Jump to content

Как да разширя един дял за сметка на друг?


dodo

Препоръчан пост

Здравейте, имам следния проблем. Харда ми е разделен на две и тъи като С-то се оказа малко (6G) искам да го разширя за сметка на Д-то. Четох инфота за това как става, но само за части, в които не е операционната система. Това ще бъде ли проблем? Благодаря.
Link to comment
Сподели другаде

1) Намираш, инсталираш и стартираш Partition Magic.

2) Кликаш с десния бутон върху D: и избираш Resize / Move.

3) В поле Free Space Before пишеш желаното количество място, което ще отцепиш от D: ще добавиш после към C:. Можеш да използваш и следната стрелка ако ти е по-удобно:

http://www.softvisia.com/users/Night_Raven/nRaven/pm.png

4) Потвърждаваш с OK. Появява се място със сив цвят - Unallocated.

5) Кликаш с десния бутон върху C: и избираш Resize / Move.

6) В полето Free Space After променяш стойността на 0 или използваш горната дясна стрелка стрелка (противоположната на тази на картинката) и завлачваш границата максимално вдясно.

7) Потвърждаваш с OK. Екранът преначислява промените, а долу вляво се има списък с 3 задачи за изпълнение. Още нищо не е пипано по харда и така ще остане докато не натиснеш бутона Apply. С други думи...

8) Когато си готов, натискаш бутона Apply и чакаш.

 

Важно: ако дял D: ти е доста обемен и пълен, ще отнеме доста време, докато премести цялата информация в по-външната част на твърдия диск. Неизбежно е, защото при смъкването на обема на D: ти реално му задаваш нова граница, откъдето да започват "владенията му", а понеже информацията винаги започва от началото на даден дял, информацията, която досега е била където трябва, вече се оказва във "владенията" на C: и трябва да бъде преместена. Така цялата информация на D: се "избутва", което може да отнеме много време ако D: ти е голям и позапълнен.

Аз наскоро прехвърлях място от D: на E: и трябваше да премести ("избута") цялата информация на E: по-навътре. 38GB ги избута за около 4-5 часа.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 months later...

Не ми се получава както си го описал!

Изтеглих партишън меджик 8.0 но май е по-различно.Би ли дал по-подробно с скриин шотове каква е процедурата!

Аз стигнах до някъде но ме хвана страх дане оплескам нещата защото уйна ми е лицензиран ине искам да преинсталирам.

Благодаря ти предварително!

Link to comment
Сподели другаде

Ми на С и D и двата са по 45гб. и още един дял има около 10 гб ФЦТ или нещо такова беше.

Искам С да е 15гб, а останалото да е на Д

Д е празно все още, а на С има Windows + няколко програми / около 8гб заети /

Link to comment
Сподели другаде

Оразмеряване на на C: и D: от 45/45 до 15/70

 

1) стартираш Partition Magic;

2) кликаш с десния бутон върху дял C: в главния прозорец и избираш Resize / Move;

3) в полето New Size (където сега трябва да ти пише текущия размер) въвеждаш 15000;

4) кликаш OK;

5) появява се незачислено пространство със сив цвят (unallocated);

6) кликаш с десния бутон върху дял D: в главния прозорец и избираш Resize / Move;

7) в полето Free Space Before изтриваш стойнсотта и въвеждаш 0;

8) кликаш OK;

 

Готово. Процедурата е зададена и чака да натиснеш бутона Apply долу вляво. Можеш да го направиш сега, а може и след следващата операция.

 

Сливане на Е: с D:...

 

... ако има информация на него и и двете са на различни файлови системи (с различен цвят цвят):

1) кликаш върху дял E: с десния бутон и избираш Convert;

2) избираш NTFS файлова система и кликаш OK на текущия прозорец;

3) ще се появи предупреждение, на което кликаш отново OK;

4) появява се прозорец, който уведомява, че това конвертиране трябва да се извърши веднага, на което кликаш Yes и изчкаваш да се извърши;

5) кликаш с десния бутон върху дял E: и избираш Merge;

6) в горната част избираш E: becomes a folder of D:

7) в полето Folder Name пишеш удобно за теб име, в което да се копира съдържанието на дял E:;

8) кликаш OK.

 

... ако има информация на него и и двете са на еднакви файлови системи (с еднакъв цвят):

1) кликаш с десния бутон върху дял E: и избираш Merge;

2) в горната част избираш E: becomes a folder of D:

3) в полето Folder Name пишеш удобно за теб име, в което да се копира съдържанието на дял E:;

4) кликаш OK.

 

...ако няма информация или има, но не ти е нужна;

1) кликаш върху дял Е: с десния бутон и избираш Delete;

2) кликаш OK;

3) дялът се превръща в unallocated;

4) кликаш върху D: с десния бутон и избираш Resize / Move;

5) в полето Free Space After изтриваш стойнсотта и въвеждаш 0;

6) кликаш OK.

 

Кликаш долу бутон Apply вляво, за да се извършат промените. Докато не натиснеш бутона, не се извършват никакви действия и промени по харда.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря ти! Винаги съм се възхищавал на хора като теб , който знаят и не се надуват а имат търпение и споделят знания!

Сега на темата.

Стигам до тук:

6) кликаш с десния бутон върху дял D: в главния прозорец и избираш Resize / Move;

7) в полето Free Space Before изтриваш стойнсотта и въвеждаш 0

но то си е 0 , а горе цикламеното поле си е запълнено от край до край.

Икакъв е този дял FAT32 ? Mога ли да го слея с някой от останалите?

 

Още веднъж ти благодаря за търпението

Благодаря и на останалите , който се опитаха да помогнат!

Link to comment
Сподели другаде

При стъпка 3), след като си задал новия размер, кликни някое от другите две полета. Трябва полето Free Space After да ти се преначисли автоматично и се попълни остатъка. После при оразмеряването на D: същата тази стойност трябва я пише в поле Free Space Before. Ако ти е по-удобно можеш да ползваш и плъзгачите, като този, който съм оградил с червено на шотче в настоящата тема, вместо полетата за писане. Ако пак не можеш да се оправиш, дай накой-друг шот от програмата.

 

FAT32 е друга файлова система. Да, можеш да го слееш с останалите. Описал съм как става ако имаш ценна информация на него и ако нямаш/имаш, но не ти трябва.

Link to comment
Сподели другаде

да с Ц му задавам 1500 и приключвам.

но като чукна Д с десен ........ и ми се отваря просорец 1към1 с този ,който ти си качил тук само в средния прозорец стойността е друга /колкото е размера на дяла/. Полето с плъзгача е от краи до край и неможе повече да се разтяга,немога да правя нищо там . Като дам ОК и се връща в начално положение и там има и трти дял с сив цвят , койтосъм отзепил от С :crosseyes:

Link to comment
Сподели другаде

) Намираш, инсталираш и стартираш Partition Magic.

2) Кликаш с десния бутон върху D: и избираш Resize / Move.

3) В поле Free Space Before пишеш желаното количество място, което ще отцепиш от D: ще добавиш после към C:. Можеш да използваш и следната стрелка ако ти е по-удобно:

 

4) Потвърждаваш с OK. Появява се място със сив цвят - Unallocated.

5) Кликаш с десния бутон върху C: и избираш Resize / Move.

6) В полето Free Space After променяш стойността на 0 или използваш горната дясна стрелка стрелка (противоположната на тази на картинката) и завлачваш границата максимално вдясно.

7) Потвърждаваш с OK. Екранът преначислява промените, а долу вляво се има списък с 3 задачи за изпълнение. Още нищо не е пипано по харда и така ще остане докато не натиснеш бутона Apply. С други думи...

8) Когато си готов, натискаш бутона Apply и чакаш.

 

Важно: ако дял D: ти е доста обемен и пълен, ще отнеме доста време, докато премести цялата информация в по-външната част на твърдия диск. Неизбежно е, защото при смъкването на обема на D: ти реално му задаваш нова граница, откъдето да започват "владенията му", а понеже информацията винаги започва от началото на даден дял, информацията, която досега е била където трябва, вече се оказва във "владенията" на C: и трябва да бъде преместена. Така цялата информация на D: се "избутва", което може да отнеме много време ако D: ти е голям и позапълнен.

Аз наскоро прехвърлях място от D: на E: и трябваше да премести ("избута") цялата информация на E: по-навътре. 38GB ги избута за около 4-5 часа.

 

ЗНАЧИ направих всичко което си написал и като дам appy и се показва тва ако дам ОК се ресва компа

 

 

 

 

http://img.data.bg/i.php?show=343473#img

Редактиран от STRAXIL
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...