Jump to content

Помощ относно баскаса


Препоръчан пост

Тези данни са недостатъчни! За колко инчов говорител е касата? Колко W е реалната му мощност? От това до голяма степен ще зависи размера на басрефлекса. За кола ли ще се използва или за вкъщи? От ПДЧ ли ще е или от друг материал? Колко мм ще е дебелината на материала? Каква вата ще се ползва? С филц ли ще е отвън или ще остане на боя? Кой ти изчисли тези размери и обема на касата съобразен ли е с характеристиките на говорителя? Иначе, нищо по-лесно от една скица. Виж прикачения файл. не съм спазвала точно мм. защото нямам и данните които са нужни. Просто "на око" както се казва.

post-11595-0-20323300-1301946284_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

ами Kenwood KFC-W2511 в данните за говорителя има препоръчителни размери за кола ще се използва http://www.aval-bg.com/car-audio/kenwood/subuferi/kenwood-kfc-w2511 21mm са плоскостите
Link to comment
Сподели другаде

ами Kenwood KFC-W2511 в данните за говорителя има препоръчителни размери за кола ще се използва http://www.aval-bg.com/car-audio/kenwood/subuferi/kenwood-kfc-w2511 21mm са плоскостите

Щом ще е за кола, желателно е да е скосена назад за да "влиза" по-удобно. Примерно да изглежда така.Ще разгледам данните и после ще пиша по-подробно

post-11595-0-25007500-1301948268_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Щом ще е за кола, желателно е да е скосена назад за да "влиза" по-удобно. Примерно да изглежда така.Ще разгледам данните и после ще пиша по-подробно

Много ви благодаря ще чакам подробно обяснение

Link to comment
Сподели другаде

Размерите които си дал са за бас рефлекс кутия- т.е.отворен обем . Може и с порт, не с тръба, но в случая чертежа е с рефлекс

Не мога много да чертая, а и не ми се е налагало да работя с прогрми за чертане, така че сори. Малко са грзнички :haha:

Има специална прогрма BassBox примерно, която изчислява обема и дизайна на цялото тяло, но до сега не съм чула добре свиреща колона или суб с нея. А и хората са си дали размерите в сайта на говоритея.

 

фиг.1

Лице-1бр. Правъгълник 455х340мм

 

Дъно-1бр. Правоъгълнк 455х330мм

 

фиг.3

Страни-2 бр.

АВ - 330мм,

BC - 340мм,

ъгъл DAB около72 до 75 градуса.

Съответно изчисляваш останалите две страни AD и DC според избрния ъгъл

 

Таван-1 бр.

455х DC от чертежа „страни” фиг 2

 

Гръб-1бр.

455х ами... пак се изчислява спрямо двете страни които бяха под ъгъл .

 

Общо взето касата са прави доста тудно и задължително от дърводелец, който по тези размери ще си прецени изрязването на плоскостите, кантиране, сглобката и т.н. фиг 2

Когато касата е готова.сложи полиестерна вата / не минерална ,защто тя се рони /по всички стени но не прекалявай/! Облепи стените, но не я натъпквай!!! Може и дунапрен също, но ватата е по-удобна за работа. С около дебелина 20мм.

Пробвай с фазоинвертор-фи 70 мм, като дължината е препоръчително да се настрои след окончателното завършване на кутията и според количеството вата. При теб е посочено Ø 76mm / 178mm, но малко съмнително ми се вижда . По добре експериментирай за да не пърди или фъшти. Може да си направиш рефлекс и от PVC тръба ако не намериш този размер.

post-11595-0-96265000-1301968496_thumb.jpg

post-11595-0-17628700-1301969328_thumb.jpg

post-11595-0-13548200-1301969338_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Много благодаря отлична работа но мисля, че ще се справя и без намесата на дърводелец попринцип аз мога да работя с autocad но си свалих няколко версии нито една от тях не беше както трябва и затова се отказах
Link to comment
Сподели другаде

Само да допълня. Странте-2бр. ги сложи с дълбочина АВ - 332мм,BC - 340мм, за да излзезат двете леко напред и да се закрепи м/у тях "лицето". Твоят говорител е 10" /25 см/ Значи отвора трябва да е 23,5см. Ако се наложи ще отнемеш малко с шкурка, но говорителят не трябва да потъне. За фазоинверсен отвор, наложи тръбата и очертай кръгче. Когато режеш обаче молива да остане, защото ще се наложи изглаждане и отвра може да се разшири, а бас рефлекса трябва да влезе плътно в плоскостта. Аз си нямам понятие от дърводелство и явно с тези неща ти ще се съобразиш по-добре от мен!
Link to comment
Сподели другаде

сега като се замислих тези размери трябва да се получат от вътрешната страна на кутията или от външната и А-Б 332 Д-Ц колко ще трябва да бъде да за се получи ъгъгла какъвто ми е нужем
Link to comment
Сподели другаде

Тези размери са на плоскостите така като се изрязват. Това 332 го дадох, защото се получава едно много приятно изпъкване отпред, което се заглажда с шкурка в лека дъгичка и стои мн. красиво ако кутията се остави на боя. Но ако те обърква не го взимай под внимание. Ако суба се тапицира също няма полза. Колкото до ъгъла, той се мери отвътре, но 2-3 градуса не са чак от съществено значение. Той се взема приблизително по правило между 72 до 75 градуса. Това значи, че при страна 330мм срещуположната ще е приблзително 230. Това си е геометрична задачка в която имаме известни две страни и три от ъглите. Който държи на абсолютна точност да изчислява. Аз май съм бягала често от час, а и няколко мм не са от съшествено значене точно за суб.

И така,ето ти точни размери по които да изрязваш като имам предвид сглобките /даваш ми 21mm за плоскостите.

 

Лице-1бр.

Правъгълник 455 х 340мм

 

Дъно-1бр.

Правоъгълнк 497 х 351мм

 

Страни-2 бр.

АВ - 330мм,

BC - 340мм,

DC - 230мм,

DA сама ще се получи като свържеш точка D и точка A

 

Таван-1 бр.

455 х 230мм

 

Гръб-1бр.

497 х DA

На "гърба" пробий дупка от която да излизат кабелите. Тя трябва да е срещу магнита на говорителя, но ниско в долната част на правоъгълната плоскост.

Link to comment
Сподели другаде

Сглобяването на касата става в реда в който съм ти посочила отделните и елементи.. Но не бързай да слагаш гърбът. Първо оплътни ъглите със силикон и демпвай стените с вата. Само внимавай с отвора на басрефлекса. Пред него трябва да е чисто. Самият басрефлекс трябва да е на разстояние от стената на кутията минимум диаметър и половина от вътрешният диаметър на самата тръба. Т.е. ако ползваш фи 76, какъвто ти е препоръчан в сайта, разстоянието е минимум 114мм . Не съм обаче сигурна дали ще откриеш тръба точно с този вътрешен диаметър :crosseyes1:

Когато колоната "свири", знаеш че мембраната на говорителя се движи напред-назад. Когато излиза напред, обемът се увеличава и тогава през рефлекса се засмуква въздух и обратно, когато мембраната влезе навътре тя го избутва. За това рефлекса трябва да има точно определен диаметър. По тази причина също, трябва да влиза на точно определена дъбочина спрямо отсрещната стена в касата. За това пусни по-дълга тръба и я вкарвай в кутията постепенно навътре, докато намериш най-доброто звучене.

 

И все пак , за кутии с около 30-35 литра и то за кола, не са нужни прекалено прецизни изчисления. Те се правят на друг клас говорители, когато се гони и супер качество. Поради вторичните шумове от двигателя на колата, свистенето на вятърът през отворения прозорец, шума от движещите се наоколо коли и ред други причини, такова яко качество при караудиото е само за маняци. Така, че можеш да си позволиш, лееекички отклонения, ако не откриеш точно този диаменър. Аз дори смятам, че фи 70 би бил по-подходящ,....обаче щом фирмата си иска 76 ти си решаваш. Но, за дължината не им се доверявай и експериментирай задължително!

Успех и пусни снмки от "творението", когато е готово :bravo:

Link to comment
Сподели другаде

  • 8 months later...
Желая да си направя баскаса,но незнам какви размери и какви литри да е тя.Колоната е STAR Audio MHP- 802 12' 200вата 4 ома.Ще е за закрито помещение и желая да е правоъгълна.С вата и силикон.
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...