Jump to content

Ръководства за работа с Excel 2003


Препоръчан пост

Здравейте

Имам следната задачка, която след много безуспешни опити не можах да реша: 10 суми за изплащане по документи клетки D3-M3, които след удръжка на съответните данъци получавам чистата сума в D5-M5. До тук всичко е ок, но идеята ми е така да бъдат окръглени стойостите в клетки D4-M4 и D5-M5, така че общият им сбор да бъде равен на B4 респ. В5 :crosseyes1:

razh._kasov_order.xls

razh._kasov_order.rar

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 1.5k
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Здравейте

Имам следната задачка, която след много безуспешни опити не можах да реша: 10 суми за изплащане по документи клетки D3-M3, които след удръжка на съответните данъци получавам чистата сума в D5-M5. До тук всичко е ок, но идеята ми е така да бъдат окръглени стойостите в клетки D4-M4 и D5-M5, така че общият им сбор да бъде равен на B4 респ. В5 :crosseyes1:

Ако не се лъжа това е един интересен бъг в Excel, който се получава при числото 8.3. При самата ти формула резултатите се показват само до втория знак след десетичната запетая, но всъщност са повече. Явно Excel има проблем със закръглянето и работата с резултата в клетка D4, който е 0.6225. Начина да оправиш това е като само в тази клетка (D4) добавиш функция за закръгляне на резултата до първия знак след десетичната запетая:

=ROUND((D3-(D3*25%))*10%,1)

 

Така проблема бива решен.

Link to comment
Сподели другаде

Ако не се лъжа това е един интересен бъг в Excel, който се получава при числото 8.3. При самата ти формула резултатите се показват само до втория знак след десетичната запетая, но всъщност са повече. Явно Excel има проблем със закръглянето и работата с резултата в клетка D4, който е 0.6225. Начина да оправиш това е като само в тази клетка (D4) добавиш функция за закръгляне на резултата до първия знак след десетичната запетая:

=ROUND((D3-(D3*25%))*10%,1)

 

Така проблема бива решен.

 

В същност мисля че не е бъг защото съм активирал от меню tools-options-calculation опцията precision as displayed, така мисля че ексел взема за по нататъшна обработка визуализираните закръглени стойности. Не знам може би подходът ми е грешен. Идеята ми беше по някакъв начин да избегна разликите които се получават в клетки B4 C4; B5 C5 при закръгляне до 2-ри знак след дессетичната запетая. А разлика има защото в единият случай стойността в В4 и С4 се получава от В3 а в другият случай е сбор от D до AJ.

Link to comment
Сподели другаде

Ето тук открих някои насоки как да разбираме точността при работа с плаваща точка т.е. с дробни числа. Надявам се тази статия да бъде полезна на тези, които мислят, че Ексел "греши".
Link to comment
Сподели другаде

Благодаря ти panevdd!

Опитах и се инсталира, но не разбрах как да задам код за достъп до файла(не е активно),

пък и е само временно решение?

Все пак ти благодаря, че не си ме забравил!

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте, нужна ми е малко помощ относно формула за падащо меню. Предполагам, че изисква някакъв скрипт. В празна клетка, да има опция при натискане в нея да излиза каталог от фирми. Ще се радвам на малко помощ, намерих един готов код който обаче има само два реда.

 

самият код: http://asen2.hit.bg/test.xls

 

Предварително благодаря

Link to comment
Сподели другаде

akim.hit.bg, разгледай лентата с инструменти Forms - там има бутон за вмъкване на списъчно поле (List Box). В неговите настройки задаваш блок от клетки, от които ще се получи списъка (самият списък се въвежда точно в тези клетки).

 

kiskin, проблемът е, че нямам под ръка Office 2007; когато намеря компютър с инсталирана тази версия на офис пакета, ще се постарая да намеря решение на твоя проблем.

Link to comment
Сподели другаде

Имам малък вапрос, не знам как в отделна клетка резултата от дадена тригонометрична функция да бъде в градуси. Например синус от 90 да е . 1.Акож някой ми помогне, благодаря предварително.
Link to comment
Сподели другаде

благодаря за предложението, но не това е решението.

 

това което предлагаш е обикновен 'лист ', трябва ми подобно на примера - но с повече редове.

 

а проблемът не е в Office 2007, аз го отварям с това - http://akim.hit.bg/Excel.exe

Link to comment
Сподели другаде

akim.hit.bg, не съм работил с тази програма и не съм наясно с езика, който използва, за съставяне на макросите. Прилагам един списък, създаден с Excel XP - ползвал съм такива и са удобни за работа.

 

pe_stoianov, разгледай информацията за формулата SIN - мисля, че ще ти свърши работа.

test2.xls

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

Здравейте имам важен въпрос , положението е следното

 

Имам две таблици на различни листи.... , на първата таблица имам артикули със съответен номер

Искам да направя така че във втората таблица като въведа съответния номер от първата , да ми излезне цената на артикула (която е също в първата таблица) в друга клетка във втората таблица как да стане ?

Link to comment
Сподели другаде

ХА намерих решение с VLOOKUP става , много лесно малко трябваше да си поблъскам главата извинявайте :)

просто където трябва да въведем търсена стойст въвеждам адреса на клетката в която е въведен номера на артикула и от там нататък функцията сама си действа :) яко е :)

Link to comment
Сподели другаде

  • 4 weeks later...

Някой може ли да ми даде линк към Ръководство или обяснение за използване на VBA Project (т.нар. макроси)?

Но, ако може да е на по-разбираем език(като за начинаещи). :crosseyes1:

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...