Jump to content

Рестарт на рутера?


Препоръчан пост

Здравейте, когато се обадя до доставчика (а от няколко дни нещо стана по-бавна, дори невъзможно да се ползва връзката с интернет), ми казват да рестартирам рутера. И също(което май е пак важно), да извадя кабела на интернета от рутера. След около 2 минути включвам кабела и рутера. Често има положителен ефект. Най-общо мога да предполагам защо с прави. Но ако може да споделите по-точно защо и какво става за де се прави това.

И друго, рутера (ASUS RT-N10E ),ми е със 150 мв/с. А гледам има нови модели със 300мв/с пренос на данни. Най-вероятно има разлика?

Link to comment
Сподели другаде

Здравейте, когато се обадя до доставчика (а от няколко дни нещо стана по-бавна, дори невъзможно да се ползва връзката с интернет), ми казват да рестартирам рутера. И също(което май е пак важно), да извадя кабела на интернета от рутера. След около 2 минути включвам кабела и рутера. Често има положителен ефект. Най-общо мога да предполагам защо с прави. Но ако може да споделите по-точно защо и какво става за де се прави това.

Понякога даден рутер може да има малко или много дефектен хардуерен компонент, който да зависва и да има нужда от пълен цикъл на захранването си (т.е. да бъде изключен и включен отново). Понякога пък някой вътрешен процес на фърмуеъра може да е зависнал или да има теч на памет, което да пречи на нормалната работа на рутера. Все пак всички рутери работят също с операционни системи, вярно, много по-опростени, но все пак операционни системи, така че се случва да има и софтуерни дефекти/бъгове. Рестартирането на рутера оправя подобни хардуерни и/или софтуерни проблеми.

 

И друго, рутера (ASUS RT-N10E ),ми е със 150 мв/с. А гледам има нови модели със 300мв/с пренос на данни. Най-вероятно има разлика?

Разлика може и да има, но може и да няма. Зависи какво правиш.

Въпросните 150 или 300 мегабита в секунда се отнасят за безжичната връзка, не за кабелната. Предполагам си наясно с това, но го споменавам за всеки случай.

Разлика можеш да усетиш, ако наистина извършваш пренос на данни, чиято скорост надвишава 150 Mb/s. Обикновено това се случва, когато се прехвърлят файлове от един компютър/лаптоп на друг, защото тогава скоростта на четене и запис почти винаги надхвърля 150 мегабита в секунда (което е 18,75 мегабайта в секунда). Ако обаче единият от компютрите, между които има трансфер, е свързан с кабел и LAN портовете на рутера са 100 мегабитови, то няма как да се усети разлика, защото точно този порт се явява ограничител. Същото се отнася и за скоростта от Интернет. Ако WAN портът, към който се свързва кабела от доставчика, е 100 мегабитов и/или доставчикът не може да предостави скорост, по-висока от 150 Mb/s, тогава пак няма как да се усети разликата между 150 и 300 мегабитова безжична връзка.

 

Има и други фактори:

- на какъв стандарт работят устройствата, които ще се свързват към безжичната мрежа на рутера, защото ако са от по-старите и работят на по-бавен стандарт, няма как да се усети разлика;

- какви точно безжични мрежови карти/чипове се използват в устройствата и самия рутер, защото дори и да работят на новите стандарти, не всички мрежови контролери (жични или безжични) могат да си оползотворят теоритичния максимум;

- колко актуален и/или добре написан е фърмуеърът на рутера, защото ако някой си е оставил ръцете при писането му, пак може да не се оползотворят възможностите на хардуера;

- колко актуални и/или добре написани са драйверите на безжичните мрежови карти, които са инсталирани на устройствата, защото понякога те също оказват влияние върху скоростта на обмен на данни;

- на кой канал работи дадената безжична мрежа и колко други мрежи има в близост, които също работят на този канал, защото това също може да окаже негативно влияние;

- колко общо на брой устройства са свързани към рутера и колко мощен е процесорът му;

- както и други фактори, за които сигурно не се сещам в момента.

 

Надявам се, че съм бил ясен, защото е леко оплетено.

Link to comment
Сподели другаде

Много благодаря, изясни ми се всичко. За мегабитите явно нямам нужда от повече, защото ми е 100 по кабела. Фърмуера го ъпдейтнах преди около година(от тогава не съм проверявал). Почнахме да включваме вечер телефон, лаптоп, таблет... Та може и трафика да се понатоварва...  Надявам се след време като премахнат кабелите от блоковете и поставят скрити и оптични да се подобри още качеството.

Благодаря за изчерпателното обяснение.

Link to comment
Сподели другаде

По принцип Wi-Fi диапазона е толкова силно зашумен в градовете, че на практика максималните скорости са възможни общо взето в лабораторни условия и е почти невъзможно да се достигнат в реални условия.  

Link to comment
Сподели другаде

Ако изпитвате затруднения в WiFi, може с Android (телефон примерно) да преслушате диапазона с Wifi Analyzer или в Windows с WifiInfoView и ако в близост до сигнала на вашия рутър има друг силен сигнал, минете на ръчен избор на анал и сменете канала му. И отново анализирайте и тествайте с реалните устройства.
Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...