Jump to content

Проблем с изграждането на мрежа


Препоръчан пост

Здравейте, никога досега не съм правил мрежа. Наложими се да свържа 3 компютъра работеши под ХР в мрежа. Хардуерното осигуряване е следното:

единият копютър е оборудван с 2 лан карти, а другите 2 с по една. Този с 2-те лан карти ще играе роля на сървър към него се свързани 2 принтера единия на ЛПТ, а другият на USB. Мрежата няма да има интернет достъп. Та когато тръгвам да правя мрежовите настройки на който и да е компютър в менюто set up a home or small office network ми излиза съобщението "Some of your network adapters are still disabled. Как да оправя пробляма???

Благодаря предварително!

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 77
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Да, няма никакъв проблем да си направиш локална мрежа без да имаш връзка с Интернет. Опиши малко по-подробно какво точно правиш - ако има нужда, ще помагаме.
Link to comment
Сподели другаде

От фирмата ми възложиха задачата да направя мрежа в отделен кабинет. Мрежата ще се ползва от обучаващи се студенти, които в действителност ще използват мрежата само за споделяне на файлове и хардуер (ще ползвват 2 принтера и скенер). На схемата, която съм приложил се вижда. С LAN1,LAN2 и т.н имам предвид лан картите. Трите компютъра имат по 2 мрежови карти.

PS: За първи път проектирам мрежа и за първи път на практика я реализирам. Не знам изобщо дали може да съществува такава конструкция.

post-16438-024381300 1295961765_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Можеш да го направиш по два начина.

1. Като използваш hub, switch или router, за да свържеш компютрите (аз бих използвал router или switch).

Hub-а е евтино устройство, това му е единственото предимство. За връзка с него ти трябват crossover кабели.

Switch-а освен свързването на устройствата осигурява и известна стабилност на мрежата (усилва и филтрира сигнала).

Router-а позволява известен контрол върху мрежата - можеш например да задаваш ограничения на скоростите за отделните компютри, да разрешаваш/забраняваш достъп до мрежата и т. н. т.

За връзка с router или switch кабелите могат да бъдат кримпнати по стандартната схема, т. е., може и да не са crossover.

Схемата на свързване е следната:

http://img37.imagefra.me/i51p/panevdd/xhoo_c9d_u9clz.png

В настройките на LAN адаптерите на компютрите задаваш IP адреси от вида 192.168.10.x, Subnet Mask 255.255.255.0. Не е необходимо да задаваш Gateway и DNS.

В този случай ти остават излишни 3 LAN адаптера.

 

2. Като направиш мост (bridge) между два LAN адаптера на един компютър. За повече информация виж тук, тук и тук.

Схемата на свързване е следната:

http://img37.imagefra.me/i51p/panevdd/xhoo_25a_u9clz.png

В този случай ти остават излишни 2 LAN адаптера; връзката се прави с crossover кабели.

 

И при първия и при втория вариант дължината на кабела не трябва да надвишава 100 м. и то при положение, че ползваш качествени кабели; ако се наложи да свързваш компютри и устройства на по-голямо разстояние, можеш да използаш switch (1 или повече), за да "удължиш" линията.

 

И при двата варианта ще трябва да споделиш ресурсите (принтери, скенер, папки) и да си осигуриш достъп до тях. Едно добро решение е да създадеш по един допълнителен потребител с ограничени права на всеки от компютрите, специално за целта на споделянето. Така лесно (най-лесно - по IP адрес) ще можеш да "влизаш" във всеки от компютрите и да ползваш споделените ресурси.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря ти много за прекрасните схеми, мисля, че имам някъде един комутор и май ще се спра на първия вариант. Грешката ми е била, че не съм задал близки IP адреси :punish:
Link to comment
Сподели другаде

Не е важно дали адресите са близки, стига да са в една мрежа (т. е., да са в диапазона 192.168.10.х). С маска 255.255.255.0 можеш да ползваш адреси от 192.168.10.1 до 192.168.10.254.
Link to comment
Сподели другаде

  • 6 months later...

Да използвам темата.

Опитвам се да направя мрежа между два компютъра. В единия има две LAN карти, а в другия една. Двата компютъра са свързани с помощта на UTP кръстосан кабел. Използвах това упътване. Не се получи. Опитах да променя настройките на TCP/IP според това - не съм пробвал с прокси. Отново не се получава. Опитах без да задавам Gateway и DNS както е написал по горе panevdd. Също без резултат. И на двата компютъра Network Connections работи правилно.

Къде греша?

Редактиран от stanilabg
Link to comment
Сподели другаде

Какво точно означава "без резултат" и "не се получава" - кажи какво точно правиш и какво точно се случва след това.

Искаш да споделиш достъпа до Интернет от единия компютър на другия или искаш просто да свържеш двата компютъра, така, че споделените ресурси (трябва да има такива!) да се "виждат"?

Какви са операционните системи на компютрите?

Link to comment
Сподели другаде

Какво точно означава "без резултат" и "не се получава" - кажи какво точно правиш и какво точно се случва след това.

Искаш да споделиш достъпа до Интернет от единия компютър на другия или искаш просто да свържеш двата компютъра, така, че споделените ресурси (трябва да има такива!) да се "виждат"?

Какви са операционните системи на компютрите?

Да, опитвам се да споделя достъпа на интернет от единия компютър на другия. А също така, би било добре, ако може да се споделят и ресурсите - файлове, документи, принтер.

И двата компютъра са с XP SP3.

 

П.П. Направо съм за трепане - за други по-маловажни неща пиша каква е системата, сега забравих. :punish:

Link to comment
Сподели другаде

Ето това са настройките на двата компютъра.

На първия (сървър).

Картата в която е свързан кабела от доставчика.

post-485-0-14244900-1312654346_thumb.jpg

 

Втората карта от която излиза кабела към втория компютър.

post-485-0-70649700-1312654421_thumb.jpg

 

Втория компютър.

post-485-0-27892300-1312654494_thumb.jpg

 

Въпреки това интернет на втория компютър липсва.

Link to comment
Сподели другаде

Настройките на мрежата на втория компютър трябва да бъдат следните:

 

IP address: 192.168.0.5

Subnet Mask: 255.255.255.0

Default Gateway: 192.168.0.1

 

Preferred DNS server: 192.168.0.1

Alternate DNS server: (остава празно)

 

Освен това в настройките на картата, към която е свързан кабела от доставчика, трябва да е включена опцията Allow other network users to connect through this computer's Internet connection.

 

Направи тези неща и кажи какъв е резултатът.

Link to comment
Сподели другаде

Настройките на мрежата на втория компютър трябва да бъдат следните:

 

IP address: 192.168.0.5

Subnet Mask: 255.255.255.0

Default Gateway: 192.168.0.1

 

Preferred DNS server: 192.168.0.1

Alternate DNS server: (остава празно)

 

Освен това в настройките на картата, към която е свързан кабела от доставчика, трябва да е включена опцията Allow other network users to connect through this computer's Internet connection.

 

Направи тези неща и кажи какъв е резултатът.

Получи се.smile.gif

Защо трябва IP address на втория компютър: 192.168.0.5? Каква е зависимостта?

Allow other network users to connect through this computer's Internet connection опцията, беше видима само в втората връзка - тази която показваше, че е споделена (втората снимка). Там опцията беше позволена. В картата която влиза кабела от доставчика, не можеше да се избере. Трябваше да премина още веднъж "съветника" - чак тогава се появи.

 

П.П. Не напълно се получи - Skype се свърза, но Internet Explorer, не.Също така Outlook не се свързва. Нито портативна версия на Google Chrome.

Редактиран от stanilabg
Link to comment
Сподели другаде

Не напълно се получи - Skype се свърза, но Internet Explorer, не.

Възможно е има въведено ограничение от доставчика за свързването на повече от един компютър. Можеш да го провериш по следния начин:

На първия компютър (в който влиза кабела от доставчика) отвори Command Prompt (Start -> Run... cmd -> OK) и в прозореца му въведи командата

ping dir.bg

Кажи каква стойност ти показва TTL (TTL=?).

 

Опцията за споделяне трябва да е включена само на картата, в която е включен кабела от доставчика; компютрите трябва да са в една работна група, както е описано в ръководството.

 

Защо трябва IP address на втория компютър: 192.168.0.5? Каква е зависимостта?

На втората карта на "сървъра" е зададен адрес 192.168.0.1; това е адресът, към който ще се "обръща" вторият компютър, когато се свързва с Интернет. Затова и адресът на неговата мрежова карта трябва да е в същата мрежа - 192.168.0.х. Дали ще е 5, 10, 55 или 205 няма особено значение - могат да се използват адресите от 2 до 254.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...