Jump to content

Ръководства за работа с Excel 2003


Препоръчан пост

Здравей отново Tragedy

Ето каква е идеята ми -

Ексел - sheet1 - тук имам 5000 реда например - Колона А - дати, Колона В - Име, Колона С - Презиме, Колона D - Фамилия, Колона Е - букви и числа:

Проблема:

Датата се разминава от Име Презиме Фамилия, буквите и числата се размиват от датата и Име Презиме Фамилия.

Ако сложа филтър и избера по който и да е от факторите не става мога да видя или само Датата или Име Презиме Фамилия или буквите и числата мога да избера няколко поради причината, че съм с офис 2007 и предполагам знаете, че могат да се сложат отметки на няколко неща и да се филтрират.

2 вариант - с Pivot - резултатът същият.

Решението - ??? - все още нямам идея как да стане.

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 1.5k
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Предложих каква ти е идеята, но все още не мога да разбера защо. Имаш една таблица, в която се разминава всичко и искаш да ги съединиш по някакъв странен принцип. Ако все пак се опитваш да направиш това, не виждам как може да стане.
Link to comment
Сподели другаде

Значи:

принципно имам 2 вида екселски таблици

1ят - също се разминават редовете един от друг, НО всичките тези букви и числа са направени на един ред и тогава като маркирам целият sheet изтрива празните редове и така срещу всяка Дата имам Име Презиме и Фамилия и СРЕЩУ тях имам буквите и числата - >>> в този случай знам точно на коя дата кой човек какво е взел(буквите и числата)

2ят - е този който не мога да го направя защото всяко напр. ПР658, ХГ125, БД100 и т.н си е на свой собствен ред и ако се опитам да изчистя празните редове те се чистят, но няма никакъв начин да разбера кой какво е взел и на коя дата, защото ексел ги подрежда едно под друго и този ред на който някой е бил на работа на определена дата и не е взел нищо или много неща(букви и числа) се сливат един под друг и няма как да разбера какво се случва.

Погледни sheet3 на тази таблица и след това sheet1 жълтото надявам се да успееш да разбереш разликата, а на самият теб да ти стане ясна идеята ми.

Благодаря ти предварително.

Ако има друго пиши ми.

Само да добавя, че може да попиташ защо и втората таблица не е в първият вид, че да мога да си ги правя по-лесно нещата ->>> защото няма начин така е направено и аз трябва да се мъча да си направя нещата по тези 2 вида. :'(

1.xls

Link to comment
Сподели другаде

Нека да обобщя - имаш таблицата от страница 1. Искаш да направиш така, че срещу всяка дата да има име (което е на следващия пореден ред) и срещу всяко име да има кода, който също е на следващия пореден ред. А какво става с останалите кодове, които са един след друг (например тези от редове 12-14)? Те трябва ли да са присъединени към името Иван Тодоров Петканов в този случай или да са на отделен ред без име срещу тях?
Link to comment
Сподели другаде

Да обобщим така

По моите разбирания първото нещо, по което можем да се ориентираме е Датата1 - нея я има при всяка една ситуация, Име Презиме Фамилия2 - ги има, но буквите и числата НЕ ВИНАГИ ГИ ИМА3. Другото е че след всяко 2 може и да няма 3, така че като теория и изискване може да се спрем нещата да се подреждат от Дата до следваща Дата.

Или как си го представям:

Sheet4

1.xls

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте на всички,

Имам едно много кратко питане за ексела - преди доста време го бях правил, но уви сега не ми идва на ум как се правеше следното действие:

Имаме най-простото клетка А1 - в нея пиша (Дума, число или каквото и да било), да кажем в клетка С5 - да ми излиза абсолютно същото:

Напр. - А1 - Иван

С5 - Иван

Знам че е елементарно, но няма сещане как се правеше.

Благодаря на отзовалите се.

Link to comment
Сподели другаде

Най-лесно става със следното =А1, мисля, че няма нужда от разяснение.

 

Искам да попитам има ли възможност в Excel да се направи следното: формула която да проверява дадени клетки с текст и при наличие на диапазон от текста който съм задал примерно от 40 до 59 да събере клетки където това условие е спазено?

 

Ясно ми е как да го направя за един критерии примерно да събира само клетки където има 40 или 43 ... но за диапазон не се сещам.

 

 

 

Link to comment
Сподели другаде

Да обобщим така

По моите разбирания първото нещо, по което можем да се ориентираме е Датата1 - нея я има при всяка една ситуация, Име Презиме Фамилия2 - ги има, но буквите и числата НЕ ВИНАГИ ГИ ИМА3. Другото е че след всяко 2 може и да няма 3, така че като теория и изискване може да се спрем нещата да се подреждат от Дата до следваща Дата.

Или как си го представям:

Sheet4

Определено ме обърка още повече. Последния пример, който си дал не отговаря по никакъв начин на първото условие. Опитай се да започнеш от една таблица и да формулираш какво точно искаш да направиш и по какъв критерий, за да мога да ти помогна.

 

Искам да попитам има ли възможност в Excel да се направи следното: формула която да проверява дадени клетки с текст и при наличие на диапазон от текста който съм задал примерно от 40 до 59 да събере клетки където това условие е спазено?

 

Ясно ми е как да го направя за един критерии примерно да събира само клетки където има 40 или 43 ... но за диапазон не се сещам.

Има начин. Използваш SumIfs() ако си с Excel 2007 и нагоре. Ако имаш по-стара версия има няколко начина. Единия е да сложиш допълнителна колона в която с един if да проверяваш дали стойността е в дадения диапазон и след това със sumif да събереш клетките, които отговарят на това условие.

Друг хитър начин е със Sumproduct - =SUMPRODUCT(--(зоната, която проверяваш<=5),--(зоната, която проверяваш>=3),зоната, която проверяваш) (например - =SUMPRODUCT(--(H4:H13<=5),--(H4:H13>=3),H4:H13))

Link to comment
Сподели другаде

Здравей Tragedy, прикачил съм табличка в която точно е показано какво се мъча да направя, но при мен не се получава, явно аз не се досещам как да го изпипам и затова съм тук ако може някой да помогне.

Благодаря ти много за съдействието от твоя страна.

Ако има нещо питай.

1.xls

Link to comment
Сподели другаде

Има начин. Използваш SumIfs() ако си с Excel 2007 и нагоре. Ако имаш по-стара версия има няколко начина. Единия е да сложиш допълнителна колона в която с един if да проверяваш дали стойността е в дадения диапазон и след това със sumif да събереш клетките, които отговарят на това условие.

Друг хитър начин е със Sumproduct - =SUMPRODUCT(--(зоната, която проверяваш<=5),--(зоната, която проверяваш>=3),зоната, която проверяваш) (например - =SUMPRODUCT(--(H4:H13<=5),--(H4:H13>=3),H4:H13))

 

Нещо не иска да ми се получи. Пробвах SumIfs и постоянно ми дава, че съм въвел нещо грешно Sumproduct също не ми връща стойност. Ще ми е необходима още малко помощ :).

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 weeks later...

Здравейте,

някой знае ли дали може в списък с падащо меню да се извикват записи от него с помоща на буква от клавиатурата, тъй като списъка е дълъг и е подреден по азбучен ред. Целта е да се избегне дългото скролиране. Но незнам дали има такава възможност в Ексел. За падащия списък ползвах Data - Validation.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте,

някой знае ли дали може в списък с падащо меню да се извикват записи от него с помоща на буква от клавиатурата, тъй като списъка е дълъг и е подреден по азбучен ред. Целта е да се избегне дългото скролиране. Но незнам дали има такава възможност в Ексел. За падащия списък ползвах Data - Validation.

Здравей,

в моето падащо меню също са подредени по азбучен ред и когато ми трябва нещо натискайки 1-2 букви ми излиза това което търся.

пробвай по този начин, но заключи таблицата.

Ако ли не ще мислим нещо.

Поздрави

Link to comment
Сподели другаде

Здравей отново

нека обобщим - не знам какво съдържа таблицата ти, но за да не скрулираш толкова много начина да ти се появяват нещата е да нанесеш и да скриеш нещата които търсиш точно над редовете където вкарваш същите тези неща. Надявам се да си ме разбрал и да съм успял да ти го обясна.

Пример:

Колона - А

Редове от А1 до А200 например вкарваш всичкото онова, което го избираш след това и ги правиш невидими - т.е без цвят.

Редове от А201 до КЪДЕТО ПОЖЕЛАЕШ ги правиш с Data validation.

От А1 до А200 - имаш да кажем ->> Ябълки, Маруля, Домати, лекарства, Бонбони, Лекотоварни камиони и т.н

ВЕДНАГА щом започнеш да ги търсиш от А201 до КЪДЕТО ПОЖЕЛАЕШ и натиснеш напр. Я ->>> Ябълки, Б ->> Бонбони, ако има съвпадение на началните букви ще трябва да натиснеш няколко последователни букви - примера е да кажем ЛЕКАРСТВА и ЛЕКОТОВАРНИ камиони, в случая ще трябва да напишеш ЛЕКА или ЛЕКО за да се покаже думата.

Успех

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...

Трябват ми и клетките от които се образува сумата.Това решение ми трябва защото имам суми от фактури за покриване и от банката получавам някаква сума, по която е направена превода по фактурите и аз трява да намеря сумите на кои фактури дават тази стойност. Ако можеш да ми помогнеш ще съм ти много благодарна

 

Здравейте,

 

Не можах да открия конкретен отговор с решение на този пост. А и току що се регистрирах, не съм сигурна, че се ориентирам добре... Боря се с абсолютно същия проблем. Имам сума и трябва да намеря от сбора на кои цифри в колоната е получена. Наясно съм, че има вероятност от няколко верни решения, но все пак ще съм много благодарна, ако ми подскажете как да стигна до поне едно от тях :)

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...