Jump to content

Ръководства за работа с Excel 2003


Препоръчан пост

Трябват ми и клетките от които се образува сумата.Това решение ми трябва защото имам суми от фактури за покриване и от банката получавам някаква сума, по която е направена превода по фактурите и аз трява да намеря сумите на кои фактури дават тази стойност. Ако можеш да ми помогнеш ще съм ти много благодарна
Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 1.5k
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Трябват ми и клетките от които се образува сумата.Това решение ми трябва защото имам суми от фактури за покриване и от банката получавам някаква сума, по която е направена превода по фактурите и аз трява да намеря сумите на кои фактури дават тази стойност. Ако можеш да ми помогнеш ще съм ти много благодарна

 

Като гледам условието на задачата, май отива в сферата на комбинаториката. А доколкото ми е известно, Excel няма тези удобни функции с цикли. Принципно има и решение на Excel, но аз лично нямам време да го разработвам, ако някой друг вече го е направил моля да сподели.

От друга страна, твоята задача може да има не само един отговор, а множество от отговори, т.е. това не ти върши работа. По тази причина ти предлагам, последавателно филтриране на записите с различни критерии, до намиране на разумно малко множество и от него ти да избереш отговора си.

Другия вариант, който ти предлагам е да преминеш на Access, който също е управление на бд, но с много по-мощни средства. Но и това отново няма да ти даде единствен отговор. Това че в примера ти има само един отговор, не е правило, а изключение, защото броя на отговорите нараства с броя на членовете на множеството(броя на записите)...

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте,

трябва ми помощ, относно следното:

имам работен лист, където вертикално в "А" се изброяват различни марки и модели коли, а в следващите колони се записват стойността им за всеки месец. Необходимо ми е с формулка да сумират стойността само за дадена марка за помесечно.

Предварително благодаря за всяка помощ

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте,

трябва ми помощ, относно следното:

имам работен лист, където вертикално в "А" се изброяват различни марки и модели коли, а в следващите колони се записват стойността им за всеки месец. Необходимо ми е с формулка да сумират стойността само за дадена марка за помесечно.

Предварително благодаря за всяка помощ

Може да се направи с функцията IF, като за условие се задават марките на автомобилите.

Разгледай също функциите LOOKUP и VLOOKUP - ако списъкът е дълъг, може би ще свършат по-добра работа.

Link to comment
Сподели другаде

Проблема, е че не мога да създам работеща поредица от финкций. С vlookup ми събира само първото срещане при точно съвпадение или най-малката стойност при неточно. Пробвах с филтър и сумиране на видимите области, но ми трябва автоматично сумираща функция, изпълнил съм в "А" само марките и търсч нещо от типа открий всички "1" в А и сумирай стойностите от съответните клетки в С.
Link to comment
Сподели другаде

Проблема, е че не мога да създам работеща поредица от финкций. С vlookup ми събира само първото срещане при точно съвпадение или най-малката стойност при неточно. Пробвах с филтър и сумиране на видимите области, но ми трябва автоматично сумираща функция, изпълнил съм в "А" само марките и търсч нещо от типа открий всички "1" в А и сумирай стойностите от съответните клетки в С.

 

Не си обявил правилно командата за сумиране на видимата област, затова имаш проблем! Трябва да използваш subtotal(9, зона) за колона С.

Link to comment
Сподели другаде

Проблема, е че не мога да създам работеща поредица от финкций. С vlookup ми събира само първото срещане при точно съвпадение или най-малката стойност при неточно. Пробвах с филтър и сумиране на видимите области, но ми трябва автоматично сумираща функция, изпълнил съм в "А" само марките и търсч нещо от типа открий всички "1" в А и сумирай стойностите от съответните клетки в С.

Изпрати ми пример с няколко модела и стойности мисля че мога да ти помогна.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте, изчетох цялата тема и неможах да намеря отговор на моя въпрос.

Направил съм падащо меню в клетка А8 с данни от клетки А2-А6. В клетка С8 съм направил елементарна формула на сбор на клетка А8+В8, която естествено не работи понеже в падащото меню има текст, а не цифри. Въпроса ми е следния - по какъв начин да свържа клетка А2 с В2, А3 с В3 и т.н., че когато от падащото меню избера определен текст, формулата да взема в предвид неговата стойност, а не наименованието му. Прилагам едно примерно файлче.

Благодаря преварително, не се съмнявам че ще има хора които знаят как става.

primer.xls

Link to comment
Сподели другаде

Най-лесния начин е да използваш функцията vlookup, за да изведеш стойността срещу клетката, която си избрал.

 

За да мога да ти помогна максимално много, ще те оставя да се опиташ да направиш формулата (в тази тема е писано за функцията) и да се досетиш как да решиш проблема си. Ако не можеш да се справиш, моля те опиши какво си се опитал да направиш и къде си срещнал проблеми, за да те насоча.

Link to comment
Сподели другаде

Привет на всички!Имам следния казус, който обаче се отнася за Excel 2007:

Имам файл с 50 sheet-a,като всеки един sheet представлява отделна фирма,а на всеки ред ще се записва информация от фактура,данни на самата фирма и други.Тъй като информацията която ще се нанася на всяка фирма,съответно на всеки един ред от всичките 50 sheeta после ще се импортира към счетоводна програма ми е необходимо когато вкарам информацията на даден ред в определена фирма да дава пореден номер с който номер после фактурите ще се класират и ще бъдат лесни за намиране при евентуална справка.Въпроса е има ли формула която да се дава пореден номер в зависимост от нанасянето на фактурата, но в различни sheet-тове?

Link to comment
Сподели другаде

За съжаление не откривам начин това да стане, освен със сложни макроси, поради което не си заслужава. Според мен е много по-удачно информацията ти да бъде на един sheet, като просто вкараш поле за името на фирмата и по този начин да записваш поредните фактури на отделни редове и да посочваш за коя фирма се отнасят. Относно изваждането на справки за дадена фирма - това става лесно чрез pivot таблица.

 

Допълнение - намерих и един хитър начин... Създай си един работен sheet и в произволна клетка в него напиши следната формула =max(sheet1!A:A, sheet2!A:A..... и т.н. докато изброиш всичките си sheet-ове). Съответно преди това трябва да вкараш във всеки един sheet колона А (примерно, ако вкараш друг номер колона, ще трябва да замениш буквата във формулата, която дадох), където да вписваш номерата на фактурите. По този начин ще разполагаш винаги с най-големия номер на фактура, която ще получиш чрез формулата в работния sheet. Оттук нататък можеш да поглеждаш коя ти е последната фактура и ръчно да въвеждаш следващия пореден номер (като при това числото в работния sheet ще се преизчислява автоматично). Можеш в последствие да изведеш тази формула във всеки един sheet за всяка една фирма (става лесно и бързо за всички 50 sheet-а - избираш си дадена клетка във всеки един sheet, маркираш всички sheet-ове и създаваш в дадената клетка формула =клетката, в която е резултата с последния номер на фактурата).

 

Пробвай, ако желаеш, втория вариант и пиши какво е станало. Първият вариант също е удачен, просто е въпрос на избор.

Link to comment
Сподели другаде

Добро утро!

 

Сутринта набързо изпробвах втория вариант само с два sheet-a и мисля че ще стане,само трябва да си допълня страничките с по още една колона в която да си описвам този пореден номер.Сърдечни благодарности на Tragedy за безценната помощ!След като направя целия файл и го пусна в реална употреба ще пиша как вървят нещата :)

Link to comment
Сподели другаде

Не си обявил правилно командата за сумиране на видимата област, затова имаш проблем! Трябва да използваш subtotal(9, зона) за колона С.

Доколкото разбирам задачата, функцията SUMIF би трябвало да му свърши работа без да скрива и показва елементи от списъка.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте отново, след няколко ЛС с Tragedy който ме насочи коя функция да използвам в моя случай и с която аз неможах да се справя напълно, имаше човек който ми помогна като ми я написа дословно.

Благодаря и на двамата.

Линк към решението: http://www.hardwarebg.com/forum/showthread...d=1#post1951251

А ето го и файлчето.

primer1.xls

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...