Jump to content

Съобщение за виртуалната памет.


ozic

Препоръчан пост

Излезе ми някакво съобщение, че виртуалната памет не ми стига. За какво служи тая памет, опасно ли беше това съобщение и как да оправя проблема, че занапред да не излиза?
Link to comment
Сподели другаде

Темата е перфектна, но аз не разбрах почти нищо от нея. Отворих настройките и само на един дял имах виртуална памет (според мен). Пишеше 384/768. Не съм сигурен какви са тия цифри, но на всички дялове зададох такива стойности. Правилно ли постъпих?
Link to comment
Сподели другаде

Значи не си чел темата или си я чел през ред, защото там все пак се описва това, за което питаш. Не си постъпил правилно. Прочети отново темата и/или погледни тази, в която също споменавам за виртуалната памет.
Link to comment
Сподели другаде

Аз имам 256 РАМ. Умножено по 1.5 = 384. После 384х2=768. Същото е направено и в темата, която си показал, но с 512 РАМ. Затова зададох на всички дялове тези стойности. Къде ми е грешката?
Link to comment
Сподели другаде

1. Не разбирам, защо умножаваш първо по 1.5, а после по 2.

2. Виртуалната памет се задава само на 1 дял, а не на множество такива. Ако е на повече от един, производителността спада. Наистина ще е добре да прочетеш първата тема, която ти дадох.

Link to comment
Сподели другаде

1. Грешката е моя. Пак прочетох тема 1 (за 8-ми път) и разбрах защо се бъркам.

 

2. От първата тема прочетох това:

 

"2) Оптимизиране:

а) Ако вашата система има множество твърди дискове, създайте файл за странициране на всеки диск. ...... "

 

Затова на всеки дял сложих стойности, но като цяло не ми стана ясно на кой дял какви цифрички да сложа.

Link to comment
Сподели другаде

а) Ако вашата система има множество твърди дискове, създайте файл за странициране на всеки диск. ...... "

Твърд диск и дял са две различни неща. Твърд диск е хардуерният компонент. Даден твърд диск може да се нацепи на един или повече дяла.

Link to comment
Сподели другаде

Прав си. Не съобразих веднага. Като цяло въпросите ми са два:

 

1. Как да създам на другия хард, и на кой дял, странициращ файл или както се казва?

 

2. Какви стойности да задам за виртуална памет на двата харда при положение, че имма 256 РАМ?

Link to comment
Сподели другаде

1. Как да създам на другия хард, и на кой дял, странициращ файл или както се казва?

Ако наистина имаш втори хард диск, можеш да укажеш pagefile-ът да се намира на него от настройките на виртуалната памет - задаваш да е на първия дял от втория хард диск и да е само на него.

 

2. Какви стойности да задам за виртуална памет на двата харда при положение, че имма 256 РАМ?

Задай константен размер примерно 512MB, а ако имаш място, може и 768MB.

Link to comment
Сподели другаде

Виж картинката:

 

 

 

 

На "точка 1" трябва да имам зададени стойности на два от дяловете: като единият дял е на единия, а другия дял е на другия харддиск?

 

На "точка 2" за Initial Size трябва да задам стойност 512, а за Maximum Size колко трябва да е?

 

П.П. Не разбрах как се обраува pagefile.

Link to comment
Сподели другаде

На "точка 1" трябва да имам зададени стойности на два от дяловете: като единият дял е на единия, а другия дял е на другия харддиск?

Не! Задай стойност само на един от дяловете. Ако имаш втори твърд диск, нека този дял да е първия от втория хард. Вече го казах. Колко още пъти да го повторя?

 

На "точка 2" за Initial Size трябва да задам стойност 512, а за Maximum Size колко трябва да е?

Не! Казах да зададеш константен размер. Това означава стойностите за Initial Size и Maximum Size да са еднакви. Приемливи стойности са 512MB или 768MB.

 

П.П. Не разбрах как се обраува pagefile.

Windows си се грижи за него. Ти само задаваш къде да се съхранява и какъв да му е размерът.

Link to comment
Сподели другаде

Следвайки съветите ти направих това:

 

 

 

 

Първите три дяла (Ц, Д и Е) са от първия диск. "Н" е първият дял от втория диск, но този дял е празен. Всички други дялове са "No paging file" и нямат стойности. Този път правилно ли го направих и в бъдеще ще имам ли някакви проблеми с виртуалната памет?

Link to comment
Сподели другаде

Този път правилно ли го направих и в бъдеще ще имам ли някакви проблеми с виртуалната памет?

 

Да, в момента виртуалната памет е конфигурирана прилично. При това местоположение на файла за странициране има един страничен ефект - системата няма да може да създава файл с извадка от паметта (crash dump файл) при срив на системата (BSOD). Това в твоя случай не е проблем, защото едва ли знаеш как да се възползваш от извадката от паметта. Т.е. спокойно може да оставиш настройките така.

 

Относно бъдещите проблеми с виртуалната памет - основно има два проблема:

 

1. Фрагментиран файл за странициране на виртуалната памет, което може да доведе до по-ниска производителност на системата. Решенията ги има в темата, която Night_Raven посочи в началото.

2. Достигане на т.нар. Commit Limit - това е сумата от количеството оперативна памет (RAM) + минималния размер на файла за странициране.

С други думи - максималното количество виртуална памет, което може да бъде предоставено на процесите без увеличаване на файла за странициране. Т.е. когато се достигне този лимит, системата ще визуализира съобщението за необходимост от увеличаване размера на файла за странициране (ако е конфигуриран с фиксиран размер). Дали ще се стигне до лимита, зависи от това колко оперативна памет има системата и от количеството (и типа) приложения, които са заредени в момента. Има и друг вариант за достигне на лимита - memory leak. Тогава вече трябва да се установи кое приложение е виновно с помощта на броячите за производителността.

Link to comment
Сподели другаде

Като цяло не разбрах абсолютно нищо от това, което си ми написал, защото е написано професионално, а аз съм аматьорче. Единствено разбрах, че повече не трябва да човъркам нищо. Благодаря Ви за търпението и споделените знания.
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...