Jump to content

Препоръчан пост

Каква е примерно разликата между 1x8gb и 2x4gb, както и има ли значение дали е с известна марка или не, примерно между hyperx паметта и някоя обикновенна, и има ли разлика,ако се сложи различна ram примерно едната да е vengeance или a-data, а другата да кажем hyperx и последно проблем ли е, ако на едната плоча е 4gb, а другата 8gb или 2gb едната, а другата 4 ?

Link to comment
Сподели другаде

Каква е примерно разликата между 1x8gb и 2x4gb, както и има ли значение дали е с известна марка или не, примерно между hyperx паметта и някоя обикновенна, и има ли разлика,ако се сложи различна ram примерно едната да е vengeance или a-data, а другата да кажем hyperx и последно проблем ли е, ако на едната плоча е 4gb, а другата 8gb или 2gb едната, а другата 4 ?

 

Приемам,че имаш предвид плочки с Ram памет!

 

1. Нямa разлика между 1x8gb и 2x4gb сбора е винаги 8 Gb.Но двете по 4 трябва да са еднакви! Тип,бързина -препоръчани от производителя на дъното.Марка!

2. Има значение производитела естествено. Не е все едно дали е kingston например ,или някаква китайска! Качеството е различно.Някой модели загряват повече и имат нужда от добро охлаждане!

Обикновено  марковите са по-добри ,е и по скъпи!

3. Може да сложиш две плочки от различни марки стига да са еднакви по параметри.Примерно DDR 2 800Mhz,но не е препоръчително.Не е задължително но може да имаш проблеми.Плочките трябва да са еднакви и от една марка,това е препоръчителното.Ако сложиш две от различни производители и различна бързина(Mhz) могат да влезат в конфликт и вместо да имаш 4Gb, 800Mhz при инсталирани 4,да имаш като резултат 2,3,или други стойности,и с бавна скорост,и проблем с компа.

4.Не е проблем ако са различни,едната 8 а другата 4 или 2.Стига да са с еднакви параметри и от един модел,и производител.

5. Трябва обаче да знаеш колко Рам вижда дъното. Различните дънни платки виждат(понасят) различно количество Рам памет.Някои Виждат до 2Gb. ,други 4,6,8 16.Ако сложиш 6Gb. рам памет на дъно което вижда до 4Gb.,то ще използва само 4 не повече. Зависи и от ОС. Windows 32bit вижда средно до към 3Gb. Ram. WIndows 64bit - 4Gb.

Ако имаш например Windows 7,8,8.1 на 64bit. Имаш инсталирана Рам 8Gb. и нямаш допълнителен хардуер който да ползва Ram от общата-примерно видео карта,останалите 4 Gb. остават неизползвани.

6. Трябва Рам памета да е задължително от типа който ползва дъното. DDR2 , DDR3 ,и т.н. 72 или 144 пиновите модули,

(ако е различна,просто няма да можеш да я сложиш).Също и бързината (Mhz) трябва да е тази препоръчана от производителя на дъното.

Link to comment
Сподели другаде

Добре аз сега като имам 1 слот със ram памет 4gb ddr3 1600mhz само, производителя беше с някакво странно име, та мога ли да сложа на другия празен слот 1 плоча 8gb ddr3 1600mhz hyperx, да кажа, че дъното поддържа до 32gb ram, въпроса е дали ще се комбинират двете и да ми ги показва като 12gb и дали ще мога да ползвам реални 12gb и дали системата ще е стабилна или е задължително паметта да е 1,2,4,8,16,32 ?

Link to comment
Сподели другаде

Добре аз сега като имам 1 слот със ram памет 4gb ddr3 1600mhz само, производителя беше с някакво странно име, та мога ли да сложа на другия празен слот 1 плоча 8gb ddr3 1600mhz hyperx, да кажа, че дъното поддържа до 32gb ram, въпроса е дали ще се комбинират двете и да ми ги показва като 12gb и дали ще мога да ползвам реални 12gb и дали системата ще е стабилна или е задължително паметта да е 1,2,4,8,16

Ами опитай! Шанса е 50 на 50.Понякога се получава,понякога капризничи.Ако модулите са здрави!? Аз обаче бих ти препоръчала да сложиш само тази от 8 Gb.! Не ти познавам компютъра но даже и с мощна видео карта която ползва общата рам,едва ли имаш нужда от 12 Gb. рам !

Link to comment
Сподели другаде

Има значение за двуканалния режим на работа на паметта. За него е много важно модулите да са максимално сходни като характеристики, особено капацитета. Колкото по-сходни са модулите, толкова по-малка е вероятността да има проблеми и толкова по-малко производителност се прахосва. Производителят не е особено важен, стига паметта да е качествена.

 

1. Нямa разлика между 1x8gb и 2x4gb сбора е винаги 8 Gb.Но двете по 4 трябва да са еднакви! Тип,бързина -препоръчани от производителя на дъното.Марка!

Като капацитет няма разлика естествено. Двата модула обаче ще работят в двуканален режим, което ще повиши производителността леко. Както казах, не е задължително да са еднакви, но е препоръчително да са. Производителите на дънни платки не препоръчват. Те просто предоставят списък с моделите памети, които са тествани и работят. Ако някой модел RAM памет не присъства във въпросния списък изобщо не означава, че няма да работи или че ще има проблеми. Означава, че просто не е направен тест с него.

 

2. Има значение производитела естествено. Не е все едно дали е kingston например ,или някаква китайска! Качеството е различно.Някой модели загряват повече и имат нужда от добро охлаждане!

Обикновено  марковите са по-добри ,е и по скъпи!

Няма разлика. На теория има, но на практика няма. Всички известни производители в момента имат достатъчно качествени продукти. Ако говорим за компоненти от висок клас за ентусиасти и особено оувръклокване, тогава ситуацията се променя, но за обикновените потребители разликата е никаква.

 

3. Може да сложиш две плочки от различни марки стига да са еднакви по параметри.Примерно DDR 2 800Mhz,но не е препоръчително.Не е задължително но може да имаш проблеми.Плочките трябва да са еднакви и от една марка,това е препоръчителното.Ако сложиш две от различни производители и различна бързина(Mhz) могат да влезат в конфликт и вместо да имаш 4Gb, 800Mhz при инсталирани 4,да имаш като резултат 2,3,или други стойности,и с бавна скорост,и проблем с компа.

Препоръчително е паметите да са с еднакви параметри, защото ако има една по-бърза и една по-бавна памет, то по-бързата ще работи на честотата и таймингите на по-бавната, т.е. ще се „принизи“ на нейното ниво. Това не е някакъв сериозен проблем, просто допълнителния потенциал на по-бързата памет бива прахосан. Поне на теория. На практика това може и да не се усети, зависи точно за какви памети говорим, какви са останалите компоненти и за какво се използва компютърът. Отново: обикновеният потребител много по-трудно ще усети разлика.

 

4.Не е проблем ако са различни,едната 8 а другата 4 или 2.Стига да са с еднакви параметри и от един модел,и производител.

За двуканален режим има значение. За едноканален режим има по-малко значение.

 

Ако имаш например Windows 7,8,8.1 на 64bit. Имаш инсталирана Рам 8Gb. и нямаш допълнителен хардуер който да ползва Ram от общата-примерно видео карта,останалите 4 Gb. остават неизползвани.

Windows 7 x64 може преспокойно да работи и с до 192GB памет: Starter и Home Basic изданията поддържат до 8GB, Home Premium — до 16GB, Professional/Enterprise/Ultimate — до 192GB. При Windows 8 ограниченията са още по-високи: стандартното издание поддържа до 128GB, а Professional и Enterprise — до 512GB.

 

(ако е различна,просто няма да можеш да я сложиш).Също и бързината (Mhz) трябва да е тази препоръчана от производителя на дъното.

Отново: производителите на дънни платки не препоръчват нищо конкретно. Най-добрият вариант е да се използва памет със същата честота като тази на процесора. Ако е по-бърза, са дадени пари напразно за по-бърза памет. Ако е по-бавна, ще се изгуби производителност, която може да се или да НЕ се усети, в зависимост от начина на използване на компютъра и точно какви са компонентите.

Добре аз сега като имам 1 слот със ram памет 4gb ddr3 1600mhz само, производителя беше с някакво странно име, та мога ли да сложа на другия празен слот 1 плоча 8gb ddr3 1600mhz hyperx, да кажа, че дъното поддържа до 32gb ram, въпроса е дали ще се комбинират двете и да ми ги показва като 12gb и дали ще мога да ползвам реални 12gb и дали системата ще е стабилна или е задължително паметта да е 1,2,4,8,16,32 ?

Ако дънната платка ги подкара в двуканален режим, би трябвало да загубиш половината от 8-те гигабайта, т.е. все едно е 2x4GB. В противен случай трябва да си работи в едноканален режим и да се ползват 12-те гигабайта. Съвсем отделен въпрос е дали има нужда от толкова.
Link to comment
Сподели другаде

Има значение за двуканалния режим на работа на паметта. За него е много важно модулите да са максимално сходни като характеристики, особено капацитета.

 

Благодаря Night_Raven! Това не го знаех за двуканалния режим,че трябва и капацитета да е еднакъв! :)

Link to comment
Сподели другаде

На теория не би трябвало да е задължително да е такъв. Би трябвало дънната платка просто да може да си използва само първите 4 гигабайта и да пренебрегне останалите. Това обаче не е оптимален вариант по ред причини.
Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

Добре, а някакви настройки ли се правят за тези режими щото съм си поръчал 2x4gb 1600mhz на hyperx, като са еднакви ще ми ги смята за 8 нали, или сега като само със 1 плоча ще трябва да го настройвам да смята и двете ?

Link to comment
Сподели другаде

Няма нищо за настройване. Просто се увери, че ги монтираш в правилните слотове, за да се активира двуканалния режим. Информация къде де се монтират има в книжката на дънната платка.

Link to comment
Сподели другаде

Добре благодаря, значи има ли смисъл на махам дъното от кутията или мога и да я сложа сменя направо да не вземе да "пропадне", на теория знам, че компютъра трябва да е с изваден кабел от захранването, с изваден кабел от монитора някакви други съвети и тънкости от практиката си да ми дадете ?

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...