Прехвърляне към съдържание

Снимка

Въпрос за кандидат-студентски изпити

• Моля, влезте, за да отговорите
24 отговора по тази тема

#1 The Nightmare

The Nightmare

SECURITY IS JUST A LIE.......

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 366 мнения

Публикувано: 22 March 2010 - 13:31

здравейте

от скоро, реших да продължа образованието си (студент) но като отидох в бюрото за кандидат студенти меко казано беше препълнено :blink: И за това питам тук
Ако ме скъсат на пробен кандидат студенски изпит кво става ?
оценката от този изпит влияе ли и за какво ... и т.н.

ако някои обясни много :thumbsup: ще съм му благодарен

#2 vasilvas

vasilvas

Потребител

• Автори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 112 мнения

Публикувано: 23 March 2010 - 16:49

Ами мисля, че изпитът затова е пробен. Ако не го вземеш, или не те устройва оценката, просто чакаш да дойде редовната кандидатстудентска сесия - м.юли.
Подписът ми е бил видян (в пъти):
Публикувано изображение

#3 IVAN

IVAN

Мечорат Пухашвили

• Глобални модератори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 4645 мнения

Публикувано: 24 March 2010 - 00:25

от скоро, реших да продължа образованието си (студент)

Това нещо не мога да го разбера. Завършил си 12 клас, работил си, и сега искаш да станеш студент?
Или просто сега си 12 клас и скоро си решил, че искаш да станеш студент, да продължиш образованието си?

Иначе във всеки университет има място, където канд.-студентите могат да задават въпросите си - или по телефона или определено бюро в самия университет.
А ти като си тръгнал да ставаш студент, би трябвало да си се информирал как се сформира бала за специалността, която кандидатстваш в различните университети. А от писането ти горе си правя извода, че май не си?
Та да поясна: Не се казва пробен, а предварителен - това значи прави нормалната си канд.-студентска кампания(Юни-Юли). Тези предварителни се правят, за да видят самите канд.-студенти на какво ниво са, да видят как е изпита спрямо тяхното ниво и т.н. И ако изкараната им оценка е добре и биха влезнали в специалността, която искат може и да не се явяват на редовния изпит и да подадат документи за дадения университет с оценката от предварителния изпит. А и дори да идеш на редовния изпит и изкараш по-ниска оценка от предварителния, бала ти се сформира с по-високата оценка.

#4 The Nightmare

The Nightmare

SECURITY IS JUST A LIE.......

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 366 мнения

Публикувано: 24 March 2010 - 11:47

Извинете за неграмотното обяснение :blush:
сега съм 12 клас и реших да продължа
етова ми трябваше благодаря IVAN@

#5 vyrgozunqk

vyrgozunqk

I486 DX

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 905 мнения

Публикувано: 25 March 2010 - 20:44

Още нещо, което Иван е пропуснал... Не е задължително да ходиш на кандидатстудентски изпит, та даже е просто безсмислено, ако ще кандидатстваш в технически ВУЗ особено... Измъкваш две 4-ки, на матурите, вадиш добра диплома и влизаш, където ти душа иска, само ще ти е трудно за КСТ в ТУ, ако си без квота мисля :)

If you are posting looking for commercial software without any intention
of paying for it, you WILL be flamed.

"The box said "Requires Windows 95 or better." So I installed LINUX."
I'm using Linux and i'm proud of it!!!
I hate Windows and i'm also proud of it!!!

#6 IVAN

IVAN

Мечорат Пухашвили

• Глобални модератори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 4645 мнения

Публикувано: 25 March 2010 - 20:59

Още нещо, което Иван е пропуснал... Не е задължително да ходиш на кандидатстудентски изпит, та даже е просто безсмислено, ако ще кандидатстваш в технически ВУЗ особено... Измъкваш две 4-ки, на матурите, вадиш добра диплома и влизаш, където ти душа иска, само ще ти е трудно за КСТ в ТУ, ако си без квота мисля :)

Това самия човек си го преценява, след като е разпитал как се сформира бала в дадения ВУЗ. Ако матурата е с тежест същата или доста близка до канд.-студентския изпит може и с нея.

Сега ще визирам ТУ-София, тъй като съм в него. Преди две години матурата беше с тежест две като самия си изпит и аз дори с нея влезнах. Миналата година тежестта на матурата беше 1.9 но пак помагаше на хубавите оценки на матурите, обаче тогава не се кандидатстваше за специалност, а за направление!(което си леко тъпотия). Интересното за миналата година беше, за тези които са от техникуми(като Правец), за тях нямаше отделно класиране, с което влизаха а им се даваше бонус +1 към бала, което определено причакваше доста тея от техникуми. За тази година, не съм се интересувал, и не знам дали тежестта на матурата си е такава или не и дали ще е с направление. Но знам, че ректора нещо се инати за тези направления, не му харесват и може другата година да ги махне ;д

#7 antishoC

antishoC

Тайно ставам вещица...

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 458 мнения

Публикувано: 28 September 2010 - 20:31

Мен също ме интересува образуването на състезателният бал на кандидат-студентите конкретно за ТУ. По специално, частта в която се вземат оценките по математика и физика от дипломата. За другите гимназии не знам, но примерно в ПГЕЕ физика се учи до 10 клас. И така, коя оценка се взема-само от 10 клас, или средно аритметична от 9 и 10? А за математиката,кои години се вземат-средноаритметичното от четирите години -9,10,11 и 12 клас ?

#8 IVAN

IVAN

Мечорат Пухашвили

• Глобални модератори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 4645 мнения

Публикувано: 07 October 2010 - 16:01

Мен също ме интересува образуването на състезателният бал на кандидат-студентите конкретно за ТУ. По специално, частта в която се вземат оценките по математика и физика от дипломата. За другите гимназии не знам, но примерно в ПГЕЕ физика се учи до 10 клас. И така, коя оценка се взема-само от 10 клас, или средно аритметична от 9 и 10? А за математиката,кои години се вземат-средноаритметичното от четирите години -9,10,11 и 12 клас ?

Оценката се взима от дипломата за средно образование, ако си учила и една година даден предмет, това би трябвало да ти е оценката по дадения предмет в дипломата. Примерно на мен лично учих физика 9-12 клас, като 9 клас учих физика с учебник за 8 клас и тя ми се зачете в дипломата за основно образование, а другите три години за средното. Пояснение 8 клас имах само английски, математика и БЕЛ, тъй като учихме интезивно английски.
С това май отговарям и на двата въпроса.. ако не е станало напълно наясно, ще поясна още по-подробно.

#9 antishoC

antishoC

Тайно ставам вещица...

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 458 мнения

Публикувано: 07 October 2010 - 17:49

Мерси! Всичко е ясно :yes: Дано само догодина да няма някакви нови решения и изненади!

#10 IVAN

IVAN

Мечорат Пухашвили

• Глобални модератори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 4645 мнения

Публикувано: 15 October 2010 - 21:58

Мерси! Всичко е ясно :yes: Дано само догодина да няма някакви нови решения и изненади!

Съмнява ме, рядко правят коренни промени.. като махнем грешката с направленията.
http://priem.tu-sofia.bg/ ако случайно не го знаеш сайта, като влезнеш ще ти дам още 2, които ще ти трябват :thumbsup:

#11 antishoC

antishoC

Тайно ставам вещица...

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 458 мнения

Публикувано: 16 February 2011 - 00:50

В ТУ уточнихме вече, че може да се кандидатства и с матурата по физика. Бала се образува от оценките от матурата x 1.9 + оценките от дипломата по физика и математика. Но, от това следва въпросът :
Ако се избере физика като втора задължителна матура и се изкара примерно оценка 5, каква оценка ще бъде вписана в дипломата по предмета физика, ако до този момент тя е била примерно 6? В смисъл по физика в дипломата ще пише 6; 5; средно аритметична от двете или някакъв четвърти вариант?

#12 IVAN

IVAN

Мечорат Пухашвили

• Глобални модератори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 4645 мнения

Публикувано: 16 February 2011 - 14:00

Кратък отговор: 6
Дълъг отговор: Дипломата за средно образивание ти се сформира от средно аритметично на три неща - средно аритметично на всичките ти предмети в учелището, средно на специалните(профилираните) и средно на матурите.
Тази оценка на дипломата в не ги интересува в ТУ. Тях ги интересува само средната ти оценка по Физика и Математика през годините, което съм го пояснил в коментар номер 8 в тази тема ;)

п.п. Към коя специално си се насочила?

#13 antishoC

antishoC

Тайно ставам вещица...

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 458 мнения

Публикувано: 16 February 2011 - 21:49

В момента съм толкова объркана, че нямам идея, нито къде, нито какво ще се кандидатства. Ако беше преди седмица,бих отговорила КСТ в ТУ, но сега през час мнението ми се променя.
А заддох въпроса, дали матурата променя оценката от дипломата, защото попаднах на това
http://vnews.bg/news/20958
По точно ,частта в която пише:

При общото формиране на състезателния бал се изчислява и оценката от дипломата по съответния за специалността предмет. “Тук има една особеност – взема се оценката от матурата в дипломата, ако тя е по предмета, с който се кандидатства, а не годишната бележка”, каза Георги Гешев, шеф на учебния отдел на СУ. Затова е важно абитуриентите правилно да изберат втората матура, на която ще се явят.

Ако се взема по-високата от двете оценки, няма проблем. Но ако матурата анулира оценката от дипломата става опасно :crosseyes1:
Толкова съм "задръстена" от информация, че въобще не мога да схвана за какво става дума. Търся под вола теле и окончателно се побърквам. Елементарни неща не мога да разбера...абе к'во да говоря :girlangry: тотален блокаж

#14 IVAN

IVAN

Мечорат Пухашвили

• Глобални модератори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 4645 мнения

Публикувано: 17 February 2011 - 01:39

Първо решаваш с какво ще кандидатстваш, какъв предмет и след това избираш университет, разглеждаш специалностите и започваш бавно, бавно да ги намаляш спрямо това, което искаш да правиш. Разглеждаш им учебните планове и какво ще ти хареса като предмети и т.н.

Самия ти въпрос е малко объркващ. Матурата е част от цялата ти оценка на дипломата, която примерно в ТУ не ти трябва.
Това на СУ е от тази година и не съм напълно наясно и този цитат е доста объркващ и не обяснен добре. Аз го разбирам, че анулира оценката :crosseyes1:

Нормално и да се объркваш, защото нито канд.-студ. сайтове, нито нищо не е обяснено както трябва и нещата са все забутани... Примерно аз и преди и сега не мога да се ориентирам в сайта на СУ... една огромна лудница е и не мога да разбера за дадена специалност как се сформира бала.

Затова съвета ми е да се обадиш на учебния отдел на всеки ВУЗ и да ги разпиташ като даваш адекватен пример и се надяваш от другата страна да ти обяснят добре.

#15 antishoC

antishoC

Тайно ставам вещица...

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 458 мнения

Публикувано: 17 February 2011 - 22:41

Самия ти въпрос е малко объркващ. Матурата е част от цялата ти оценка на дипломата, която примерно в ТУ не ти трябва.

Знам, че за ТУ не е необходима оценката от дипломата. Но за мен, матурата по физика ще е решаваща, защото разчитам на нея,а не на кандидат студентски изпит по математика. Него съм го отписала напълно като вариант. За КСТ гледам, че е необходим почти пълен бал 24. Аз от дипломата по математика ще имам 5. Посмъртно няма да изкарам на изпита 6. Единственият ми шанс е матурата по физика,/или евентуално една олимпиада по физика през април/ където има вероятност да "хвана" отлична оценка. Вярно е ,че при матура се умножава по 1.9, но при всички случаи ще е по-добре. Получава се бал малко под 23, но имам и 1 единица бонус от завършена професионална гимназия.
Обаче тави вечер съм на тема китайски език :haha: съвсем сериозно....а до преди обяд мислех за компютърни и медийни технологии :cap:. Утре ще е нещо друго. В момента съм болна и три дни сигурно ще говоря като Дарт Вейдър...а това пък ме навежда към... киноиндустрията и НАТФИЗ :P
Хъ, хъ, кхър.. май грипа в момента не ми е най-големият проблем, а това, че съм си май вече изкрейзила...

0 потребители четат тази тема

0 регистрирани потребители, 0 гости и 0 анонимни потребители