Jump to content

Къде мога да намеря удължителни/разклонителни кабели за вентилатори, съответно за HDD?


Препоръчан пост

Здравейте.

Вчера си прехвърлих компонентите в нова кутия - Enermax Fulmo ST. Засега съм доволен от кутията, но това, че е по-голяма от старата кутия си има и минус - имам затруднения с кабелите. В смисъл че първо - тези на вентилаторите се оказаха къси. Успях да ги свържа, но с някакви компромиси. Другият проблем е подобен, но се отнася до харддисковете(в момента са 5 броя и скоро ще добавя още един). Захранването ми е CM Silent Pro M500W - има два кабела с по 3 САТА-захранващи конектори и други два с по 2 и 3 молекса. Дисковите устройства са 4 в долната касетка, един в средата на горната и записвачката е най-отгоре. Съответно кабелите идват или твърде къси, или твърде дълги и пак се получи една топка кабели, но сега поне тя не се намира на пътя на въздушният поток. :)

Знае ли някой къде другаде мога да намеря такива кабели: 4-pin - 4xSATA, 4xSATA, 3-pin fan? Хубаво ще е ако се намират в Пловдив, но бих поръчал и по интернет, ако доставката не е повече от половината на общата цена.

Ще се радвам също ако някой може да помогне с идеи за кабелният мениджмънт - ако е нужно, ще приложа снимки.

Link to comment
Сподели другаде

Горният вентилатор е Scythe 140 mm, но отворите му са като за 120 mm вентилатор. Първоначално го бях сложил отпред отдолу, но заради извитата навън рамка се оказа, че пречи за монтажа на 120 mm вентилатор над него. Още нещо - въпросният вентилатор съм го включил на конектор CPU_Fan2(това е един от компромисите, за които споменах) - това има ли някакво значение? Каква е практически разликата между CHA_FAN, CPU_FAN(единият е с четири пина - PWM, а вторият - с три; доколкото разбирам е предвидено за вентилатор/помпа на водно охлаждане, но аз не го ползвам така) и PWR_FAN?

post-9526-0-71372800-1409494509_thumb.jpg

post-9526-0-54692800-1409494527_thumb.jpg

post-9526-0-30450500-1409494546_thumb.jpg

post-9526-0-85718800-1409494557_thumb.jpg

post-9526-0-56627900-1409494569_thumb.jpg

post-9526-0-60590100-1409494587_thumb.jpg

post-9526-0-62343300-1409494599_thumb.jpg

post-9526-0-43293000-1409494608_thumb.jpg

post-9526-0-61049400-1409494616_thumb.jpg

post-9526-0-24121000-1409494626_thumb.jpg

post-9526-0-44802300-1409494633_thumb.jpg

post-9526-0-59216600-1409494641_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Още нещо - въпросният вентилатор съм го включил на конектор CPU_Fan2(това е един от компромисите, за които споменах) - това има ли някакво значение? 

Имай предвид, че като си свързал вентилатор там той ще си намаля и увеличава оборотите според температурата на процесора. CPU_FAN2 е направен за охладители с 2 перки. Като този: Noctua NH-U12P. 

 

Каква е практически разликата между CHA_FAN, CPU_FAN(единият е с четири пина - PWM, а вторият - с три; доколкото разбирам е предвидено за вентилатор/помпа на водно охлаждане, но аз не го ползвам така)

CHA_FAN - е за допълнителни вентилатори. Отпред и отзад на кутията. С 3 пина е:

  • 1-вия е GND(маса)
  • 2-рия е +12V
  • 3-тия е тахометър(показва оборотите в BIOS)

Помпата също се включва в CHA_FAN. Вентилатора на водното няма значение, тъй като му се задават максимални обороти. 

 

PWR_FAN

Това е за Top(отгоре на кутията). 

Има и още 1 не знам дали при теб го има.

NB_FAN

Той е за страничния капак на кутията.

Link to comment
Сподели другаде

Имах предвид дали има някаква разлика в параметрите на сигнала - напрежение, мощност... Мислех си дали PWR_FAN не е предвиден за по-голяма мощност например?

Вчера като пуснах компютъра с новата конфигурация на вентилаторите, забелязах че според БИОС задният вентилатор се върти с 2410 об/мин - това възможно ли е? Вентилатора е този, който дойде с кутията и не го знам точно на колко оборота е.

Link to comment
Сподели другаде

Имах предвид дали има някаква разлика в параметрите на сигнала - напрежение, мощност

Няма разлика. 

... Мислех си дали PWR_FAN не е предвиден за по-голяма мощност например?

Не.

Вчера като пуснах компютъра с новата конфигурация на вентилаторите, забелязах че според БИОС задният вентилатор се върти с 2410 об/мин - това възможно ли е? 

Възможно е. Въпреки, че ми се виждат доста за един 120мм вентилатор. 

Link to comment
Сподели другаде

Там, където работя има стробоскоп, но ще е малко сложно да го взема. :) Все пак това засега не е толкова важно.

Очаквам предложения за кабелите - докато дойде време да добавям следващият харддиск и съответно да отварям компютъра.

Link to comment
Сподели другаде

На 4-тата снимка. SATA кабела за оптичното у-во го прекарай от задната страна на кутията. Другия кабел от оптичното у-во, който си го удължавал е за захранването? Кабела на задния вентилатор е доста дълъг, но пък ако го прегънеш ще стане много къс. Може да обърнеш вентилатора така, че кабела да се падне отгоре. SATA кабелите на HDD-тата просто си ги направил на топка. Не ги чупи много, защото после ще се чудиш що имаш грешки в SMART-а. Извади ги и ги сложи наново 1 по 1. Със свински опашки ги хвани. Нещо подобно на това: 

 

http://prikachi.com/images/885/7574885K.jpg

 

Кабела за USB 3.0 много стърчи напред. 

Link to comment
Сподели другаде

Захранването на записвачката се наложи да го свържа с преходник, защото се оказа че вторият кабел от захранването - с 3-те САТА конектора не можех да го свържа едновременно със записвачката и с горните два харддиска. Затова реших да използвам кабела с 4-пиновите конектори.

Кабела на задния вентилатор бих могъл да го вържа някъде и да стои по-изпънат.

Примен неприятното е, че някои САТА кабели са с ъглови накрайници, а други - с прави. Ще пробвам да ги навържа заедно - ако стане, може да си спестя над 20 лв. :)

Кабела за USB3 може да го издърпам и вържа отзад, но няма ли да се прегъне твърде много?

 

Благодаря за идеите! Следващият път като отварям кутията ще трябва да отделя повече време само на кабелите...

Link to comment
Сподели другаде

Кабела за USB3 може да го издърпам и вържа отзад, но няма ли да се прегъне твърде много?

Не знам. Ти ще кажеш. Малко трудно се ориентирам по снимките.

Кабела на задния вентилатор наистина доста грозно стърчи отпред. Особено ако сложиш някоя по-голяма карта като Radeon R9 280X/290X направо ще опира в нея. 

Link to comment
Сподели другаде

  • 1 month later...

Здравейте отново. Бях поръчал едни кабели от Алиекспрес и днес е пристигнал последният - САТА кабел за захранване на четири диска от един молекс. Направи ми впечатление обаче, че моят кабел се различава от онзи, показан на сайта - конекторите са обърнати на 180 градуса. Тоест като включа конекторите към харддисковете, при мен кабелът ще върви надолу. Надявам се, че като са обърнали САТА конекторите, са обърнали съответно и молекса. Мога ли чрез измерване да разбера дали кабелите са свързани както трябва? Другият вариант, за който се сещам е да пробвам кабела първо с някой стар САТА диск или записвачка.

Мисля, че тези САТА конектори се разглобяват - ако реша, че ще е по-добре кабела да върви нагоре - трябва да обърна и молекс-конектора или само два от кабелите?

post-9526-0-74628100-1412618716_thumb.jpg

post-9526-0-50303000-1412618724_thumb.jpg

post-9526-0-71256400-1412618732_thumb.jpg

post-9526-0-85989300-1412618742_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...