Jump to content

Как да си разделя харда


nakata

Препоръчан пост

Здравейте.Искам да попитам може ли да си направя ново разделяне на харда.Харда ми е 200 гб.в момента е разделен на две С-то ми е 19.5 гб. А Д-то ми е 166 гб.Искам да го разделя на три С-то да е 25.5 и Д и Е по 80 гб.Моля кажете ми ако е възможно как да го направя. :rolleyes:
Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 66
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Аз ще ти препоръчам програмата Partition Magic 8.0 (която между другото струва доста парички, така че ще потърся и безплатен аналог). С нейна помощ можеш да обединиш двата дяла като запазиш информацията от втория дял и след това да ги разделиш на три дяла и да копираш информацията там.

 

Ще потърся някой безплатен продукт и ще ти обясня подробно как можеш да направиш това.

 

Между другото ако някой знае вече безплатен продукт или временна (trial) версия, която може да се използва, нека сподели.

Link to comment
Сподели другаде

ВАЖНО!!!

 

един съвет от мен

колкото и да е добра програмата, винаги си направи коипе на важните файлове преди подобни манипулации, просто за едната сигурност и едното спокойствие че дори да объркаш нещо, или спре тока ще можеш веднага да си върнеш важните файлове. :) :)

Link to comment
Сподели другаде

Чудесен съвет, който споделям напълно.

 

Понеже Наката ме помоли да дам известни разяснения относно това как да се справи с проблема си, ще се опитам да отговоря. Честно казано почнах да обяснявам надълго и нашироко, но се усетих - защо просто не разделиш втория си дял на два по 80 гигабайта. Доколкото разбрах имаш заети около 50 гигабайта, което няма да бъде проблем. Просто в програмата Partition Magic (ако използваш нея) избери Create Partition и следвай стъпките.

 

Ако срещнеш трудности пиши пак и ще ти обясня още по-подробно.

Link to comment
Сподели другаде

Разреших си проблема с разделянето на харда благодарение на Tragedy.Значи първо си оразмерих по големия дял и после със свободното пространство създадох нов. :rolleyes:
Link to comment
Сподели другаде

  • 3 weeks later...

Между другото само да си кажа от опит - преди работа с Partition Magic и разделяне на харда задължително направете дефрагментация. Това е нужно, защото по принцип при запис на HDD компютъра разпръсква информацията навсякъде без да я подрежда (за да става по-бързо). И при едно такова разделяне има възможност половината ви системни фаилове (Windows) да останат на едната част, а другата половина на другия => понеже Windows не е достатъчно умен за да си търси наляво и надясно фаилове и сам да си събира чарковете ще се наложи преинсталация, до по-сериозни проблеми се надявам да не се стига.

Дефрагментацията може да направите с някоя от следните програми:

Raxco PerfectDisk - на този сайт - http://www.raxco.com/

подробна информация за инсталацията (на английски, но с картинки) може да видите ТУК

 

Diskeeper - официален сайт - http://www.diskeepereurope.com/en/01_ho/xhtml/index.htm

Редактиран от MasterRalf
Link to comment
Сподели другаде

Това бях го намерила някъде, когато се рових из нета :rolleyes: Надявам се да е от помощ на нуждаещите се ;)

 

Защо и как да си разделим хард диска “на части”?

 

От време на време се налага да инсталирате наново Windows по някаква причина , например – вирус е поразил операционната система , качили сте си калпав драйвър за видеокартата и windows изобщо не стартира , качвали сте и сте махали много програми (и codecs)и в крайна сметка всичко се е омацало прекалено. Ако диска ви е разделен на части , примерно C: и D: , можете да си държите документите и всичко , което считате за важно на дял D: а в С: да държите операционната си система и програмите .В случай че решите да форматирате С: и да качвате наново windows , всичко което се намира там ще изчезне.Затова е добре диска ви да е разделен на 2 или повече части..Включително можете във втората част да си държите копие от диска с windows и когато решите да инсталирате няма да имате проблем, даже и да не разполагате в момента със CD-ROM .Втората част ще ви свърши много добра работа и ако решите да полвате програми от сорта на Norton Ghost.

Ta как може да бъде разделен един диск на части?

Има доста програми за тая цел , обикновено на сайта на производителя на диска има такъв софтуер , можете да си го дръпнете и да си направите с него boot-дискета (понякога са 2) .

Можете да сложите boot CD с Windows , преди да започне инсталацията ще се появи надпис който ви предлага такива екстри.

Аз ще ви разкажа добрия стар начин с boot дискета за win 98.

Слагате дискетата във флопито , рестартирате .Вариантите са два :

1.Компютъра зарежда от дискетата .

2.Компютъра не зарежда от дискетата .Ако не зарежда значи в BIOS е указано да зарежда от друго място.Рестартирате отново и започвате да натискате del (delete) ( за марковите компютри escape) и влизате в BIOS .Със стрелките нагоре/надолу се разхождате по екрана докато стигнете до Аdvansed Setup ( или BIOS Feature Setup , или подобен надпис ) и натискате ENTER.

Eдин от всичките редове трябва да е 1st Boot Device , слизате на него и натискате PgUp или PgDn докато се покаже надпис Floppy.Натискате Escape , после f10 и Enter.Koмпютъра вече трябва да зареди от дискетата.

След като зареди от дискетата , пред вас ще се появят на черен екран три реда , ако не натискате нищо ще се зареди първата възможност – т.е. поддръжка на CD-ROM което в началото не е необходимо но и не е грешка (ако слезете на втория ред ще зареди малко по-бързо ). Когато на екрана се появи

А:\_ , вие пишете fdisk и натискате Enter.

Тука излиза един дълъг надпис , който ви разказва че вашия диск е по-голям от 512МВ и дрън-дрън-дрън , натискате Y и Enter.

Тука можете да избирате между 4 възможности :

1.Create DOS partitition or Logical DOS driver

2.Set active partition

3.Delete partition or Logical DOS drive

4.Display partition information

Ако натиснете 4 ще ви покаже какви partititions има създадени ( в момента изхождаме от идеята че няма никакви )

За да направите partititions натиснете 1 , ще се покажат следните надписи :

1.Create Primary DOS partitition

2.Create Extended DOS partitition

3.Create Logical DOS drive(s) in the Extended DOS partitition.

Забележете че можете да създадете един primary partitition и един extended , а в тях можете да слагате логически дялове.

Натискате 1 и указвате размера в мегабайти или в проценти .Според мене гигабайта ( малко над 5 000 МВ ) са достатъчни за този дял , според други 1,5 GB стигат , трети сигурно мислят по друг начин.Избирате си размер и пишете цифрата.

След като създадете primary partitition , стигате пак до същото място и натискате

2 -Create Extended DOS partitition .Тука компютъра ще ви покаже колко място на диска е останало и дали искате цялото да направите на Extended DOS , избирате Y.

Aко искате може веднага след създаването на втория дял в него да сложите логически дялове , ако не – това може да стане много лесно и после , след инсталацията на Windows .В случай че искате веднага да направите логическите дялове стигате пак до същото място и натискате 3 - Create Logical DOS drive(s) in the Extended DOS partitition.Пак ще има въпрос колко място да заема логоческия дял – цялото или не , указвате в МВ или в проценти ако искате дяла да е повече от един .

Рестартирате с ctrl + alt +del

 

Стигате до set active partitition и избирате C:

Внимание ! Дяловете , форматирани под NTFS няма да се виждат от бутващата дискета за 98 и първия дял под FAT32 ще се покаже като C: и може докато си мислите че форматирате С: всъщност да форматирате друг дял с важна за вас информация.

Може още сега да форматирате създадените дялове , може при инсталацията на windows да форматирате дял С: , в който ще бъде windows-a .Форматирането става с командата foramat C:, format D: и т.н – в зависимост от дяла, но имайте впредвид че формата ще бъде FAT32.Много се изписа за FAT32 vs NTFS ,няма да коментирам тука на кое какво му е по-доброто.

Която и от възможностите да изберете нататък стъпките са следните:

Рестартирате , изчаквате да се зареди докрай без да пипате , т.е. да зареди и драйвъри за CD-ROM .После пишете smartdrv .Слагате диска с windowsa .Ако диска е бутибъл - инсталацията тръгва самичка .Ако не е - трябва да търсите файла winnt от който тръгва инсталацията.

Тука ще ви се наложи да изредите наум първите букви от англисйката азбука .Трябва да добавите две букви към дяловете на диска ,примерно имате дялове C: , D: , E:, значи CD-то с windowsa ще бъде G: понеже временно се създава един виртуален дял в който се разархивирват файловете от boot-дискетата и той в посочения пример заема буквата F:

Получава се следното :

В директория I386 на G: се намира файла winnt от който тръгва инсталацията .

За да стигнете до него използвайте командата cd – с нея се сменят директориите под ДОС.

Пишете : G:

Cd I386

Winnt

И инсталацията тръгва .

След като се инсталира Windows-а можете да форматирате , триете и създавате логически дялове .Това става от Control Panel -> Administrative Tools->Computer Management ->Disk Management.

Ако имате I386 някъде по хард диска и искате просто да форматирате С: за да качите наново windowsa , “на чисто” , няма да ви се налага да броите буквите , просто сменяте дяловете и директориите докато стигнете до winnt

Вариантите при разделяне на диска на части са различни , зависи какъв софтуер ползвате. Не казвам че fdisk е най-добрия и най-бързия начин но пък е универсален .

Сетих се да добавя нещо интересно - докато се въртят едни проценти старите таблици си стоят , даже и в последния момент , на 99% , да изкарате дискетата и да натиснете Ctrl+Alt+Del няма да има промяна и старата информация ще си остане.

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 months later...

А аз като олигофрен искам да попитам - до кокото разбрах може да се раздели дял, на който е разположена ОС. Така - значи имам лаптоп и харда му не е делен. За да го разделя първо дефрагнментирам

и после деля с Партишън...

дали ще се получи?

Link to comment
Сподели другаде

Разбира се, че ще се получи. Дори не е нужно да го дефрагментираш.

След пускане на Partition Magic 8 имаш два варианта. Лично за мен по-лесният е БЕЗ wizard-а.

Кликаш върху C: с десния бутон и избираш Resize/Move. В полето New Size въвеждаш колко искаш да остане C: след манипулацията и кликаш OK. После ще се появи ново Unallocated пространство, кликаш върху него с десния бутон и избираш Create. Настройките в прозореца трябва да са си готови, но за всеки случай ето как е добре да бъдат:

 

Create as: Logical Partition

Partition Type: NTFS

Label: каквото име на дяла искаш

Size: максимума (ако искаш да имаш само още един дял) или колкото искаш (ако плануваш да разделяш на повече от 2 дяла); ако ще делиш на повече от 2 дяла, можеш да използваш и опцията Percent of unallocated space ако ти е по-удобно да боравиш с проценти.

Cluster Size: Default е добре

Drive Letter: остави по подразбиране

 

Кликаш OK и поватряш операцията за колкото дяла искаш да имаш.

Накрая само кликаш долу вляво Apply и после потвърждаваш с Yes. Възможно е да ти каже, че не може да стане под Windows и ще поиска да го направи при следващото рестартиране. Съгласяваш се и то се рестарита. Изчакваш го, то ще си разцепи дяла и ще си зареди Windows, ще си намери новия дял, ще поиска нов рестарт за да е наред и готово.

 

Понеже го цепиш след инсталацията, новите дялове като букви ще са след CD устройствата. Ако това не те притеснява, си го оставяш разбира се. Ако обаче искаш всичко да е прегледно, ето как да си ги пренастроиш:

1) Кликаш с десния бутон върху My Computer, избираш Manage и после вляво Disk Management.

2) Кликаш с десния бутон върху оптичното устройство, избираш Change Drive Letter and Paths, после бутона Change и от падащото меню вдясно избираш някоя доста по-задна буква за да се освободят предните и потвърждаваш два пъти с OK.

3) Повтаряш за другите оптични устройства ако имаш такива.

4) Извършваш същата процедура за дяловете на харда, като този път си избираш предните букви, които вече ще са "свободни".

5) Извършваш операцията отново за оптичните устройства и този път им слагаш точно буквите след дяловете за харда за да се подредят точно.

6) Готово.

 

:)

Link to comment
Сподели другаде

Искам да попитам нещо. Да кажем харда ми е разделен на три. Може ли да променя дяловете да са на 64 мб. клъстери. Вмомента са на 4 мб. както ги дели Уина. :)

Разбира се, че можеш. Само да те поправя, че са KB, а не MB. :)

Най-лесно е с Partition Magic. Пускаш я, кликаш на даден дял с десния бутон и от меню Advanced избираш Resize Clusters. После вдясно от падащото меню избираш желания размер на клъстера.

 

Друг е въпросът защо ти са чак пък 64KB за размер на клъстера. Ако на даден дял ще имаш само филми и подобни големи файлове - добре, но иначе няма смисъл. Колкото повече и по-дребни файлове имаш, толкова по-неизгодно е да си с голям размер на клъстера. Освен това от 4KB нагоре не можеш да използваш NTFS Compression функцията. Казвам в случай, че ти е важна. :)

Link to comment
Сподели другаде

Може и да се вдига, но надали е двойно. Можеш да опиташ, но така се губи много пространство. Ако имаш предимно малки и много файлове, то тогава ще загубиш наистина болезнено количество пространство.
Link to comment
Сподели другаде

  • 3 months later...

Привет!

Май и аз ще нагазвам в мътна вода.

На компютъра в офиса има само един дял- С.

Искам да го разделя на два. На С да остане Windows, а на D - важни документи.

Има ли вече безплатна проверена алтернатива на Partition Magic или поне някаква възможност за еднократна употреба - пробен период, защото аз не видях такъв?

Мисля, че разбрах как да направя делението с Partition Magic, но възникна следното противоречие:

Преди да го разделя, съветвате да се запази информацията. Това би могла да стане с Norton Ghost. Тъй като аз не мисля да правя бекъп и на самата операционна система/ освен ако не ме съветвате/ не виждам начин това да стане преди да разделя харда, за да мога да направя бекъп само на Д.

Дано сте разбрали питането ми.

И още нещо- необходима ли е за съхранение на документи да се използва толкова сериозна програма като Norton Ghost или има и друга алтернатива. Трябва ми програма, която да прави бекъп, но само на документацията.

Дано съм обяднила правилно, че тези дейности са ми каша.

Благодаря ви много предварително.

Link to comment
Сподели другаде

Щом става дума за документи предполагам, че не са много големи. Аз лично бих хвърлил всичките тези документи на CD/DVD и въобще не бих се занимавал с бек-ъпи. Успех ;)
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...