Jump to content

Ръководства за работа с Excel 2003


Препоръчан пост

Привет отново!

 

Знам че е лесно,но немога да я напасна формулата за следния случай - искам да ми извършва съответната фукнкция в определена клетка(събиране,изваждане и др) само и единствено ако в определена друга клетка напиша дата?

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 1.5k
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Привет отново!

 

Знам че е лесно,но немога да я напасна формулата за следния случай - искам да ми извършва съответната фукнкция в определена клетка(събиране,изваждане и др) само и единствено ако в определена друга клетка напиша дата?

 

Здравей stennnly! Мога да ти предложа едно решение на твоя проблем. За целта прикачвам едно файлче. Аз съм с Ексел 2003, но предполагам идеята може да се осъшестви и в 2007. Та, в примерчето, клатка А1 я обявяваш от тип "date", в клетки А3:А6 си записваш някакви числа. В клетка А7 искаме да се изписва сумата от клетки А3: А6, ако в клетка А1 е въведена дата във формат, който си избрал при обявяването на типа на клетката: 25.06.2009. Ако в клетка А1 не е въведена дата, а текст или някакви числа, излиза стоп съобщение: Еnter the correct date!. Ако клетка А1 е празна, в клетка А7 пише NO. Това става така: кликваш на клетка А1 и от менюто Data избираш Validation. В отворилия се прозорец, в полето Allow избираш date; в полето Data да бъде between; в полето Start date записваш примерно 01.01.2000; в полето End date записваш примерно 31.12.2020. В дясно има квадратче и до него пише Ignore blank - в квадратчето постави тикче, ако няма. В страничката Error Alert можеш да запишеш какво да ти излиза като грешка.

Това е, което ми дойде като първоначална идея. Ако има нещо неясно пиши.

Primer_S.xls

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря ти за отговора - мисля че ще ми сърши работа,но ако не възразяваш за да не досаждаме на останалите да ти дообясня на лични за какво става дума в начинанието ми защото, не го обясних с всичките му подробности?
Link to comment
Сподели другаде

Благодаря ти за отговора - мисля че ще ми сърши работа,но ако не възразяваш за да не досаждаме на останалите да ти дообясня на лични за какво става дума в начинанието ми защото, не го обясних с всичките му подробности?

 

Нямам нищо против!

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 weeks later...
Ако в една клетка имам ЕГН(единен граждански номер),

може ли в друга да изписва дата на раждане?

Може би макрос ще свърши работа??

Няма нужда от макрос, можеш да използваш следната формула, при положение, че ЕГН-то е в клетка A1:

=DATE(LEFT(A1;2);MID(A1;3;2);MID(A1;5;2))

Резултат:

http://img36.picoodle.com/img/img36/2/7/11/panevdd/f_egnm_391d82c.png

Можеш да си форматираш клетката с резултата както ти е удобно - използва се менюто Format -> Cells... -> Number -> Date.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

Привет на всички, искам да Ви помоля ако някой може да ми помогни за следното: Как мога да направя падащо меню в клетка на ексел? Ще се опитам да поясня. Примерно ако имаш зададен въпрос в клетка А1 в клетка B1 да имаш право да избереш от падащо меню "Да" или "Не". Ще бъда благодарен ако някой ми каже как точно се прави това. Ще ми е много полезно тъй като често ми се налага да правя таблици в които да се избира стойност или дума от точно определени такива.

 

Предварително благодаря на всички.

Пожелавам Ви успешен ден.

Link to comment
Сподели другаде

Справих се с помоща на една статия в нета и стана лесно. http://dox.bg/files/dw?a=fbe8b41d7c това еодаря на всички линка на файла който направих ако някой проявява интерес.

 

Благодаря на всички

Хубав ден

Za_Pesho.xlsx

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 weeks later...
Привет на всички, искам да Ви помоля ако някой може да ми помогни за следното: Как мога да направя падащо меню в клетка на ексел? Ще се опитам да поясня. Примерно ако имаш зададен въпрос в клетка А1 в клетка B1 да имаш право да избереш от падащо меню "Да" или "Не". Ще бъда благодарен ако някой ми каже как точно се прави това. Ще ми е много полезно тъй като често ми се налага да правя таблици в които да се избира стойност или дума от точно определени такива.

 

Предварително благодаря на всички.

Пожелавам Ви успешен ден.

В темата е /беше/ описано как става падащото меню в excel.

 

izida55 - добре дошла във форума. А смисъла от поста ти е?

Link to comment
Сподели другаде

  • 3 weeks later...

Колеги имам следния проблем.

Работя на доста шийтове в ексел ( понякога достигат над 100) и трябва да обединя информацията от всички шийтове в един.

Във всеки отделен шийт на даден ред имам референция от някакъв номер и съответно бройка на дадената референция. В общия шийт трябва да направя обединение на информацията от всички шийтове и сума на отделните бройки на дадена референция.

Възможно ли е това ?

Link to comment
Сподели другаде

В една таблица имам стоките по складове.

Често ми се налага да сортирам, какво има във всеки склад и го правя с филтъра.

Става, но бавно защото складовете са доста.

Може ли автоматично да се подреждат ( напр. склад 100, 101, 306 и т.н.)?

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...

Здравейте,

Става въпрос за 2007, но вероятно има начин и за 2003 да стане.

Може и да го пише някъде но изчетох последните около 10-15 поста и не го намерих.

Та мисълта ми и въпроса ми е:

Имам в една клетка дата на прозводство на дадена стока. В друга имам годността в брой дни. В трета трябва да изчисля спрямо днешната дата и дата на производство, в зависимост дали разликата (в дни от двете дати) е по - голяма или по - малка, дали дадената стока е годна или негодна. Т.е. трябва някаква функция или някакъв начин, когато след като извадя от днескашната дата да извадя датата на производство, да ми преобразува резултата в число и да го сравнява с годността (която също е в дни).

Някой има ли някаква идея как мога да го направя??

На отзовалите се Благодаря много предварително :)

Link to comment
Сподели другаде

Лети,

 

Най-добре ще е да използваш формулата datedif, която съм обяснил няколко страници назад. Тъкмо тръгнах да ти пиша готовата формула и реших наистина да ти помогна, като те оставя сама да стигнеш до нея. Само ще ти подскажа, че datedif дава разлика между две дати в години или месеци, или дни. После просто трябва да сравниш разликата със срока на годност.

 

Ако искаш се опитай да напишеш формулата и я дай тук, за да е полезна за другите. Ако все пак не успееш - пиши и ще ти дам решението.

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...