Jump to content

Странна ситуация със свойства на свалени файлове


Sten

Препоръчан пост

Здравейте.

От някое време забелязвам, че в свойствата на някои свалени от интернет(то откъде ли другаде :)) файлове се появява един надпис: "Този файл идва от друг компютър(`ма верно ли?) и може да е блокиран, за да предпази този компютър." Съответно като взема да копирам такъв файл към моят NAS и ми изскача въпрос: "Искаш ли да копираш този файл без неговите свойства?" Два примера за такива файлове, които свалих вчера - Аваст безплатната версия и браузъра Вивалди - от съответните им сайтове чрез браузър Superbird.

Интересно ми е дали това се е получило от браузъра, или от моята антивирусна - Комодо. По-рано не съм забелязвал такова нещо...

Link to comment
Сподели другаде

Проблема ти идва от няколко места, което е добре, защото имаш различни опции да го разрешиш.

 

Функцията с тоя флаг е вградена в Операционната система и я има отдавна.

Според мен се сетва от вашият браузър, даунлоуд мениджър или торент.

Явно досега не ти е пречел толкова, защото файловата система на която копираш също го е поддържала. Но NAS-а не го поддържа и ОС-а сега те пита какво да прави. Антивирусната мисля няма нищо общо. Най-добре виж дали можеш да я спреш от браузър-а. Другия вариант е да изнудиш NAS-а да работи с тоя флаг, но това ще е доста по сложно, предполагам.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря!

Можеш ли да кажеш в кои точно настройки да гледам? Забравих да уточня, че от скоро ползвам Win 7 Home и не съм много наясно.

Сещам се за още един подобен ефект. Когато връщам файлове от NAS или прехвърлям файлове от един на друг диск в NAS - пак ми излиза предупреждение с подобен смисъл. Във вторият случай ми е по-интересно, защото изглежда сякаш прехвърляните файлове вместо директно от единият хард на другият, преминават през рутера, а може би и през компютъра.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря!

Можеш ли да кажеш в кои точно настройки да гледам? Забравих да уточня, че от скоро ползвам Win 7 Home и не съм много наясно.

Да, ще погледна, макар че изглежда няма ясно решение. Поне от това което видях на пръв поглед.

 

Сещам се за още един подобен ефект. Когато връщам файлове от NAS или прехвърлям файлове от един на друг диск в NAS - пак ми излиза предупреждение с подобен смисъл. Във вторият случай ми е по-интересно, защото изглежда сякаш прехвърляните файлове вместо директно от единият хард на другият, преминават през рутера, а може би и през компютъра.

Това не е много изненадващо, защото NAS-а няма как да го съобрази. Доколкото ми е известно никой от създадените протоколи не поддържа такава функция, а това означава че потокът данни ще премине точно през компютъра. Замомента единствения начин да го избегнете е да кажете на операционната система на NAS-а да ги копира.

 

Добавено:

Ето една тема в която се обсъжда проблемът:

http://superuser.com/questions/149056/disable-these-files-might-be-harmful-to-your-computer-warning

Заслужава си да погледнете отговорите с 65 и 10 вота в този ред. Рестартирайте компътъра след всеки от опитите.

 

Според авторът тук няма как да изключите въпросната функция изцяло:

http://www.informit.com/articles/article.aspx?p=413685&seqNum=5

Едиснтвено можем да се надяваме, че е възможна оптимизация в настройките за сигурност, описана по-горе.

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...

Здравейте отново.

Видях че проблемът, за който пиша е започнал в началото на 2014 г. - тоест откакто започнах да използвам W 7. Докато ползвах ХР, бях с Опера - версии 9 и 10. Интересното ми е, че тези неща в свойствата на файловете се появяват чрез браузърите Cometbird/Firefox 3.6(стар) и Superbird/Chromium 37(нов), докато при Opera 9.52(също доста стар) ги няма. Излиза, че само за браузване трябва да използвам първите две програми, а за сваляне на постоянни файлове - третата.

Старата Опера ми беше много удобна - надявам се скоро да стане готов за употреба наследника - Vivaldi и разбира се - да го няма и там този проблем.

post-9526-0-16372200-1425629195_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Ако не искаш да файловете да се маркират като изтеглени от друг компютър, просто забрани опцията. Понеже си с Home издание на Windows 7, няма да можеш да използваш редактора на полици. Затова просто изтегли прикрепения архив, разархивирай .reg файла, двоен клик върху него -> Yes -> OK. Излез от потребителя и влез отново или рестартирай целия компютър.

 

Това трябва да предотврати маркирането на файловете занапред, независимо коя програма използваш за свалянето им. Няма обаче да премахне информацията от вече изтеглени файлове.

 

zoneinfo.rar

Link to comment
Сподели другаде

Значи при всички Home-инсталации го има този (д)ефект? Може би споменатата по-горе Опера е прекалено стара версия и затова не е засегната от тази политика.

Link to comment
Сподели другаде

Значи при всички Home-инсталации го има този (д)ефект? Може би споменатата по-горе Опера е прекалено стара версия и затова не е засегната от тази политика.

Значи, че в home версиите са забранени някои инструменти за настройка. Понеже на тези версии не се предполага отдалечено администриране, както на по-скъпите...

 

Но като цяло при всички нови Windows ще има подобни пречки. И понеже не може да се спре на ниво файлова система, остава евентуално да се сработят приложенията и политиките за сигурност.

 

Хрумва ми, че сигурно ако ползвате IE и освен това сте настроили вашата мрежа на TRUSTED, тогава не би трбвало да го има този проблем. Друго предположение - ако активирате https и приемете сертификата, може свалените файлове да не се маркират. Лошото е, че трудно мога да експериментирам за да видя кое би сработило. Нямам такава среда у нас.

 

И разбира се, първо опитайте предложеното от Night_Raven.

Link to comment
Сподели другаде

Значи при всички Home-инсталации го има този (д)ефект?

Както Melmak вече спомена, имах предвид, че в Home изданието липсва т.нар. редактор на полици (Group Policy Editor), който е инструмент за улеснено прилагане на различни администраторски настройки и ограничения на потребителско и/или системно ниво. Те могат да се променят/прилагат и под Home издания, но трябва да стане ръчно през системния регистър.

 

Може би споменатата по-горе Опера е прекалено стара версия и затова не е засегната от тази политика.

Мисля, че не е толкова до възрастта на браузъра, защото дори версия 12.17 не ги маркира, колкото до желанието на авторите му. Т.е. те не са искали техният браузър да маркира файловете. Поне не и по подразбиране.

 

Пробвай това, което ти предложих. Трябва да проработи, защото аз самият използвам тази настройка под Windows 8.1.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...