Jump to content

Въпрос за кандидат-студентски изпити


Nightmare

Препоръчан пост

а това, че съм си май вече изкрейзила...

Първи признак, че си готова за ТУ. Дори и да си малко, тука ще е напълно.

Това разбира се в кръга на шегата с базици за ТУ :D :haha: :bored:

Link to comment
Сподели другаде

Първи признак, че си готова за ТУ. Дори и да си малко, тука ще е напълно.

 

Подкрепям! :D

 

Що се отнася до избора - важно е човек да избере нещо, което наистина му допада, за да може освен (не)знанията, които получава в университета да е достатъчно мотивиран да се занимава и сам с нещата (най-вече практически, защото това куца основно) и съответно да достигне едно високо ниво, което да го направи наистина добър специалист в дадената област, а не просто да има там някаква диплома.

 

Иначе бих дал съвет да прегледаш внимателно учебните планове на желаните специалности, за да може да си изградиш някаква по-близка до реалността представа за това какво ще се учи.

Link to comment
Сподели другаде

Категорично ли си се спряла за София ?

Иначе навсякъде е една и съща дандания.. навсякъде ще срещнеш куп нередности и несправедливости. Просто избери това с което искаш да се занимаваш, това което те влече. А за да видиш коя е точно тази специалност трябва добре да погледнеш учебните планове на специалностите в университетите.

Ако мислиш, че в Уни-то ще научиш нещо кой знае какво и там ще стане от теб човека, който си искал да станеш - много се лъжеш. Няма ли извънаудиторно желание да правиш това, което искаш - просто ще си имаш хартийка с Висше, което вярно, ще имаш доста голяма полза за кандидатстване на работа някъде, но не е като преди това сам да си научил много от нещата, свързани със специалността ти. Тъй че.. просто избирай и записвай, уни-то не е чак от такова голямо значение. Естествено гледай да е поне що годе престижно, а не някое чисто западнало :)

Успех ;)

Link to comment
Сподели другаде

Няма ли извънаудиторно желание да правиш това, което искаш - просто ще си имаш хартийка с Висше, което вярно, ще имаш доста голяма полза за кандидатстване на работа някъде, но не е като преди това сам да си научил много от нещата, свързани със специалността ти.

Истината е, че за това с което искам да се занимавам, въобще не ми е нужна диплома. Може би,точно за това се насочвам към нещо, което дори не ме влече,но е някак престижно/поне така си мисля/ и би ми осигурило възможност за работа и някаква относителна сигурност-финансова. Аз с компютрите винаги ще си остана на „Вие”. Май дори не се постарах да науча нещо извън това, което беше задължителен минимум за учебните часовете . Звучи гадно, но това е истината. Някак много бързо и лесно постигам това което искам, без излишни усилия... като на шега. Не помня накога да ми се е налагало да се боря „със зъби и нокти” за нещо. Сега си давам сметка , че това ме направи по-скоро инат, но не и упорит и амбициозен човек. Хората имат някакви очаквания към мен и аз сякаш се стремя да ги оправдая, когато не искам да ги разочаровам или когато ми изнася. Май в случая държа на дипломата ,а не на това, което ще получа като знания и умения.

В действителност, това с което искам да се занимавам е организиране на тържества, концерти и други забавни събития и всичко свързано с тях. Като се започне от цветята и се стигне до озвучаването и осветлението. Не само със самата организация, а с това да разплитам и опъвам кабелите, да определям къде и какви да са колоните /пък и цялата озвучителна техника./Да насочвам прожекторите, да съм зад пулта ако се наложи. Между другото и сега се занимавам с подобни неща и наистина е забавно и ми доставя удоволствие. Но, никъде не се изучава професионален саунд и осветление Ще запиша като втора и трета специалност електртехника, и електроника, защото в случая, ще ми е по-полезно, но не го споменавам, защото там мисля, приема е доста по-лесен.

Чудя се дали и другите кандидат-студенти са толкова объркани като мен или съм някакво тъпо изключение. Странно е, но винаги до сега в личен план съм знаела точно какво искам за себе си и как да го постигна. А сега изведнъж проблем-накъде от сега нататък?

Link to comment
Сподели другаде

Истината е, че за това с което искам да се занимавам, въобще не ми е нужна диплома. Може би,точно за това се насочвам към нещо, което дори не ме влече,но е някак престижно/поне така си мисля/ и би ми осигурило възможност за работа и някаква относителна сигурност-финансова. Аз с компютрите винаги ще си остана на „Вие”. Май дори не се постарах да науча нещо извън това, което беше задължителен минимум за учебните часовете . Звучи гадно, но това е истината. Някак много бързо и лесно постигам това което искам, без излишни усилия... като на шега. Не помня накога да ми се е налагало да се боря „със зъби и нокти” за нещо. Сега си давам сметка , че това ме направи по-скоро инат, но не и упорит и амбициозен човек. Хората имат някакви очаквания към мен и аз сякаш се стремя да ги оправдая, когато не искам да ги разочаровам или когато ми изнася. Май в случая държа на дипломата ,а не на това, което ще получа като знания и умения.

 

Ми давай тогава - подари си няколко годинки "щастие" в изучаване на нещо, което не те влече. Оправдай очакванията. Тапията си е тапия... С нея приемат на работа, но това, с което се запазва последната, е какво ще покажеш като умения, амбиция, съобразителност и тн. В такава ситуация, ще се конкурираш с други хора, които обаче са учили с мерак и ги вълнува въпросната тематика... Няма да си конкурентноспособна тогава - сещаш се... Късметът, рано или късно, винаги свършва. От чисто финансов аспект, помисли какви пари ще пръснеш, за да получиш една хартиика и без нищо (или малко) като знания.

Link to comment
Сподели другаде

draco_volans ме навря в миша дупка...ама си го заслужавам. Не крия, че всичко това вече многократно съм си го мислила. Някак не мога да приема да остана със средно образование,а в същото време не мога да преценя как ще се преобърне животът ми и какво ще ми е от полза да уча. Много от рано съм доста самостоятелна и мога да се справям сама, колкото и странно да звучи. Понякога мисля да си дам време- година-две да пътувам с група приятели. Те си имат metal-банда и дори четири месеца изкараха зад граница. Справиха си криво-ляво и не умряха от глад :haha: А аз имам опит и като конферансие, и като озвучител, че и DJ :giggle: С гордост мога да кажа, че от две години почти не искам средства от нашите за абсолютно нищо. Но в Б-я все пак винаги съм имала солидна опра,сигурност и подкрепа зад гърба си. А и съм малко капризна и май чергарският живот колкото и романтично-приключенски да ми се струва може бързо да ми омръзне :blush:.

Аз си имам нещо като мото-верую-"Винаги мога да започна отначало." Честно казано не се плаша нито от промени, нито от това, че може да дойде момент в който да изпадна в патова ситуация. По принцип мисля позитивно и сега прсто се чудя, как така изпаднах в ситуация да не знам какво да правя. Поста на draco_volans ми дойде като отрезвително и за това съм му благодарна. Вземам се в ръце и повече никакво хленчене. Знам, че каквото и да реша да уча, ще ми е от полза,а ако не е достатъчно...винаги мога да започна отначало :peace:

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...

Имам един малко страничен въпрос.

Всеки предпочита да кандидатства веднага след завършване на средното си образование. Тогава всичко научено е все още „в главата му” :D И, ако е приет за студент примерно през 2011г. задължително ли трябва да започне да учи още същата година? Защото, някак е кофти да учиш 11 год и после пак още примерно 5год.без прекъсване :blink: Ми, то животът ще си мине/или поне най-забавната част от него/ Ако искаш да попътуваш и опознаеш нови култури и хора - да ”видиш свят” както се казва, може ли да пропуснеш примерно една или две години, но мястото ти в университета да се запази? Или трябва на следващата година, наново пак да се явяваш на изпити? Т. е. губиш ли правото си на студент, ако не се явиш, но вече си приет по документи в конкретен ВУЗ.

Link to comment
Сподели другаде

А утре не си ли на предварителен?

 

Хубаво е веднага след като завършиш да започнеш да висшето си, защото просто ако една година ако работиш или нещо друго правиш, просто малко или много отвикваш да учиш, в смисъл като си в даскало учиш за контролни, класни, уроци (уж) и си го възприемаш като даденост. Ако една-два години си дадеш почивка, не се знае дали ще имаш волята(така да се каже), да си учиш както трябва. Поне така си мисля, че е при повечето хора.

 

И много хора ще ти кажат, че студентските години са едни от най-готините, зависи как си го оползотвориш.. питай примерно вашите или някой по-голям познат.

 

За въпроса ти, не съм напълно убеден в отговора, точно как стои. Значи изкарваш си някаква оценка и имаш примерно бал 30, класираш се нещо и началото на Август си подаваш документите, но даваш и пари за 1-вия семестър и се водиш в някаква група и ти като не ходиш няма да продължиш следващия и правата на студент ти се пазят или няколко години или завинаги, не знам как точно е. И като решиш си продължаваш от там, докъде си стигнала. Обаче ако примерно си имаш бал 30 обаче след като излезе класирането не се запишеш(не дадеш парите) въобще не ставаш студент и мисля, че оценките от канд. изпити и матурите ти се пазят и може следващата година пак да си кандидатстваш с тях...

Почти съм убеден в това, което казвам, но си е добре да се пита примерно учебен отдел, за да е напълно сигурно. А и говоря за ТУ конкретно, но и в другите ВУЗ-ове трябва да е така или подобно.

 

Btw в някой манастир да не ходиш? :D

Link to comment
Сподели другаде

 

Btw в някой манастир да не ходиш? :D

:haha: Искам да попътувам известно време с приятели. Освен това получих неочаквано предложение за много интересна рабта в Полша. Просто късмет, шанс ...не знам как да го нарека. Нещо, което ми дойде като гръм от ясно небе и аз веднага без да мисля се съгласих. Нещата се задвижиха мн. бързо, много хора са ангажирани в този проект и е късно да се откажа. Но и не искам!

 

А утре не си ли на предварителен?

Направо ми "прескочи" сърцето. Аз за никакъв предварителен нищо не знам!!! Зарових се в нета и видях, че става дума само за математика. Аз съм с физика- 05-06-2011.

Link to comment
Сподели другаде

:haha: Искам да попътувам известно време с приятели. Освен това получих неочаквано предложение за много интересна рабта в Полша. Просто късмет, шанс ...не знам как да го нарека. Нещо, което ми дойде като гръм от ясно небе и аз веднага без да мисля се съгласих. Нещата се задвижиха мн. бързо, много хора са ангажирани в този проект и е късно да се откажа. Но и не искам!

 

Еми след това снимки да предоставиш да видим какво си правила из Полша и околностите ;р

 

Направо ми "прескочи" сърцето. Аз за никакъв предварителен нищо не знам!!! Зарових се в нета и видях, че става дума само за математика. Аз съм с физика- 05-06-2011.

Забравих, че ти се по физиката, а аз по навик, че повечето ми познати са с математика все ;)

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...