Jump to content

Как да си разделя харда


nakata

Препоръчан пост

Дани, benzinn е прав - не ти трябва толкова голяма или сложна програма, за да направиш бекъп на дадени файлове, можеш просто да ги копираш на CD или DVD и то на презаписваем диск, за да ги допълваш.

 

Иначе Norton Ghost може да прави backup на DVD-та, така че не ти трябва втори дял, за да го направиш, просто поставяш диска в устройството и стартираш програмата и задаваш къде да ти го направи.

 

Иначе за безплатна алтернатива на PQMagic намерих това: http://www.zeleps.com/

http://partitionlogic.org.uk/

http://www.ranish.com/part/

 

Относно платена версия, която можеш да използваш, пробвай с тази програма - http://www.partition-manager.com/

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 66
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Тъй като стана въпрос как да си разделяме хардовете, аз съм на мнение, че един единствен дял е най-добре, така няма загуба на информация, защото колкото повече са дяловете, толкова повече човек се съобразява с тях, а ако няма разделение, нещата са ясни има ли място или не. За тези, които често инсталират за спорт Windows, Linux или просто често преинсталират своята OS, то не е удачно за тях разбира се. По-горе четох, че причина за преинсталация може да са кодеци, драйвери за видоекарта - това не може да е по никакъв начин причина за преинстал на Windows XP.
Link to comment
Сподели другаде

Дани, benzinn е прав - не ти трябва толкова голяма или сложна програма, за да направиш бекъп на дадени файлове, можеш просто да ги копираш на CD или DVD и то на презаписваем диск, за да ги допълваш.

 

Иначе Norton Ghost може да прави backup на DVD-та, така че не ти трябва втори дял, за да го направиш, просто поставяш диска в устройството и стартираш програмата и задаваш къде да ти го направи.

 

Иначе за безплатна алтернатива на PQMagic намерих това: http://www.zeleps.com/

http://partitionlogic.org.uk/

http://www.ranish.com/part/

 

Относно платена версия, която можеш да използваш, пробвай с тази програма - http://www.partition-manager.com/

 

Благодаря ви много!

И аз мисля като вас- даже днес взех решение и утре всички документи заминават на CD. Това найстина е най- добрия начин.

 

Колкото до деленето на харда найстина държа на двата дяла. Работя с много важни документи, които в никакъв случай не бива да бъдат в опасност. По- добре да са си отделно.

Миленски, ще разгледам предложените програми и ще се моля да ми дойде кураж да пробвам.

За Norton Ghost - не разбрах нещо.

Записвам си документите на CD. След това пускам CD-то и чрез програмата указвам къде на компютъра да ми ги постави. Това добре- но нещо не разбрах смисъла. Ако тези резервни копия на данни са пак на дял С, то те няма да са защитени от прейнсталация, а на работата често спира и ток.

Може и аз да не разбрах нещо. Миленски, ако може още малко инфо по този въпрос!

Благодаря! :)

Link to comment
Сподели другаде

За Norton Ghost - не разбрах нещо.

Записвам си документите на CD. След това пускам CD-то и чрез програмата указвам къде на компютъра да ми ги постави. Това добре- но нещо не разбрах смисъла. Ако тези резервни копия на данни са пак на дял С, то те няма да са защитени от прейнсталация, а на работата често спира и ток.

Може и аз да не разбрах нещо. Миленски, ако може още малко инфо по този въпрос!

Благодаря! :)

Може би съм го казал малко объркано. Става въпрос за две отделни неща:

1. Съвета ми беше да си запишеш документите с обикновена програма за запис на дискове върху някое CD или DVD

2. Относно правенето на backup върху DVD се отнасяше за Norton Ghost. Т.е. исках да кажа, че не е нужно бекъпа да е на твърдия ти диск, а може да бъде и върху преносим носител като DVD-R или DVD-RW (може също да бъде и "+"). Просто го указваш още в началото на програмата и след това тя ти записва дискове, които се зареждат автоматично при рестартирането на компютъра (само да го нагласиш от BIOS-а) и ти възстановяват информацията.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря ти много!

Сега вече ми стана ясно. Иначе просто не виждах смисъл.

Явно ще мина на първи вариант- ще си ги запиша на CD- та и готово.

Благодаря! :)

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

И според мен си е най-добре ценната информация да се съхранявава на CD или DVD. Оначе недостатъка им е че след време, ако покритието им не е добро се развалят. А и като ги надпишеш с обикновен перманентен маркер след време надписа се разваля и диска, който стой над надписания се прецаква.

Да Ви кажа аз имам Partition Magic 8.0 и мисля, че е безплатен. Когато си купих PC-то, беше с един хард С и трябваше да го разделя, тъй като при инсталацията на Windows-a не се получи незнайно защо. Обаче проблема е там, че го занесох на един познат, който се занимава със Software и Hardware и е така да се каже професионалист в тая насока. И той свали тази програма от нета не знам от кой сайт. Аз имам един въпрос обаче. Windows-a ми е на С и се чудя дали като го преинсталирам следващия път (защото рано или късно се скапва пък и нали било хубаво да се преисталира на около 6 месеца) дали информацията на другите хардове няма да "падне", защото те са си виртуално направени и то не от BIOS-a?

Редактиран от devil_may_cry
Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...
Аз ще ти препоръчам програмата Partition Magic 8.0 (която между другото струва доста парички, така че ще потърся и безплатен аналог). С нейна помощ можеш да обединиш двата дяла като запазиш информацията от втория дял и след това да ги разделиш на три дяла и да копираш информацията там.

 

Ще потърся някой безплатен продукт и ще ти обясня подробно как можеш да направиш това.

 

Между другото ако някой знае вече безплатен продукт или временна (trial) версия, която може да се използва, нека сподели.

Partition Magic 8.0 Free Trial

Link to comment
Сподели другаде

  • 5 months later...

Относно безплатна алтернатива на Partition Magic

Здравейте,

Пробвал съм и ви препоръчвам GParted LiveCD (.iso формат):

0. Официална страница

1. Изтегляне на последна версия от тук

1.1. Изпичате го примерно с Nero Burning Rom или друга подходяща програмка под Уин, като bootable ISO-Image, и не забравяте да настроите в BIOS като първо стартиращо устройство вашето CD-устройство.

2. Документация в различни формати тук

Важна подробност е манипулираните дялове да не са монтирани. По време на работа зарежда и ползва собствена ОС, без да вреди по никакъв начин на вашите твърди дискове.

Успех!

Редактиран от saejoh
Link to comment
Сподели другаде

  • 10 months later...
Разбира се, че ще се получи. Дори не е нужно да го дефрагментираш.

След пускане на Partition Magic 8 имаш два варианта. Лично за мен по-лесният е БЕЗ wizard-а.

Кликаш върху C: с десния бутон и избираш Resize/Move. В полето New Size въвеждаш колко искаш да остане C: след манипулацията и кликаш OK. После ще се появи ново Unallocated пространство, кликаш върху него с десния бутон и избираш Create. Настройките в прозореца трябва да са си готови, но за всеки случай ето как е добре да бъдат:

 

Create as: Logical Partition

Partition Type: NTFS

Label: каквото име на дяла искаш

Size: максимума (ако искаш да имаш само още един дял) или колкото искаш (ако плануваш да разделяш на повече от 2 дяла); ако ще делиш на повече от 2 дяла, можеш да използваш и опцията Percent of unallocated space ако ти е по-удобно да боравиш с проценти.

Cluster Size: Default е добре

Drive Letter: остави по подразбиране

 

Кликаш OK и поватряш операцията за колкото дяла искаш да имаш.

Накрая само кликаш долу вляво Apply и после потвърждаваш с Yes. Възможно е да ти каже, че не може да стане под Windows и ще поиска да го направи при следващото рестартиране. Съгласяваш се и то се рестарита. Изчакваш го, то ще си разцепи дяла и ще си зареди Windows, ще си намери новия дял, ще поиска нов рестарт за да е наред и готово.

 

Понеже го цепиш след инсталацията, новите дялове като букви ще са след CD устройствата. Ако това не те притеснява, си го оставяш разбира се. Ако обаче искаш всичко да е прегледно, ето как да си ги пренастроиш:

1) Кликаш с десния бутон върху My Computer, избираш Manage и после вляво Disk Management.

2) Кликаш с десния бутон върху оптичното устройство, избираш Change Drive Letter and Paths, после бутона Change и от падащото меню вдясно избираш някоя доста по-задна буква за да се освободят предните и потвърждаваш два пъти с OK.

3) Повтаряш за другите оптични устройства ако имаш такива.

4) Извършваш същата процедура за дяловете на харда, като този път си избираш предните букви, които вече ще са "свободни".

5) Извършваш операцията отново за оптичните устройства и този път им слагаш точно буквите след дяловете за харда за да се подредят точно.

6) Готово.

 

:)

 

 

 

Аз следвах инструкциите точно но за съжаление не се получава, просто опцията Resize не е активна, или ми изписва следното съобщение "Cannot resize. There no primary or logical partitions on this drive."

Link to comment
Сподели другаде

Оказа се, че програмата (Partition Magic) не работи под Windows Vista! След като го преинсталирах със XP всичко се оправи! Искам да благодаря на Night Raven за полезното ръководство!!!
Link to comment
Сподели другаде

  • 1 year later...

Малко да възродя темата.

С Windows XP SP 3 съм. Харда e 80GB и е разделен на 3:

C: 10GB

D: 32GB

E: 32GB

Е:-то ми е чисто и искам от него 5 GB да сложа към C:,а останалите да ги сложа към D:-то и да останат 2 дяла. Обаче в D: имам важна информация около 28GB и не искам да я загубя. От всичко четено до тук, горе/долу схванах около 30 % как да го направя.

Ще ви помоля малко да ми разясните пак, какво да направя точно, за да не объркам конците и да си загубя информацията. PartitionMagic 8.0 съм го инсталирал и ще чакам по-подробни инструкции от вас.

И без това ще го преинсталирвам, но искам преди да почна да го разделя.

 

Еми това е. Благодаря ви предварително :bgflag:

Link to comment
Сподели другаде

Малко да възродя темата.

С Windows XP SP 3 съм. Харда e 80GB и е разделен на 3:

C: 10GB

D: 32GB

E: 32GB

Е:-то ми е чисто и искам от него 5 GB да сложа към C:,а останалите да ги сложа към D:-то и да останат 2 дяла. Обаче в D: имам важна информация около 28GB и не искам да я загубя. От всичко четено до тук, горе/долу схванах около 30 % как да го направя.

Ще ви помоля малко да ми разясните пак, какво да направя точно, за да не объркам конците и да си загубя информацията. PartitionMagic 8.0 съм го инсталирал и ще чакам по-подробни инструкции от вас.

И без това ще го преинсталирвам, но искам преди да почна да го разделя.

Като начало, ако ти е толкова важна информацията на D:, тогава е оправдано да си вземеш един външен хард или да прежалиш 7 диска.

Бих ти препоръчал да правиш манипулацията с Acronis Disk Director Suite, защото поне за мен се е доказала като безпроблемна при подобни операции. Не забравяй обаче, че винаги може да спре тока, докато го правиш.

Има различни начини да постигнеш това, което искаш. Примерно присъедини (Merge) E: към D:, така че E: да стане папка от D:. След това от новия D: отрежи 5 GB, създай от тях нов дял и го присъедини към C:. Има и други начини, въпросът е да се минимизира броят на стъпките. Цялата процедура ще се извърши на няколко етапа с по 2-3 рестарта всеки, програмата ще определи колко да бъдат.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...