Jump to content

Ръководство за работа с FRAPS


Препоръчан пост

Реших да скалъпя набързо едно ръководство за FRAPS. Програмата като че ли набира популярност.

Ръководството е писано за версия 2.8.2. Скрийншотовете също са снемани от тази версия.

 

Лиценз: Платен (Demo)

Размер: 738KB

Официална страница: www.fraps.com

Линк за изтегляне: FRAPS 2.8.2

Ограничения в демо версията: воден знак в горната част на записаните видео файлове, максимум 30 секунди запис на видео файл, скрийншотовете се запазват некомпресирани (BMP).

 

*****

 

Както са ни учили в училище, започва се с увод. Името FRAPS е съкращение от FRAmes Per Second, което в превод на български значи "кадри в секунда". Програмата има три основни функции:

- засичане на кадрите в секунда на всякакви приложения работещи с DirectX или OpenGL;

- запис на филмчета в некомпресиран AVI формат със специалния кодек на FRAPS;

- създаване на скрийншоти (поддържат се форматите: BMP, JPG и PNG).

Забележка: програмата НЕ поддържа запис на десктопа или работа в операционната система, а само в DirectX и OpenGL приложения, които в почти всички случаи се явяват игри.

 

Стига ви увод. :)

 

Да преминаваме към съществената част. Опциите на програмата са разпределени в четири страници: General (общи настройки), FPS (настройки за следенето на кадрите в секунда), Movies (настройки за запис на клипове), Screenshots (настройки за създавенето на скрийншотчета). Ще ги разгледам поотделно.

 

1. General

 

http://pics.softvisia.com/design/pics/1471/frapsdemo1genge3.png

 

- полето Registration Details - тук се изписва информация на чие име е регистрирана програмата. Моята в случая е демо.

- полетата Version И Build - обозначават версията на програмата.

- Start Fraps minimized - указва дали FRAPS да се стартира минимизиран в системния трей.

- Fraps window always on top - указва дали прозореца на програмата да е над всички останали (както лентата за задачи на Windows).

- Run Fraps when Windows starts - указва дали FRAPS да се стартира автоматично с Windows.

 

2. FPS

 

http://pics.softvisia.com/design/pics/1471/frapsdemo2fpsir6.png

 

- полето Overlay Display Hotkey - тук се задава клавиша от клавиатурата, с който да се сменя местоположението (ъгъла на екрана) на брояча на кадрите. Бутонът Disable изключва тази функция.

- полето Benchmarking Hotkey - тук се задава клавиша от клавиатурата, с който да се активира Benchmarking функцията. Бутонът Disable изключва тази функция.

Забележка: Benchmarking е функция, която определя средно аритметична стойност за кадрите в секунда от избран начален до избран краен момент.

- полето Overlay Corner - определя местоположението по подразбиране на брояча на кадрите. Радиобутонът Disabled под него изключва функцията.

- опцията Only update overlay once a second - указва брояча да се опреснява на всяка секунда, а не в реално време (постяонно да се сменя).

- опцията Stop benchmark automatically after 60 seconds - указва дали бенчмаркът да спре автоматично след определен брой секунди. В полето се задава стойността в секунди.

- опцията MinMaxAvg - указва да се създава файл, в който да се записват броя кадри, продължителност на бенчмарка, средноаритметична, минимална и максимална стойност. Създава се FRAPSLOG.txt в папката на FRAPS.

- опцията Frametimes - указва да се създава файл, в който да се записват времената в милисекунди (ms) на всеки кадър изобразен на екрана. Създава се нова подпапка benchmarks в папката на FRAPS и вътре CSV файл на Microsoft Excel. Наименова се по следния образец:

<име на EXE файла> <година-месец-дата> <час> <frametimes>

Конкретен пример: war3 2006-07-15 14-09-50-25 frametimes.csv.

- опцията FPS - указва да се създава файл, в който да се записват стойността на брояча за всяка секунда, т.е. за всяка секунда каква е била стойността. Създава се нова подпапка benchmarks в папката на FRAPS и вътре CSV файл на Microsoft Excel. Наименова се по следния образец:

<име на EXE файла> <година-месец-дата> <час> <fps>

Конкретен пример: war3 2006-07-15 14-09-50-25 fps.csv.

 

3. Movies

 

http://pics.softvisia.com/design/pics/1471/frapsdemo3moviesnk1.png

 

Важно: програмата създава видео файлове в некомпресиран AVI формат, които са много големи на размер, така че ако смятате да правите по-дълги клипчета, си подсигурете гигабайти свободно пространство (най-добре направете 1-2 кратки клипчета, за да добиете представа в избрания от вас режим колко място би отнело за секунда или минута). После се компресира в желан от вас формат.

 

- полето Folder to save movies in - тук се изписва папката, в която се складират записаните видео файлове. Сменя се с бутона Change. Чрез бутона View се отваря същата тази папка.

- Video Capture Hotkey - определя се с кой клавиш да се активира записването на видео файл. Бутонът Disable изключва опцията.

- Half-size и Full-size - определят дали да се записва видео файл 1:1 с настоящата разделителна способност (Full-size) или на половин размер (Half-size).

Забележка: максималната разделителна способност, която можете да ползвате и да записвате в Half-size, e 2560x1600. Максималната разделителна способност, която можете да ползвате и да записвате във Full-size е 1152x864 (за 4:3) или 1280x800 (за widescreen). Ако сте избрали Full-size и работите на по-висока от споменатите разделителни способности, FRAPS автоматично ще премине в режим Half-size.

- 25 fps, 30 fps, 50 fps, 60 fps, __ fps - определят кадрите в секунда на видео файла, който искате да се създаде.

- опцията Record Sound - указва дали да се записва и звук освен видео сигнал. Вдясно можете да оставите FRAPS да избере най-удачния аудио източник (Detect best sound input или да укажете да се използва този, който е избран за основен във Windows (Use Windows input). В полето Sound Device се изписва използваното в момента устройство, а в полето Sound Input - източника.

- опцията No cursor - изключва записването на курсора във видео файла.

 

4. Screenshots

 

http://pics.softvisia.com/design/pics/1471/frapsdemo4screenshotsof1.png

 

- полето Folder to save screenshots in - тук се изписва папката, в се складират записаните прихванати изображения. Сменя се с бутона Change. Чрез бутона View се отваря същата тази папка.

- Screen Capture Hotkey - определя с кой клавиш да се прихваща/снима екрана. Бутонът Disable изключва опцията.

- BMP, JPG, PNG - определяте в какъв формат да се записват прихванатите изображения.

- опцията Include framerate overlay on screenshots - указва дали да се вижда брояча на кадри на прихванатите изображения или не.

- опцията Repat screen capture every 10 seconds (until hotkey pressed again) - указва да се правят прихващания на екрана на зададен интервал от секунди, докато не се натисне клавишът отново.

 

Това бяха опциите на програмата. Дано ръковдството да е било от полза. Приятно записване и прихващане.

 

Всички права върху текущата статия и картинките включени в нея са собственост на автора им и нямат право да бъдат възпроизвеждани под каквато и да е форма без изричното съгласие на автора.

 

Автор: Венцислав Димитров (Night_Raven)

Link to comment
Сподели другаде

  • Отговори 34
  • Създадена
  • Последен отговор

ТОП потребители в тази тема

ТОП потребители в тази тема

Публикувани изображения

Аз инсталирах програмата и всичко е ок.

Само не мога да разбера как да започна да правя клип..

Четох 3 пъти статията нищо не разбрах.. Малко сам тъп.

Аз разбрах, че трябва да натисна Ф?, но не става.

 

ПП: Поздравления за статията.

Link to comment
Сподели другаде

Аз си инсталирах програмата и всичко е ок.

Само не мога да разбера как да започна да правя клип..

Четох 3 пъти статията нищо не разбрах.. Малко сам тъп.

Аз разбрах, че трябва да натисна Ф?, но не става.

 

ПП: Поздравления за статията.

Здравей!

Ако имаш предвид записа на movie и ако при теб не става с натискане на F9/ ако не си го променял/, то най- вероятно проблемът ти е извън програмата. Аз самата също имам такъв проблем с тази програма при записване на филмче, но при мен направо ми се рестартира компа. Вероятно е нещо от драйвърите на картата или и аз не знам. Почвам да си мисля, че е някакъв бъг на самата програма.Може и при теб да е някакъв такъв проблем.

Пробвай да смениш бутона за заснемане на филм- от F9 н-р на enter. Може да е странно, но при мен и шотовете не вървяха, докато не смених бутоните. Не мога да ти обясня, каква връзка може да има, но факт е, че след промяна на бутоните за запис поне шотове мога да правя с тази програма.

Като го смениш, рестартирай и пробвай пак.

Успех!

Link to comment
Сподели другаде

Аз инсталирах програмата и всичко е ок.

Само не мога да разбера как да започна да правя клип..

Четох 3 пъти статията нищо не разбрах.. Малко сам тъп.

Аз разбрах, че трябва да натисна Ф?, но не става.

Програмата извежда ли жълтия брояч на кадрите? Работи ли функцията за скрийншоти? Дай малко повече информация за проблема.

Link to comment
Сподели другаде

Съжелявам, че се забавих малко..

Ами нищо не извежда като натисна бутона който съм задал.

Функцията скрйншот и нея я пробвах не запазва снимките :(

Незнам къде е проблема..

Link to comment
Сподели другаде

Аз имам чувството, че програмата въобще не е пусната.

1. Има ли икона на програмата до часовника?

2. Вижда ли се жълтия брояч на кадрите при пускане на някоя игра?

Link to comment
Сподели другаде

Аз не съм пробвал на игра..

Не става ли да снимам например като правя нещо ...

Оф, че съм тъп и аз :|

Програмата може да записва филмчета само от DirectX и OpenGL приложения - т.е. предимно игри.

Това ми напомня да го добавя за да е по-ясно. Благодаря за неволното напомняне. :)

Link to comment
Сподели другаде

И аз ти благодаря.

 

Оффтопик:/ а има ли такива програми, които снимат какво върша?!

Знам, че има но съм търсил и намирам все някакви платени, които имат Trial до 1 седмица макс.. :(

Link to comment
Сподели другаде

И аз ти благодаря.

 

Оффтопик:/ а има ли такива програми, които снимат какво върша?!

Знам, че има но съм търсил и намирам все някакви платени, които имат Trial до 1 седмица макс.. :(

Здравей!

Да има програме, които снимат какво вършиш, но за жалост не знам да има такива безплатни.

Можеш да пробваш Instant Demo или Snagit. И двете вършат много добра работа, като все пак за заснемане на филмчета за тома, което правиш по екрана аз лично предпочитам Instant Demo. Филмчетата са флаш и заемат много малко място, можеш да добавяш коментари в различен вид и т.н.

За Snagit виж тук:

http://www.softvisia.com/forums/index.php?showtopic=1309

За Instant Demo:

 

Инфо

Сваляне на триал!

Link to comment
Сподели другаде

Естествено, всяка програма има такава възможност след като закупиш оригинален лиценз и можеш да го въведеш най-често чрез избиране на Register от About менюто.
Link to comment
Сподели другаде

Благодаря ви, за помоща.

Значи няма безплатна!?

А на тези има ли къде да въведя сериен номер и да си работят без проблем?

Здравей!

Намерих безплатна и ще я тествам преди да си напиша впечатленията, но звучи обещаващо.

Става дума за Wink 2.0 build 1000

Инфо

 

Сваляне

Link to comment
Сподели другаде

Гост
Отговори на тази тема

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   Не можете да качите директно снимка. Качете или добавете изображението от линк (URL)

Loading...

×
×
  • Създай ново...