Jump to content

Как да си разделя харда


nakata

Препоръчан пост

Да, желателно е да се направят резервни копия на важните документи от D:. По принцип не би трябвало да има проблеми при извършване на операциите, но всичко се случва.

 

Ето как става процедурата с Partition Magic:

1. Кликни с десния бутон върху E:, избери Merge..., избери E: ... becomes a folder of D:, в полето напиши някакво име на папка и потвърди с OK. Това ще обедини дялове D: и E:, като съдържанието на втория ще се намира в папката с името, което написа.

2. Кликни върху дял D: с десния бутон и избери Resize / Move....

3. В поле Free Space Before напиши размера, който желаеш да присъединиш после към C:, и кликни OK.

4. Кликни с десния бутон върху C: и избери Resize / Move....

5. В поле Free Space After напиши 0 и кликни OK.

6. Кликин бутон Apply в долната лява част на програмата и потвърди с Yes.

 

Ако е нужен рестарт, се съгласи, кликайки Yes. Преди да се зареди операционната система ще се извършат нужните промени.

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 66
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Горе долу е както ти казва dixi

 

1. Събираш (Merge partitions) дялове Д и Е (имай предвид, че размера на клъстера на двата дяла трябва да е еднакъв)

2. Намаляваш (Resize partition)новия дял Д с 5гб., но не правиш от тях нов дял, ами ги оставаш свободни

3. С вече свободните 5гб. увеличаваш дял С (Resize partition)

 

Опс. Явно Night Raven пише по-бързо от мене :P

Link to comment
Сподели другаде

Едно голямо Благодаря на тримата и най вече на Night_Raven за доста подробното обяснение (кое да натисна и т.н.)

Всичко мина перфектно, даже оставих една песен за проба дали ще изчезне при промяната, но си остана.

Благодаря.

П.С. И пак извинявай за Л.С.-то.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 months later...

Здравейте,моля ви за съвет и помощ.Имам хард диск 150гб разделен в момента на две части от по около 70гб в момента диск "D" и диск "E",като и двете части са запълнени на половината с филми,снимки и др. .На него няма инсталирана ОС.Windowsa e инсталиран на друг диск "С" с големина 20 гб.Налага ми се да инсталирам нов Windows защото ще се сменява дънната платка.Иска ми се Wina да го инсталирам на големия диск, който да бъде от три части,а не както сега на две .Възможно ли е(преди да сменя дънната платка) и ако е ,как да направя от първия дял на големия диск два дяла от по 35гв без да губя информацията на него.Предполагам ,че първо трябва да я събера информацията в единия дял и след това да разделя свободния на две и тогава вече да го сложа на новия комп и да направя инсталацията на новия Windows който да бъде на първия свободен дял от 35 гб.

Бихте ли ми помогнали,ако става всичко това, как точно да го направя, примерно с програмата Partition Magic .

Link to comment
Сподели другаде

Nihgt Raven:

1) Кликаш с десния бутон върху My Computer, избираш Manage и после вляво Disk Management.

 

 

 

Венка, а как се разделаше твърдия диск под Уйндоус ХР?

Искам да ползвам самата програма на ОС!

 

Опитах се да го цепна още по време на инстаацията, но нещо клавиатурата ми не се подченяваше и искам да опитам с вградената програма на Уиндоуса!

 

Сега в момента съм само с C: и искам да го цепна.

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте,моля ви за съвет и помощ.Имам хард диск 150гб разделен в момента на две части от по около 70гб в момента диск "D" и диск "E",като и двете части са запълнени на половината с филми,снимки и др. .На него няма инсталирана ОС.Windowsa e инсталиран на друг диск "С" с големина 20 гб.Налага ми се да инсталирам нов Windows защото ще се сменява дънната платка.Иска ми се Wina да го инсталирам на големия диск, който да бъде от три части,а не както сега на две .Възможно ли е(преди да сменя дънната платка) и ако е ,как да направя от първия дял на големия диск два дяла от по 35гв без да губя информацията на него.Предполагам ,че първо трябва да я събера информацията в единия дял и след това да разделя свободния на две и тогава вече да го сложа на новия комп и да направя инсталацията на новия Windows който да бъде на първия свободен дял от 35 гб.

Бихте ли ми помогнали,ако става всичко това, как точно да го направя, примерно с програмата Partition Magic .

Първо освобождаваш достатъчно пространство на дял D:, който ще цепиш на 2 части. Това може да стане като преместиш информация от D: на E:. Не е нужно обаче да местиш цялата информация.

След това в Partition Magic кликаш с десния бутон върху дял D: и избираш Resize / Move. В появилия се прозорец използваш стрелкичката в десния край на цветната лента да промениш размера на дял D:. Можеш да ползваш и полетата New Size и Free Space After (което ти е на практика пространството за новия дял), ако ти е по-лесно. След като си доволен от начина на промяна на размера потвърждаваш с OK. Ще се появи сиво (unallocated) пространство. Кликаш върху него с десния бутон и избираш Create.... Можеш да пипнеш настройките, ако желаеш и знаеш за какво са, но не е нужно, защото по подразбиране всичко е наред. Потвърждаваш с OK. Сега е нужно да кликнеш бутон Apply в долната лява част на програмата и програмата ще започне разделянето на дяла. Възможно е да поиска рестарт преди и/или след нацепването. Съгласи се, ако ти поиска. Това е в общи лини.

 

Венка, а как се разделаше твърдия диск под Уйндоус ХР?

Искам да ползвам самата програма на ОС!

 

Опитах се да го цепна още по време на инстаацията, но нещо клавиатурата ми не се подченяваше и искам да опитам с вградената програма на Уиндоуса!

 

Сега в момента съм само с C: и искам да го цепна.

Вграденият в Windowd Disk Management не може да отделя пространство от даден дял и да създава нов. Windows може да нацепи даден хард само ако се изтрият дяловете преди това. Т.е. изисква пренацепване и форматиране на харда. Ако искаш по-фина работа с дялове, ще ти трябва специална програма за целта.

 

P.S.: И ще те помоля да не ме наричаш "Венка".

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря ти Night_Raven за помоща и бързия отговор и за подробното обяснение от което имах нужда.Ако може само още един въпрос-след като направя всичко това и почна инсталацията на новия Windows и като стигна до форматирането,нали спокойно мога да му дам да форматира,тоест ще форматира само новия дял C ,а информацията която съм прехвърлил в третия дял ще се запази.
Link to comment
Сподели другаде

Windows ще форматира този дял, който посочиш. Ако укажеш Windows да се инсталира на дял C: и избереш форматиране след това, дял C: ще бъде форматиран и информацията на него ще бъде изтрита. Информацията, намираща се на останалите дялове, ще си остане непокътната.

Така че освободи достатъчно място първоначално, колкото да успееш да извърши цепенето на дяла точно както го искаш, след което вече си премести всичката ценна информация от дяла, на който ще се инсталира Windows.

Link to comment
Сподели другаде

Първо освобождаваш достатъчно пространство на дял D:, който ще цепиш на 2 части. Това може да стане като преместиш информация от D: на E:. Не е нужно обаче да местиш цялата информация.

След това в Partition Magic кликаш с десния бутон върху дял D: и избираш Resize / Move. В появилия се прозорец използваш стрелкичката в десния край на цветната лента да промениш размера на дял D:. Можеш да ползваш и полетата New Size и Free Space After (което ти е на практика пространството за новия дял), ако ти е по-лесно. След като си доволен от начина на промяна на размера потвърждаваш с OK. Ще се появи сиво (unallocated) пространство. Кликаш върху него с десния бутон и избираш Create.... Можеш да пипнеш настройките, ако желаеш и знаеш за какво са, но не е нужно, защото по подразбиране всичко е наред. Потвърждаваш с OK. Сега е нужно да кликнеш бутон Apply в долната лява част на програмата и програмата ще започне разделянето на дяла. Възможно е да поиска рестарт преди и/или след нацепването. Съгласи се, ако ти поиска. Това е в общи лини.

 

 

Вграденият в Windowd Disk Management не може да отделя пространство от даден дял и да създава нов. Windows може да нацепи даден хард само ако се изтрият дяловете преди това. Т.е. изисква пренацепване и форматиране на харда. Ако искаш по-фина работа с дялове, ще ти трябва специална програма за целта.

 

P.S.: И ще те помоля да не ме наричаш "Венка".

 

Значи имам един твърд диск, който е с обем от 250 GB.

Обозначен е със C: и просто искам да създам още един дял - D:

Ставаше някак си, но като не съм го правил отдавна и просто съм изключил как ставаше.

 

Няма нищо, все пак човек не може да бъде енциклопедия и да знае всичко...ще видя из нета дали ще се натъкна на някакво инфо!

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте.Искам да попитам може ли да си направя ново разделяне на харда.Харда ми е 200 гб.в момента е разделен на две С-то ми е 19.5 гб. А Д-то ми е 166 гб.Искам да го разделя на три С-то да е 25.5 и Д и Е по 80 гб.Моля кажете ми ако е възможно как да го направя. :rolleyes:

 

 

 

аз лично си разделях харда с Partition Logic 0.69...има го в SoftVisia,става лесно с него :hesthebest:

Link to comment
Сподели другаде

Night_Raven ще те помоля пак за помощ,направих всичко така както ми обясни(или поне аз така си мисля) разделих диска както ми трябваше,но възникна проблем при инсталацията на windows-a,три пъти го преинсталирам на новия дял "С",но проблема е,че и трите пъти ми прави 4-ти нов дял "D",който е от 7,4MB и той става active primary,вместо такъв да е "С".По време на инсталацията като стигна до форматирането,където си маркирам "C"-то,давам му D,после L и след това C и на момента ми прави тоз дял "D"Явно нещо съм объркал и не знам как да го оправя.

 

http://kachi-snimka.info/images/cqs1245407277w.jpg

Link to comment
Сподели другаде

А някакво обяснение защо триеш дял C: при преинсталацията? Нужно е да се форматира, не те се трие и създава наново.

В момента ти се създава този малък дял, защото е нужен Primary дял за успешно зареждане на Windows, какъвто ти нямаш и инсталацията създава този, за да закърпи положението.

Не съм сигурен точно кога е станала кашата, защото не съм напълно наясно как точно са ти изглеждали дяловете преди цепенето и какво точно си правил, като си цепил.

Link to comment
Сподели другаде

Преди инсталацията диска ми беше от два дяла по 76GB,първия дял го разделих на две ,каквото ми беше желанието,за да инсталирам нов уиндоус ,на този хард диск до този момент никога не е имало инсталиран уиндоус,ако това е от значение.Цепенето го направих така-на бившия първи дял с десния бутон му дадох Resize / Move,след това със стреличката си направих нужния ми размер и ок,после върху сивото Create,ок и Apply. За това където ме питаш защо трия дял С-мисля,че го направих заради това ,че дяла ми излизаше с друга буква,не знам тук ли съм сбъркал,има ли начин да се оправи тази каша?
Link to comment
Сподели другаде

Преди инсталацията диска ми беше от два дяла по 76GB,първия дял го разделих на две ,каквото ми беше желанието,за да инсталирам нов уиндоус ,на този хард диск до този момент никога не е имало инсталиран уиндоус,ако това е от значение.Цепенето го направих така-на бившия първи дял с десния бутон му дадох Resize / Move,след това със стреличката си направих нужния ми размер и ок,после върху сивото Create,ок и Apply. За това където ме питаш защо трия дял С-мисля,че го направих заради това ,че дяла ми излизаше с друга буква,не знам тук ли съм сбъркал,има ли начин да се оправи тази каша?

Я пробвай сега така-вкарай диска на уиндоус, изтрий D и C - ще ти покаже Unpartitioned Space и след това не натискай C за откриване на нов дял, а избери To Set Up Windows On Unpartitioned Space...

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...