Jump to content

Проблем с инталиране на windows 98/2000/XP


Vankata

Препоръчан пост

Здравейте приятели.

От доста време не бях посещавал сайта или пък форума, но сега като влизам го намирам в наистина много добро състояние и си личи, че се отделя много време и труд за поддръжката му. Адмирации за което. ;)

Жалко, е че трябваше да се сблъскам с проблем, който не мога да реша, за да се сетя да влезна във форума и да видя как са неща (извинявам се за офтопика). Сега по същество.

 

Преди няколко дни си купих notebook Sony Vaio PCG-C1XD със външен CD-ROM. Характеристиките му може да ги видите тук

Проблемът не е свързан със самата инсталация или преинсталация, а по-скоро с това, че не мога след като сложа работещ диск на който и да е windows да подкарам инсталацията. По-точно след като вкарам диска, с примерно Windows 2000 и рестартирам компютъра, инсталацията не се стартира, каквото и да правя. Window-сите които пробвам са bootable, и на други компютри инсталацията си тръгва без проблеми. От биоса съм му настроил, като първо устройство да е CD-то , но и това не помага.

В момента има инсталирано XP , но още като го взех windows-a беше скапан и може да се влиза в него само под Safe Mode.

Надявам се да съм бил изчерпателен относно обяснението на проблема.

 

Благодаря предварително.

Link to comment
Сподели другаде

Сещам се за няколко неща:

Запиши диска с инсталацията на ниска скорост, примерно 4х; не ползвай презаписваеми дискове, опитай със обикновен CD-R. Това е в случай, че външното CD ROM устройство има някакви проблеми с четенето на дисковвете (случвало ми се е).

Ако има опция в BIOS за стартиране от USB - ваправи си едно bootable flash устройство и опитай стартиране на инсталация от там.

Windows 98 може да се инсталира и без boot диск (и по-новите версии могат, но по-трудно); можеш да опиташ да си направиш boot диск за DOS и след като (ако) успееш да заредиш DOS стартираш инсталацията на Windows.

Можеш да опиташ и с някаква Linux инсталация (струва ми се, че RAM паметта е малко за Windows 2000, камо ли за XP).

Link to comment
Сподели другаде

Сещам се за няколко неща:

Запиши диска с инсталацията на ниска скорост, примерно 4х; не ползвай презаписваеми дискове, опитай със обикновен CD-R. Това е в случай, че външното CD ROM устройство има някакви проблеми с четенето на дисковвете (случвало ми се е).

Ако има опция в BIOS за стартиране от USB - ваправи си едно bootable flash устройство и опитай стартиране на инсталация от там.

Windows 98 може да се инсталира и без boot диск (и по-новите версии могат, но по-трудно); можеш да опиташ да си направиш boot диск за DOS и след като (ако) успееш да заредиш DOS стартираш инсталацията на Windows.

Можеш да опиташ и с някаква Linux инсталация (струва ми се, че RAM паметта е малко за Windows 2000, камо ли за XP).

Напротив, и по-новите могат.

Инсталирал съм така много пъти-С дискета, едно време нямах буутващ диск.

Windows98 стартираща дискета-START WITH CD-R0M SUPPORT

Форматира се C през команден ред във FAT32 с команда:

FORMAT C:

Можем да си поиграем и с FDISK...

След това задължително!!! трябва да заредим SMARTDRV.EXE в паметта, иначе инсталационните файлове на XP ще се копират около...5часа...

След това прехвърляме фокуса на буквата на CD-ROM устройството

D:\I386\WINNT.EXE

Така почти започнахме инсталацията.

Ще ни попита къде са инсталацинните файлове и посочваме къде са.

Ако не заредим SMARTDRV.EXE ще получим предупреждение, че без него инсталационните файлове ще се прехвърлят МНОГО бавно.

Така се инсталира от Windows98 инсталационна дискета.

С чист DOS не съм опитвал да почвам инсталация...

В него USB и CD-ROM не се поддържат, без допълнителни драйвери, които трябва да се заредят.

Ще стане, но ще е пъти по-сложно от Windows98 стартиращата дискета.

Авторе, не може ли да пробваш USB CD-ROM-а на друг компютър, да не е проблемен?

Щастливо е, че както гледам лаптопчето има Floppy като стандарно оборудване :)

П.П В какви времена ме връщате :)

Link to comment
Сподели другаде

Сещам се за няколко неща:

Запиши диска с инсталацията на ниска скорост, примерно 4х; не ползвай презаписваеми дискове, опитай със обикновен CD-R. Това е в случай, че външното CD ROM устройство има някакви проблеми с четенето на дисковвете (случвало ми се е).

Ако има опция в BIOS за стартиране от USB - ваправи си едно bootable flash устройство и опитай стартиране на инсталация от там.

Windows 98 може да се инсталира и без boot диск (и по-новите версии могат, но по-трудно); можеш да опиташ да си направиш boot диск за DOS и след като (ако) успееш да заредиш DOS стартираш инсталацията на Windows.

Можеш да опиташ и с някаква Linux инсталация (струва ми се, че RAM паметта е малко за Windows 2000, камо ли за XP).

 

Дискът със инсталацията е записан на възможно най-малката скорост, до колкото си спомням беше 8х. Проблемат не е в CD-Rom-a, защото както по горе споменах лаптопчето си има в момента инсталирана ОС (Windows XP, която в действителност е много тежка и аз точно затова се опитвам да инсталирам по-лека ОС) и когато влезна под Safe Mode -> My Computer ми показва че диска е прочетен, само че когато се опитам да инсталирам от там windows ми изписва, че се опитвам да запиша по-стара версия от която съм в момента и windows няма да ми позволи да направя това.

Относно дали BIOS подържа за стартиране USB - за жалост не. :(

А пък Linux не е вариант, защото лаптопа не е за мен, а хората които ще го ползват трудно биха се справили с тази ОС.

 

 

 

 

Напротив, и по-новите могат.

Инсталирал съм така много пъти-С дискета, едно време нямах буутващ диск.

Windows98 стартираща дискета-START WITH CD-R0M SUPPORT

Форматира се C през команден ред във FAT32 с команда:

FORMAT C:

Можем да си поиграем и с FDISK...

След това задължително!!! трябва да заредим SMARTDRV.EXE в паметта, иначе инсталационните файлове на XP ще се копират около...5часа...

След това прехвърляме фокуса на буквата на CD-ROM устройството

D:\I386\WINNT.EXE

Така почти започнахме инсталацията.

Ще ни попита къде са инсталацинните файлове и посочваме къде са.

Ако не заредим SMARTDRV.EXE ще получим предупреждение, че без него инсталационните файлове ще се прехвърлят МНОГО бавно.

Така се инсталира от Windows98 инсталационна дискета.

С чист DOS не съм опитвал да почвам инсталация...

В него USB и CD-ROM не се поддържат, без допълнителни драйвери, които трябва да се заредят.

Ще стане, но ще е пъти по-сложно от Windows98 стартиращата дискета.

Авторе, не може ли да пробваш USB CD-ROM-а на друг компютър, да не е проблемен?

Щастливо е, че както гледам лаптопчето има Floppy като стандарно оборудване :)

П.П В какви времена ме връщате :)

 

За съжаление на мен ми го дадоха само със CD-Rom без Floppy, което и ме накара да направя boot дискове.

 

 

Въпросът ми е: защо инсталацията не се стартира както обикновено? Защото въобще не се стартира? Какво трябва да направя за да преинсталирам лаптопа?

Наистина доста неща изчетох в интернет, доста неща пробвах, с най различни widows-и , но не ще и не ще.

 

Питайте за всичко, което не ви е ясно около проблема!!! Ще отговарям възможно най-бързо и точно.

Link to comment
Сподели другаде

Това лаптопче е вървяло стандартно с Windows98, чиято инсталация започва от стартираща дискета.

Имам някакви съмнения относно това дали лаптопчето може да буутва от USB CD-ROM.

Да приемем, че устройството е наред и диска е ОК.

Не съм убеден, че е възможно лаптопа да буутне от USB CD-ROM...

Mного, ама много лошо в случая е, че няма флопи...

Normal 3rd party USB CD drives aren't bootable with this laptop

Tрябва оригинален CD-ROM, който върви като аксесоар, а не някой купен от някъде си..

Eто как става без CD-ROM...Няма да ти е леко...

Линк

Oт къде обаче ще се изровят CD-тата, които са вървели с лаптопа си нямам и идея...

Те да бяха само те...

Да беше им купил на хората IBM ThinkPad T20...

За около 200лв може да се намери, поне има CD-ROM и е 1000 пъти по-добър от тая барака.

Не знам дали няма да може да направи поне PXE NetworkBoot, но лично аз през живота си не съм се занимавал с това.

Панев, лаптоп, който е от времето на Windows98 няма как да очакваш да буутне от USB флашка...Това и моят не го може.../IBM T30/

Link to comment
Сподели другаде

Това лаптопче е вървяло стандартно с Windows98, чиято инсталация започва от стартираща дискета.

Имам някакви съмнения относно това дали лаптопчето може да буутва от USB CD-ROM.

Да приемем, че устройството е наред и диска е ОК.

Не съм убеден, че е възможно лаптопа да буутне от USB CD-ROM...

Mного, ама много лошо в случая е, че няма флопи...

 

Tрябва оригинален CD-ROM, който върви като аксесоар, а не някой купен от някъде си..

Eто как става без CD-ROM...Няма да ти е леко...

Линк

Oт къде обаче ще се изровят CD-тата, които са вървели с лаптопа си нямам и идея...

Те да бяха само те...

Да беше им купил на хората IBM ThinkPad T20...

За около 200лв може да се намери, поне има CD-ROM и е 1000 пъти по-добър от тая барака.

Не знам дали няма да може да направи поне PXE NetworkBoot, но лично аз през живота си не съм се занимавал с това.

Панев, лаптоп, който е от времето на Windows98 няма как да очакваш да буутне от USB флашка...Това и моят не го може.../IBM T30/

 

 

Всъщност, лаптопа все още не съм го купил. Взех го първоначално само да го пробвам и да видя дали ще го бъде. Явно няма да стане с преинсталацията, което означава, че ще го връщам и ще търся друг.

 

Благодаря ви много за отговорите и съветите.

Link to comment
Сподели другаде

Всъщност, лаптопа все още не съм го купил. Взех го първоначално само да го пробвам и да видя дали ще го бъде. Явно няма да стане с преинсталацията, което означава, че ще го връщам и ще търся друг.

 

Благодаря ви много за отговорите и съветите.

Радвам се, че не сте го купили.

Вземете си един IBM ThinkPad T20 и да ви е мирна главата.

С всичко е по-добър от тоя, дето го дадохте.

Без оригинален CD-ROM за модела или флопи няма да я бъде и толкова.

Освен да се направи нещо с PXE, но това си е чисто извращение според мен.

Друго не можах да измисля, а като че ли няма други варианти просто...

Без това е толкова морално остарял модел, че и дори да пуснеш някой филм силно ме съмнява...

С тия 64МB памет дори и браузването на интернет ще му е доста натоварващо занимание...

Максимално поддържана памет-128Mb... :wacko:

п.п направо въпрос с повишена трудност... :giggle:

Link to comment
Сподели другаде

Радвам се, че не сте го купили.

Вземете си един IBM ThinkPad T20 и да ви е мирна главата.

С всичко е по-добър от тоя, дето го дадохте.

Без оригинален CD-ROM за модела или флопи няма да я бъде и толкова.

Освен да се направи нещо с PXE, но това си е чисто извращение според мен.

Друго не можах да измисля, а като че ли няма други варианти просто...

Без това е толкова морално остарял модел, че и дори да пуснеш някой филм силно ме съмнява...

С тия 64МB памет дори и браузването на интернет ще му е доста натоварващо занимание...

Максимално поддържана памет-128Mb... :wacko:

 

Значи не беше мое желание да се взима този лаптоп, хората просто, когато го видяха си го харесаха и аз ги посъветвах да не бързат да го плащат, а първо да го разгледаме и да видим в какво състояние е. Прав си че е много остарял модел и наистина ще е най-добре да вземем някакъв друг.

А относно този IBM ThinkPad T20 като го гледам в интернет цената не му пада под 350 лв. Но както и да е ако не намеря друг ще му мисля тогава.

Благодаря отново.

 

Лека вечер.

Link to comment
Сподели другаде

Значи не беше мое желание да се взима този лаптоп, хората просто, когато го видяха си го харесаха и аз ги посъветвах да не бързат да го плащат, а първо да го разгледаме и да видим в какво състояние е. Прав си че е много остарял модел и наистина ще е най-добре да вземем някакъв друг.

А относно този IBM ThinkPad T20 като го гледам в интернет цената не му пада под 350 лв. Но както и да е ако не намеря друг ще му мисля тогава.

Благодаря отново.

 

Лека вечер.

Аз намирам обяви за около 200лв, но някои от тях вече са стари.

За 350 ще купите Т30 или T40

При купуването на техника втора ръка се изисква и известна доза късмет...

A лично аз, лаптоп като този, който казвате,няма да взема, няма да си причиня такава агония...

Ако не е тайна, за колко са искали да го продадат?

Link to comment
Сподели другаде

Аз намирам обяви за около 200лв, но някои от тях вече са стари.

За 350 ще купите Т30 или T40

При купуването на техника втора ръка се изисква и известна доза късмет...

A лично аз, лаптоп като този, който казвате,няма да взема, няма да си причиня такава агония...

Ако не е тайна, за колко са искали да го продадат?

 

Да ти кажа честно и аз не знам. :(

До колкото знам, с продавача са се разбрали, първо да го видят и след това да говорят за пари.

Но не вярвам да иска повече от 100 лв, но кой знае. :)

 

А пък за втората ръка техника, си е напълно вярно, че без късмет е много трудно да попаднеш на добър продукт.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...