Jump to content

Ръководства за работа с Excel 2003


Препоръчан пост

Най-лесният вариант е да сортираш данните според общата стойност - маркираш коя да е клетка от колонката Общо и щракваш бутона Sort Ascending от лентата с бутони. След сортирането лесно можеш да маркираш само тези редове, чиято стойност е различна от 0 и да разпечаташ само тях.
Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 1.5k
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Здравейте, приятели!

Може ли някой да ми каже, дали е възможно Excel

да показва по някакъв начин (маркиране, оцветяване и др.),

че дадената клетка има формула??

Напр. да оцветява в синьо клетките с формули??

Link to comment
Сподели другаде

Хм, и аз съм се чудел за това, и нещото, което открих е, че функцията за показване на формулите в клетките, което става с Ctrl+`

 

А знаете, ли че с Ctrl+W можете да затворите текущия прозорец в Excel ;)

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте, приятели!

Може ли някой да ми каже, дали е възможно Excel

да показва по някакъв начин (маркиране, оцветяване и др.),

че дадената клетка има формула??

Напр. да оцветява в синьо клетките с формули??

Възможно е с помощта на Conditional Formatting (работи с версия 97 и по-новите). Разгледай упътването Identify formulas using Conditional Formatting, мисля, че ще ти свърши работа.

Добавено: Друг вариант е да използваш Edit -> Go To... -> Special... -> Formulas. По този начин маркираш всички клетки, съдържащи формули.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

Здравейте. Радвам се, че открих този форум. Имаше доста неща за ексел, които научих тук. Имам обаче един голям проблем. Два дена си блъскам главата и не мога да измисля как да напиша една формула. Става въпрос за следното нещо: в две клетки имам две числа които може да са положителни и отрицателни. Имам още 4 клетки с различни числа и в пета клетка трябва да се изписва едно от четирите числа в зависимост от това дали са положителни или отрицателни числата в първите две клетки. Ако в първите две клетки числата са положителни в трета клетка да се изписва числото от първата клетка на втория ред. Ако пръвото число от първия ред е положително, а второто отрицателно да се изписва второто число на втория ред. Ако двете числа са отрицателни - третото от втория ред. Ако първото е положително, а второто отрицателно - четвъртото от втория ред.

Прикачих една примерна таблица. Дано някой да успее да го измисли, че ми трябва много, а аз се предадох.

Благодаря ви предварително.

opit.xls

Link to comment
Сподели другаде

Здравей, petersi!

Задачата се решава само с две логически функции "IF" и "AND".

Прикачения файл удовлетворява всичките ти искания.

Надявам се, че съм ти бил полезен?

opit1.xls

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря, Kiskin.

Да си призная не очаквах толкова бърз отговор. Формулата ме удовлетворява напълно. :) Никога до сега не съм използвал AND. Трябва да я поразуча тази функциядя и да видя какво може да прави. За пореден път се убеждавам, че Excel е програма с неограничени възможности. :)

Още веднъж едно голямо БЛАГОДАРЯ.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте блъскам се със следната задача:

Имам база данни като в две колони има по две дати: Начална дата примерно 26.03.2006 крайна дата 26.03.2007

Датите и годините сса различни, както и крайните дати. Опитвам се да направя така, че всеки месец примерно като си пусна една справка да ми излизат всички данни за които месеца и годината съвпадат с настоящата.

Вкарах функцията =TODAY() за да ми актуализира всеки ден датата според часовника на компютъра, сега се чудя как да сравня днешната дата с крайната дата и съответно да извадя списък?

 

 

Добавено:

Ако изчисля месеците между двете дати / начална дата и крайна/ и след това в друга колона изчисля месеците между началната дата и текущата дата, при едно сравнени е с функция IF, ще ми излязат данните с изтичащ краен месец. Сега проблема е, че не ми смята месеца с това =(YEAR(C2)-YEAR(B2))*12+MONTH(C2)-MONTH(B2)

 

Добавено: Реших проблема с формулата и вече излиза резултата :)

Link to comment
Сподели другаде

Задачката ми е изпълнена, необходима ми е помощ относно защитата на документа. Как да защитя листовете така, че функцията за сортиране (падащото меню което слагам на дадена колона) и писането на коментари в някоя клетка да ми е активно?
Link to comment
Сподели другаде

По принцип в Ексел можеш да защитиш която си искаш клетка и която си искаш можеш да отавиш незащитена. В защитените клетки не можеш да направиш нищо, което е нормално и най-често се използват за защита на формули и участъци в които не трабва да се пише. В незащитените клетки съответно всичко е разрешено. В хелпа на Ексел е добре описано как се защитават клетки. За писането на коментари е необходимо или предварително да отделиш клетки или да направиш целия документ и тогава да определиш кое да защитиш и кое да оставиш незащитено.
Link to comment
Сподели другаде

Точно тук е проблема, че клетките които не съм защитил в тях немога да добавя коментар или да направя сортиране а изпробвах доста комбинации но не се получи.

Просто след като защитя работния лист и тези функции стават неактивни.

Link to comment
Сподели другаде

Има разлика в понятията защита на целия работен лист и защита на определени клетки. Когато отидеш (поставиш курсора) на някоя незащитена клетка, функциите за които говориш трябва да са достъпни, докато при защитените клетки не са. Можеш да пробваш да напишеш нещо в някоя незащитена клетка, ако не успееш, значи всички клетки са ти защитени. Още един път ти препоръчвам да прочетеш хелпа как се защитават КЛЕТКИ. Ако имаш проблеми, подробно ще ти опиша как се защитават клетки. Там където искаш да сортираш може би в цялата област не трябва да има защитена клетка.
Link to comment
Сподели другаде

harhal, грешката беше моя проблема беше, че не бях сложил отметките в Protect sheet които позволяват сортирането и добавянето на коментар. Понякога трябва да се гледа а не да се спи :).
Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...