Jump to content

задачки-закачки


Препоръчан пост

Има една фраза, много актуална в наши дни и любима на мутри, политици, митничари,съдии и прочие корумпирани хора в държавата ни. Задачата е да се сетите коя е тази „крилатата фраза”, като имате предвид нейната предистория.

 

 

В древен Рим, обществените тоалетни били своеобразни форуми. Римляните повдигали тоги, сядали на мраморни плочи с дупки наредени една до друга в дълга редица без прегради. Така обсъждайки важни държавни дела или просто обменяйки последните клюки, общо облекчавали телесните си нужди :beach: Самите нужници първоначално били абсолютно безплатни, макар че някой от тях се славели с изключителен лукс. Имало флейтисти, които да развличат „посетителите” а бликащи фонтанчета служили за освежаване на въздуха. Тоалетните били толкова посещавани, че дори се стигнало до резервиране на места за срещи. Това накарало император Веспасиан да въведе ред, като по някое време ги направил платени.

Та ...от това далечно време „долетяла” въпросната крилата фраза, може би не точно със същите думи, но със същото значение което има и днес.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...
  • Отговори 66
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Ъъъъъ...голяяям зоооор... имахте :haha: с тези римски тоалетни

Хайде да давам направо отговора, така както се предполага, че е прозвучал от устата на самият Веспасиан. Той построи Колизеума, но името му остана в историята с мъдрите думи "Pecunia non olet". Но, понеже отговора вече стана твърде лесен и е въпрос не на досетливост, а на бърза справка с чичо Гошо, направо ще давам следващата задачка.

Няма да ви мъча с нещо трудно в тази жега.Просто добре се вгледайте в снимката по-долу,защото отговора е направо очеваден

Снимката е от планината Апалачи. И ако трябва да съм максимално точна от националния парк Грейт Смоуки Маунтинс. Това е една от туристическите атракции там. Въпросът е какво точно представлява.

http://bezplatno.info/upload/images/rgh1281210623b.jpg

Link to comment
Сподели другаде

.... очеваден....

... Това е една от туристическите атракции там. Въпросът е какво точно представлява?

http://bezplatno.info/upload/images/rgh1281210623b.jpg

Брей, забравих си лупата, за да разгледам снимката... :haha:

Нищо не мога да видя с просто око, нещо като книга?!??, меню?!?

Ма(х)ни, :crosseyes1: заболяха ме очите да се взирам... :cooldude:

Link to comment
Сподели другаде

Умишлено намалих картинката, за да не се чете текста. Колко съм подла :haha: Но, все пак достатъчно ясно се вижда, че написаното е в общо 10 "точки" разположени в/у два /да ги наречем/ "къса" които в случая НЕ символизират част от книга,а... /голям жокер/... каменни плочи.

http://bezplatno.info/upload/images/arx1281279661h.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Умишлено намалих картинката, за да не се чете текста. Колко съм подла :haha: Но, все пак достатъчно ясно се вижда, че написаното е в общо 10 "точки" разположени в/у два /да ги наречем/ "къса" които в случая НЕ символизират част от книга,а... /голям жокер/... каменни плочи.

Eeeee,да не са 10-те божи заповеди, а?

Link to comment
Сподели другаде

Да!

Ти си!

А по първата задачка, ако някой все още не е разбрал да знае че, "Парите не миришат"

 

Оппааа! Не съм напълно съгласен с предисторията или по-точно и легендата относно крилатата фраза - "Парите не миришат".

Историята е маааалко по красива...

До колкото си спомням, :blush: синът на Веспасиан Tит е искал да намалят данъците(човека "лобирал", бе :giggle: ), с които Веспасиан е обложил тоалетните, но баща му тогава му натикал парите в носа и тогава казал крилатата фраза - "Парите не миришат,а?". А причината да се обложат с данък тоалетните, не е било просто така, а поради това, че от тоалетните кожарите събирали урината (тя съдържа соли и кисилини), с коята се е обработвала кожата в тези времена :P .

Така че Веспасиан хич не е бил циничен, а е имал голям "бизнес подход" и "успешен финансов мениджмент".. :-8 .

 

Ето го и моя въпрос, (кратък и лесен):

Кой имейл сайт претендира за титлата "Имейл на бъдещето"?

Link to comment
Сподели другаде

Не знам от носно фразата ама според мен парите направо си вонят. Ама някой хора им действат като опиум, там е проблема. Може да се гледа и от друга гледна точка. Не парите а хората, който си ги тъпчат до гушата миришат та за това парите приемат част от аромата им.
Link to comment
Сподели другаде

FutureMail :thumbsup: май се казваше. Идеята е да се фиксира дата в която да се отвори писмото. Това може да стане и след 50 год. Или прсто да изпратиш сам на себе си писмо, което примерно да отлежава в този сайт ,а след 2 години да го получиш и да ти напомни нещо, което трябва да свършиш....въобще неща от този сорт. Май доста глупаво го обясних :giggle:

 

Относно "Парите не миришат" съм напълно съгласна с dakan. Но все пак говорим за фраза, която така или иначе е навлязла трайно не само у нас, но и навсякъде по света. Не случайно споменах на кои групи от хора е любима. А понеже темата не е за конкретни знания, а просто "задачки-закачки" , с историята която дадох исках да ви провокирам да направите асоцияция м/у пари-миризми, и без въобще да познавате римската история сами да се досетите коя от познатите ви фраза би се вписала най-добре в тази история ;).

 

edit:

Ааа, май бъркам името на сайта, защото с "futureмail" не се отваря нищо :blush: Ама важно е не името, а идеята. Поне дай жокер в правилна насока ли са разсъжденията или да се връцна на 180 градуса :haha:

Редактиран от antishoC
Link to comment
Сподели другаде

Това е яко. Като да напишеш какъв искаш да станеш след 20 години да отвориш писмото след 20 години и да си кажеш... "абе я си мълчи, ти кво знаеш за живота изобщо" :) Поне така си мисля аз за себе си като се сещам за старите си мечти.
Link to comment
Сподели другаде

Ето го и моя въпрос, (кратък и лесен):

Кой имейл сайт претендира за титлата "Имейл на бъдещето"?

AntoshoC, предположението ти е много интересно,но едва ли този сайт може да претендира за поща на бъдещето, като не е ясно дали утря няма вече изобщо да получаваш грешка 404, когато се опиташ да влезеш в него ...

Ето и един жокер: 1. Сайта е разработка на една от най-големите интернет фирми. 2. Разработчикът и собственик на нашия сайт е фен на този сайт :svlove: :hesthebest:

Ха сега де!

Link to comment
Сподели другаде

AntoshoC, предположението ти е много интересно,но едва ли този сайт може да претендира за поща на бъдещето, като не е ясно дали утря няма вече изобщо да получаваш грешка 404, когато се опиташ да влезеш в него ...

Ето и един жокер: 1. Сайта е разработка на една от най-големите интернет фирми. 2. Разработчикът и собственик на нашия сайт е фен на този сайт :svlove: :hesthebest:

Ха сега де!

Хайде още жокери:

1. Фирмата е Google:

2. Нашия приятел е Tragedy.

3. и проекта май е вече прекратен...(не знам дали заради конкуренцията на Twitter и Facebook .)

4. Името е свързано с особеностите на безжично пренасяне на енергия.- Една от формите на светлината. (не е фотони!)

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...