Jump to content

Предложете програма за надеждна проверка на записани дискове за грешки


Sten

Препоръчан пост

Докато обяснявах моите проблеми с харддисковете в друга тема,попаднах на  тази дискусия и там на едно място обясняваха,че всъщност програмите за запис проверяват че дискът е отворен,файловете са записани и после дискът е затворен успешно,но не проверяват наистина дали данните са записани както трябва. Ако това е вярно(и ако съм разбрал правилно) - значи трябва да се използва специална програма за целта. Аз самият практически не записвам дискове - от време на време използвам AmoK_CD-DVD_Burning_v1.10 - по принцип след запис на диск програмата прави някаква проверка,но я извършва подозрително бързо :) и аз подозирам,че случаят е точно такъв.
Link to comment
Сподели другаде

Не искам някой да ме разбере неправилно но според самият LIGHTNING UK записвачките сами по себе си са неспособни да направят достоверна проверка .
Link to comment
Сподели другаде

Ако имаш Nero, в него има програмата Nero CD-DVD Speed. Ако не го ползваш, може да си я свалиш отделно (безплатна е и не се инсталира). Друга програма, но само за Lite-ON-базирани записвачки е KProbe.
Link to comment
Сподели другаде

Както писах по-горе - лично на мен такава програма не ми е особено необходима - но пък в съответният сайт(първият) може да намеря други интересни неща...:)
Link to comment
Сподели другаде

Докато обяснявах моите проблеми с харддисковете в друга тема,попаднах на  тази дискусия и там на едно място обясняваха,че всъщност програмите за запис проверяват че дискът е отворен,файловете са записани и после дискът е затворен успешно,но не проверяват наистина дали данните са записани както трябва. Ако това е вярно(и ако съм разбрал правилно) - значи трябва да се използва специална програма за целта. Аз самият практически не записвам дискове - от време на време използвам AmoK_CD-DVD_Burning_v1.10 - по принцип след запис на диск програмата прави някаква проверка,но я извършва подозрително бързо :) и аз подозирам,че случаят е точно такъв.

Качеството на запис и това, дали файловете са записани както трябва, са две отделни и независими неща. Проверка, дали файловете са записани както трябва, има в почти всяка програма за запис. Поне всяка уважаваща себе си такава разбира се. Качеството на запис определя колко лесно ще се чете носителят като цяло (макар това да си остава относително) и служи като индикатор колко добър е даден носител и колко добре си пасва с даденото устройство, в което е записан.

 

Ако имаш Nero, в него има програмата Nero CD-DVD Speed. Ако не го ползваш, може да си я свалиш отделно (безплатна е и не се инсталира). Друга програма, но само за Lite-ON-базирани записвачки е KProbe.

KProbe не е само за устройства на Lite-On. Тя е общо взето за всички устройства с чип на MediaTek. Вярно е, че това са основно именно устройствата на Lite-On, но все пак не са само те.

Иначе сканиране за качеството на записа не се поддържа от всички устройства. Lite-On например го поддържат. Устройства на BenQ също поддържат функцията. NEC/Optiarc имат устройства, които поддържат сканиране, но всичките, доколкото знам. Устройствата на Samsung, които са базирани на MediaTek чипове, също могат да проверяват качеството на записа. LG пък нямат нито едно устройство, което да поддържа тази функция, и няма и да имат най-вероятно.

Link to comment
Сподели другаде

"You can have a disc with pretty bad error rates which the ECC codes are still able to correct - the drive will be able to recover the data and the verify will succeed. But such a disk is much more likely to cause problems down the road than one which has very low error rates." - Аз го разбирам така - освен порциите информация се записват и някакви "кодове",чрез които по-късно устройството може да прочете правилно информацията дори на някои места да не е записано каквото трябва. Ако обаче с времето някой неутрон;) удари диска и повреди точно някой от тези ЕСС-кодове,тогава дискът става нечетим,независимо че проверката преди месеци е протекла успешно...Както и да е - не смятам да споря за това до полунощ. :)
Link to comment
Сподели другаде

Ако проверката премине успешно, значи всички данни са записани както трябва. Вече какви физически дефекти възникнат след това е отделен въпрос и не променя факта, че самите файлове първоначално са били записани 1:1 и дискът се е разчитал нормално.
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...