредък - вече съм абсолютно сигурен, че могат да се пренесат бананите.

Предлагам ти да обясниш задачата, защото иначе ще се наложи принудително да накарам някой математик да се регистрира във форума и да я реши!

Link to comment
Сподели другаде

Neuton Gimic, досетил си се за правилната посока. Браво!

Когато за първи път се сблъсках със задачата стигнах до следния извод: ако камиларят натовари 1000 банана, измине 250 км и остави 500 банана му остават 250 тъкмо за да се върне. Връща се, товари още 1000, стига 250 км, вече е изразходвал 250 банана, възстановява ги от оставените 500, продължава и на 500 км оснтавя 500 банана. Остават му 250 и още 250 на първия пункт, достатъчно за да се върне. Следвайки тази логика достига крайната точка с 500 банана. Бях много горд, че съм напипал логиката и съм решил задачата. Какв беше изненадата ми обаче, когато погледнах отговора и се оказа, че той е 532 банана. Най-интересното е, че когато пуснах задачата тук я реших пак и отново стигнах до 500. Явно е, че аз няма да мога да я обясня, затова ще копирам решението. Задачата, както и още други двайсетина съм копирал преди време от сайт, където се публикуваше всяка седмица по 1 задача. Имаше седмична награда, а решението е на един от участниците. Взех много да се разводнявам, така че ето го и него:

 

"532 банана.

Камилата харчи банан на км, независимо от товара. Следователно, колкото е по- натоварена, толкова е по- ефективна. Понеже изяжда товара си, с нарастване на растоянието става по- неефективна. Решението е да изминава малки разстояния с максимален товар. Ето един вариант:

Товарят я с 1000 банана, изминава 1км, изяжда 1 банан, оставя 999 и се връща.

Изяжда 1 банан, взема 1000, изминава 1км, изяжда 1 банан, оставя 999 и се връща.

Изяжда 1 банан, взема останалите 998, изминава 1км и изяжда 1 банан. Така харчи по 5 банана на км - три на отиване и два на връщане, но това е така, докато пренася товара на три пъти.

На километър 200 е изяла 1000 банана, остават 2000, които вече може да пренася на два пъти. Разходът вече е 3 банана на км - два на отиване и един на връщане.

На километър 534 е изяла още 334х3=1002 банана, или общо 2002.

Останалите 998 банана ги взема и ги носи 466 км до пазара, като изяжда по банан на километър. Така остават 532 банана неизядени. Ако камиларят е стиснат може да не и даде банан за последния километър и да останат 533, но приемаме, че е джентълмен."

Link to comment
Сподели другаде

Няма нова задача, пък аз имам няколко такива, които от доста време само "събират прах" на диска. Затова ще пусна още една.

 

Начинаещ скиор се спуска по пистата за време T - за същото време, за което негов приятел се изкачва до върха на пистата със ски-влека.

Приятелят му - самоуверен и перфектен скиор - се хваща на бас с него, че може да съкрати наполовина времето за качване и спускане спрямо това на начинаещия скиор, карайки много по-добре от него.

 

Кой е спечелил облога в крайна сметка?

Link to comment
Сподели другаде

Ако приемем скоростта (времето за качване) на ски-влека за постоянна, то времето на на начинаещия скиор винаги ще е 2Т т.е. Т на качване и Т на спускане.

От друга страна, времето за качване и спускане на напредналия скиор е T+L, където Т е скоростта на ски-влека, а L е скоростта при спускане. Ако съставим уравнение:

(2T)/2=T+L > T=T+L > L=0

От тук следва, че напредналия скиор ще загуби баса, защото трябва да се спусне по пистата за 0 секунди.

Link to comment
Сподели другаде

Прав си, напредналия "леко" се е поизхвърлил. ;) Давам нова:

 

Имаме два града, А и Б. От град А към град Б тръгва колоездач, който се движи със скорост 35 км/ч. От град Б към град А тръгва друг колоездач, който се движи със скорост 45 км/ч. От челото на първия колоездач започва да лети муха със скорост 150 км/ч(бързичка е, спор няма), която стига до челото на втория колоездач, после лети обратно до челото на първия и така докато двамата не се срещнат. Колоездачите се срещат в точка Х след 4,5 часа. Колко километра е изминала мухата?

Link to comment
Сподели другаде

Ако приемем, че супер мухата, освен че е бързичка , а и реверсира мигновенно ( ускорението си е направо убийствено за нормалните мухи :D ), то според мен би трябвало да е изминала 675 КМ.
Link to comment
Сподели другаде

ако е зададена по-този начин задачата, решението е следното:

 

3-литровата туба се пълни с вода, след което се излива във 5-литровата. Операцията се повтаря, докато 5-литровата туба се напълни, като в крайна сметка в 3-литровата туба остава - 1 литър вода.

Link to comment
Сподели другаде

Браво!

Ето още една задачка:

Жена влиза в магазин за домашни потреби и пита продавача колко струва една точно определена стока на витрината. Продавачът отвръща:

Цената на четири е 2 лв., на четиридест и четири е 4 лв., а на сто четиридесет и четири е 8 лв.

Какво е търсила жената да си купи?

Link to comment
Сподели другаде

Освен, че става дума за страхотна промоция, друго незнам какво да кажа :lol:

Според мен жената не е търсила да си купи нищо, просто е питала - ей така от чисто женско ( нищо лично към дамите ;) ) любопитство.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...