Jump to content

Проблем с видеодрайвъра на линукс Минт


Sten

Препоръчан пост

Става въпрос за втората конфигурация от подписа ми. ОС е МАТЕ 17.3 - наскоро я обнових. Проблемът започна оттам, че свалих ЛАН-кабела за да му сложат конекторите както трябва и сега нарочно още не съм го сложил - заради моят племенник. Вижда се, че конфигурацията е доста слаба. Преди време взех на старо и сложих една видеокарта - на външен вид е като тази, но мисля че имаше една "петица" вместо "седмица" в означението. Както и да е - в някакъв момент забелязах, че въпреки добавянето на видеокартата, процесорът се товари 75-80% например при видео MP4 1280x720. Първоначално си бях инсталирал Proprietary драйвъра за АМД - и имах две икони за панела с настройки. Реших да превключа на друг драйвър, за да видя дали ще е по-добре. Стана по-зле. Не ми е ясно точно какъв драйвър се използва в момента, но все едно че няма видеокарта. Изглежда линукс е станал толкова "умен", че като съм превключил на друг драйвър, и е решил, че старият няма да ми трябва и сякаш го е деинсталирал. И понеже там няма интернет, не мога да инсталирам пак друг драйвър.

Има ли лесен начин да оправя тази каша с драйвърите? За линукс дори не ми е ясно кой точно драйвър е по-подходящ...и как да го инсталирам при това положение.

Link to comment
Сподели другаде

С lsmod може да се види заредените модули към ядрото. Ако не можеш да се справиш, дай изхода от командата тук. Linux си е достатъчно умен, за да знае, че като превключиш на друг драйвър, ще трябва да превключи модулите на ядрото, без да трие нищо.

 

А относно драйвърите - тема на дълъг разговор е дали е по-добре да се ползват proprietary или open source алтернативите. Обикновено тези, осигурявани от производителя на хардуера осигуряват и по-добра производителност, но пък са closed source.

Link to comment
Сподели другаде

amd_iommu_v2  fglrx - за това ли става въпрос?

Ако предишният драйвър си е още там - защо не мога да се върна към него? В прозореца за избор на Proprietary Drivers постоянно свети един надпис, че трябва да се включа в интернет и бутончетата за другите 2-3 драйвъра са неактивни.

Бих могъл просто да включа за малко един Wi-Fi USB адаптер и да оправя бакията с драйвъра, но за момента съм склонен да отделя малко време, за да реша проблема по малко по-трудният начин.

Link to comment
Сподели другаде

Също пусни един #lspci, да видим каква точно е картата. Товаренето в MP4 може да се дължи на настройки или липса на библиотеки, не може да се обвини директно видео-драйвъра.


amd_iommu_v2  fglrx - за това ли става въпрос?

Ако предишният драйвър си е още там - защо не мога да се върна към него? В прозореца за избор на Proprietary Drivers постоянно свети един надпис, че трябва да се включа в интернет и бутончетата за другите 2-3 драйвъра са неактивни.

Бих могъл просто да включа за малко един Wi-Fi USB адаптер и да оправя бакията с драйвъра, но за момента съм склонен да отделя малко време, за да реша проблема по малко по-трудният начин.

 

Можеш ли да дадеш скрийшот за да се ориентираме?

Link to comment
Сподели другаде

Да, достатъчно информативно е.

 

Като нищо този тул може да е премахнал предишният драйвър, за да спести място или заложената му логика да не е много добра в по-специфични случаи.

Предполагам, че ако намериш пакета "xserver-xorg-video-ati", ще успееш да го инсталираш ръчно. Аз се помотах малко в опити да намеря директен линк, но не успях. Може би не съм свикнал на deb системите. Изглежда ще е по-лесно, ако го свържеш към интернет за малко.

Link to comment
Сподели другаде

Хм...преди малко тъкмо това се сетих и погледнах в Пакетния мениджър - показва, че е инсталирано?

Значи приемаме, че има специфични случаи, в които линукс без интернет е като недовършен роман. :)

 

П.П. Пуснах му интернета, но Драйвърният мениджър пак не ми дава да сменя драйвъра. Изглежда е време за преинсталация...

Link to comment
Сподели другаде

Нали точно това обясних в първия пост - драйвъра не е изтрит (ако не си ползвал remove и purge, разбира се), пакета може да се намери с locate и find, примерно locate xserver-xorg-video-ati

Ако все пак си решил да преинсталираш кажи, за да знаем дали има смисъл да помагаме или не. А и да си кажа думичките - Линукс с или без интернет е достатъчно добър, но да не навлизаме в тази тема.

Link to comment
Сподели другаде

Все още не съм се отказал. Обаче не ми е приятно да пиша разни заклинания в терминала.

Когато се сблъскам с проблем в линукс, трябва да разчитам някой да отдели от времето си и да обяснява подробно. Линукс може и да е достатъчно добър, ако си поне на средно ниво, но аз не съм...

Какво точно трябва да направя - да пиша в терминала locate bla-bla-bla... И после какво - да го инсталирам ръчно?

Link to comment
Сподели другаде

Намерих го този xserver-xorg-video-ati, щракнах го - изписва, че е инсталиран вече, но на Драйвър мениджър си стои същата картинка и видеокартата практически не се използва. Пробвах да превключа на вградената в дъното видеокарта(Nvidia) - и там своеволия. ОС решава кой е най-подходящият драйвър и пак не ми дава да го сменя. Разликата е, че бутоните на другите драйвъри не са сиви, но като избера нещо друго и натисна "Приложи", след това пак се връща на драйвъра по подразбиране.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...