Jump to content

Включване на две видеокарти - GTX 460 и 8800GT на това дъно...


Препоръчан пост

Здравейте! Вече си поръчах нова видеокарта GTX 460, но се чудя, какво да правя със старата 8800GT. Сетих се, че NVIDIA поддържат PhisX и една от картите може да се ползва за изчисленията.Това е ясно, но не ми е ясно, дали на моето дъно ще стане. Има два PCI-E 16х слота - 16х и 4х. Може ли вторият слот да се ползва за включване на старата ми 8800GT?

 

Конфигурацията ми е (или ще бъде утре):

 

Дъно: Gigabyte GA-P35-DS3P ( rev. 1.1)

 

HDD: Seagate 2x250 GB ( Ще се опитам да ги пусна в RAID 0) + 1x500 GB

Видеокарта(и): Innovision 3D GTX460 768 MB, Inno3D 8800GT 512 MB

Процесор: Intel E6750 2.66@3.52 GHz

Памет: Supertalent CL4 2x1 GB

Захранване: Chieftec 450 W

Кутия: Cooler Master CM 690

 

И как стои въпросът със захранването? Картите не са много лакоми, а в тоя руски сайт намерих изключително подробни тестове за потреблението на енергия от различни конфигурации: http://www.fcenter.ru/online.shtml?articles/hardware/tower/26716

 

В момента ползвам CPU за игри, поддържащи PhisX и съм доволен. Например при Ghost Recon Advanced Warfighter® 2 се получава прираст от 20-30 кадъра при включен CPU и PhisX ефектите на макс.

Link to comment
Сподели другаде

Би трябвало да няма проблем да се включат и двете видеокарти, и от контрол-панела на nVidia да се зададе коя карта какво да прави - едната ще е за PhysX. Сега за захранването... GTX 460 консумира 150 W, 8800 GT - 105 W. Ако е само GTX 460 в кутията, 450-те вата на захранването ще стигнат. Не знам обаче колко вата ще консумира 8800 GT в режим на изчисляване само на PhysX... Да не се претовари захранването нещо, но то би трябвало да изключи като се претовари...
Link to comment
Сподели другаде

Благодаря за отговора! Все пак би трябвало да се разтовари CPU-то, което в момента ползвам за физиката или поне така мисля. Утре ще разбера. Гледам, че на хората конфигурациите с GTX 460 харчат промерно 260 вата при Crysis. Мисля и да клокна тая карта колкото може, но и там гледам, че консумацията не се повишава с повече от 20 вата. Ще поживеем, ще видим. Все пак имам и още един комп с AGP слот, ако тоя се прецака ;) Значи смело да ръгам 8800GT в PCIx16 х4 слота? Дали ще трябват някакви настройки от BIOS-а или само NVIDIA Control Panel ще стигне?
Link to comment
Сподели другаде

Като поставиш 8800 GT в PCI-E x4, ще заработят двата на х8, но и това е достатъчно. Не би трябвало да се правят настройки в BIOS Setup - той ще си ги намери и Windows ще ги инсталира.
Link to comment
Сподели другаде

Има обаче още един проблем. 8800GT е доста дълга и покрива SATA портовете :) Засега отлагам за малко експериментите, докато я разуча тая GTX460. Трудно я подкарах. Имах проблеми със стари и нови драйвери. Поочистих всичко с Driver Cleaner Pro под Safe Mode и картата зацепи с драйвери 258.96 но на два пъти рестартира компа - веднъж при опит за смяна на резолюцията на 1600х1200 ( CRT ми е монитора) при F1_2010 и втори път при Crysis Warhead при игра с 16АА и 1152х864. Чудя се от какво е - драйвери, захранване или куца видеокарта. Дано да не е последното. Какви са симптомите при недостигащо захранване? Сега мисля да пробвам с по-нови драйвери, макар да четох, че и с тях имало проблеми. По-скоро мислех, защото тия са последните сертифицирани. Май ще се наложи да погледна драйверите от диска...

 

ПП: Между другото, засега съм доволен от кадрите, макар отначало да се шашнах, когато Far Cry ми тръгна с 10-15 FPS, а при същите детайли 8800GT ми вадеше 30-50 FPS. Мислех и да клоквам, но след като ми рестартира 2 пъти компа, се чудя какво да правя.

Link to comment
Сподели другаде

Може и от драйверите да е, макар че моите 260.63 Beta работят без проблеми. Те за всички модели и серии са еднакви. Освен да пробваш с по-стара версия като 19х.хх? Операционната ти с-ма каква е?
Link to comment
Сподели другаде

Може и от драйверите да е, макар че моите 260.63 Beta работят без проблеми. Те за всички модели и серии са еднакви. Освен да пробваш с по-стара версия като 19х.хх? Операционната ти с-ма каква е?

 

Днес е XP, но ще се опитам да сложа вече Windows 7 нa двата харда, работещи под RAID 0. Сега сложих драйверите от диска - ако не греша бяха 258.56, играх 5-10 минути без проблеми при Crysis, но не мога да кажа нищо все още, понеже сега се занимавам и с новия хард. Аз вчера четох, че някои са недоволни от драйверите след 258.хх. Така като четох на сайта на NVIDIA, при последните им сертифицирани драйвери е обърнато внимание главно на резолюция 1920хзабравих колко беше ;) На такава резолюция не мисля да играя скоро с тая карта, още повече, че мониторът ми е старият, добър CRT ;) To затова си и взех по-евтината, 768 MB версия, макар, че може би леко сгреших и избързах с покупката. Ето, днес доларът пада още, с което и цените. Обаче аз от 2 месеца се каня да взема тая карта и ако се бях канел още два, щях да изкарам със старата карта още 3 години. Сега мисля да пробвам и с клока, утре, вдругиден да мина на Windows 7 и след това ще пробвам с двете карти да играя PhisX игри. За експеримента само, защото 8800 GT бучи ужасно и се губи смисълът от новата GTX460. Все пак, ако има ефект при Metro 2033, може и да се помисля да мина нивото, на което запецнах преди месец, два.

Link to comment
Сподели другаде

Днес е XP, но ще се опитам да сложа вече Windows 7 нa двата харда, работещи под RAID 0. Сега сложих драйверите от диска - ако не греша бяха 258.56, играх 5-10 минути без проблеми при Crysis, но не мога да кажа нищо все още, понеже сега се занимавам и с новия хард. Аз вчера четох, че някои са недоволни от драйверите след 258.хх. Така като четох на сайта на NVIDIA, при последните им сертифицирани драйвери е обърнато внимание главно на резолюция 1920хзабравих колко беше ;) На такава резолюция не мисля да играя скоро с тая карта, още повече, че мониторът ми е старият, добър CRT ;) To затова си и взех по-евтината, 768 MB версия, макар, че може би леко сгреших и избързах с покупката. Ето, днес доларът пада още, с което и цените. Обаче аз от 2 месеца се каня да взема тая карта и ако се бях канел още два, щях да изкарам със старата карта още 3 години. Сега мисля да пробвам и с клока, утре, вдругиден да мина на Windows 7 и след това ще пробвам с двете карти да играя PhisX игри. За експеримента само, защото 8800 GT бучи ужасно и се губи смисълът от новата GTX460. Все пак, ако има ефект при Metro 2033, може и да се помисля да мина нивото, на което запецнах преди месец, два.

Извинявам се за вторият пост, но не намерих възможност за редакция. Снощи пуснах 3DMArk 2006 и компа рестартираше по някое време на теста. Отново изтрих драйверите под Safe Mode и инасталирах тия от диска с видеокартата - 258.56. След това на два пъти минах теста и компа не рестартира. Обаче съм почти сигурен, че пак ще го направи. Възможно ли е това да е от клокнатият процесор на 3.52 GHz в съчетание с тая карта? Не съм имал досега никакви проблеми при Prime 95 след час въртене и то в жегите, понеже нямах търпение за повече.Обаче вчера видях, че шината ми е на Auto и нещо ме подтикна да я сложа на 101 MHz. Преди пак съм го правил тоя номер, но нещо смътно ми се върти в главата, че нарочно съм я оставил на Auto миналата зима. Не, че знам точно, защо се поставя на 101 MHz, a не на Auto. Единственото, което съм чел е, че можело нещо да изгори. Всъщност, какво значение има тая честота - 101 MHz? ОСвен това се сетих, че компа ми рестартираше при 8800GT, когато съм имал проблеми с таймингите на паметта и клока на процесора. При проблем с видеото, картината просто замръзваше. Дали при GTX 460 няма някаква функция за рестарт, защото ако няма, ще търся проблемите на друго място, а не във видеокартата. Благодаря предварително на отзовалите се. Извинявам се пак, че питам странични неща в тая тема, макар лично за мен да са свързани с възможното бодване на 8800GT като втора карта.

Link to comment
Сподели другаде

А на любопитните ще кажа какво стана с експериментите ми. Всичко си тръгна нормално и захранвамето от 450 W Chieftec стигна за 32 % клок на процесора E6750 (3520 MHz), 3 харда, два от които работят в RAID 0, над 30 % клокната видеокарта GTX460 ( 910/4500 MHz при стандартни 675/3600 MHz) и игри като Crysis, Far Cry II, Metro 2033, F1_2010 и каквото се сетите. Версията ми на Windows 7 бе 64 битова и след 2 дена ще я разкарам. Незадоволителни резултати не само при новата карта, но и при старата 8800GT, която се провали на места, където под XP вървеше превъзходно! Стига сте ми хвалили тая седмица, защото според мен не е нищо по-добро от преименувана Vista! В неделя инсталирам 32 битовата версия и ако всичко пак е помия, отказвам се завинаги да хвърлям пари на вятъра!
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...