Jump to content

Два Уина по време на включване


dijon

Препоръчан пост

Отвори аплета System (десен клик на My Computer --> Properties), премини на страницата Advanced и в областта Startup and Recovery, натисни Settings. Ще се появи нов прозорец, в областта System Startup, кликни на бутона Edit. Ще се отвори съдържанието на файла Boot.ini в текстов редактор.

Под "[operating systems]" ще имаш два записа, съдържащи ARC пътища. За да не се визуализира екранът за избор на OS ще трябва да остане само един запис. За целта изтриваш единия запис. На края под "[operating systems]" трябва имаш само един ред, който разбира се трябва да съдържа правилният диск / дял за OS.

Когато свършиш с редактирането, избираш File --> Save и затваряш текстовия редактор. След това рестартираш машината.

 

P.S.: Ползвай търсачката на форума - този "проблем" е коментиран доста пъти тук във форума.

Link to comment
Сподели другаде

А за Виста можеш ли да кажеш, къде е същото, защото и мене ме мъчи едно убунто, което не се унинсталира като хората/инсталирах го като уиндолс приложиние/
Link to comment
Сподели другаде

А за Виста можеш ли да кажеш, къде е същото, защото и мене ме мъчи едно убунто, което не се унинсталира като хората/инсталирах го като уиндолс приложиние/

 

При Windows Vista положението е коренно различно, поради променената архитектура. Vista не използва за начално зареждане NTLDR, Ntdetect.com и Boot.ini. Вместо тях имаме разширяема предстартова среда, която съдържа два много важни компонента: Windows Boot Manager и стартови приложения. Стандартното стартово приложение е Windows Boot Loader, който осигурява достъп до склада с данни за стартовата конфигурация (BCD). Точно BCD хранилището съдържа записи за различни операционни системи, които могат да бъдат стартиране заедно с Vista (т.е. BCD "прилича" на Boot.ini). За извеждане и управляване на BCD записите се използва command-line инструмента BCDEdit, обаче, ако имаш активиран UAC ще трябва да стартираш Command Prompt с повишени права (Run as Admin) и тогава да ползваш BCDEdit за редакция (въвеждаш bcdedit /? за информация за командите). Казано на кратко: единият вариант е да ползваш BCDEdit (вграденият инструмент), за да изтриеш записа в хранилището за другата OS.

 

Другият вариант, който аз лично бих ти препоръчал е да ползваш инструмента EasyBCD. С помощта на EasyBCD може да управляваш BCD записите по един доста бърз и лесен начин, отколкото с Bcdedit. След като го инсталираш и стартираш, кликни на бутона Add/Remove Entries. В текстовото поле в рамката Manage Existing Entries ще видиш текущите записи. Селектираш записа, който искаш да премахнеш и кликваш на бутона Delete, а след това на бутона Save.

 

Преди да преминеш към работа с тези инструменти би било добре да дажеш повече информация какво точно си направил с инсталацията на Ubuntu. Казвам това, защото Ubuntu ползва GRUB (Boot мениджър) за стартиране на себе си и на Vista. Ако си инсталирал и GRUB може да се наложи да ползваш една опция на инструмента EasyBCD, чрез която да "преинсталираш" Vista Bootloader-а обратно в главния запис за начално зареждане (MBR), но така за момента ще загубиш възможността да заредиш Ubuntu.

Link to comment
Сподели другаде

Ами, така стана работата.....значи компютъра си работеше всичко нормално/ Имах инсталирам един Уиндоулс и едно Убунто. Убунтото инсталирах като Уиндолс приложение, т.е. можех да го пускам и през Уиндолса , или да си избера операционна систама още в началото/....една вечер обаче пускам аз winamp-па и хоп....this program.....and will be closed...пускам пак - пак така....унинсталвам го, качвам го пак....пак така...пак унинстал - тази път по-стара версия - пак така.......и аз МНОГО се изнервх, ама МНОГО и направо Диска с Уина в СД-то, и започнах да инсталирам наново. По време на инсталацията ми дава грешка - файловете на могат да бъдат копирани и инсталацията спира... започвам наново с диска, формат С - започва да инсталира и пак - файловете на могат да бъдат копирани и спира! Така 3 пъти!

Накрая вече се отчаях, и инсталирах Уиндолса в Д. После влизам в С/каето УЖ форматирах няколко пъти/ и си гледам папката уиндоулс.олд.

Както и да е, започнах да го трия - ама не става - изписва ми че нямам права върху тази папка....Ок....свалих и инсталирах Unlocker и с негова помощ след няколко дни и доста рестарти стана!

Сега след като С-то беше "почистено", пак диска с уиндолса, пак формат на С-то, инстал/всичко стана ОК/, НО сега като пусна компютъра мога да "избирам" между 2 Уиндолса и едно Убунто :cooldude: ......

Link to comment
Сподели другаде

Права за триене се дават от свойствата на папката, както ето тук.

http://www.dmxzone.com/Downloads/Tutorial_online_php_upload_213.zip/tutorials/folder_security/images/folder_security.gif

Никакъв Ulocker, никакви дни и пр.

Отделно с безплатния GParted можеше да си форматираш дяла...

 

:offtopic:

Пише се W I N D O W S, на български е У и н д о у с. А не У и н д о Л с

За Уиндоус мога да давам съвети, но за УиндоЛс - НЕ!

Link to comment
Сподели другаде

НЕ може да не стане.

Даваш си пълни права над C:\, наследяваш ги над Windows.OLD и т.н....

А спомняш ли си как си форматирал по време на инсталацията - quick или full?

 

:offtopic:

Всъщност очаквах такъв отговор, небрежно-пренебрежителен. Разбирам да беше като героя на Ал Пачино в "Усещане за жена", когато си поръчва Джак Даниълс като Джон Даниълс. И на забележката на сервитьора контрира с: "С г-н Джак Даниълс се познаваме толкова отдавна, че мога да го наричам и Джон Даниълс". Е, поне така превеждат у нас:

....John Daniels.

- Uh, don't you mean, uh, Jack Daniels?

- He may be Jack to you, son. But when you've known him as long as I have...

Та по въпроса за Уиндолс - да ползваш Windows от поне 25 години, да си си го купил за у вас даже, защо не да го наричаш и Джамове... Е, аз съм толкова близък с Windows, но не си позволявам неуважението да го прекръствам! Пък може и да е въпрос на стил..., или нещо друго! :beer: :peace: ?

Link to comment
Сподели другаде

quick формат.....а с правата не стана....всъщност, като се замисля, не съм цъкал правата на С, а само на windows.old...макар че като ги гледах после всичко бешена full control...и юзъри, и администратори, даже и на everyone дадох...а за уйна - като от Майкрософт се потрудят да направят нещо което си заслужава тези пари дато ги плащаме, тогава си го уважавам повечко.... :thumbsup: ай лека, а на Л.Канелов - едно голямо МЕРСИ
Link to comment
Сподели другаде

като от Майкрософт се потрудят да направят нещо което си заслужава тези пари дато ги плащаме, тогава си го уважавам повечко....

В интерес на истината Windows XP си заслужава една добра част от парите, които струва. В над 90% от случаите проблемите се дължат на потребителска небрежност/грешка, а не на операционната система. :) Windows сама по себе си е доста добра операционна система.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...