Прехвърляне към съдържание

Снимка

Включване на две видеокарти - GTX 460 и 8800GT на това дъно...

• Моля, влезте, за да отговорите
8 отговора по тази тема

#1 BGRS

BGRS

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 28 мнения
  • Живущ в:Русе

Публикувано: 27 September 2010 - 15:55

Здравейте! Вече си поръчах нова видеокарта GTX 460, но се чудя, какво да правя със старата 8800GT. Сетих се, че NVIDIA поддържат PhisX и една от картите може да се ползва за изчисленията.Това е ясно, но не ми е ясно, дали на моето дъно ще стане. Има два PCI-E 16х слота - 16х и 4х. Може ли вторият слот да се ползва за включване на старата ми 8800GT?

Конфигурацията ми е (или ще бъде утре):

Дъно: Gigabyte GA-P35-DS3P ( rev. 1.1)

HDD: Seagate 2x250 GB ( Ще се опитам да ги пусна в RAID 0) + 1x500 GB
Видеокарта(и): Innovision 3D GTX460 768 MB, Inno3D 8800GT 512 MB
Процесор: Intel E6750 2.66@3.52 GHz
Памет: Supertalent CL4 2x1 GB
Захранване: Chieftec 450 W
Кутия: Cooler Master CM 690

И как стои въпросът със захранването? Картите не са много лакоми, а в тоя руски сайт намерих изключително подробни тестове за потреблението на енергия от различни конфигурации: http://www.fcenter.r...are/tower/26716

В момента ползвам CPU за игри, поддържащи PhisX и съм доволен. Например при Ghost Recon Advanced Warfighter® 2 се получава прираст от 20-30 кадъра при включен CPU и PhisX ефектите на макс.

#2 Nazikov

Nazikov

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 2125 мнения
  • Живущ в:Пазарджик
  • Интереси:Компютри, техника, музика и др.

Публикувано: 27 September 2010 - 20:47

Би трябвало да няма проблем да се включат и двете видеокарти, и от контрол-панела на nVidia да се зададе коя карта какво да прави - едната ще е за PhysX. Сега за захранването... GTX 460 консумира 150 W, 8800 GT - 105 W. Ако е само GTX 460 в кутията, 450-те вата на захранването ще стигнат. Не знам обаче колко вата ще консумира 8800 GT в режим на изчисляване само на PhysX... Да не се претовари захранването нещо, но то би трябвало да изключи като се претовари...

#3 BGRS

BGRS

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 28 мнения

Публикувано: 27 September 2010 - 22:27

Благодаря за отговора! Все пак би трябвало да се разтовари CPU-то, което в момента ползвам за физиката или поне така мисля. Утре ще разбера. Гледам, че на хората конфигурациите с GTX 460 харчат промерно 260 вата при Crysis. Мисля и да клокна тая карта колкото може, но и там гледам, че консумацията не се повишава с повече от 20 вата. Ще поживеем, ще видим. Все пак имам и още един комп с AGP слот, ако тоя се прецака ;) Значи смело да ръгам 8800GT в PCIx16 х4 слота? Дали ще трябват някакви настройки от BIOS-а или само NVIDIA Control Panel ще стигне?

#4 Nazikov

Nazikov

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 2125 мнения

Публикувано: 28 September 2010 - 00:08

Като поставиш 8800 GT в PCI-E x4, ще заработят двата на х8, но и това е достатъчно. Не би трябвало да се правят настройки в BIOS Setup - той ще си ги намери и Windows ще ги инсталира.

#5 BGRS

BGRS

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 28 мнения

Публикувано: 28 September 2010 - 17:08

Има обаче още един проблем. 8800GT е доста дълга и покрива SATA портовете :) Засега отлагам за малко експериментите, докато я разуча тая GTX460. Трудно я подкарах. Имах проблеми със стари и нови драйвери. Поочистих всичко с Driver Cleaner Pro под Safe Mode и картата зацепи с драйвери 258.96 но на два пъти рестартира компа - веднъж при опит за смяна на резолюцията на 1600х1200 ( CRT ми е монитора) при F1_2010 и втори път при Crysis Warhead при игра с 16АА и 1152х864. Чудя се от какво е - драйвери, захранване или куца видеокарта. Дано да не е последното. Какви са симптомите при недостигащо захранване? Сега мисля да пробвам с по-нови драйвери, макар да четох, че и с тях имало проблеми. По-скоро мислех, защото тия са последните сертифицирани. Май ще се наложи да погледна драйверите от диска...

ПП: Между другото, засега съм доволен от кадрите, макар отначало да се шашнах, когато Far Cry ми тръгна с 10-15 FPS, а при същите детайли 8800GT ми вадеше 30-50 FPS. Мислех и да клоквам, но след като ми рестартира 2 пъти компа, се чудя какво да правя.

#6 Nazikov

Nazikov

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 2125 мнения

Публикувано: 28 September 2010 - 18:07

Може и от драйверите да е, макар че моите 260.63 Beta работят без проблеми. Те за всички модели и серии са еднакви. Освен да пробваш с по-стара версия като 19х.хх? Операционната ти с-ма каква е?

#7 BGRS

BGRS

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 28 мнения

Публикувано: 28 September 2010 - 19:26

Може и от драйверите да е, макар че моите 260.63 Beta работят без проблеми. Те за всички модели и серии са еднакви. Освен да пробваш с по-стара версия като 19х.хх? Операционната ти с-ма каква е?

Днес е XP, но ще се опитам да сложа вече Windows 7 нa двата харда, работещи под RAID 0. Сега сложих драйверите от диска - ако не греша бяха 258.56, играх 5-10 минути без проблеми при Crysis, но не мога да кажа нищо все още, понеже сега се занимавам и с новия хард. Аз вчера четох, че някои са недоволни от драйверите след 258.хх. Така като четох на сайта на NVIDIA, при последните им сертифицирани драйвери е обърнато внимание главно на резолюция 1920хзабравих колко беше ;) На такава резолюция не мисля да играя скоро с тая карта, още повече, че мониторът ми е старият, добър CRT ;) To затова си и взех по-евтината, 768 MB версия, макар, че може би леко сгреших и избързах с покупката. Ето, днес доларът пада още, с което и цените. Обаче аз от 2 месеца се каня да взема тая карта и ако се бях канел още два, щях да изкарам със старата карта още 3 години. Сега мисля да пробвам и с клока, утре, вдругиден да мина на Windows 7 и след това ще пробвам с двете карти да играя PhisX игри. За експеримента само, защото 8800 GT бучи ужасно и се губи смисълът от новата GTX460. Все пак, ако има ефект при Metro 2033, може и да се помисля да мина нивото, на което запецнах преди месец, два.

#8 BGRS

BGRS

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 28 мнения

Публикувано: 29 September 2010 - 15:39

Днес е XP, но ще се опитам да сложа вече Windows 7 нa двата харда, работещи под RAID 0. Сега сложих драйверите от диска - ако не греша бяха 258.56, играх 5-10 минути без проблеми при Crysis, но не мога да кажа нищо все още, понеже сега се занимавам и с новия хард. Аз вчера четох, че някои са недоволни от драйверите след 258.хх. Така като четох на сайта на NVIDIA, при последните им сертифицирани драйвери е обърнато внимание главно на резолюция 1920хзабравих колко беше ;) На такава резолюция не мисля да играя скоро с тая карта, още повече, че мониторът ми е старият, добър CRT ;) To затова си и взех по-евтината, 768 MB версия, макар, че може би леко сгреших и избързах с покупката. Ето, днес доларът пада още, с което и цените. Обаче аз от 2 месеца се каня да взема тая карта и ако се бях канел още два, щях да изкарам със старата карта още 3 години. Сега мисля да пробвам и с клока, утре, вдругиден да мина на Windows 7 и след това ще пробвам с двете карти да играя PhisX игри. За експеримента само, защото 8800 GT бучи ужасно и се губи смисълът от новата GTX460. Все пак, ако има ефект при Metro 2033, може и да се помисля да мина нивото, на което запецнах преди месец, два.

Извинявам се за вторият пост, но не намерих възможност за редакция. Снощи пуснах 3DMArk 2006 и компа рестартираше по някое време на теста. Отново изтрих драйверите под Safe Mode и инасталирах тия от диска с видеокартата - 258.56. След това на два пъти минах теста и компа не рестартира. Обаче съм почти сигурен, че пак ще го направи. Възможно ли е това да е от клокнатият процесор на 3.52 GHz в съчетание с тая карта? Не съм имал досега никакви проблеми при Prime 95 след час въртене и то в жегите, понеже нямах търпение за повече.Обаче вчера видях, че шината ми е на Auto и нещо ме подтикна да я сложа на 101 MHz. Преди пак съм го правил тоя номер, но нещо смътно ми се върти в главата, че нарочно съм я оставил на Auto миналата зима. Не, че знам точно, защо се поставя на 101 MHz, a не на Auto. Единственото, което съм чел е, че можело нещо да изгори. Всъщност, какво значение има тая честота - 101 MHz? ОСвен това се сетих, че компа ми рестартираше при 8800GT, когато съм имал проблеми с таймингите на паметта и клока на процесора. При проблем с видеото, картината просто замръзваше. Дали при GTX 460 няма някаква функция за рестарт, защото ако няма, ще търся проблемите на друго място, а не във видеокартата. Благодаря предварително на отзовалите се. Извинявам се пак, че питам странични неща в тая тема, макар лично за мен да са свързани с възможното бодване на 8800GT като втора карта.

#9 BGRS

BGRS

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 28 мнения

Публикувано: 07 October 2010 - 03:22

А на любопитните ще кажа какво стана с експериментите ми. Всичко си тръгна нормално и захранвамето от 450 W Chieftec стигна за 32 % клок на процесора E6750 (3520 MHz), 3 харда, два от които работят в RAID 0, над 30 % клокната видеокарта GTX460 ( 910/4500 MHz при стандартни 675/3600 MHz) и игри като Crysis, Far Cry II, Metro 2033, F1_2010 и каквото се сетите. Версията ми на Windows 7 бе 64 битова и след 2 дена ще я разкарам. Незадоволителни резултати не само при новата карта, но и при старата 8800GT, която се провали на места, където под XP вървеше превъзходно! Стига сте ми хвалили тая седмица, защото според мен не е нищо по-добро от преименувана Vista! В неделя инсталирам 32 битовата версия и ако всичко пак е помия, отказвам се завинаги да хвърлям пари на вятъра!

0 потребители четат тази тема

0 регистрирани потребители, 0 гости и 0 анонимни потребители