Jump to content

Подобряване на WI-FI сигнала на рутер


Препоръчан пост

 Имам рутер ASUS RT-N10E. Настроен е. Но искам да оптимизирам силата на сигнала. И понеже прочетох в интернет за такива настройки, питам как става. (Ако има и други, с удоволствие бих ги приложил).Ето какво открих:(Копирал съм от различни места, и ги пействам тук за да не преписвам. А и така мисля че ще е по-ясно за ориентация).

 

-Първо. Промяна на канала на излъчване.

Промяна на WiFi канала

WiFi рутерите предават сигнали на радио честота 2,4 GHz. Много други битови уреди могат да работят върху или около същата честота. И така във времето каналите стават "претъпкани" с много повече трафик, което забавя безжичната връзка. Рутерите имат предварително определен набор от 11 канала и по подразбиране много от тях работят на канал 6. Как да сменим канала?Обърнете внимание, че смяната на вашия безжичен канал не може по никакъв начин да увеличи скоростта, а просто ще поправи вашата мрежова връзка, ако тя прекъсва или се губи.Сменете канала: 

Рутерите могат да работят на различни канали (честоти), както е при радиостанциите. Понякога (по независещи от вас причини) даден канал може да се окаже с по-чист сигнал. Пробвайте с различни настройки на рутера, докато намерите най-удачния канал за вашата мрежа. 

Всички безжични рутери работят в рамките на ограниченията на стандарта 802.11 и предаване на 2,4 GHz дължина на вълната (въпреки че новите 802.11n модели могат да работят и на 5 GHz честота). Проблемът е че много други устройства като Bluetooth слушалки, безжични телефони, бебефони, микровълнови печки и други устройства имат обхват 2,4 GHz и резултатът  често е смущения и намаляване на честотната лента. 2,4 GHz лента е разделена на 13 отделни канала, точно както радиостанциите, при които близките канали могат да предизвикат смущения. Затова, настройте вашия рутер на канал 1, 5, 9 или 13.

 

 

На моя рутер, от Channel (и надолу има от 1 до13 ). Там ли да сменя? И на колко?

 

-Второ, Скриване на името SSID .

 

 Ако не искате в квартала да се разчуе, че предлагате безплатен интернет, по-добре премахнете SSID broadcasting от настройките на рутера си. Така повечето компютри няма да засичат вашата мрежа, но това няма да пречи на останалите, снабдени с подходящия софтуер. Той се нарича Netstumbler и безмилостно показва всички Wi-Fi мрежи около вас без значение дали са кодирани, защитени или със слаб сигнал. Програмата ще ви е особено полезна при търсене на безжичен сигнал в градската джунгла.

 

Това SSID е името, нали? Защо да го крия, ако имам трудна парола и никой не ми е влизал(видях в настройките на рутера)? И, ако го скрия, как ще ми го открие компютъра? Ето на моя рутер:post-9788-0-13373000-1377689078_thumb.jpg

 

-По-бърз стандарт на излъчване.

10. 802.11b, 802.11g или 802.11n? 

Наборът от стандарти 802.11b, приет през 1999 г., работи на 2.4GHz и поддържа до 11 мбит/сек; обхватът в сграда е 30 метра, а на открито - до 140 метра. По-новият стандарт 802.11g (2003 г.) е със същите параметри за обхват, но е около пет пъти по-бърз: работи на 2.4GHz, но поддържа до 54 мбит/сек. Най-новият: 802.11n, наскоро официално приет като финален е и най-съвременното решение, защото е най-бърз (около 270 мбит/сек.) и позволява скоростен безжичен трансфер на огромни мултимедийни файлове.

 

И там също този Wireless : На колко да го променя? Има опции: Освен моето Auto, b/g Mixed, n Only, g Only, b Only. На кое е по добре?-на  b Only?

 

Този Authentication Method има много опции. Кое е най-добре?

Също и Channel Bandwith има освен 20, има и 20/40 Мхц.post-9788-0-58721900-1377690355_thumb.jpg

 

-Firewall-да го изключа ли? post-9788-0-61330800-1377690469_thumb.jpgА WPS-а(нали имам парола)?

 

Та, това аз се чудя, ако има кой да ми светне, Не открих много за рутерите в интернет, и мисля че такава тема за оптимизация на настройките на рутерите(и обяснение) ще е от полза.

Това открих в Уикипедия.post-9788-0-44749800-1377691307_thumb.jpg

 

Ще чакам коментарите Ви, и съветите.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Сподели другаде

На моя рутер, от Channel (и надолу има от 1 до13 ). Там ли да сменя? И на колко?

Това се определя опитно; един добър вариант е да използваш посочената от теб програма (Netstumbler), за да "видиш" кои са най-малко "зашумените" честоти и да избереш най-подходящата.

 

Защо да го крия, ако имам трудна парола и никой не ми е влизал(видях в настройките на рутера)?

Покритото мляко котката не го лочи. Ако някой реши да сканира ефира и да ти търси мрежата, наистина ще я намери, но поне ще се предпазиш от по-необразованите "хакери".

 

И, ако го скрия, как ще ми го открие компютъра?

След "скриването" на мрежата, (в повечето случаи) компютъра не я открива автоматично. В повечето операционни системи има възмогност за "ръчно" добавяне на мрежа - чрез съветник или меню при списъка със съществуващите мрежи.

 

Освен моето Auto, b/g Mixed, n Only, g Only, b Only. На кое е по добре?-на  b Only?

Най-висока скорост се постига при най-новите стандарти, в твоя случай - n Only, Channel Bandwith - 40 MHz (това се вижда и от инфорамцията във Wikipedia). Преди да го избереш обаче, провери дали твоят компютър може да се свързва при този стандарт.

 

WDS-а не го включвай, едва ли ще имаш нужда от него в домашни условия. Firewall-а и DoS protection е добре да са включени; за допълнителна защита можеш да си включиш и защитата по MAC адрес - така, дори и някой да научи паролата за безжичната ти мрежа, няма да може да се свърже.

Link to comment
Сподели другаде

Май не поддържа n Only. Виж:post-9788-0-46614800-1377720703_thumb.jpg

Иначе промених Channel Bandwith - 20/40 MHz, Channel на 13 и Extension Channel сам се промени на 9. Ето:post-9788-0-03088300-1377720839_thumb.jpg

 

Но пък като промених и на n Only, интернета спря на лаптопа. И го върнах на ауто. Добре ли съм направил настройките така?

 

 

 

 

 



А, този WPS, така ли да го оставя? Или да го изключа?

post-9788-0-70053000-1377721205_thumb.jpg



И този Channel Bandwith - 20/40 MHz, да го направя пак 20MHz, защото ако съм разбрал правилно, и компютъра не ми поддържа "n Only". То от тази таблицаpost-9788-0-10998400-1377721625_thumb.jpg, значи не е нужно да е Channel Bandwith - 20/40 MHz. Или нека си стои на 20/40?

 

 

 

 

Link to comment
Сподели другаде

Здравей, стана-направих го на "g Only" и работи. Но WPA Encription има от падащото меню само TKIP. И я оставих така, както си беше. 

А, по-горе допълних въпроса си с още за Channel Bandwith - 20/40 MHz. Виж. Да го оставя ли на 20/40 или само на 20?



Wireless Speed Up to 54Mbps ми е още толкова. Но се надявам че с тези настройки ще е по-добре.

Link to comment
Сподели другаде

Открих и друго за каналите. Аз прочетох че 13 е добре(не съм инсталирал програма за тест).А тук казват че не е било добре 13-ти канал.Ето:"Вашата цел е собствената ви мрежа (ще я познаете по името-SSID, което сте й задали) да има значимо по-висок SNR от мрежите на същия и околните канали. 

При избора на канал трябва да имате предвид 2 неща:
- Гледайте да не избирате канал 12, 13 и 14. Те не са приети във всички страни и не всички устройства ги поддържат. 
- Каналите се припокриват. Напълно неприпокриващи се канали са 1, 6 и 11. Ако можете да сте сами в неприпокриващ се канал (съседа в 1 вие в 11) това е най-добре, но на практика често е невъзможно."

Link to comment
Сподели другаде

Channel Bandwith си го остави на 20/40 MHz. Относно каналите - в различните държави са позволени различни честоти за излъчване. Когато настройваш безжичната мрежова карта на лаптоп-а, би трябвало да има (въпреки, че някои нямат) настройка за регион (и списък с поддържани канали, съответно). Повечето рутери също имат такава настройка. След като успяваш да се свържеш на 13 канал, значи можеш да използваш всички възможни канали* - просто си отдели един час за тестове и избери най-добрия канал в твоята ситуация.

 

*14 канал се използва само при b режима, който е и най-бавният режим за свързване.

Link to comment
Сподели другаде

Здравей, от програмата inSSID, видях че наистина е по-добре на 13-ти канал/без да пробвам де/ и пак Extension Channel сам се промени на 9,-но пък на inSSIDer-а не ми показва като на другите мрежи че и 9-ти канал работи? А на другите пише например/10+6например/....Но пък май тази програма не показва този SNR-показател/където трябва да се гледа да ти е най-висок/. Обаче там на Signal-ми е на мен с най-ниска стойност/казвам най-ниска,защото е с минус отпред и е около 45-60, и стга до около 100 на най-слабите мрежи/. На другите са повече,припокриват се....-има.Аз съм синьото-на13-ето снимката: post-9788-0-81652400-1377802050_thumb.jpg Излиза и още една мрежа на 13-ти сутринта-ето:post-9788-0-72916200-1377802810_thumb.jpg. Но, пак са по-малко.Направих го и с "n Only"стандарт на излъчване, и Channel Bandwith - 20/40 MHz, и се получи този път/снощи паролата ме е спряла нещо/. Така че явно поддържа Уай-Фай адаптора ми и "n"- инструкции/или там как се казва -стандарта на излъчване/. Също изнасях лаптопа навън в кафе и там хванах и друга мрежа с "n"-стандарт на излъчване... Та сега настройките ми останаха на 13-ти канал,"n"- там какво беше, и се увеличи скоростта на 150Мб/сек /близо до рутера/ и на 72/така изписва/ по-далече от него. Но, пък намлява и до 58Мб/сек.... Е по-добре май ще е от 54 макс рейт.Ето пак снимки:post-9788-0-36261900-1377802291_thumb.jpg  post-9788-0-78236700-1377802359_thumb.jpg Аз съм на първото място. :lookaround:Ето от по-рано сутринта:post-9788-0-38319800-1377802906_thumb.jpg .

И паролите ги направх мн.яки.

   -Но, да попитам защо ми варира така Скоростта? От доставчика на интернета, от смущения от другите мрежи, от това че съм в по-далечната стая от рутера, иначе съм пуснал самоГугълХрома и тук Софтвизия само.

П.П.

Сега се забавлявам да чета на хората имената на безж.мрежи. Има мани-мани имена.... :magician:  Но пък почти всички са с "n Only",и няколко на "g Only" .Скорост 150 и малко на 54. Даже един на 300-?!  Почти всички са с пароли. като гледам аз как се изтърсих и с помощта на форума, как направих настройките, си мисля че на съседите са им направени от доставчиците май настройките... Иначе егати и хакерките бабета... Има и две-три със скрити имена/те пък са без пароли/-май мислят че няма да ги открие никой. 

 

П.П.

И последно да попитам, това на тази снимка какво е? Като го отметнах и спря интернета... И го махнах за даа имам. Ето и снимката:post-9788-0-19626200-1377802655_thumb.jpg

Link to comment
Сподели другаде

Може да опиташ връзка на 12-и или 11-и канал - възможно е да имаш по-добро свързване, отколкото на 13-и.; както и сам си разбрал, режимът n Only осигурява най-добра скорост. Скоростта на свързване варира заради следните фактори (доставчика няма нищо общо, дори можеш да изключиш кабела на доставчика от рутера и пак можеш да се свързваш към самия рутер... без да имаш връзка с Интернет, естествено):

- разстояние между рутера и лаптоп-а;

- наличие на прегради, особено метални такива (в стените на сградите например, обикновено има арматура);

- отражения на сигнала - не се учудвай, ако на различни места в една стая имаш различна сила на сигнала - винаги има "стоящи вълни";

- влияние на излъчването от околната среда - освен рутерите на съседите има много други уреди, които излъчват в диапазона на 2.4 GHz (микровълновите печки, например). Тях не ги "хващаш" с лаптоп-а, но също оказват влияние на сигнала;

- мощността (широко се рекламира) и чувствителността на приемане (търговците обикновено премълчават този показател) на безжичната карта на твоя лаптоп. По отншение на мощността можеш да провериш настройките на захранването в Контролния панел - обикновено има настройка за понижаване на мощността на безжичната мрежа, когато се работи на батерия, с цел пестене на енергията.

Повечето домашни рутери наистина се настройват от доставчиците, а не от клиентите - при много доставчици има специфични настройки (PPPoE, MAC защита) или направо настройват рутера, ако се закупи от тях.

Последната опция, която си показал, отговаря за спазването на определени стандарти на шифроване, които са задължителни в някои страни. В нашата страна теди стандарти не са приети със закон, съответно - твоят рутер и безжичната ти карта не ги използват (когато са настроени да работят в регион България, естествено).

Link to comment
Сподели другаде

  • 2 weeks later...

Здрасти,  освен Firewall-а(който си беше включен),включих и DoS protection-а. Но със  Firewall MAC-филтъра се затруднвам.post-9788-0-92493500-1378899728_thumb.jpg (Дали да го включа? И как?) Защото не знам кой MAC address да въведа. Имам ,"Основин МАС адрес, на рутера такъв, и друг(имам освен лаптопа, настолния компютър и телефонче/дали не е негов този МАС/, с които се свързвам през интернет).  Освен това в менюто на Wi-Fi има и : Wireless MAC filter, (allows you to control packets from devices with specified MAC address in your Wireless LAN).post-9788-0-94062000-1378900301_thumb.jpg Там от падащото меню има: Позволи или Забрани, и след това трябва да напиша пак някакъв МАС. Но, кой? Този на рутера ли? Или "основния" МАС адрес, който ми го изписва на настолния, там пише и "основния" IP-адрес.

Също, това LAN-ARP Binding, точно за какво е?post-9788-0-96184100-1378902647_thumb.jpg

Искам да си направя добри защитни настройки на рутера и Wi-Fi-връзката. До тук отмятам  Firewall-а,DoS protection, пароли на интернет сайта на моя рутер и трудна парола на Wi-Fi-а/като не съм скрил името, не мисля че е толкава вжно за  мен/, -и, това е! Но, този MAC-филтър от къде точно/има две настройки за МАС/, нито кой МАС-адрес да въведа...

Ето от цялото меню всичките настройки и опции:post-9788-0-67386100-1378902008_thumb.jpg.За по-прегледно. Ще съм благодарен ако ме посъветвате. Пък и мисля че ще е добра тема, и ще е полезна не само на мен.

,

 

 

 

Link to comment
Сподели другаде

Първата снимка (Firewall-MAC Filter) се отнася за ограничаване на достъпа на локалните устройства. Да речем, че имаш няколко устройства вкъщи - 3 настолни компютъра, 5 лаптопа, 3 телефона и т. н. т., т. е, към рутера в даден момент са свързани 10-ина устройства. Искаш да забраниш достъпа (да спреш интернета) на дадено устройство - просто въвеждаш неговия MAC адрес в това меню. В същото време "забраненото" устройство би трябвало да продължи да има "локална" свързаност (т. е., да може да ползва споделените папки от другите устройства, свързани към рутера).

Втората снимка (Wireless MAC Filter) се отнася за разрешаване на свързването за определени устройства. Можеш да въведеш MAC адресите на твоите устройства и да разрешиш филтрирането. Така, дори и някой да научи паролата за мрежата ти, няма да може да се свърже с рутера, защото неговият MAC адрес не е в този списък.

И на двете места се въвеждат MAC адреси на устройства, които (евентуално) ще се свързват с рутера. Един лесен начин да ги научиш е да провериш състоянието на рутера, когато тези устройства са свързани - би трябвало да имаш меню със състоянието на безжичната връзка и свързаните устройства, както и състоянието на DHCP адресите (виждат се устройствата, свързани жично и безжично, техните IP адреси и MAC адреси).

Настройката в LAN-ARP Binding служи за задаване на "статичен" IP адрес за определен MAC адрес - така се намаляват конфликтите в мрежата (увеличава се скоростта и се намалява натоварването на рутера и всички мрежови устройства) и се намаляват възможностите за "подслушване" на трафика. Ето един пример за стандартна (без ARP филтриране) мрежова свързаност. Ако е настроено ARP пренасочването, всеки пакет информация ще бъде директно пренасочен към съответното устройство, без нужда от излишни запитвания. За да го използваш обаче, трябва да изключиш автоматичното раздаване на IP адреси (DHCP) и на всяко твое устройство да зададеш статичен адрес, маска и т. н. т. Това ти дава и допълнителна сигурност в мрежата - дори и някой да научи паролата за безжичната ти мрежа (или да се свърже с кабел към рутера), дори и да "открадне" MAC адреса на твое устройство (за да "заобиколи" Firewall MAC филтъра), ще трябва да научи и настройките на IP адрес, маска и т. н. т., за да получи достъп до твоята мрежа.

Link to comment
Сподели другаде

Благодаря за изчерпателното обяснение. Май схванах. Реших Firewall-MAC Filter няма да правя. Не ми трябва. 

Не знам защо, но при настройката на Wireless MAC Filter не мога да напиша целия МАС-адрес. Знаеш че е 12/букви и цифри кимбинация/ със двуеточие между тях. Дали да не ги въвеждам без нищо между тях? Май така стават празните полета. А и пишеш: ""И на двете места се въвеждат MAC адреси на устройства, които (евентуално) ще се свързват с рутера. "", - Кои две места? В интернет страницата на рутера, има там на снимката се вижда че има място само за МАС-адрес. Къде на друго място се пише  пак МАС-адрес/за едно устройство, де/.

Но не успях със двуеточието и реших да направя другата настройка.  LAN-ARP Binding .Там загазих. Маркирах си и трите устройства/настолен, лаптоп и телефон/, и сейфнах. Но, май не допрочетох/по-скоро не доразбрах/, че трябва да изключа автоматичното раздаване на IP адреси (DHCP) на всяко устройство!!!! От настройките на интернета на съответното устройство. При раздаването на статичните адреси и маски на всяко устройство, трябва да напиша същите за да съвпаднат със зададените в настройките на рутера? -Нали? Но, аз не раздадохстатични адреси, а си остана на автоматично и ,...-нямах интернет.... И, загубих интернет връзка. Ядосах се и ресетнах рутера. Върнах му фабричните настройки. Добре че си пазех инфо как да го настроя пак. Стана. Сега пак съм на изходно положение от преди да се захвана с тях./Последните две настройки/. Но май разбрах и за двете. Сега вече ми е късно. Но и двете настройки ще ги направя. Но, нека да ми отлежи малко това познание. 

Също и открих че мага да си запаметя настройките. От тази страница.post-9788-0-40977000-1378932096_thumb.jpg Но ми излизат в нова страница на браузъра и на някакъв кодиран текст цяла страница и повече. Но реших че мога да я копна и пейстна в текстов документ. И после да я извикам и заредя при нужда. Така ли е? В текстов документ. Нищо че е кодирана и нищо не разбирам. А? 

Много се разписах, но по трудния начин ми светна. Но пък май вече разбрах. Правилно ли се ориентирах вече? :look: 

Link to comment
Сподели другаде

Двете места за въвеждане на MAC адреси са Firewall MAC Filter и Wireless MAC Filter; за начина на изписване на адресите - да, вероятно е без двуеточията. Самите MAC адреси на свързаните устройства можеш да ги видиш в раздела System log - разгледай го, има какво да се види.

LAN-ARP Binding се прави след като си си настроил компютрите в мрежата, всичко работи със статични адреси и знаеш на кой MAC адрес какъв IP адрес е зададен.

Запазването на настройките става в специален файл, а не в текстов документ. При натискане на бутона за запазване браузъра ти трябва да ти изведе диалог за запазване на файл (все едно, че "сваляш" картинка или документ), а не да се опитва да го отвори. Не забравяй, и че ако въведеш неправилни настройки и изгубиш достъп до рутера, този файл с настройките няма да ти свърши работа.

Не се тревожи, добре се справяш. Хубаво е, че се стремиш да научиш нови неща и имаш желание да експериментираш,а ние ще помагаме с каквото можем.

Link to comment
Сподели другаде

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...
×
×
  • Създай ново...